Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
21.05.2020, 07:29 | Správy | Domáce správy

ONLINE Pribudlo len 6 nových prípadov: Dátum, odkedy sa Slováci dostanú do Maďarska, je známy

Slovensko dosahuje dobré čísla v počte nakazených, preto vláda pristúpila k ohláseniu 4. fázy uvoľňovania opatrení.

Tá platí na Slovensku od stredy 20. mája. Otvorili sa obchodné centrá, prevádzky verejného stravovania môžu okrem terás už sprístupniť aj svoje interiéry. Povoľujú sa tiež hromadné podujatia do 100 ľudí, otvorenie kín a divadiel. Zároveň sa zmierňujú pravidlá nosenia rúšok vonku - rúško nemusí mať na sebe osoba alebo skupina osôb z jednej domácnosti, ktorí sa nachádzajú minimálne päť metrov od iných ľudí. Od štvrtka zároveň platí opatrenie týkajúce sa krátkodobého pobytu v zahraničí. 

Na Slovensku doposiaľ evidujeme 1502 prípadov nákazy, za stredu pribudlo 6 nových prípadov. COVID-19 podľahlo 28 ľudí, 1 245 sa vyliečilo.

- Zákazníci, ktorým koronavírus prekazil dovolenku, vedia, na čom sú: Dostanú voucher na rok a pol!

- Reštaurácie, obchodné centrá či taxíky: Čo sa mení a za akých podmienok

- Rodičia, pozor! Pravidlá návratu do škôl a škôlok: Takto to bude vyzerať v triedach, riaditelia sa detí nevedia dočkať

ONLINE: Koronavírus na Slovensku - 74. deň
20:59

Vážení čitatelia, dnešný online prenos sa končí.Všetky aktuálne informácie aj naďalej nájdete na cas.sk

20:57

Podujatie Globsec Bratislava Forum sa pre výskyt ochorenia COVID-19 opäť presúva, tentoraz na október. Hlavnou tematickou líniou bude hľadanie odpovedí na otázku, ako budú svet, Európska únia či región strednej Európy vyzerať po tejto kríze v rôznych oblastiach a aké ponaučenia si z nej vziať. TASR o tom vo štvrtok informovala za Globsec Henrieta Kunová.

20:55

Ďalšia európska krajina sa rozhodla otvoriť od piatka svoje hranice pre cudzincov, ktorí sa už pri vstupe nebudú musieť preukazovať negatívnym testom na koronavírus ani podstupovať karanténu. Ktorá to je sa dozviete tu

20:31

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR odporúča necestovať v súčasnej situácii spojenej s pandémiou nového koronavírusu do žiadnej krajiny sveta. (tasr)

20:15

Dohoda o pomoci štátu pre nájomcov je konečne na svete. Majitelia obchodov či reštauácií totiž musia platiť za priestory prevádzok, aj keď posledné mesiace nezarobili ani euro. Riešenie spoločne predstavili premiér Igor Matovič a šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík. Ako pomôže štát podnikateľom s nájmami?!

19:44

Viac ako 400 ľudí navštívilo v prvý deň po ďalšej fáze uvoľňovania opatrení a opätovnom otvorení Krajskú knižnicu Ľudovíta Štúra (KKĽŠ) vo Zvolene. Čitatelia zrealizovali len za tento deň približne 2500 výpožičiek vrátane ich predĺžení.

"Aj keď sme pre verejnosť otvorili iba minulý týždeň, už od 4. mája sme mali otvorený bibliobox. Knihy tak mohli čitatelia aspoň vrátiť," uviedla pre TASR riaditeľka knižnice Milota Torňošová.

19:35

Hasiči aj dnes pokračovali v odberoch vzoriek v karanténnych zariadeniach. 

19:26

Viac ako 40 percent rodičov by určite poslalo svoje dieťa do materskej školy (MŠ) či základnej školy (ZŠ) od 1. júna. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry AKO, ktorý realizovala na vzorke 1098 respondentov. Podmienkou je, aby sa situácia v oblasti počtu nakazených novým koronavírusom na Slovensku znovu nezhoršila. TASR o tom informovala riaditeľka pre výskum AKO Kamila Hříchová. Celé výsledky prieskumu si môžete pozrieť tu.

19:21

Do klinického výskumu na Slovensku investuje farmaceutický priemysel každý rok viac ako 34 miliónov eur. Pandémia ochorenia COVID-19, spôsobeného novým koronavírusom, však ukázala, že existuje ešte väčší potenciál zatraktívniť Slovensko v tejto oblasti. Pri príležitosti Medzinárodného dňa klinických skúšaní v diskusii o budúcnosti klinického výskumu to povedali predstavitelia Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu. (tasr)

19:04

Malacké kino Záhoran otvorí opätovne sálu pre návštevníkov v piatok (22. 5.). V dôsledku povinnosti dodržať stanovené podmienky hygienikmi pôjde v prvej fáze o malé produkcie, s limitovaným počtom maximálne 15 divákov v sále. (tasr)

18:47

Maďarská vláda od piatka rána umožní občanom Slovenskej republiky vstup na územie Maďarska na 24 hodín bez nutnosti karantény. Oznámil to vo štvrtok na Facebooku minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Viac informácií nájdete v samostanom článku (tasr).

