Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
01.06.2020, 07:20 | Správy | Domáce správy

Koronavírus: Veľké uvoľňovanie opatrení! Zmeny ohľadom rúšok, reštaurácií aj nákupných hodín pre seniorov

Aktuálne informácie okolo vývoja pandémie koronavírusu na Slovensku vám prinášame online.

Fotogaléria
31
fotiek v galérii

Po prestávke spôsobenej koronavírusom školy opäť otvorili svoje brány. Ako to vnímate ako rodičia a ako prvý školský deň zvládli vaše deti? Napíšte nám na tip@novycas.sk a pripojte aj fotografie!


Slovensko bojuje s koronavírusom už tri mesiace. Za nedeľu pribudol jeden nakazený, pochádza z karanténneho centra. Doposiaľ bolo u nás zaznamenaných 1522 pozitívnych prípadov, pričom 28 ľudí ochoreniu podľahlo. Viac aktuálnych informácií vám prinášame online.

Hygienické a bezpečnostné opatrenia v školách nebudú platiť len pre deti: Rodičia, čítajte, čo vás čaká

Boris Kollár: Slovensko už nepotrebuje núdzový stav, premiéra však chápem

Nekompromisné rozhodnutie televízií pred posledným finálovým večerom: Celé rodiny finalistov museli na testy!

ONLINE: Koronavírus na Slovensku - 85. deň
21:00

Online prenos sa pre dnešok končí, prajeme vám príjemný večer.

20:57

Na rozdiel od iných škôl sa žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami otvorili triedy všetkých ročníkov. Na prvý vyučovací deň v Spojenej škole v Myjave prišla viac ako polovica všetkých detí. Po takmer troch mesiacoch sa do škôl opäť vrátili deti a ich učitelia, ale viacerí pedagógovia nestratili kontakt so svojimi žiakmi ani v čase, keď boli školy zatvorené. "Pracujem s deťmi s autizmom. S tými, ktoré mali prístup k tabletom a počítačom, som pracovala dištančným spôsobom. Nie so všetkými sa dalo takto pracovať, zvlášť ťažké to bolo s deťmi zo sociálne znevýhodnených rodín," uviedla učiteľka Gabriela Barszczová.

(tasr)

20:45

Občania s trvalým alebo prechodným pobytom v SR môžu od štvrtka podvečer letecky vycestovať súkromnou dopravou s kapacitou do 20 cestujúcich z bratislavského letiska do ôsmich európskych krajín. Počas posledných troch dní už v tejto súvislosti zaznamenalo záujem o obchodné lety do alebo z Chorvátska, uskutočnili sa štyri prílety a štyri odlety.

Zaregistrovalo tiež záujem o lety z alebo do Českej republiky, ide o jeden prílet a dva odlety, odlet do Rakúska či prílet z Nemecka. "Zaznamenávame aj záujem občanov daných ôsmich štátov o lety na Slovensko, avšak to súčasné platné nariadenie pre cudzích štátnych príslušníkov letecky neumožňuje," zdôraznila hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková.

(tasr)

20:35

Zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) začali v pondelok so sériou návštev podnikov, podnikateľov aj remeselníkov, aby zistili, ako sa koronakríza dotkla zamestnávateľov v kraji. "Už teraz sa ukazuje, že viacerí menší podnikatelia o štátnu pomoc nežiadali, pretože sa im zdala riziková a neprehľadná. Prakticky úplne mimo zóny štátnej pomoci skončili v časoch koronakrízy sociálne podniky, čo mňa osobne veľmi mrzí, pretože dávajú prácu dlhodobo nezamestnaným a pomáhajú im získať dôležité zručnosti,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

(tasr)

Zástupcovia Banskobystrického kraja navštevujú zamestnávateľov.
20:24

Pripravovaný balík ôsmich miliárd eur od Európskej únie na rýchle naštartovanie slovenskej ekonomiky nemusí stačiť. Dôležitá je najmä schopnosť rýchleho čerpania týchto prostriedkov a tiež ich smerovanie, upozornili viacerí analytici. Prečítajte si článok.

