Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
02.06.2020, 07:25 | Správy | Domáce správy

Koronavírus: Raši sa tvrdo pustil do premiéra pre núdzový stav, kedy o ňom rozhodne krízový štáb?

Utorok je posledným dňom, kedy platia opatrenia podľa pravidiel 4. fázy uvoľňovania.

Fotogaléria
17
fotiek v galérii

Vzhľadom na priaznivú epidemiologickú situáciu premiér Igor Matovič po stretnutí odborníkov ohlásil od stredy 3. júna ďalšie veľké uvoľňovanie opatrení. Nákupné hodiny vyhradené pre seniorov sa rušia, v reštauráciách budú môcť pri jednom stole sedieť viac ako dvaja ľudia, zvyšuje sa kapacita kín a divadiel. Novinkou bude tiež otvorenie vnútorných športovísk, kúpalísk či wellness centier.

Doposiaľ bolo u nás zaznamenaných 1522 prípadov koronavírusu, za pondelok nepribudol žiadny. Všetky podstatné informácie vám prinášame ONLINE.

-Od zajtra platia zmeny v nosení rúšok: Prečítajte si, kto a kedy ho už nebude potrebovať

- Matovič ohlásil nové uvoľňovanie: Všetky zmeny na jednom mieste

- Hromadné podujatia do 500 ľudí sa povolia: Správa, na ktorú športoví fanúšikovia čakali!

- Pribudlo najmenej odobraných vzoriek od marca: Prečo testujeme tak málo ľudí?!

ONLINE: Koronavírus na Slovensku - 86. deň
21:00

Vážení čitatelia, online prenos sa končí. Všetky informácie aj naďalej nájdete na našej stránke. Prajeme pokojný zvyšok večera.

20:55

Pod heslom Hráme! otvára v nedeľu (7. 6.) opäť svoje brány pre deti a rodiny banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí. Stane sa tak takmer po troch mesiacoch od 9. marca, keď boli divadlá pre šíriaci sa nový koronavírus zatvorené. (tasr)

20:45

Slovenské banské múzeum (SBM) v Banskej Štiavnici opäť sprístupňuje svoje podzemné expozície a vynovenú expozíciu v Kammerhofe s názvom Baníctvo na Slovensku. Návštevníci tak budú môcť nazrieť do podzemia v samotnom centre mesta, ale aj Banskom múzeu v prírode, kde im múzejníci jedinečným spôsobom priblížia prácu baníkov. (tasr)

20:38

Hasiči aj dnes odoberali vzorky vo viacerých karanténnych zariadeniach. "Testovaný bol aj jeden chovanec v reedukačnom centre v Hlohovci," napísali na sociálnej sieti. 

20:32

Kino v šalianskom dome kultúry (DK) obnoví svoju činnosť od stredy 3. júna. Ako o tom informoval mestský úrad, prevádzka sa bude uskutočňovať pri splnení vydaných hygienických opatrení. Vstup a pobyt v kine sa umožní len s prekrytými hornými dýchacími cestami a pred kúpením vstupenky si návštevníci kina musia vydezinfikovať ruky. Dodržané budú aj rozstupy medzi sediacimi divákmi. Konzumácia jedál a nápojov v priestoroch kina sa zakáže. (tasr)

20:28

Deti z piatich prievidzských základných a dvoch základných škôl s materskou školou (ZŠ s MŠ) sa po svojom návrate do škôl budú okrem vyučovania venovať aj ďalším činnostiam spojeným s Ekorokom. Aktivity 17. ročníka vzdelávacieho projektu v oblasti ochrany životného prostredia prerušila pandémia nového koronavírusu. Jeho hlavnou témou v tomto školskom roku je Oslava Zeme. (tasr)

20:22

Plynárenská spoločnosť SPP - distribúcia od stredy opäť otvára pre verejnosť svoje zákaznícke kancelárie a pracoviská technickej dokumentácie. Podnik o tom informuje na svojej internetovej stránke. Spoločnosť SPP - distribúcia pozastavila osobný kontakt so zákazníkmi pre pandémiu ochorenia COVID-19 od 13. marca. (tasr)

20:19

Krytá plaváreň v Spišskej Novej Vsi bude od stredy opäť otvorená. Pre TASR to potvrdil vedúci plavárne a kúpaliska Ivan Magdoško. Priblížil, že plaváreň bude k dispozícii pondelok až piatok od 13.00 do 20.00 h a cez víkend od 9.00 do 20.00 h. Pre ranných plavcov bude otvorená pondelok a štvrtok od 6.30 do 8.00 h.