18:34

Detské ihriská v Šali sa postupne začínajú otvárať pre verejnosť. Mesto začalo s kosením trávnikov a zabezpečilo, aby správcovia ihrísk vydezinfikovali dotykové plochy jednotlivých herných zostáv i celý areál ihrísk.

Ako informovala Dajana Hanesová z mestského úradu, súčasne s údržbou prebieha aj výmena piesku. „Na ihriskách je potrebné dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Rodičia by mali zabezpečiť odstup detí v okruhu dvoch metrov a dohliadnuť na nosenie rúšok. Treba myslieť aj na povinnosť rodičov alebo osôb sprevádzajúcich deti mať so sebou prostriedok na dezinfekciu rúk,“ dodala Hanesová. (tasr)

18:23

Bratislavské Kino Lumiére sa postupne opäť otvára divákom. Po spustení štvrtej fázy uvoľňovania sprístupní od piatka (22. 5.) svoje štyri kinosály pri dodržiavaní všetkých predpísaných nariadení. TASR o tom informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ), ktorý kino prevádzkuje. Premietať sa bude denne zatiaľ jeden film v každej kinosále. Podľa výpočtov sa očakáva, že sa naplní asi štvrtina celkovej kapacity všetkých štyroch sál.

17:57

Akvaparky, kúpaliská a plavárne vyzývajú vládu, aby začala konať. Vyplýva to zo stredajšieho (20. 5.) stretnutia 15 zástupcov prevádzkovateľov najpopulárnejších akvaparkov a kúpalísk v Dunajskej Strede. Ich hlavným cieľom bolo prerokovanie aktuálnej situácie, ktorá vznikla v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a jej vplyvom na cestovný ruch, so špecifickým dôrazom na fungovanie slovenských akvaparkov, kúpalísk a plavární. (tasr)

17:39

Mladík si odbehol z karantény, cestu mu skrížil stupavskí policajt. Objednaný alkohol ho vyšiel poriadne draho.

Objednaný alkohol vyšiel repatrianta poriadne draho.
17:21

Trnavská Groupe PSA pridáva od pondelka 25. mája aj tretiu pracovnú zmenu. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca fabriky Peter Švec, automobilka pri dodržiavaní prísnych hygienických opatrení, pokračuje v postupnom rozširovaní výroby. "Po bezproblémovom tohtotýždňovom rozšírení na dve zmeny, pribudne od pondelka 25. mája aj tretia pracovná zmena. O vývoji pre ďalšie obdobie budeme informovať opäť vo štvrtok 28. mája," dodal.

17:20

Interné testovanie aplikácie na smart karanténu bolo na strane štátu úspešné. Ako však informoval Úrad vlády SR, čaká sa na schválenie aplikácie od spoločností Apple a Google. "Tieto spoločnosti aktuálne posudzujú, či aplikácia spĺňa ich interné predpisy, či dostatočne chráni používateľa a podobne," dodáva úrad vlády s tým, že predbežný odkomunikovaný termín spustenia aplikácie, najskôr v piatok o 15.00, zostáva nezmenený.

"Občanov prosíme, aby si pred príchodom na štátnu hranicu overili na korona.gov.sk, či je aplikácia v ostrej prevádzke," dodáva Úrad vlády SR. Spoločnosti Apple a Google podľa úradu vlády vykonávajú nad všetkými aplikáciami, ktoré súvisia s pandémiou, špeciálny dohľad.

17:04

Pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 si v Európe vyžiadala už viac ako 170 000 obetí, pričom najvyššie počty úmrtí zaznamenali v Británii, Taliansku, Francúzsku a Španielsku. Vyplýva to z oficiálnych údajov, ktoré do štvrtka 14.30 h SELČ zhromaždila agentúra AFP.

Európa je pandémiou najviac zasiahnutým svetadielom. Dosiaľ tam zaznamenali 1.957.819 prípadov nákazy novým koronavírusom, z toho 170.032 osôb jej podľahlo. Najvyššie počty obetí evidujú Británia (35.704), Taliansko (32.330), Francúzsko (28.132) a Španielsko (27.888). (tasr)

16:44

Nemocnica Komárno od začiatku tohto týždňa postupne redukuje tzv. červené zóny. Nemocnica sa tak pripravuje na postupný návrat k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti bez obmedzení.

"Z celkového počtu 11 reprofilizovaných COVID lôžok v našej nemocnici ostane vyčlenených sedem lôžok na dvoch oddeleniach na eventuálny príjem pacienta s podozrením na ochorenie COVID-19 alebo potvrdeným ochorením. Na urgentnom príjme naďalej ostane k dispozícii červená ambulancia na ošetrenie podozrivého prípadu. Rovnako ostávame pripravení aj na pôrod a poskytnutie zdravotnej starostlivosti tehotným pacientkam s ochorením COVID-19," informoval Rudolf Pelikán, námestník riaditeľa pre zdravotnú starostlivosť. (tasr)

16:36

Tisíce Slovákov na Facebooku zdieľali ďalší hoax!