(tasr)

20:14

Epidemiologická situácia v Chorvátsku, Grécku a čiastočne aj v Bulharsku je podľa premiéra Matoviča dobrá. Chce začať intenzívne rokovania s týmito krajinami v súvislosti s cestovaním ľudí na dovolenku do týchto destinácií. Je to podľa neho ešte otvorená otázka. "Budeme sa snažiť nájsť bezpečnú cestu, aby mohli ľudia tráviť dovolenku pri mori," povedal Matovič.

(tasr)

20:05

Bezpečné rozstupy medzi malými pacientmi merali na Medzinárodný deň detí v pondelok dopoludnia zdravotní klauni pred budovou detskej polikliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline, kde zároveň bublifukom dezinfikovali ovzdušie. Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej budú zlepšenie nálady a zmiernenie stresu pred vyšetrením prinášať vo vonkajších priestoroch nemocnice až do konca tohto týždňa.

(tasr)

Bezpečné rozstupy medzi malými pacientmi merali na Deň detí v nemocnici v Žiline klauni.
19:43

Pre centrá pre deti a rodiny (CDR) sú pripravené štyri fázy, ktorými sa budú postupne uvoľňovať opatrenia. Uviedol to na pondelňajšom brífingu v CDR Studienka v bratislavskej Petržalke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak. "Včera bolo veľké rokovanie so všetkými zainteresovanými, kde sme si to prešli, predvčerom bolo rokovanie s národným klinickým tímom, takže ja verím, že už naozaj sú to len dni, keď budeme postupne tie opatrenia uvoľňovať," uviedol Krajniak.

Podľa ministra to bude veľmi podobné ako v prípade domovov sociálnych služieb s prihliadnutím na tie špecifiká, že treba počítať s tým, že od najmenších detí sa nemôže vyžadovať, aby rešpektovali nariadenia.

(tasr)

19:25

Šéf národného klinického tímu pre Covid-19 Jozef Šuvada informoval, že od 3. júna by mali byť povolené návštevy na všetkých oddeleniach nemocníc za jasne stanovených podmienok. Tie budú podľa neho prediskutované vzhľadom na lokálnu epidemiologickú situáciu s príslušnými riaditeľmi týchto zdravotníckych zariadení.

(sita)

19:04

Od stredy 3. júna sú na Slovensku povolené športové súťažné podujatia. Hlavný hygienik SR Ján Mikas už pred dvoma týždňami avizoval, že v ďalšej fáze od 3. júna plánujú umožniť aj vrcholové súťaženie a šéf vládneho kabinetu tento krok v pondelok potvrdil.

"Berie sa to ako hromadné podujatie, je tam rovnaké obmedzenie. Keď to poviem zjednodušene, od 10. júna môže byť na futbale 500 ľudí," povedal Matovič s tým, že podrobnosti zverejní v priebehu utorka Úrad verejného zdravotníctva.

(tasr)

18:50

Otázka otvárania škôl aj pre staršie deti príde podľa premiéra na rad asi v budúcom týždni.

(tasr)

18:47

Premiér Matovič hovorí, že okrem nočných klubov už bude otvorené takmer všetko.

18:44

Občania, ktorí žijú v Českej republike a Maďarsku, budú môcť od utorka 2. júna od 7.00 h prísť na Slovensko na 48 hodín na základe preukázania, že v tejto krajine žijú. Budú sa musieť preukázať dvomi rôznymi dokladmi, podľa Matoviča môže ísť o účet za elektriku či mobil. Nemusia mať teda v tejto krajine prechodný či trvalý pobyt.

(tasr)

18:39

Zmeny sa dotknú aj denných stacionárov, budú otvorené pre obyvateľov do 62 rokov. V rámci ubytovacích služieb sa rušia 24-hodinové odstupy a povinnosť samostatných sociálnych zariadení na izbe.

(tasr)

18:33

"Núdzový stav nikoho neobmedzuje, ale umožňuje nám napríklad zásobovať nemocnice zdravotníckymi pomôckami," povedal Matovič. V utorok doobeda budú odborníci diskutovať o jeho zrušení.

