Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
29.05.2020, 07:50 | Správy | Domáce správy
Online

Koronavírus na Slovensku: Chcete ísť do Česka? Stačí vám na to jedno tlačivo

Aktuálne dianie okolo vývoja pandémie koronavírusu na Slovensku sledujeme online.

Epidémia koronavírusu je na Slovensku už pomaly tri mesiace. Doposiaľ bolo u nás zaznamenaných 1520 pozitívnych prípadov, pričom 28 ľudí ochoreniu podľahlo. Aktuálny vývoj udalostí vám prinášame v online spravodajstve.

Šokovaný starosta Ružinova reaguje na výsledok testovania na COVID-19: Rázne slová!

Premiéra kritizujú právnici aj koaliční partneri: Núdzový stav v hlave Matoviča?

Sulík to povedal na rovinu: Buď chceme byť za každú cenu za pekných, alebo pomôcť ekonomike

ONLINE: Koronavírus na Slovensku - 82. deň
20:52

Vážení čitatelia, ďakujeme, že ste boli aj dnes s nami. Ďakujeme za priazeň a želáme pekný víkend.

20:01

Už 75 dní nepretržite vykonávajú hasiči odbery vzoriek u osôb s podozrením na koronavírus.

19:55

Hráči Spartaka Trnava počas polčasovej prestávky prípravého zápasu AS Trenčín – Spartak Trnava.

Hráči Spartaka Trnava počas polčasovej prestávky prípravého zápasu AS Trenčín – Spartak Trnava
19:30

Divadlo Andreja Bagara v Nitre privítalo prvých návštevníkov po znovuotvorení divadiel.

Divadlo Andreja Bagara v Nitre privítalo prvých návštevníkov po znovuotvorení divadiel
18:46

Zamestnanci nitrianskeho závodu Jaguar Land Rover pomohli vyčistiť Zoborské vrchy. V spolupráci so správou Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie vyčistili počas tohto týždňa náučný chodník pri Pyramíde, kde pod dohľadom strážcu prírody Viktora Mlyneka očistili okolie a osadili potrebné oporné stĺpy.

"Zamestnanci, ktorí dnes ešte nepracujú z dôvodu obmedzenej výroby, aj týmto spôsobom využili posledný týždeň pred spustením výroby na dve zmeny," skonštatovala manažérka Jaguar Land Rover Slovakia pre firemné vzťahy Miroslava Remenárová.

(TASR)

18:33

Situácia v súvislosti so šírením choroby COVID-19 bude mať vážne dôsledky na cestovný ruch na Slovensku. Vyplýva to z prieskumu Asociácie organizácií cestovného ruchu Slovenska (AOCR), podľa ktorého už v apríli tohto roka zvažovala viac ako polovica poskytovateľov služieb v slovenských destináciách prepúšťanie zamestnancov alebo časť zamestnancov aj prepustila.

(TASR)

18:31

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) bude v stredu s Andrejom Babišom (ANO) rokovať v Prahe o režime na hraniciach, vplyvoch koronakrízy aj o rozpočtových plánoch EÚ.

(ČTK)

18:02

Ústrednou témou dnešného rokovania Ekonomického krízového štábu na Úrade vlády SR bolo vyhodnotenie poskytovania príspevkov prvej sociálnej pomoci za mesiac marec.

„Prvá pomoc pre zamestnávateľov a ich zamestnancov sa výrazne zrýchľuje, kým na začiatku pomoci mohlo trvať vyplatenie aj 15 kalendárnych dní, ku koncu výplat žiadostí za marec sa proces spracovania pomoci skrátil na týždeň,“ informoval kolegov minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Vychádza zo štatistík, ktoré pripravil Inštitút sociálnej politiky MPSVR SR.