Na slovenskom Facebooku sa objavil článok, ktorý tvrdil, že tím britských vedcov objavil, že látky obsiahnuté v konope sú možným liekom na COVID-19, chorobu, ktorú šíri nový koronavírus. Prečítajte si reakciu virológa zo Slovenskej akadémie vied.

15:57

Väčšina mladých ľudí je spokojná so svojím životom na Slovensku počas pandémie, no viac ako dve tretiny pociťujú veľké alebo veľmi veľké ohrozenie spojené s ekonomickými dôsledkami pandémie. Vyplýva to z prieskumu "Mladí v časoch korony", ktorý zorganizovala Rada mládeže Slovenska (RmS) v spolupráci s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a zrealizovala ho agentúra 2Muse na prelome apríla a mája na vzorke 1000 respondentov vo veku 15 až 29 rokov. TASR o tom informovala Alexandra Virostková z RmS. Pre jednu vec boli ochotní obchádzať aj nariadenia

15:54

V Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) pôsobí 101 poskytovateľov sociálnych služieb na 148 miestach a ku všetkým kraj pristupuje rovnako. Uviedol to predseda TTSK Jozef Viskupič.

TTSK rozviezol už približne milión kusov osobných ochranných prostriedkov zo štátnych hmotných rezerv. "Ochranné prostriedky, ale aj rýchlotesty dostali spravodlivo a transparentne všetci poskytovatelia sociálnych služieb bez ohľadu na právnu formu alebo zriaďovateľa," uviedol Viskupič. (tasr)

15:52

Nemocnice v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) začali v plnom rozsahu objednávať pacientov na plánované operačné výkony a iné zákroky. Súvisí to s postupným uvoľňovaním protipandemických opatrení v krajine. V bežnom režime ordinačných hodín majú fungovať aj všetky ambulancie a mobilné odberové miesta. TASR o tom vo štvrtok informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

15:29

Múzeá a galérie potrebujú návštevníkov, upozornila na to ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) počas prehliadky výstavy Slovenského národného múzea (SNM) Milan Rastislav Štefánik – Osloboditeľ na Bratislavskom hrade. Pri príležitosti Svetového dňa kultúrnej rozmanitosti pre dialóg a rozvoj si ministerka zároveň pozrela výstavu Emílie Rigovej „Čohani z Kohi Ajlend“ (Čarodejnica z Coney Island) v Kunsthalle Bratislava. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerstva kultúry Matúš Bystriansky.

„SNM je so svojimi 18-timi špecializovanými múzeami našou najväčšou kultúrnou inštitúciou. Boj proti šíreniu pandémie Covid 19 ich podobne, ako ďalšie kultúrne inštitúcie, už v marci zatvoril pre verejnosť, čím prišli o svoje príjmy. Pre SNM to znamená odhadovanú mesačnú stratu približne 390-tisíc eur mesačne,“ vysvetlil Bystriansky. (sita)

15:27

Košický Aupark čaká na definitívne znenie zákona o štátnej pomoci nájomcom, ktorých prevádzky boli zatvorené z dôvodu opatrení na zamedzenie šírenia nového koronavírusu. Ako pre TASR uviedla jeho riaditeľka Ľubica Bobáková, za uplynulé obdobie zaznamenali neprimerane vysoké výdavky.

"Napriek prísnym opatreniam muselo byť obchodné centrum (OC) otvorené, aby mohli fungovať obchody, ktorých prevádzka bola povolená - lekáreň, potraviny, drogéria, donáškové služby. To pre nás znamenalo neočakávané a neprimerane vysoké výdavky na správu a údržbu aj tých častí centra, kde nájomcovia svoje obchody otvorené nemali," spresnila.

15:14

Vláda by podľa viceprezidenta Republikovej únie zamestnávateľov mala prísť so zmenami v Zákonníku práce, ktoré by mali umožniť flexibilnejšie formy zamestnávania. "Aj počas krízy sa významným spôsobom zmenila práca ľudí, a tým sa menia aj podmienky, za ktorých sa vykonáva táto práca," povedal. Ako príklad uviedol prácu na diaľku, prácu z domu, či prácu pre viacerých zamestnávateľov. (sita)

15:13

Ministerstvo práce a sociálnych vecí pripraví v čo najkratšom čase legislatívu, ktorá umožní predĺženie zmlúv na určitý čas počas súčasnej koronakrízy. Po štvrtkovom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR to na tlačovej besede uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. "Vieme tým zachrániť asi približne 400 pracovných miest najmä v automobilovom priemysle," povedal. Na umožnení predĺžiť termínované zmluvy sa dohodli sociálni partneri. Ak by sa tieto zmluvy podľa ministra práce nedali predĺžiť, zrejme by ich zamestnávatelia ukončili. (sita)