18:31

V momente, keď sa Slovensko s nejakou krajinou dohodne na úplnom otvorení hraníc (nie s časovým limitom do 48 hodín), budú povolené aj všetky formy dopravy medzi krajinami - vlaky, autobusy a podobne.

18:30

Obchody ostávajú v nedeľu zatvorené zo sanitárnych dôvodov.

18:29

Od stredy 3. júna sa otvárajú vnútorné športoviská, kúpaliská, wellness, masážne salóny, kúpele, kasína, ZOO a botanické záhrady.

18:27

Od 10. júna bude možné organizovať hromadné podujatia do 500 osôb. Od 1. júla do konca roka bude možné organizovať hromadné podujatia do 1000 osôb.

18:25

Doktor Jozef Šuvada oznámil, že v lete bude možné organizovať detské tábory.

18:24

Doktorka Zuzana Krištúfková odporúča najmä seniorom, aby sa naďalej chránili pred možnou nákazou koronavírusom. Po veľkom uvoľnení opatrení je zamedzenie jeho šíreniu na našej zodpovednosti.

18:21

Nákupné hodiny pre seniorov sa od stredy 3. júna rušia.

18:19

Obmedzenie otváracích hodín prevádzok verejného stravovania sa ruší. Ľudia budú môcť sedieť pri stole v neobmedzenom počte.

18:18

Pri kultúrnych podujatiach (divadlá, kiná) sa výrazne zvyšuje kapacita - diváci môžu sedieť šachovnicovo.

18:17

Vo vnútorných prevádzkach sa mení povolená kapacita, na 10 metrov štvorcových môže pripadať jeden zákazník, predtým to bolo 15 metrov štvorcových.

18:16

Od 3. júna budú rúška vonku povinné iba ak je iná osoba bližšie ako 2 metre a na hromadných podujatiach. Vnútri ostávajú povinné.

18:15
18:11

Premiér Igor Matovič predstúpil pred novinárov po stretnutí s konzíliom odborníkov-epidemiológov. Pripomína, že opatrenia sa zavádzali a rovnako sa uvoľňujú na základe rozhodnutí špičových odborníkov. Dnes zasadali dlhé hodiny.

17:59

Občania desiatich členských štátov Európskej únie, vrátane Slovenska, už nebudú musieť pre dobrú epidemiologickú situáciu preukazovať v Chorvátsku dôvod vstupu do krajiny. Budú môcť prísť za rovnakých podmienok ako pred vypuknutím pandémie koronavírusu. Viac v článku.

(sita)

17:49

Otvorenie mestských škôl v Prešove sa v pondelok zaobišlo bez komplikácií. Radnica v súlade s rozhodnutím rezortu školstva otvorila všetkých 31 materských škôl (MŠ) a základných škôl (ZŠ), ako aj školské kluby detí a zariadenia školského stravovania vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Záujem o nástup do 12 ZŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta prejavili rodičia 2546 žiakov z celkového počtu 4050 žiakov, ktorí v školskom roku 2019/2020 navštevujú prvý až piaty ročník. Z celkového počtu 2538 škôlkarov 19 MŠ prijalo od začiatku júna z kapacitných dôvodov len takmer polovicu detí. V každej z nich totiž platí, že v jednej skupine môže byť maximálne 15 detí. (tasr) Na snímke príprava triedy v ZŠ na ulici Československej armády 22.

(sita)

Na snímke príprava triedy na návrat žiakov v ZŠ na ulici Československej armády 22 v Prešove
17:19

Podľa vedúcej oddelenia školstva Beáty Lopušniakovej nastúpilo dnes do košických škôl o niečo menej detí ako ich rodičia avizovali. "Niektorí rodičia akoby s obavami očakávajú, čo to všetko prinesie. Myslím si však, že ich obavy pominú a vyučovanie bude v rámci tých obmedzení, ktoré musíme všetci dodržiavať, pripomínať to, na čo sme boli doteraz zvyknutí,“ uviedla Lopušniaková.