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny od 16. mája vybavujú aj žiadosti o príspevky za apríl. Vďaka zjednodušenému administratívnemu procesu dostávajú tí, ktorí už majú podpísané dohody z predchádzajúceho mesiaca, peniaze prakticky okamžite. „Vidíme, že aprílová pomoc zamestnávateľom už stihla v krátkej dobe presiahnuť aj marcové čísla“, skonštatoval minister.

(SITA)

17:52

Spoločnosť EEI rovnako ako mesto v Košiciach opätovne spoplatní parkovanie v zónach plateného parkovania od pondelka rána. Parkovacia firma tak urobila na základe štvrtkového rozhodnutia mestského zastupiteľstva. V zónach plateného parkovania bolo parkovanie od 1. apríla zadarmo, išlo o jedno z opatrení mesta počas mimoriadnej situácie, ktorým chcelo obmedziť počet ľudí v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy s cieľom zamedziť šíreniu nového koronavírusu.

(TASR)

17:22

Zvýšený počet pacientov zaznamenala po uvoľnení epidemiologickej situácie Klinika liečebnej rehabilitácie Nemocnice Košice-Šaca. V predchádzajúcich dvoch mesiacoch fungovala pre koronakrízu v obmedzenom režime, v týchto dňoch sa vracia do bežného režimu. TASR o tom informovala Martina Pavliková za spoločnosť Agel SK, ktorá nemocnicu spravuje.

Podľa nemocnice je záujem pacientov obrovský. Do ambulancie kliniky sa môžu pacienti objednať telefonicky i osobne.

(TASR)

16:34

O návrat dieťaťa do materskej školy od 1. júna prejavilo záujem 54 percent rodičov. Do základnej školy chce svoje dieťa poslať 76 percent rodičov. Vyplýva to z aktuálnej štatistiky oddelenia školstva bratislavskej mestskej časti Karlova Ves. TASR o tom informoval hovorca mestskej časti Branislav Heldes.

(TASR)

16:15

Ďalšie testovanie na COVID-19 podstúpili vo štvrtok 28. mája v Poprade zamestnanci menších obecných služieb, opatrovateľky, ktoré vykonávajú opatrovateľskú službu v domácom prostredí, sociálni pracovníci pracujúci so seniormi a ťažko zdravotne postihnutými, ako aj zamestnanci detských jaslí. Rýchlotesty nepotvrdili výskyt ochorenia COVID-19 ani u jedného testovaného. Informuje o tom mesto Poprad na svojej oficiálnej stránke.

Spolu otestovali 87 opatrovateliek, ktoré sa starajú o 223 seniorov.

(SITA)

16:08

Zvolenská nemocnica sa po obmedzeniach, vyplývajúcich z pandémie nového koronavírusu, vracia do štandardného režimu vrátane špecializovanej ambulantnej starostlivosti. Pacienti, ktorým odložili vyšetrenia, ich už môžu absolvovať. TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková s tým, že na oddeleniach stále treba dodržiavať zvýšené preventívne hygienické opatrenia.

(TASR)

16:07

Mesto Trebišov ako zriaďovateľ opätovne otvorí od pondelka 1. júna všetky štyri základné školy, ako aj päť materských škôl. Výnimkou bude Materská škola (MŠ) na Ulici Pri polícii. "Brány tejto materskej školy sa neotvoria z dôvodu aktuálne prebiehajúcej rozsiahlej rekonštrukcie a zateplenia budovy zariadenia," potvrdila v piatok pre TASR hovorkyňa mesta Martina Mištaničová.

(TASR)

16:06

Bratislavská mestská časť Vajnory otestovala školských zamestnancov, výsledky sú zatiaľ negatívne. Informovala o tom hovorkyňa mestskej časti Katarína Blahová. "K tomuto kroku pristúpila mestská časť ako zriaďovateľ základnej školy K. Brúderovej a materskej školy Koniarkova z dôvodu pribúdajúcich otázok a požiadaviek zo strany rodičov," uviedla hovorkyňa a dodala, že testy na COVID-19 mestská časť ponúkla aj cirkevnej škole Jána Pavla II napriek tomu, že nie je jej zriaďovateľom. „Výsledky nepreukázali žiadne pozitívne nálezy v 62 prípadoch u zamestnancov, ktorí podstúpili testovanie v piatok dopoludnia. Čakáme ešte na výsledky 30-tich testov z cirkevnej školy, ktoré by mali byť v pondelok," povedal starosta Vajnôr Michal Vlček.