20:00

 Slovenská národná galéria (SNG) pripravila nový online formát „SNG nažive“, ktorý prinesie rozhovory z jej zákulisia. V utorok 9. mája o 19:00 odvysiela jeho prvú časť s témou Ako sa pripravuje výstava? SNG v nej priblíži zákulisie novej výstavy Generácia 909,76, ktorú otvorí vo štvrtok 25. júna. Diskutovať budú kurátorky výstavného projektu Alexandra Homoľová a Alexandra Kusá s riaditeľkou marketingového oddelenia SNG Bohdanou Hromádkovou. Online rozhovory možno sledovať každý druhý utorok na facebookovom profile SNG či Youtube. (sita)

19:40

Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) víta uvoľnenie opatrení v sektore obchodu. Uviedol to pre TASR Martin Krajčovič, predseda SAMO, v reakcii na pondelňajšie (1. 6.) avízo predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) o ďalšom zmiernení opatrení zavedených vládou pre koronavírus od stredy 3. júna.

"Seniorské hodiny mali v úvode krízy pozitívny vplyv na ochranu najohrozenejšej skupiny obyvateľstva, ale pri súčasnom pozitívnom vývoji, v súvislosti s pandemickou situáciou na Slovensku, postupne stratili svoje opodstatnenie. Nielen že blokovali nákupy pre iné skupiny ľudí, najmä matky s deťmi, ale čoraz menej ich využívali aj samotní seniori," priblížil.

19:27

Trnavské Divadlo Jána Palárika (DJP)  otvára do konca sezóny namiesto svojej veľkej sály divadelný dvor. Na ňom herci od piatka 12. júna odohrajú šesť predstavení pre dospelých, dospievajúcich i detských divákov. Prvým bude obľúbený Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút. Informovala o tom marketingová riaditeľka Lucia Turňová. (tasr)

18:50

V situácii, keď boli dočasne zatvorené všetky školy a vzdelávacie zariadenia, mohli učitelia získavať a zdieľať svoje profesijné skúsenosti formou online workshopov. Slúžili im ako pomoc pre dištančné vzdelávanie a podávali pomocnú ruku pri využívaní inovatívnych metodík s digitálnymi nástrojmi a rozširovali ich vedomosti o možnostiach online vzdelávania. Národný projekt IT Akadémia - vzdelávanie pre 21. storočie túto možnosť učiteľom ponúka aj naďalej. TASR o tom informovala Eva Vašková z komunikačného oddelenia Centra vedecko-technických informácií.

18:26

Policajtov zaplavili otázky Slovákov, ktorí by chceli ísť na dovolenku do Grécka. Muži zákona im na Facebooku dali vytúženú odpoveď.

18:17

Mesto Prešov začne od stredy 3. júna s napúšťaním mestských fontán. Krok prešovskej radnice súvisí s postupným uvoľňovaním opatrení prijatých v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, fontány sú neodmysliteľnou súčasťou mesta a radnica sa preto rozhodla, že väčšinu z nich v najbližších dňoch opäť napustí.

17:59

Veľmi potešujúcou informáciou je skutočnosť, že závod Slovmag Lubeník v okrese Revúca zatiaľ nemusel pre koronakrízu prepustiť ani jediného zamestnanca. Po utorkovom stretnutí s vedením spoločnosti to uviedol predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter.

"Dopyt po ich výrobkoch je síce o niečo nižší, ale spoločnosti veľmi pomáha, že má pomerne široké portfólio. Zásobujú nielen oceliarsky priemysel, ale aj vápenky či farebnú metalurgiu," povedal Lunter, podľa ktorého ide na Gemeri o jedného z najvýznamnejších zamestnávateľov s celkovo 520 pracovníkmi. (tasr)

17:46

Konzílium odborníkov odsúhlasilo plán postupného uvoľňovania opatrení v oblasti sociálnych služieb. Realizovať sa začne od stredy (3. 6.). Týka sa to denných aj ambulantných sociálnych služieb. Informovalo o tom Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. 