15:10

Prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Marián Magdoško skonštatoval, že vlaňajšie rokovania o minimálnej mzde nedopadli úplne podľa predstáv odborárov. "Tohto roku, už pred rokovaním tripartity, sme boli oslovení RÚZ aj Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení SR o začatí rokovaní o minimálnej mzde," priblížil Magdoško. Odborári by si však radi počkali na "nejaké stabilnejšie čísla" v súvislosti s vývojom v ekonomike. "Čísla sa dramaticky menia, radi by sme si počkali na druhú polovicu júna, aby sme pracovali so stabilizovanými číslami. Aj my sme realisti, že asi sa nebude dať úplne dodržať zákon, ktorý je schválený. Nechcem nič predbiehať. Chceme a budeme rokovať," dodal Magdoško. (tasr)

15:09

Minimálna mzda na Slovensku sa má totiž od začiatku budúceho roka zvýšiť najmenej na 656 eur, čo je 60 percent z priemernej hrubej mzdy na Slovensku za rok 2019. Novelu zákona o minimálnej mzde, podľa ktorej najnižšie hrubé zárobky od roku 2021 predstavujú aspoň 60 % z priemernej hrubej mzdy spred dvoch rokov, v októbri minulého roka v parlamente presadili poslanci za Smer-SD. (sita)

15:08

Viceprezident RÚZ tiež upozornil, že únia by v prípade minimálnej mzdy mohla žiadať aj jej výraznejší pokles. "Ešte som nepočul o ekonomickej analýze, ktorá by hovorila o stabilizácii hrubého domáceho produktu. Všetky prognózy sú o náraste nezamestnanosti, poklese odbytu, ktorý bude významný, čo prinesie aj ďalšie komplikácie s tým, čo firmy môžu zarobiť a vyplatiť. Takže my sme vopred avizovali, že ponúkame kompromisný návrh. Veríme, že výsledok ku koncu roka nebude výrazne horší, ako sú súčasné prognózy," Lelovský. (tasr)

15:07

Vláda podľa Lelovského slov tripartite oznámila, že rešpektuje zákonný nárok zástupcov zamestnávateľov aj odborárov na rokovania. "Nebude táto diskusia ľahká. Rešpektujeme súčasnú situáciu a vnímame zodpovednosť aj za financie, ale aj za to, či budeme schopní nielen my, ale aj verejná správa zaplatiť toľko na cene práce, ako nám to vychádza zo súčasnej legislatívy," podotkol Lelovský s tým, že RÚZ bude minimálne navrhovať, aby sa na budúci rok "zmrazila" minimálna mzda. "Nedá sa očakávať hospodársky rast a už vôbec nie nárast priemernej mzdy," povedal Lelovský. (tasr)

15:06

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) avizovala, že bude navrhovať "zmrazenie" minimálnej mzdy na Slovensku, teda na sume 580 eur. Uviedol to po rokovaní tripartity viceprezident únie Mário Lelovský s tým, že si "uvedomujú zodpovednosť za štátne a verejné financie". Zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov majú čas na rokovania o minimálnej mzde na budúci rok do 15. júla tohto roka. (tasr)

15:01

Na dovolenku do Grécka sa dostanete už aj bez testu na koronavírus a karantény. Bližšie informície prinášame v samostatnom článku

14:54

Gastrobiznis teraz začína svoj pravý boj o prežitie. Uviedla Magdaléna Koreny, hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro. Priblížila, že v týchto dňoch po viac ako dvoch mesiacoch privítali gastroprevádzky zákazníkov vo svojich interiéroch. Rovnako ako pri otvorení terás musia dodržiavať prísne hygienické podmienky, aby svojim hosťom vytvorili prostredie na ochranu ich zdravia. (tasr)

14:39

O dočasnú ochranu podnikateľov zatiaľ požiadalo za týždeň 92 subjektov. Pomoc je určená podnikateľom zasiahnutým negatívnymi ekonomickými dosahmi pandémie nového koronavírusu. Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR aktuálne eviduje už 53 zverejnených potvrdení o poskytnutie dočasnej ochrany. TASR o tom informoval Peter Bubla z tlačového oddelenia rezortu.

Dočasná ochrana podnikateľov má podľa Bublu slúžiť ako forma rýchlej pomoci. Požiadať o ňu môžu podnikatelia na základe legislatívy, ktorú prijal parlament v apríli. Formuláre k dočasnej ochrane podnikateľov môžu záujemcovia nájsť na webe ministerstva spravodlivosti.

14:34

Z 3414 maturantov na stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) sa o lepšiu maturitnú známku pokúsi zabojovať 78. Najviac z nich, 45, má ambíciu vylepšiť si priemerom určenú známku z angličtiny. "Nájdu sa však aj bojovníci o lepšie hodnotenie z fyziky, dejín umenia či občianskej náuky," uviedla hovorkyňa BSK Lucia Forman. (tasr)

14:26

Pravidelná komunikácia o potrebách dôchodcov počas mimoriadnych opatrení proti šíreniu nového koronavírusu a aj po ich ukončení je základným bodom memoranda o porozumení a spolupráci, ktoré vo štvrtok podpísal predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) s Jednotou dôchodcov na Slovensku. Šéf parlamentu sa zaviazal podporovať súčasné aj budúce benefity dôchodcov, vyplýva z textu memoranda.