(SITA)

15:30

Pri hromadnom testovaní v zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sa doteraz ani v jednom prípade nepotvrdila nákaza koronavírusom. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová, testovaniu sa doteraz podrobilo 2 082 zamestnancov a 2 804 klientov v zariadeniach sociálnych služieb.

(SITA)

15:29

V košických oceliarňach U. S. Steel bude pokračovať aj v mesiacoch jún a júl skrátený pracovný čas. Zamestnanci za deň, ktorý ostanú doma, dostanú náhradu mzdy vo výške 80 percent. Piatkovú dohodu so zamestnávateľom potvrdil pre TASR predseda Rady odborov OZ KOVO v hutníckom podniku Juraj Varga.

"Dohodli sme na jún a júl na neprideľovaní práce v takom režime, ako to bolo v mesiaci máj. Bude to s ohľadom na prevádzkové podmienky podľa vyťaženosti jednotlivých liniek v priereze celého podniku aj s príslušnými dcérskymi spoločnosťami," povedal odborársky predák.

Vzhľadom na dôsledky koronakrízy oceliarne využívajú mechanizmus tzv. kurzarbeitu, kde štát prepláca časť miezd zamestnancov, ktorí sú pre pokles výroby doma.

(TASR)

15:04

Otestovať všetkých učiteľov na ochorenie COVID-19 nie je podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) možné.

14:58

Situácia v Domove sociálnych služieb (DSS) a zariadení pre seniorov na Hrnčiarskej ulici v Pezinku je stabilizovaná. Infikovaných je stále deväť klientov, ktorí sú umiestnení v jednej budove, klienti s negatívnym výsledkom na ochorenie COVID-19 sú v druhej budove. A práve pre túto druhú budovu by mohlo dôjsť od budúceho týždňa k čiastočnému uvoľneniu karanténneho stavu. Pre TASR to uviedol predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba.

(TASR)

14:54

V obchodoch by bolo už treba zrušiť čas vyčlenený pre seniorov, ako aj hygienickú plochu predajne 15 štvorcových metrov (m2) požadovanú na jedného zákazníka. Myslí si to prezident Zväzu obchodu. 

14:46

Získať v súčasnosti úver na bývanie je komplikovanejšie ako začiatkom roka.Klienti zároveň platia čoraz vyššie sumy na poplatkoch. Banky tiež zaznamenali veľký záujem o odklad splátok úverov. Domácnosti a firmy si uvedomujú, aká dôležitá je tvorba rezervy na preklenutie horších časov. Konštatujú to odborníci na financie zo spoločnosti Partners Group SK.

14:35

Aplikáciu potrebnú na využitie smart karantény schválila už aj spoločnosť Apple. Vyplýva to z vyjadrenia, ktoré TASR poskytol tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra. "Aplikácia je schválená, občania teda už môžu eKaranténu využívať na smartfónoch s Androidom aj na iPhonoch," napísali z rezortu vnútra. Na sociálnej sieti to potvrdil aj premiér Igor Matovič (OĽaNO).

(TASR)

14:30

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) apeluje na rodičov a žiakov, aby sa v prípade, že ich prijali na viacej stredných škôl (SŠ) rozhodli, na ktorú v novom školskom roku 2020/2021 nastúpia. Vďaka tomu sa uvoľnia miesta i pre tých žiakov, ktorých na školy momentálne neprijali. "Pretože ako vieme, deti si mohli podať prihlášku na viacej škôl a mohlo sa stať, že ich prijali aj na dve školy," poznamenal v piatok počas návštevy škôl v Prešovskom kraji.