Plán postupného uvoľňovania prijatých opatrení pripravil rezort práce v úzkej súčinnosti s organizáciami zastupujúcimi poskytovateľov sociálnych služieb a zástupcami samosprávnych orgánov. Zmierňovanie opatrení je rozdelené do štyroch fáz. (tasr)

17:31

Výstavu, pozostávajúcu z najlepších fotografií krajskej súťaže amatérskej tvorby AMFO 2020, sprístupnili v pondelok (1. 6.) v Starej radnici vo Zvolene. Ide o prvú výstavu na tomto mieste po uvoľnení opatrení, spojených so šírením nového koronavírusu.(tasr)

17:19

Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi je otvorená od júna v bežnom režime za osobitých hygienických opatrení, a to od utorka do piatka od 10.00 do 16.30 h a v nedeľu od 11.00 do 16.00 h. V galérii ponúkajú možnosť rezervácie komentovaných prehliadok aktuálnych výstav a stálych expozícií s kurátormi i odbornými pracovníkmi galérie pre organizované skupiny, v počte maximálne piatich návštevníkov. (tasr)

16:57

Od stredy 3.júna sa menia pravidlá pre nosenie rúšok. Zverejnil ich Úrad verejného zdravotníctva. Prečítajte si v článku, kde musíte a kde už nie je potrebné nosiť rúško. 

16:52

Svitá nám na lepšie časy? Slovensko patrí v boji s koronavírusom k svetovej špičke a pri postupnom uvoľnovaní pravidiel dokonca mnohí Slováci nestrácajú nádej stráviť letné prázdniny pri mori. A hoci nad dovolenkami stále visí veľký otáznik, je veľká šanca, že by mnohí z nás mohli dovolenkovať v Chorvátsku. Ako je na to krajina pripravená, čo nás tam čaká a ako sa kvôli pandémii zmenia ceny za jednotlivé pobyty? Na tieto i ďalšie otázky odpovedá člen pracovnej skupiny SACKA a špecialista pre Chorvátsko, Stanko Delič.

16:41

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) minulý týždeň nevylúčil prípadné zrušenie núdzového stavu ani jeho opätovné vyhlásenie. (tasr)

16:28

Rozhodnutie o núdzovom stave dnes napokon nepadne. O núdzovom stave bude rokovať Ústredný krízový štáb na základe odborných právnych analýz. Definitívne rozhodnutie prijme ÚKŠ na svojom najbližšom zasadnutí, ktoré by sa malo uskutočniť v priebehu budúceho týždňa, informoval média Úradu vlády.

16:03

Zväz cestovného ruchu (ZCR) SR víta, že od stredy (3. 6.) je umožnené poskytovanie ďalších služieb v podobe kúpalísk, hotelových bazénov a wellness centier. Tie sú z pohľadu začínajúcej letnej sezóny pre turistov aj prevádzkovateľov dôležité. Uviedol to v utorok na brífingu prezident zväzu Marek Harbuľák s tým, že informácie o rušení zákazov a otváraní prevádzok by prevádzky potrebovali mať skôr. (tasr)

15:58

Richard Raši (Smer-SD) vyzval premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na zrušenie núdzového stavu. Podľa poslanca núdzový stav nie je potrebný, na čo upozorňujú zdravotníci a aj koaliční partneri.

„Včerajšia arogantná odpoveď premiéra na výzvu Petra Pellegriniho (Smer-SD) ma len utvrdila v tom, že stav núdze je pre Igora Matoviča čisto politickou otázkou. Premiér však predovšetkým ľuďom klamal. Vyhlásil totiž, citujem, ‚núdzový stav žiadnym spôsobom nikoho zásadne neobmedzuje',“ uviedol Raši. Poukázal na uznesenie vlády zo 6. apríla 2020, ktorým sa zakazuje podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu uplatňovanie práva pokojne sa zhromažďovať s výnimkou osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. „Pán premiér, toto nie je zásadné obmedzenie práv občanov?“ spýtal sa Raši. (sita)

15:39

Tohtoročná medzinárodná poľnohospodárska a potravinárska výstava Agrokomplex sa na nitrianskom výstavisku neuskutoční. Spolu so 47. ročníkom výstavy sú zrušené aj 15. ročník Národnej výstavy hospodárskych zvierat, 27. ročník medzinárodnej družstevnej kontraktačno-predajnej výstavy spotrebného tovaru Coopexpo a tretí ročník ekologického podujatia Enviro, Ekofestival, informovalo vedenie agrokomplexu Národného výstaviska, š. p., Nitra. Výstavy sa mali uskutočniť v termíne od 20. do 23. augusta. Plánovaný Autosalón Autoshow Nitra 2020 zatiaľ nie je zrušený, uskutočniť by sa mal od 8. do 11. októbra. (tasr)

15:30

Plynárenská spoločnosť SPP - distribúcia od stredy (3. 6.) opäť otvára pre verejnosť svoje zákaznícke kancelárie a pracoviská technickej dokumentácie. Podnik o tom informuje na svojej internetovej stránke. Spoločnosť SPP - distribúcia pozastavila osobný kontakt so zákazníkmi pre pandémiu ochorenia COVID-19 od 13. marca. (tasr)