"Obidve strany sa dohodli, že budú podporovať medzigeneračnú solidaritu, ako aj súčasné a budúce benefity dôchodcov - bezplatné cestovanie seniorov vlakmi a autobusmi, zrušenie doplatkov za lieky, 13. dôchodok, dotovanie relaxačno-liečebných pobytov seniorov, vydávanie časopisu Tretí vek, kultúrno-spoločenskú činnosť a športovo-turistické podujatia dôchodcov," uvádza dokument, ktorý médiám zaslala riaditeľka odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR Michaela Jurcová.

(TASR)

14:09

V Nemocnici Košice-Šaca vyšetria zdravotníci prítomnosť protilátok ochorenia COVID-19 v krvi aj samoplatcom. Sérologické testy realizuje nemocnica od minulého týždňa ako doplnkovú nepriamu diagnostiku ochorenia. Informovala o tom Martina Pavliková za spoločnosť Agel SK, ktorá nemocnicu spravuje.

(TASR)

14:08

Rybári sa búria. Ani po spustení štvrtej fázy uvoľňovania opatrení nemôžu byť preteky.

13:55

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) bude navrhovať "zmrazenie" minimálnej mzdy na Slovensku. Uviedol to po rokovaní tripartity viceprezident únie Mário Lelovský s tým, že si "uvedomujú zodpovednosť za štátne a verejné financie". Zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov majú čas na rokovania o minimálnej mzde pre budúci rok do 15. júla tohto roka.

(TASR)

13:54

Zákon o zájazdoch schválený na poslednej schôdzi parlamentu dokáže najlepšie ochrániť ako práva klienta, tak aj cestovné kancelárie a agentúry. Očakávať zákon, ktorý by dokonale vyriešil vzniknutú situáciu, je však nemožné, uviedol vo štvrtok prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes.

(TASR)

13:35

Riešili aj opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia - v čo najkratšom čase pripravia zníženie administratívneho zaťaženia podnikateľov.

Krajniak avizoval počas trvania krízy aj prípravu predĺženia zmlúv, ktoré boli uzatvorené na dobu určitú, týka sa to najmä zamestnancov v automobilovom priemysle, ktorých pracovné miesta sú ohrozené.  

13:25

"Dohodli sme sa na vzniku komisie, ktorá bude riešiť zmeny v dôchodkovom systéme na Slovensku a zmeny v daňovom zaťazení. Jej súčasťou bude zavedenie dlhodobého systému kurzarbeit na Slovensku," povedal to Milan Krajniak po skončení Hospodárskej a sociálnej rady SR, kde rokovali o ekonomických opatreniach v čase krízy.

13:21

Sledujte spolu s nami tlačovú konferenciu predsedu vlády Igora Matoviča za účasti zástupcov štátu, odborových a zamestnávateľských združení či zväzov.

13:20

Internetové nákupy prekonali v období karantény všetky ostatné spôsoby utrácania peňazí. Nadpolovičná väčšina európskych spotrebiteľov uviedla, že na internete nakupujú viac ako predtým. Aj poskytovatelia virtuálnych zážitkov, ako sú lekcie fitness, sledovanie TV a filmov alebo internetové vzdelávacie kurzy, zaznamenali počas obmedzenia pohybu rekordné počty predplatiteľov. Svoje výdavky za virtuálne zážitky zvýšil približne každý tretí Európan. Vyplýva to z prieskumu medzi európskymi spotrebiteľmi spoločnosti Mastercard.

(SITA)

13:10

V Nemocnici Zvolen vyšetria zdravotníci prítomnosť protilátok ochorenia COVID-19 v krvi aj samoplatcom. Záujem o vyšetrenie je nutné nahlásiť telefonicky a samoplatca zaplatí za vyšetrenie 19 eur. Sérologické vyšetrenie na základe prítomnosti protilátok ukáže, či sa testovaný v minulosti s vírusom stretol, prípadne je ním aktuálne infikovaný, hoci nemusí mať žiadne príznaky.

(TASR)

13:04

Po súbore usmernení, ktorý má pomôcť rodičom pri znovuotváraní materských škôl, vydala bratislavská Dúbravka manuál, odpovedajúci na najčastejšie otázky, súvisiace s reštartom vyučovania na prvom stupni základných škôl.