(tasr)

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling
13:48

Na vycestovanie do Čiech s návratom do 48 hodín stačí Slovákom tlačivo o prekročení našej hranice. Uviedol to tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. České ministerstvo zdravotníctva v utorok vydalo ochranné opatrenie, podľa ktorého majú Slováci možnosť vycestovať do Čiech s návratom do 48 hodín, "pokiaľ je dôvod vstupu doložený odpovedajúcim dokumentom". Ako uviedol tlačový odbor rezortu zahraničných vecí po komunikácii s českým ministerstvom vnútra, pod týmto dokumentom sa rozumie potvrdené a opečiatkované tlačivo ministerstva vnútra SR o prekročení našej hranice.

(sita)

13:15

O návrate detí do škôl viac uvažujú rodičia s vyšším vzdelaním, vyplýva to z prieskumu Ako sa máte, Slovensko?. O možnosti poslať deti do školy uvažuje 68 percent rodičov.

(tasr)

12:43

Každý piaty občan Slovenska neverí číslam o počte vykonaných testov či o počte nakazených koronavírusom, ktoré každodenne zverejňuje vláda. Ďalšia polovica týmto údajom verí len čiastočne. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý pre Transparency International Slovensko (TIS) uskutočnila v polovici mája na reprezentatívnej vzorke 1 011 obyvateľov. Informovala o tom mimovládna nezisková organizácia TIS na sociálnej sieti.

(sita)

12:26

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR odporúča na pracoviskách dodržiavať rozostupy a nepoužívať klimatizáciu. Informovala o tom hovorkyňa úradu Daša Račková. "V súvislosti s postupným uvoľňovaním opatrení proti šíreniu Covid-19 a návratom na pracoviská sa odporúča primerane uplatňovať preventívne hygienické a protiepidemické zásady," uviedol v usmernení hlavný hygienik SR Ján Mikas. Zamestnávateľ by mal podľa neho v maximálnej možnej miere vytvoriť zamestnancom podmienky na ochranu pred šírením koronavírusu.

(sita)

12:15

"Slovensko malo a má veľmi mierne opatrenia, ktoré obmedzovali mobilitu ľudí v porovnaní s ostatnými krajinami ... a zároveň najlepšie výsledky vrámci celej Európy," napísal premiér Matovič na Facebooku.

11:56

Policajti obvodného oddelenia Policajného zboru (PZ) Dunajská Streda skontrolovali vo svojom obvode desať adries, na ktorých mali byť repatrianti v domácej karanténe. Informovalo o tom Krajské riaditeľstvo PZ v Trnave na sociálnej sieti. "Až na jeden prípad, ktorý budú musieť nahlásiť na Úrad verejného zdravotníctva SR, pretože osoba na adrese nebola, všetci si riadne plnili svoje karanténne povinnosti," uviedla polícia.

(tasr)

11:22

V trnavskej automobilke Groupe PSA Slovakia pribudne po rozbehu troch pracovných zmien od budúcej soboty 6. júna aj víkendová pracovná zmena.

(tasr)

PSA Peugeot Trnava
11:08

Pobočky zdravotných poisťovní začínajú fungovať v bežnom prevádzkovom režime. Súvisí to s uvoľňovaním protiepidemických opatrení v súvislosti s novým koronavírusom. Otváracie hodiny sú však vo viacerých pobočkách stále skrátené.

(tasr)

11:02

Sociálna poisťovňa po stredajšom rozhodnutí vlády opäť predĺži podporné obdobie v nezamestnanosti o ďalší jeden mesiac. "Pôjde už o tretie predĺženie. Sociálna poisťovňa tak urobí automaticky, poberateľ dávky nemusí o nič žiadať," uviedol v tlačovej správe hovorca poisťovne Peter Višváder. Nárok na tretie predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti budú mať tí poistenci, ktorým vznikol nárok na druhé predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti, druhé predĺžené podporné obdobie v nezamestnanosti uplynulo, resp. uplynie počas krízovej situácie a sú naďalej vedení v evidencii uchádzačov o zamestnanie na úrade práce.