15:25

O odklad splatnosti preddavku na poistné za mesiac marec doteraz požiadalo zdravotné poisťovne (ZP) viac ako 12 000 zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO). (tasr)

15:12

Za prísnych bezpečnostných opatrení sa v pondelok (1. 6.) otvorili brány nitrianskych mestských škôl a škôlok. Do materských škôl sa vrátilo 1038 z celkového počtu 2634 detí. "Rozdelené boli do 86 skupín. Ďalších 174 nastúpi v priebehu týždňa," informoval hovorca mesta Tomáš Holúbek. Do prvých až piatych ročníkov na základných školách nastúpilo 2438 z celkového počtu 3857 detí, čo predstavuje niečo vyše tri pätiny všetkých žiakov. Ročníky šesť až deväť pokračujú v online vzdelávaní. (tasr)

14:55

Väčšina kúpalísk na Slovensku v stredu (3. 6.) svoje prevádzky neotvorí napriek avizovanému uvoľneniu opatrení. Potvrdili to zástupcovia viacerých zariadení, ktoré sú združené v novozaloženej Asociácii akvaparkov, kúpalísk a plavární. Aktuálne tvorí členskú základňu asociácie 22 členov. "Potrebujeme aspoň niekoľko dní na otvorenie a najmä jasné podmienky, za ktorých budeme môcť kúpaliská prevádzkovať. Bez presne určených hygienických podmienok žiadne kúpalisko svoje brány neotvorí," zhodli sa členovia asociácie na stretnutí v Nových Zámkoch, kde v utorok zhodnotili možnosti cestovného ruchu v letnej sezóne 2020. (tasr)

14:37

Košický samosprávny kraj (KSK) pokračuje v testovaní pracovníkov v prímestskej autobusovej doprave na nový koronavírus. "V závode Košice otestovali 118 vodičov a deväť ľudí obslužného personálu. Naša spoločnosť takéto testovanie víta," povedala pre TASR vedúca odboru prímestskej a mestskej dopravy dopravcu Eva Čermáková.

14:29

Gastroenterológom vyhoveli obe súkromné zdravotné poisťovne. Zdravotná poisťovňa Dôvera im bude v súvislosti s koronavírusom poskytovať príplatok za rizikové výkony na zvýšenú ochranu pacientov a zdravotného personálu. Po Unione tak ide o druhú zdravotnú poisťovňu, ktorá prisľúbila zohľadniť mimoriadnu situáciu preplácaním nového výkonu, a síce endoskopického vyšetrenia s použitím osobných ochranných pracovných prostriedkov. Informovala o tom Slovenská gastroenterologická spoločnosť Slovenskej lekárskej spoločnosti.

(tasr)

14:17

Predseda vlády Igor Matovič odcestuje v stredu 3. júna na prvú oficiálnu zahraničnú cestu do Českej republiky. V Prahe sa stretne s českým predsedom vlády Andrejom Babišom, s ktorým bude hovoriť o aktuálnej pandemickej situácii v oboch krajinách. Taktiež budú diskutovať o vzájomných bilaterálnych vzťahoch. Matoviča prijme aj prezident Českej republiky Miloš Zeman a predstavitelia Parlamentu Českej republiky - predseda Poslaneckej snemovne Radek Vondráček a predseda Senátu Miloš Vystrčil. Na záver programu predseda vlády na Petřínskom vrchu položí veniec k Soche Milana Rastislava Štefánika.

(tasr)

14:03

Prieskum o každodennom živote ľudí na Slovensku v období pandémie ochorenia COVID-19 realizoval Ústav etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied (SAV). Väčšinu úloh spojených s prácou v domácnosti aj počas pandémie vykonávali ženy. Muži v porovnaní so ženami v dotazníkoch častejšie uviedli, že ich denný režim sa nezmenil. Oproti tomu mnohé ženy opísali, že popri vlastnej práci z domu pripravovali program pre deti, učili sa s nimi, zaobstarávali domácnosť a častejšie varili. Čítajte viac.

(tasr)

13:40

Po takmer troch mesiacoch je opäť možné vystúpiť na dominantu trnavského hlavného námestia – mestskú vežu. Turistické informačné centrum – Región Trnava v jej prízemí otvorilo svoje brány od pondelka (1. 6.), a tak si návštevníci i domáci opäť môžu pozrieť najkrajší výhľad na Trnavu a okolie z výšky šesťdesiatich metrov.