Mesto podľa primátora Jaroslava Polačeka plánuje postupne otestovať všetkých zamestnancov škôl a školských zariadení na prítomnosť nového koronavírusu. Všetko bude závisieť od finančných možností mesta. Primátor sa chce v tejto veci obrátiť sa aj na hlavného hygienika SR Jána Mikasa.

(tasr)

Meranie teploty v MŠ Boženy Němcovej v Košiciach.
17:18

V Košiciach dnes otvorili všetkých 34 základných škôl a 54 materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice. Opätovný nástup detí do škôl sa podľa viceprimátorky mesta Lucie Gurbáľovej uskutočnil bez problémov. "Spolu s primátorom a naším oddelením školstva sme si prešli viaceré základné a materské školy, videli sme aj, ako v praxi prebieha ranný filter. Naše školy boli na svoje otvorenie veľmi dobre pripravené. Občas sa síce nárazovo tvorili pred vstupom do školy rady, ale tie netrvali dlho. Teší ma, že sme to zatiaľ všetko zvládli na jednotku a chcem poďakovať každému, kto sa o to pričinil,“ uviedla viceprimátorka.

(tasr)

17:00

Premiér Matovič vystúpi o 18:00 hod. na tlačovej konferencii po stretnutí s konzíliom odborníkov - epidemiológov.

16:55

Vicepremiérka Veronika Remišová sa dnes zúčastnila na znovuotvorení Základnej školy a materskej školy J. A. Komenského na Hubeného ulici v bratislavskej mestskej časti Krasňany. Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu ocenila prístup školy v oblasti online vzdelávania, ktoré aj v čase pandémie dobre fungovalo. "Som rada, že vedenie školy efektívne nabehlo na systém online vzdelávania, vytvorilo podporu pre učiteľov a myslím si, že výsledky systematického vzdelávania sa ukážu. Zároveň vidíme, že ak sme pripravení na digitalizáciu, aj výzvy ako je koronakríza, sa zvládajú oveľa ľahšie," uviedla vicepremiérka.

(tasr)

16:40

V Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) sa od pondelka zmenil režim prímestskej autobusovej dopravy a nad rámec plného prázdninového režimu pribudli vybrané školské spoje. "Od 1. júna je prímestská autobusová doprava prevádzkovaná v špeciálnom režime, aby bolo zabezpečené dochádzanie žiakov aj zamestnancov do materských a základných škôl. Pričom zohľadňujeme aj aktuálne požiadavky na prepravu cestujúcich," povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

(tasr)

16:04

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava na sociálnej sieti priblížil, že z Domova sociálny služieb v Pezinku sa vyliečilo 33 klientov. "Dobrý pocit z výsledku však kazí smutný fakt, že toto ochorenie si vyžiadalo 16 životov klientov spomínaného zariadenia sociálnych služieb. Tiež nás veľmi trápi zdĺhavosť tohto ochorenia, respektíve dlhý čas plynúci od infikovania sa pacientov do momentu laboratórneho preukázania vymiznutia vírusu z tela chorého či infikovaného," komentoval RÚVZ, pričom poukázal, že medzi vyliečenými je aj šesť klientov vo veku nad 90 rokov so zníženou imunitou.

(tasr)

16:03

Šesťtýždňová izolácia sa v pondelok skončila pre 24 zamestnancov Zariadenia pre seniorov a Domova sociálnych služieb na Hrnčiarskej ulici v Pezinku. Žiadosť o prepustenie podanú Bratislavským samosprávnym krajom schválil regionálny hygienik. Momentálne je v zariadení 61 klientov, z toho 52 s negatívnymi výsledkami testov. Naďalej tam trvá zákaz návštev.

(tasr)

Zariadenie pre seniorov sa dostalo do sprísneného režimu.
15:46

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling navštívil základné školy v rodnom regióne. "Materské školy budú mať kvôli kapacitám záujem niekde okolo 60 percent, čo sa týka základných škôl, to číslo bude naozaj vysoké – budeme sa hýbať niekde cez 80 percent,“ odhadol.

"Bola som milo prekvapená ako hladko to išlo,“ uviedla o znovuotvorení školy riaditeľka ZŠ v Bošanoch Jana Kontúrová. Šéf rezortu školstva následne navštívil aj Základnú školu na ulici Malinovského 11 a Strednú odbornú školu Jána Antonína Baťu v Partizánskom, kde získal stredoškolské vzdelanie. 