(sita)

10:58

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline uzavreli na základe priaznivej epidemiologickej situácie po mesiaci fungovania pandemický pavilón, takzvanú červenú zónu. Pacientov pri vstupe do areálu nemocnice však naďalej kontrolujú v súvislosti s ochorením COVID-19.

(tasr)

10:46

Opatrenia, ktoré prijala vláda na zamedzenie šírenia nového koronavírusu, znížili výskyt aj ostatných infekčných ochorení. Pri väčšine sledovaných diagnóz ide o zníženie takmer o dve tretiny, pri hepatitíde typu A je to až o 73 percent. Vyplýva to z vykázanej zdravotnej starostlivosti, ktorú nahlásili lekári zdravotnej poisťovni Dôvera za obdobie od 15. marca do 30. apríla a jej porovnania s rovnakým obdobím v minulom roku. Porovnanie sa týka vytipovaných ôsmich bežných infekčných ochorení, napríklad chrípky, angíny či ovčích kiahní. Do štatistík sú zahrnuté aj prípady diagnóz, ktoré lekári identifikovali formou telefonickej konzultácie.

(sita)

10:24

Základné školy (ZŠ) v Trnave nebudú poskytovať teplé obedy všetkým žiakom, ktorí sa 1. júna po vynútenej prestávke vrátia do tried. V Trnave rodičia prihlásili do školy 1 838 žiakov prvých piatich ročníkov, časť z nich bude na obed dostávať bagety. Upozornili na to rodičia detí zo ZŠ na Ulici Jána Bottu.

(sita)

10:03

V čase dištančného vzdelávania počas pandémie nového koronavírusu využilo v apríli a máji ponuku elektronických testovaní takmer 14.000 žiakov základných a stredných škôl na Slovensku. Celkovo žiaci vyplnili viac ako 26.000 e-testov z rôznych typov gramotností, matematiky, vyučovacích a cudzích jazykov. Informovala o tom riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská.

(tasr)

09:44

Kĺzavý medián klesol na hodnotu nula.

09:39

Počet hospitalizovaných pacientov klesol na 59. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti nie je žiadna osoba, umelú pľúcnu ventiláciu pätnásty deň nepotrebuje žiadny pacient. 

09:34

Vykonaných bolo 1848 testov.

09:34

Počet obetí sa tiež nezmenil, zostáva na čísle 28.

09:32

Úžasné správy! Za štvrtok nepribudol na Slovensku žiaden pozitívny prípad. Naopak, pribudlo 6 vyliečených ľudí, dokopy už je 1338 zdravých pacientov.

09:14

Bratislavské mestské časti Petržalka, Staré Mesto a Nové Mesto zatiaľ neplánujú testovať na ochorenie COVID-19 pedagogických a nepedagogických zamestnancov svojich materských a základných škôl.

Z najväčších bratislavských samospráv je tak Ružinov jedinou, ktorá ich v týchto dňoch testuje pred nástupom do práce 1. júna, konkrétne na protilátky v krvi. Mestské časti však do budúcna testovanie v prípade potreby nevylučujú.

(tasr)

09:12

Od pondelka 1. júna nastúpi do troch svidníckych mestských materských škôl (MŠ) 200 detí, čo je 55 percent detí zapísaných pre aktuálny školský rok. Do základných škôl (ZŠ) nastúpi 322 detí z možných 512, čo predstavuje 33 percent všetkých žiakov. V školách budú fungovať i školské kluby detí a školské jedálne.

(tasr)

08:55

Aplikáciu eKaranténa schválila už aj spoločnosť Apple. Na Facebooku to oznámil premiér Igor Matovič.