(tasr)

V Trnave opäť sprístupnili mestskú vežu.
13:14

Po 80 dňoch núteného prerušenia výučby v súvislosti s ochorením COVID-19 sa banskobystrické deti vrátili 1. júna do základných a materských škôl. Ako tvrdí primátor Ján Nosko na sociálnej sieti, v prvý deň otvorenia škôl, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica, riaditelia neavizovali žiadne závažnejšie problémy.

Do školských lavíc v meste pod Urpínom zasadlo 2490 žiakov prvého až piateho ročníka z 2752 prihlásených, čo je 90,5 percenta. Do škôlok nastúpilo 1206 detí z prihlásených 1316, čo predstavuje 92 percent. Priestory mestských jaslí zaplnilo 56 najmenších z 58 prihlásených.

(tasr)

12:52

Biskupi vyzývajú verejnosť, aby pri plánovaní prvých svätých prijímaní či udeľovaní sviatosti birmovania brali do úvahy obmedzenia. "Tam, kde je to možné a kde sa podarilo uskutočniť dostatočnú prípravu na udelenie sviatosti, je možné slávenie rozdeliť na viacero svätých omší v jeden deň, prípadne na viacero nedieľ," ozrejmila Konferencia biskupov Slovenska.

(sita)

12:51

Povinnú vzdialenosť dva metre medzi ľuďmi v kostoloch nahradí od stredy 3. júna šachovnicové sedenie. Vyplýva to z ďalšej fázy uvoľňovania opatrení proti šíreniu koronavírusu, ktorú v pondelok 1. júna predstavil predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Ako informuje Konferencia biskupov Slovenska (KBS) na svojej oficiálnej webovej stránke, aj naďalej zostáva pre veriacich a kňazov povinnosť mať v kostoloch rúška. Sväté prijímanie sa aj naďalej bude podávať do ruky.

"Keďže však stále nie je možná prítomnosť veriacich na bohoslužbách bez obmedzení, v platnosti zostáva dišpenz od povinnej účasti na svätej omši v nedele a v prikázané sviatky. Úrad verejného zdravotníctva SR aktuálne pracuje na bližšej špecifikácii opatrení, s ich definitívnym znením bude verejnosť oboznámená," priblížila KBS.

(sita)

12:28

Dohľad v Domove sociálnych služieb (DSS) Pezinok ešte nie je ukončený. Stále sa ním zaoberá Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Podnetom na výkon dohľadu v prípade DSS Pezinok boli výsledky pitiev zomretých klientov tohto zariadenia aj pozitivita na nový koronavírus, uviedla hovorkyňa úradu Radoslava Muchová. O dohľade informoval ešte v polovici apríla predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba po tom, ako odvolal riaditeľku DSS v Pezinku Violu Schmidtovú.

(tasr)

Domov sociálnych služieb v Pezinku.
12:07

Či bol tohtoročný spôsob prijímania žiakov na stredné školy zvolený dobre alebo nie, sa zrejme ukáže až po nástupe do školy, uviedla Lenka Sokolová z Katedry psychológie a patopsychológie Univerzity Komenského v Bratislave. Uchádzači o štúdium musia do 4. júna oznámiť, či na danú školu nastúpia. "Okrem toho, že boli v rozhodovaní riaditelia škôl aj rodičia v časovej tiesni, mohlo negatívnu úlohu zohrať aj to, že na diaľku bol limitovaný prístup k službám kariérového a výchovného poradcu, ktorý mohol rodičov usmerniť, pomôcť vyhodnotiť kritériá a podobne," priblížila Sokolová.

Z pohľadu rodičov a žiakov je problematické to, že pred rokom nikto nemohol vedieť, že budú mať v prijímacom konaní takú váhu výsledky zo základnej školy, predmetové olympiády a súťaže. "Niektorým žiakom to pomohlo, iných to, naopak, mohlo znevýhodniť," poznamenala.

(tasr)

11:37

Pocit ohrozenia epidémiou nového koronavírusu opäť klesol. Rovnako sa znižujú aj obavy o pracovnú pozíciu. Vyplýva to z májovej vlny prieskumu "Ako sa máte, Slovensko?". Ohrozenými sa cíti asi 19,6 percenta opýtaných. Výsledok odráža obdobie minimálnych denných prírastkov a postupné uvoľňovanie opatrení. Naopak, stúpa počet ľudí, ktorí podporujú čo najskorší návrat do normálu. Celý článok tu.