(sita)

Branislav Gröhling navštívil Základnú školu v Bošanoch v okrese Partizánske.
15:29

Ak by chcel Matovič opätovne predĺžiť núdzový stav, Pellegrini by uvažoval, že sa obráti na prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá by podľa neho mohla ovplyvniť Matoviča, aby nepokračoval v tomto "čoskoro protiústavnom konaní". Expremiér pozornil, že tzv. kĺzavý medián, čiže ukazovateľ, ktorý si vláda stanovila na uvoľňovanie opatrení, je už dlhšie na hodnote nula. Čítajte celý článok.

(tasr)

15:05

Pellegrini povedal, ak vláda obnoví núdzový stav aj po 16. júni, poslanci z jeho okolia sa obrátia na Ústavný súd.

15:03

Expremiér Peter Pellegrini sa obul do svojho nástupcu Igora Matoviča. Ako informuje Denník N, požaduje od jeho vlády zrušenie núdzového stavu a uvoľnenie opatrení. "Premiérovi sa takéto nástroje páčia, lebo nemusí dodržiavať demokratické princípy a môže sa správať ako sultán. No dnes je úplne zrejmé, že začínajú byť brzdou oživovania ekonomiky a začínajú páchať veľké škody," povedal.

14:52

K hraničným priechodom, ktoré možno využívať, dnes pribudli priechod na slovensko-maďarskej hranici Rároš-Rárospuszta a na slovensko-českej Skalica-prístavisko, Baťov kanál. Agentúru SITA o tom informoval Tlačový odbor Ministerstva vnútra SR. Po otvorení riečneho hraničného priechodu Štúrovo-Ostrihom v utorok 2. júna tak bude môcť verejnosť využívať spolu 32 cestných a riečnych hraničných priechodov. Dvanásť z nich je určených pre prechod do domácej karantény. Viac TU.

14:35

Detské jasle Mikulášik na Komenského ulici v Liptovskom Mikuláši sú od pondelka opäť otvorené. Po výnutenej pandemickej prestávke do nich nastúpilo 25 detí, kapacita jaslí je 38 miest. Jasle prijali deti od všetkých rodičov, ktorí mali o nástup záujem.

Režim dňa detí v jasliach je nezmenený, na oddeleniach však pripravili opatrenia, ako častejšie umývanie rúk, používanie jednorazových utierok či sanitácia priestorov a kľučiek. "Spacie priestory sme upravili tak, aby bol medzi postieľkami rozstup minimálne meter. V každej miestnosti budeme zabezpečovať pravidelné vetranie," povedala vedúca jaslí Silvia Riessová.

(tasr)

14:05

Sociálna poisťovňa (SP) ruší od pondelka všetky osobitné postupy spisovania žiadosti o dôchodok, ktoré platili v súvislosti s preventívnymi opatreniami prijatými v čase pandémie nového korovavírusu. To znamená, že žiadosť o dôchodok spisuje SP za osobnej prítomnosti žiadateľa v príslušnej pobočke.

(tasr)

13:49

Otázka vrátenia sa starších detí do škôl ešte v tomto školskom roku je jednou z tém, ktoré počas pondelkového zasadnutia konzília odborníkov otvoril predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Uviedol to počas návštevy Základnej školy na Ostredkovej ulici v Bratislave, kam prišiel pri príležitosti pondelkového Medzinárodného dňa detí a návratu žiakov do školských lavíc po pandémii nového koronavírusu.

(tasr)

Premiér SR Igor Matovič navštívil žiakov ZŠ Ostredková 14 v Bratislave.
13:39

Mesto Nitra plánuje počas prvého júlového týždňa otvoriť letné kúpalisko. Samospráva chce podľa slov hovorcu mesta Tomáša Holúbeka vyjsť v ústrety tým, ktorí nebudú mať možnosť vycestovať na dovolenku k moru, či už pre nedostatok financií, strachu z cestovania v súčasnej situácii alebo preto, že si dovolenku museli minúť počas vrcholu pandémie. "Uvedomujeme si, že v situácii, v akej sa Slovensko momentálne nachádza, mnoho ľudí nepôjde v lete na dovolenky. Mať k dispozícii letné kúpalisko je preto zo strany mesta povinnosť. Preto sme už teraz začali práce na spustení kúpaliska, ktoré potrvajú zhruba mesiac," povedal viceprimátor Daniel Balko.