Mestská časť je zriaďovateľom štyroch základných škôl. "Vstup do nich bude zabezpečený dvomi alebo tromi označenými bránami. Zriaďovateľ vyznačí pred nimi rozstupy, ktoré je potrebné dodržiavať," uvádza mestská časť vo zverejnenom manuáli. Samospráva tiež informuje o tom, že pri vstupe do školy bude povinný každodenný ranný zdravotný filter, ranné meranie teploty žiakov zamestnancom školy bezdotykovým teplomerom. Najmenší žiaci 1. až 3. ročníka budú začínať o 07.30 h, žiaci 4. a 5. ročníka od 8.30 h. "Rodič je povinný zabezpečiť pre svoje dieťa každý deň dve rúška a papierové jednorazové vreckovky," dodáva samospráva v manuáli, ktorý je v plnom znení zverejnený na webe mestskej časti.

(TASR)

12:56

Slovenská lekárska komora (SLK) pripravila návrh na diferencované odmeňovanie pre tých lekárov, ktorí nezatvorili svoje ambulancie počas pandémie nového koronavírusu. K požiadavke dospeli po dohovore s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽaNO). Ústredný krízový štáb na rokovaní zaviazal predstaviteľov SLK pripraviť návrh financovania nemocníc a ambulancií počas tohto obdobia a prerokovať ho nielen s ministerstvom zdravotníctva, ale i ministerstvom financií. Pre TASR to povedal prezident SLK Marian Kollár.

(TASR)

12:46

Košický samosprávny kraj (KSK) ukončil testovanie na nový koronavírus v 11 krajských zariadeniach sociálnych služieb. Počas troch týždňov sa mu podrobilo spolu 1100 zamestnancov, ani u jedného sa ochorenie COVID-19 nepotvrdilo. Ako ďalších chce kraj testovať vodičov prímestskej autobusovej dopravy, mestských policajtov a všeobecných lekárov. Informoval o tom vo štvrtok Úrad KSK.

(SITA)

12:29

Prezidentka reagovala na uvoľnenie 4. fázy opatrení súvisiacich s ochorením Covid-19 aj tým, že prišla navštíviť SNG. „Chcem pozvať ľudí, aby využili túto príležitosť a prišli sa pozrieť do SNG alebo do iných ustanovizní, pretože kultúra a umenie sú nesmierne dôležité,“ povedala hlava štátu. Myslí si, že dôležitosť kultúry a umenia si uvedomili ľudia práve v období koronakrízy, pretože sa v izolácii utiekali k dobrej knihe či hudbe. „Práve v týchto ťažkých chvíľach si uvedomujeme, ako nás kultúra povznáša a ako nás zošľachťuje,“ dodala.

(SITA)

12:27

Prevádzkovatelia reštaurácií zostali zaskočení podmienkou dodržania kritéria 15 m2 na zákazníka. 

12:27

Trnavský samosprávny kraj rozviezol už približne milión kusov osobných ochranných prostriedkov zo Štátnych hmotných rezerv viac ako stovke poskytovateľov sociálnych služieb v kraji. Župan Jozef Viskupič zdôraznil, že ochranné prostriedky, ale aj rýchlotesty, dostali spravodlivo a transparentne všetci poskytovatelia sociálnych služieb bez ohľadu na právnu formu alebo zriaďovateľa.

(SITA)

12:13

Slovenská republika vypraví v piatok 22. mája o 10:00hod. z logistickej základne Ministerstva vnútra SR konvoj s materiálnou humanitárnou pomocou pre obyvateľov Ukrajiny. Na základe žiadosti ministra zahraničných vecí Ukrajiny, Dmytra Kulebu, o pomoc v boji proti pandémii COVID-19, Slovensko posiela na Ukrajinu materiálnu humanitárnu pomoc, ktorá pozostáva z chirurgických masiek, dezinfekčného koncentrátu, prenosných stolov a prikrývok. Zároveň Slovenská republika vypraví aj tri vozidlá záchrannej zdravotnej služby, ktoré budú zabezpečovať zdravotnú pomoc na línii kontaktu na východe Ukrajiny.

(SITA)

12:06

Do klinického výskumu na Slovensku investuje farmaceutický priemysel každý rok viac ako 34 miliónov eur. Pandémia ochorenia COVID-19, spôsobeného novým koronavírusom, však ukázala, že existuje ešte väčší potenciál zatraktívniť Slovensko v tejto oblasti. Pri príležitosti Medzinárodného dňa klinických skúšaní v diskusii o budúcnosti klinického výskumu to povedali predstavitelia Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP).

(TASR)

11:36

V druhej polovici roka by majitelia žilinských reštaurácií, barov, pohostinstiev a kaviarní mali za pozemky pod letnými terasami platiť mestu len symbolické jedno euro. Mesto tak chce pomôcť podnikateľom v gastrooblasti zmierniť ekonomické následky koronakrízy. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, flexibilnejšie riešenie znemožňuje mestská legislatíva, keďže v Žiline sa poplatky nevyberajú cez záber verejného priestranstva, ale ako nájomné za príslušné mestské pozemky.