(tasr)

11:20

Na Slovensku má v súčasnosti fitnescentrá viac ako 300 živnostníkov a právnických osôb. Väčšina z nich ešte nepodala daňové priznanie ani nezaplatila daň za minulý rok, čo môže naznačovať finančné problémy. Po takmer troch mesiacoch núteného prerušenia prevádzky sa dá očakávať, že niektorí prevádzkovatelia fitnescentier budú musieť svoje aktivity ukončiť, uviedla v utorok poradenská spoločnosť Bisnode.

Podnikanie v tejto oblasti ukončili v tomto roku do konca mája zatiaľ iba štyri fyzické osoby a jedna spoločnosť. Od stredy (3. 6.) môžu všetky fitnescentrá otvoriť svoje brány a tréneri opäť rozbehnúť svoje hodiny pre klientov.

(tasr)

11:09

Mestá a obce na území Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), ktoré sú súčasťou jeho Centrálneho krízového fondu (CKF), dostanú finančnú pomoc. Kraj podporí 24 samospráv celkovou sumou 88.500 eur. Uviedol to predseda TTSK Jozef Viskupič. Finančné prostriedky z CKF sú určené na refundáciu nákladov, ktoré obciam a mestám vznikli v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19.

(tasr)

10:48

Negatívny vývoj v zahraničí v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu, možné zlyhávanie úverov či zhoršenie financovania úverov. Toto sú podľa Národnej banky Slovenska (NBS) hlavné riziká pre finančný sektor na Slovensku.  "Z globálneho hľadiska bolo dôležité, že významné európske inštitúcie, centrálne banky, vlády dokázali na pandémiu reagovať. Avšak ani táto promptná reakcia nezmenila nič na skutočnosti, že sa nachádzame na prahu globálnej recesie," uviedol v utorok na tlačovej konferencii člen Bankovej rady NBS a výkonný riaditeľ úseku obozretného dohľadu Vladimír Dvořáček. Viac tu.

(tasr)

10:25

Premiér Igor Matovič v pondelok večer pri oznamovaní uvoľňovania opatrení uviedol, že do konca roka sa budú môcť konať len hromadné akcie s maximálnym počtom 1000 osôb. Avizoval tak, že sa neuskutočnia festivaly či vinobrania. Jemu osobne bude ľúto za Trnavským jarmokom, ktorý rád návštevuje.

10:20

Zrušenie tohtoročných festivalov už skôr oznámili aj Pohoda a Topfest.

10:14

Tento rok sa nebude konať ani obľúbený festival Grape, naplánovaný bol na začiatok augusta. "Včera vláda SR na základe celosvetovej pandémie COVID-19 vydala zákaz všetkých spoločenských a kultúrnych podujatí s kapacitou nad 1000 ľudí organizovaných do konca roka. Grape 2020 sa teda neuskutoční a pokračovanie festivalu nás čaká až v roku 2021. Všetci sme to v posledných dňoch už tušili, avšak bolo nutné počkať na toto oficiálne rozhodnutie. Ak by sme festival zrušili iba na základe našich pocitov a predvídavosti situácie, tak by sme riskovali porušenie zmluvných podmienok s interpretmi a dodávateľmi, čo by nás mohlo stáť nemalé finančné straty a bolo by to pre nás likvidačné," informujú organizátori na Facebooku.

foto: tasr

Festival Grape
10:09

Medzinárodné letecké dni SIAF tento rok nebudú. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) na utorkovej tlačovej konferencii spolu s riaditeľom SIAF-u Hubertom Štoksom. Letecké dni sa rozhodli zrušiť v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. "Chceli sme ich urobiť naozaj veľkolepé," povedal Naď a pripomenul, že malo ísť o desiaty ročník podujatia a chceli si na ňom pripomenúť aj výročie konca druhej svetovej vojny.

Poukázal na nepriaznivú epidemiologickú situáciu a na fakt, že SIAF každoročne navštívi množstvo ľudí. Dodal, že organizácia bola po obsahovej stránke ovplyvnená aj situáciou v zahraničí, pretože viacerí partneri mohli ponúknuť len statické ukážky. "Nemá význam robiť polovičné riešenia," poznamenal.

(tasr)

Talianska letecká skupina  sa predstavila po  dvoch rokoch.
09:51

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti ani na pľúcnej ventilácii nie je s diagnózou COVID-19 nikto. Informuje o tom ústredný krízový štáb na stránke www.korona.gov.sk.

(tasr)

09:43

Kĺzavý medián ostáva na hodnote nula.