08:31

Na Slovensku stále platí zákaz zhromažďovania sa - s výnimkou osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Jeho uvoľňovanie, napríklad účasť na bohoslužbách či svadbách, by podľa Lucie Berdisovej z Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied (SAV) mala korigovať vláda uznesením, a nie Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) zverejnenými opatreniami. Spolu s docentom ústavného práva Marekom Dominom z katedry ústavného práva na Univerzite Komenského v Bratislave sa zhodujú, že je na mieste uvažovať o zrušení zákazu.

(tasr)

08:12

Mesto Dubnica nad Váhom otvorí v pondelok (1. 6.) všetky tri základné školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, ktorých súčasťou sú školské kluby detí, materské školy a jedálne. Radnica otvorí aj samostatnú materskú školu a jej elokované pracovisko. Informovala o tom hovorkyňa mesta Veronika Rezáková.

(tasr)

07:55

Občanom s trvalým alebo prechodným pobytom v Slovenskej republike je od štvrtka podvečer umožnené letecky vycestovať súkromnou dopravou s kapacitou do 20 cestujúcich z bratislavského Letiska M. R. Štefánika do ôsmich európskych krajín - Česka, Chorvátska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Slovinska a Švajčiarska. 

(tasr)

07:52

Z ochorenia sa vyliečilo už 1332 ľudí.

07:51

Na Slovensku sa do štvrtka zaznamenali 1520 pozitívnych prípadov, pričom 28 ľudí ochoreniu podľahlo.

07:51

Dobré ráno, vítame vás pri online prenose.

Diskusia / 0
Súvisiace články:
Autor: Novy Cas, TASR, SITA
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Odporúčame z TIVI.sk
Odporúčame z TIVI.sk
Sexi kráska mala kvôli dopingu vynútenú osemmesačnú pauzu.
Foto
Sexi Havajčanka túži opäť zápasiť: Kypré tvary musia preč!
(ilustračné foto).
Čaká nás horúci víkend, zapotíte sa už pri pohľade na teploty: V týchto okresoch platí výstraha 2. stupňa
Na mieste, kde stál sklad na móle, ostal len obrovský kráter.
Trump a Macron telefonovali o katastrofe v Bejrúte: V jednej veci sa zhodli
Rafa sa vyjadril k Adria Tour, ktorú organizoval Novak Djokovič.
Po dvoch mesiacoch prelomil mlčanie: Nadal sa vyjadril k Djokovičovmu turnaju
(ilustračné foto).
Aktualizované Foto
Desivá nehoda lietadla so 191 ľuďmi na palube: Stroj sa rozlomil na dve časti
Mária Szaboová pomáhala onkologickým pacientom 43 rokov.
Foto
Nemocnica v Komárne sa lúči s neoceniteľnou ženou: Pani Mária pomáhala onkologickým pacientom 43 rokov
Arcibiskup Vasiľ
Späť do práce: Gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ sa vyliečil z COVID-19
Pohreb mladej ženy, ktorú zastrelil v Palestíne zablúdený náboj.
Najviac trpia nevinní: Zablúdený náboj v Palestíne zabil ženu (†23), ktorá bola doma
Aj tretiu etapu pretekov Okolo Poľska poznačil ťažký pád.
Ďalší ťažký pád na Okolo Poľska: Zasahovať musel vrtuľník
Úrady USA varujú svojich občanov pred cestami do Grécka (ilustračné foto).
Úrady USA varujú svojich občanov: Nechcú aby cestovali do Grécka
Melissin synček je v kóme.
Stačila iba chvíľka nepozornosti a chlapček je v kóme, nešťastná žena varuje mamičky: Na toto si dávajte pozor!
Na snímke letecký pohľad na Hrebienok vo Vysokých Tatrách.
Zamestnanci reštaurácie na Hrebienku majú výsledky testov na COVID-19: Ostávajú v karanténe