(tasr)

13:09

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana vzhľadom na priaznivý vývoj epidemiologickej situácie v súvislosti s novým koronavírusom postupne obnovuje činnosť jednotlivých ambulancií. "Predpokladáme, že po dnešnom dni, keď sa čiastočne otvorili školské a predškolské zariadenia a náš personál, ktorý bol na OČR sa vrátil do práce, sa situácia vylepší. Umožní nám to viac a komplexnejšie sa venovať pacientom," uviedla hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.

(tasr)

12:49

Polícia informovala o porušení smart karantény. „Muž mal namierené do Rakúska, avšak policajti po predložení potrebných dokladov a vykonaní kontroly zistili, že v tom čase sa mal nachádzať v domácej izolácii v Detve,“ informuje na sociálnej sieti.

Do ukončenia karantény mužovi zostávalo ešte 13 dní. Za porušenie cudzinec dostal pokutu tisíc eur.

12:37

Spôsobuje nosenie rúška skutočne zdravotné problémy? Odborníci vysvetľujú celú pravdu a zhodujú sa v jednej veci. Viac sa dočítate v článku.

(ilustračné foto).
12:30

Mesto Košice v pondelok otvorilo všetky materské (MŠ) a základné školy (ZŠ) vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Ako na brífingu uviedol primátor Jaroslav Polaček, nastúpili do nich približne dve tretiny detí, niektorým rodičom detí z MŠ nevyhoveli. Mesto chce postupne testovať učiteľov na nový koronavírus.

(tasr)

12:17

Od 12. mája do konca minulého mesiaca vydali súdy potvrdenia o dočasnej ochrane 98 podnikateľským subjektom, z ktorých tri požiadali následne o zrušenie ochrany. Najpočetnejšiu skupinu tvorí 24 firiem, ktoré sa venujú veľkoobchodu a maloobchodu, oprave motorových vozidiel a motocyklov. Za ňou nasleduje 12 firiem z oblasti priemyselnej výroby. Vyplýva to z najnovšej analýzy prevádzkovateľa slovenských bankových aj nebankových úverových registrov, spoločnosti CRIF - Slovak Credit Bureau (CRIF SK).

(tasr)

11:53

Spolu 686 žiakov a 335 škôlkarov mohlo nastúpiť v pondelok po prerušení pre pandémiu nového koronavírusu do základných a materských škôl v Piešťanoch. Základné školy (ZŠ) majú vytvorenú v zmysle hygienických nariadení v triedach kapacitu vyššiu, než bol konečný počet prihlásených detí, pri materských školách (MŠ) bolo možné vyhovieť asi 82 percentám. Podľa hovorkyne mesta Drahomíry Moretovej na ZŠ bude pracovať 115 a na MŠ 57 pedagógov.

(tasr)

11:35

Bezplatná železničná preprava pre detí, žiakov a študentov je po dvoch mesiacoch od pondelka opäť obnovená. Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) o tom rozhodlo v spojitosti s čiastočným otvorením škôl a školských zariadení od 1. júna. Bezplatná preprava detí od šesť do šestnásť rokov a žiakov a študentov do 26 rokov bola od 1. apríla dočasne pozastavená až do odvolania na základe rozhodnutia vlády SR v súvislosti s opatreniami proti koronavírusu.

(sita)

10:52

Zdá sa, že skúsenosť s online vyučovaním bola napokon obohacujúca. Počas pondelkovej návštevy Základnej školy v obci Lozorno v okrese Malacky to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Školu navštívila hlava štátu pri príležitosti pondelkového Medzinárodného dňa detí a návratu žiakov do školských lavíc po pandémii nového koronavírusu.