09:38

Vyliečili sa štyria ďalší ľudia, počet hospitalizovaných sa znížil o 10. Aktuálne ostáva v nemocniciach 38 pacientov.

09:36

Vykonaných bolo v pondelok až 6418 testov.

09:16

Za pondelok na Slovensku nepribudol žiadny nový prípad nákazy ani úmrtie na koronavírus. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

09:13

Prokurátorka Hubertová spomína prípad domáceho násilia v čase pandémie, v ktorom vykonáva dozor prokurátor Okresnej prokuratúry Rožňava. Konanie obvineného pre zločin týrania blízkej a zverenej osoby vyvrcholilo práve v mesiaci apríl 2020. "Obvinený mal najskôr porozbíjať zariadenie domácnosti a následne fyzicky zaútočiť na manželku, pri ktorej jej spôsobil zranenie chrbta, pričom pri útoku ťažko zranil aj syna, ktorý matku bránil," konkretizovala.

(tasr)

09:10

Generálna prokuratúra (GP) SR zaznamenala nárast počtu trestných konaní vedených pre zločin týrania blízkej a zverenej osoby, keď ich nárast, ako aj nárast počtu oznamovateľov domáceho násilia zaznamenala počas uvoľňovania opatrení súvisiacich so zabránením šírenia ochorenia COVID-19.  Za štyri mesiace tohto roka sa počet trestných konaní oproti minulému roku za rovnaké obdobie zvýšil o 49 percent. Stúpajúci trend sa odzrkadlil aj v počte vznesených obvinení pre tento trestný čin, a to až o 47 percent.

"Za najdôležitejšie obdobie je možné považovať mesiace marec a apríl. Vtedy platili najprísnejšie opatrenia, medzi ktoré patrili domáca izolácia, minimalizovanie sociálnych kontaktov, zatvorenie škôl a školských zariadení, obmedzenie fungovania poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. To všetko malo za následok, že klesol počet oznamovateľov domáceho násilia o takmer štvrtinu," uviedla prokurátorka trestného odboru GP SR Barbora Hubertová. Pokles bolo možné pripísať náhlemu vzniku mimoriadnej situácie, v rámci ktorej rodiny zostali zatvorené doma pri stálej prítomnosti násilníka a pri sťažených možnostiach kontaktovať zodpovedné orgány.

(tasr)

08:42

Cyklobusy v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) vyrazia na cesty v sobotu 6. júna. Podľa hovorkyne ŽSK Martiny Remencovej odložili ich prvú jazdu pre mimoriadnu situáciu okolo nového koronavírusu o niekoľko dní. Upozornila, že v autobusoch naďalej platia bezpečnostné opatrenia. "Cestujúci je počas celej doby prepravy povinný mať prekrytú tvár rúškom alebo inou vhodnou náhradou. Odporúča sa používať rukavice, dezinfekciu a dodržiavať odstupy," povedala.

(tasr)

08:23

Fyziatricko-rehabilitačné oddelenie vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou Levoča funguje naplno. Po uvoľnení epidemiologickej situácie zaznamenalo zvýšený počet pacientov. "Poskytovanie ambulantnej zdravotnej starostlivosti nebolo na našom oddelení prerušené, bolo realizované nepretržite s cieľom minimalizovať riziko šírenia infekcie tak u pacientov, ako aj zdravotníckych pracovníkov. V súčasnosti poskytujeme rehabilitačnú liečbu všetkých stavov a ochorení,“ uvádza primárka oddelenia Ingrid Dzurňáková.

(tasr)

08:06

Úrad vlády SR zverejnil zhrnutie zmien, ktoré nás čakajú od stredy.

07:44

Vďaka verejnej zbierke #KoniecZlýmSnom sa podarilo občianskemu združeniu (OZ) Úsmev ako dar vyzbierať 23 873 eur. Peniazu pôjdu rodinám v hmotnej núdzi, ktoré sa v dôsledku pandémie Covid-19 ocitli na pokraji chudoby a hrozí im strata bývania. 

"Naša pomoc smeruje v prvom rade rodinám, ktoré sú v našej starostlivosti a v pomocnej sieti. Po celom Slovensku ide približne o 1 000 rodín. Preto vyzývame verejnosť aj naďalej k spolupatričnosti. Aj vďaka vašej pomoci v súčasnosti budujeme na východe Slovenska, v Bernátovciach, nájomné sociálne bývanie pre rodiny, ktoré sa ocitli v ťažkej situácii a môžu ostať na ulici aj so svojimi deťmi,“ predseda Úsmev ako dar Jozef Mikloško.