(SITA)

11:29

"Upozorňujeme občanov SR, ktorí plánujú od 21. mája ísť do zahraničia a vrátiť sa do 24 hodín v rámci novej všeobecnej výnimky, aby si preverili aktuálnu informáciu danej krajiny, či budú na jej územie zo strany ich hraničnej kontroly vpustení," spresnila Bárdyová. Výnimka udelená zo slovenskej strany sa vzťahuje na Maďarsko, Poľsko, Česko, Rakúsko, Chorvátsko, Slovinsko, Švajčiarsko a Nemecko.

(TASR)

11:25

Spišská Nová Ves od 1. júna otvára materské a základné školy, ktoré sú v jej zriaďovateľskej pôsobnosti, za špecifických podmienok. Rozhodol o tom krízový štáb mesta v súvislosti s postupným uvoľňovaním opatrení v rámci štvrtej fázy. Informovala o tom pracovníčka pre styk s médiami Edita Gondová.

V rámci materských škôl sa musí dbať na dodržiavanie viacerých opatrení. "V triede môže byť maximálne 15 detí. Vzhľadom na kapacitné možnosti budú prednostne umiestňované deti rodičov v prvej línii, to znamená zdravotníckych pracovníkov, príslušníkov hasičského, záchranného a policajného zboru, ale aj deti pedagogických zamestnancov. Prísny ranný zdravotný filter zahŕňa aj meranie telesnej teploty pred vstupom do materskej školy," vysvetľuje Gondová. Ďalej dopĺňa, že prevádzka materskej školy bude maximálne 9 hodín denne.

(TASR)

10:55

Žilinská Kia Motors Slovakia bude podla všetkého pokračovať v dvojzmennej prevádzke aj v nasledujúcom mesiaci. "Výroba v Kia Motors Slovakia by do konca júna mala prebiehať v dvojzmennej prevádzke. Prípadné zmeny závisia od vývoja dopytu na trhoch," uviedol pre agentúru SITA hovorca automobilky Ján Žgravčák.

(SITA)

10:19

Bratislavská Petržalka odpustí podnikateľom dlh za nájom, ktorý im vznikol z dôvodu mimoriadnej situácie. V dnešnej tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková. "Fyzické a právnické osoby, ktoré majú prenajaté nebytové priestory od mestskej časti na účely podnikateľskej činnosti, môžu požiadať o odpustenie dlhu z nájmu v čase mimoriadnej situácie spôsobenej koronavírusom," uvádza mestská časť. O odpustenie môžu požiadať nájomcovia, ktorí v čase mimoriadnej situácie zaznamenali pokles tržieb v marci minimálne o 10 percent a v apríli minimálne o 20 percent. Petržalka im v odôvodnených prípadoch odpustí až 100 percent z ceny nájmu.

(SITA)

10:13

Pri koronavíruse sa takmer 80 percent respondentov stretlo s hoaxami. Ukázal to prieskum, ktorý urobila Fakulta masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda (UCM) v Trnave. Okamžite rozlíšiť, že ide o falošnú správu, dokázala viac ako polovica z nich. Takmer polovici respondentov tieto informácie spôsobili znepokojenie a viac ako 20 percent začalo pochybovať o správnosti krokov, ktoré v boji proti koronavírusu podnikla vláda alebo kompetentné orgány. Agentúru SITA o prieskume informoval Peter Krajčovič z Fakulty masmediálnej komunikácie UCM.

(SITA)

10:00

Počet hospitalizovaných pacientov klesol o 12, aktuálne je ich 88. Z toho u 14 bolo ochorenie Covid-19 potvrdené. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú tri osoby, umelú pľúcnu ventiláciu siedmy deň nepotrebuje žiadny pacient. Kĺzavý medián zostáva na hodnote jedna. V stredu potvrdili tri nové prípady v Košickom kraji, dva v Trnavskom a jeden zaznamenali v Banskobystrickom kraji.

(SITA)

09:50

Otvorenie materských a základných škôl prvého stupňa a 5. ročníka automaticky pre rodičov neznamená ukončenie čerpania pandemického ošetrovného (OČR). Rodičia detí, ktoré v júni do týchto zariadení nenastúpia a zostanú s nimi doma, môžu túto dávku poberať naďalej, musia však na konci mesiaca zaslať Sociálnej poisťovni (SP) vyplnené čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné.

(TASR)

09:49

Zákon o zájazdoch, ktorý v stredu (20. 5.) schválila vláda SR a následne aj parlament v expresnom režime, môže viesť až k žalobe zo strany Európskej komisie pre porušenie práva EÚ. 

09:21

V stredu potvrdili šesť nových prípadov ochorenia Covid-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk. Počet ľudí pozitívnych na toto ochorenie tak na Slovensku stúpol na 1 502. Laboratóriá urobili v stredu takmer 3-tisíc testov. Celkovo tak otestovali už takmer 152-tisíc vzoriek. Chorobe piaty deň nepodľahla žiadna ďalšia osoba, Slovensko tak stále eviduje 28 úmrtí pacientov s pozitívnym testom na Covid-19. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 14 osôb, uzdravilo sa spolu už 1 245 ľudí. Na Slovensku tak zostáva 229 aktívnych prípadov.