(tasr)

Zuzana Čaputová na návšteve základnej školy v Lozorne.
10:34

Približne 88 percent zo všetkých detí, ktoré navštevujú mestské materské školy vo Zvolene, priviedli 1. júna rodičia opäť do tried. Na prvom stupni základných škôl je prítomných takmer 80 percent žiakov.

(tasr)

10:18

Na Baťovom kanáli v Skalici už môžu plávať lode. Premávku lodí povolil od pondelka ústredný krízový štáb. Kanál zároveň tvorí hraničný priechod medzi Slovenskou a Českou republikou. Ide tak o ďalšie uvoľnenie opatrení proti šíreniu nového koronavírusu.

(tasr)

2020 - Prístav v súčasnosti zíva prázdnotou.
09:58

Jediný pozitívny prípad bol zaznamenaný v Prešovskom kraji.

09:56

Kĺzavý medián zostáva na hodnote nula.

09:55

Počet hospitalizovaných pacientov v nedeľu stúpol na 48. Z toho majú ochorenie Covid-19 potvrdené štyria ľudia.

09:38

Všetky opakované testy školských zamestnancov v bratislavskom Ružinove na koronavírus boli negatívne. Informoval o tom starosta mestskej časti Martin Chren na sociálnej sieti v nadväznosti na minulotýždňové testovanie, ktoré preukázalo u niekoľkých z nich prekonané ochorenie COVID-19. "Všetci naši testovaní zamestnanci škôl a škôlok sú negatívni," uviedol Chren, podľa ktorého sa u 35 z takmer 800 testovaných zamestnancov prejavili protilátky typické pre koronavírus. "U zhruba dvadsiatich dokonca aj typ protilátok, ktorý sa prejavuje aj vtedy, keď je človek stále infekčný. Dodatočne preto podstúpili aj PCR test výterom, ktorý vďaka Bohu potvrdil, že nikto z nich infekčný nie je," dodal starosta.

(sita)

09:34

Z ochorenia sa vyliečili ďalší dvaja pacienti, dokopy ich je už 1368.

09:33

Vykonalo sa len 274 testov.

09:33

Počet obetí opäť zostal nezmenený na 28.

09:32

V nedeľu pribudol jeden nový prípad. Slovensko má dokopy 1522 pozitívnych prípadov.

09:17

Bolestivým zážitkom pre pokožku môže byť podľa primára kožného oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici Tomáša Kopala aj momentálne používanie dezinfekcie rúk alkoholovým roztokom. Ten totiž podráždenie kože ďalej zhoršuje. "Napriek snahe výrobcov aj kvalitné dezinfekčné roztoky narušujú bariéru kože, vysušujú ju a dráždia. Koža s poškodenou bariérou sa stáva citlivejšou a prenikajú ňou rôzne škodliviny, mikroorganizmy a alergény z prostredia. Tie potom spôsobujú ďalší zápal," hovorí Kopal.

08:58

Od pondelka je Mestský úrad (MsÚ) v Trnave na Trhovej ulici otvorený v bežných úradných hodinách. Občania môžu navštíviť klientske centrum, pokladnicu, matriku, ohlasovňu pobytu a podateľňu. Vstup je možný aj na odbor sociálny a odbor stavebný a životného prostredia.

(tasr)

08:41

Deti sa v pondelok vrátili do školy aj v bratislavskom Lamači. Od 7.30 h vstupovali na etapy a prostredníctvom dvoch samostatných vchodov do budovy Základnej školy (ZŠ) na Malokarpatskom námestí žiaci prvého až piateho ročníka. "K prezenčnému vyučovaniu by sa malo vrátiť podľa prejaveného záujmu 79 percent žiakov," konkretizovala pred nástupom prvých detí riaditeľka ZŠ Alena Petáková.

(tasr)

08:10

Na Slovensku sa v sobotu zaevidovalo 1 268 používateľov do aplikácie eKaranténa, ktorí využili možnosť ísť do domácej karantény. Išlo o rekordný záujem o túto aplikáciu v priebehu jedného dňa. K nedeľňajšiemu poludniu mobilnú aplikáciu eKaranténa využívalo už viac ako 5 400 Slovákov. 