(sita)

07:25

Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) ukončil po necelých troch mesiacoch výrobu ochranných prvkov v boji proti novému koronavírusu – rúšok, ochranných štítov a overalov. "Za obdobie od 27. februára do 22. mája väzni ušili 295.263 rúšok a 20.000 rúšok so strednou vrstvou s iónmi striebra. Rúška šili väzni v siedmich ústavoch, ktoré majú zriadené strediská šitia, a to v ústave Košice-Šaca, Banskej Bystrici-Kráľovej, Košiciach, Nitre-Chrenovej, Želiezovciach, Ružomberku a Dubnici nad Váhom," uviedla pre TASR hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská. S kompletizáciou ochranných štítov väzni skončili s celkovým počtom 20.572.

(tasr)

07:19

Územím SR môžu prejsť bez zastavenia aj občania štátov Európskej únie (EÚ), ktorí sa vracajú do krajiny, v ktorej majú občianstvo. Tí tak už nemusia žiadať Ministerstvo vnútra SR o výnimku pre tranzit. Povinnosť žiadať o výnimku však ostáva občanom krajín EÚ, ktorí cestujú do krajiny, kde nemajú občianstvo, len trvalý alebo prechodný pobyt. "V oboch prípadoch musia opustiť územie SR do ôsmich hodín, môžu sa zastaviť na nevyhnutné dočerpanie pohonných látok," uvádza ÚVZ SR.

(tasr)

07:19

Na Slovensko môžu na 48 hodín bez povinnosti domácej a štátnej karantény a bez preukázania sa negatívnym testom na COVID-19 vstúpiť od utorka aj ľudia, ktorí nemajú trvalý ani prechodný pobyt Českej republike či Maďarsku, ale sa v týchto krajinách dlhodobo zdržiavajú. Na hraničnom priechode sa však musia preukázať najmenej dvoma hodnovernými dokladmi. Vyplýva to z opatrenia, ktoré vydal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

(tasr)

07:17

Ochoreniu COVID-19 podľahlo 28 osôb, 1368 sa vyliečilo.

07:16

Do pondelka bolo u nás evidovaných 1522 prípadov nákazy, za nedeľu pribudol jeden infikovaný v karanténnom centre.

07:15

Dobrý deň, vítame vás pri ONLINE prenose z diania ohľadom pandémie koronavírusu na Slovensku.

Diskusia / 0
Autor: Novy Cas, TASR, SITA
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Princ William a Princ Harry
Rozvod Williama a Harryho: Princovia urobili hrubú čiaru, prevalilo sa to až teraz!
Volkswagen stiahol reklamu kvôli rasistickému podtónu (ilustračné foto).
Automobilka Volkswagen plánuje zmeny v produkcii: S vládou podpísali dohodu
S Martinou oslavujú už šieste výročie svadby.
Marek Hamšík na 6. výročie svadby nezabudol: Manželke poslal z Číny ruže a dojímavý odkaz!
Brazílsky prezident Jair Bolsonaro.
Brazílsky prezident Bolsonaro má koronavírus: WHO reaguje, posiela mu odkaz
Americký prezident Donald Trump
Foto
Trumpova neter to povedala na plné ústa: Je to sociopat a ... pozrite, ako urobil vysokú školu
Alonso v Kanade prekvapil víťazstvom.
Renaultu svitá v F1 na lepšie časy: Do ich radov sa vrátila veľká opora a dvojnásobný majster sveta
Muž s pokrývkou dýchacích ciest počas šoférovania v uliciach Srbska.
Foto
Začarovaný kruh: Srbsko opäť zavádza zákaz vychádzania v metropole Belehrad
Útok si vyžiadal niekoľko mŕtvych a zranených.
Útočili na najzraniteľnejších: Ozbrojenci v Kábule napadli pôrodnicu, zomreli aj bábätká
Koronavírus desí celý svet (ilustračné foto)
Desivé podozrenie WHO: Koronavírus sa zrejme prenáša inak, ako si doteraz mysleli
Jurgen Klopp.
Jürgen Klopp prezradil, kto sú jeho favoritmi v Lige majstrov: Tieto dva kluby majú najvyššiu kvalitu
Prezident Trump počas príhovoru ku dňu nezávislosti.
Doteraz sa vyhrážal, teraz to je realita: Američania vystupujú z WHO, Trump urobil prvé kroky
Medzi vojvodkyňami Meghan (vľavo) a Kate vládnu napäté vzťahy.
Foto
Vojvodkyňa Meghan to už poriadne prepískla: Naozaj si dovolila žiadať niečo takéto od Kate?!