(SITA)

09:18

Zubné ambulancie začínajú ošetrovať pacientov v štandardnom režime. Informovala o tom špecialistka externej komunikácie Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Lujza Hanová s tým, že sa budú dodržiavať prísne hygienické postupy. Celý dentálny tím bude používať ochranné prostriedky, dbať budú aj na zvýšenú dezinfekciu ambulancie, čakárne a všetkých priestorov. Cieľom je zabrániť zabrániť šíreniu nákazy z pacienta na zubného lekára a tým na ďalších pacientov následne ošetrovaných v ambulancii.

(SITA)

09:08

Od 1. júna sa budú môcť opäť otvoriť materské školy (MŠ) a prvých päť ročníkov základných škôl (ZŠ). Nástup detí je dobrovoľný, v Trnave majú rodičia svoje rozhodnutie nahlásiť do piatka (22. 5.). Spolu so školami a škôlkami budú znova fungovať aj školské kluby detí. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Trnava Veronika Majtánová.

Vzhľadom na kapacitné možnosti budú do materských škôl prednostne umiestňované deti rodičov v tzv. prvej línii boja s novým koronavírusom, deti zo sociálne znevýhodneného prostredia a tie, ktoré od septembra nastupujú na plnenie povinnej školskej dochádzky.

(TASR)

08:38

Najväčší zamestnávateľ na Spiši, spoločnosť Embraco Slovakia, začala diskutovať s odborovým zväzom a úradom práce o možnosti hromadného prepúšťania. Dôvodom je dlhodobejší pokles dopytu z dôvodu celosvetovej pandémie koronavírusu. S poľutovaním musím oznámiť, že v najbližších mesiacoch budeme musieť ukončiť pracovný pomer s približne 200 kolegami,” povedal generálny riaditeľ Marcelo Borba.

(SITA)

07:32

Obmedzenia pre koronavírus začínajú ukazovať svoju daň. Miera nezamestnanosti na Slovensku v apríli stúpla o 1,4 % na 6,6 %.

Úrady práce evidovali na konci štvrtého mesiaca 180 756 uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s marcom to je o 37 763 ľudí viac. 

06:22

Od štvrtka platí nové nariadenie. "V prípade návštevy ôsmich krajín - ČR, Rakúska, Maďarska, Poľska, Chorvátska, Slovinska Nemecka, Švajčiarska s návratom do 24 hodín nebude musieť občan s trvalým alebo prechodným pobytom v SR mať povinnosť negatívneho testu ani štátnej karantény," povedal v pondelok Matovič.  

06:14

Dobrý deň, vítame vás pri ONLINE prenose.

Diskusia / 0
Autor: NOVÝ ČAS, TASR, SITA
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Počas pandémie zaznamenali prepravcovia výrazný pokles cestujúcich.
Košický kraj preveruje ľudí v prvej línii: Veľké testovanie autobusárov na koronavírus
Posh Spice si stále užíva benefi ty dievčenskej skupiny, ktorá ju preslávila.
Victoria Beckham si vie užiť benefity: Nepohla ani prstom, aj tak zarobila milión
Ľudia si po celom svete uctievajú pamiatku Georgea Floyda.
Milióny ľudí si uctili pamiatku Georgea Floyda: Na internete spustili online akciu proti rasizmu
Bývalý viceprezident USA Joe Biden.
Vieme výsledky! Demokrat Biden a republikán Trump zvíťazili v primárkach v Indiane
Americký prezident Donald Trump.
USA opäť zasiahli: Uvalili sankcie na spoločnosti, ktoré prepravujú ropu z Venezuely
Šéf OSN António Guterres
OSN získala prísľub finančnej pomoci: Do Jemenu poputuje 1,35 miliardy dolárov
Plavčík rozdeľuje pláž na štvorce, aby ľudia vedeli, ako ďaleko od seba majú ležať.
Z najhoršieho sú zrejme vonku: Španieli sa tešia, mali prvý deň bez úmrtí na koronavírus
Cestný hraničný priechod maďarská polícia uzatvorila plotom, za ktorým sa zoradil policajný kordón.
Slovinsko sa pripravuje na príliv migrantov: Na hranice posielajú policajtov a armádu
Okolnosti jeho úmrtia sú ešte stále predmetom vyšetrovania.
Foto
V Paríži si chceli uctiť smrť Francúza čiernej pleti z roku 2016: Tvrdý zásah polície
Ľudia sa modlia pri pamätníku  neďaleko miesta, kde polícia zatkla Afroameričana, ktorý neskôr zomrel.
Búrlivé protesty ich donútili konať: Minnesota si v reakcii na smrť Floyda posvieti na políciu
V Poľsku prebiehajú parlamentné voľby.
Poľsko čakajú prezidentské voľby: Termín stále nie je jasný, umožnili hlasovať poštou
Francúzi si vychutnávali svoj vôbec prvý obed vonku za celé mesiace.
Návrat šťastných dní do Francúzska: Po 3 mesiacoch otvárajú reštaurácie a kaviarne