(sita)

07:50

Od začiatku júna môžu fungovať stredné školy na účel konania komisionálnych skúšok, jazykových skúšok, prijímacích skúšok a ukončovania výchovy a vzdelávania v dennej a externej forme štúdia, akými sú maturitné skúšky, záverečné skúšky, záverečné pomaturitné skúšky a absolventské skúšky, a na účel skúšok odbornej spôsobilosti na výkon povolania, jazykové školy zaradené do siete škôl a školských zariadení SR na účel konania štátnej jazykovej skúšky.

(tasr)

07:37

Návrat detí do škôl ráno okomentoval aj premiér Igor Matovič.

07:31

Materské školy budú otvorené najviac deväť hodín denne. Zamestnanci zabezpečia dostatočné vzdialenosti medzi deťmi pri hravých aktivitách, vzdelávaní i oddychu. Zabezpečená bude aj dezinfekcia hračiek a priestorov. Ministerstvo školstva odporúča, aby učiteľky trávili s deťmi väčšinu aktivít v exteriéri.

(tasr)

07:30

O tom, či sú materské školy otvorené alebo zatvorené, rozhodli ich zriaďovatelia. Zákonný zástupca dieťaťa musí pri jeho prvom nástupe do materskej školy alebo pri každom prerušení dochádzky v trvaní viac ako tri dni predložiť písomné vyhlásenie o tom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenia.

(tasr)

07:25

Žiaci sa v pondelok po mesiacoch doma vracajú do škôl. Ako uviedlo pre TASR ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu, vrátiť by sa malo od 60 do 70 percent žiakov základných a materských škôl, pričom ide o odhad založený na predbežných dátach z jednotlivých krajov. Účasť v školách nie je povinná, ale dobrovoľná.

07:24

Do nedele zaznamenali na Slovensku 1521 pozitívnych prípadov, pričom 28 ľudia ochoreniu podľahli.

07:23

Dobré ráno, vítame vás pri online prenose.

Diskusia / 0
Súvisiace články:
Autor: Novy Cas, TASR, SITA
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Odporúčame z TIVI.sk
Odporúčame z TIVI.sk
(ilustračné foto).
Žena si išla nechať vyoperovať maternicu: Lekári jej oznámili nečakanú správu
Rivaldo (vľavo) v zápase legiend Barcelony a Manchestru.
Foto
Rivaldo predpovedá futbalovú senzáciu: Príde k Ronaldovi do Juventusu megahviezda?
PR článok
Ak stand-up nevyjde, musím sa vyrovnať s pocitom trápnosti! hovorí herec Števo Martinovič
(ilustračné foto).
Mních popieral existenciu koronavírusu: Súd mu udelil pokutu
Poslanec Ondrej Dostál
Foto
Koaličný kolega Dostál to povedal bez servítky: Facka pre Kollára!
Minister životného prostredia SR  Ján Budaj
Žaloba Bruselu na Slovensko: Budaj podnikne všetky kroky, aby zachránil lesy, kde žije hlucháň
(ilustračné foto).
Žena odmietla chlapíka, netušila, aké peklo jej urobí zo života: Za toto mu hrozí väzenie!
Poslanec parlamentu SR Richard Raši
Foto
Odvolávanie Kollára: Raši vytiahol staré výroky koaličných poslancov, okamžitá reakcia Dostála
Krajiny bojujú s koronavírus najlepšie ako vedia (ilustračné foto).
Koronavírus v Chorvátsku: Zaznamenali 52 nových prípadov nákazy
Poslanec Ladislav Kamenický (SMER-SD)
Kamenický zo Smeru: Zákon na pomoc podnikateľom nerieši ozajstné hospodárske problémy
Princ Charles a vojvodkyňa Camilla
Camilla ešte nestretla muža, ktorý by sa princovi Charlesovi rovnal: Pobaví vás, k akému zvieraťu ho prirovnala
(ilustračné foto).
Horné Rakúsko opäť zavádza povinnosť nosiť rúška: Znepokojivý nárast prípadov nákazy