Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
18.05.2020, 07:15 | Správy | Domáce správy

Matovič o poslednej fáze uvoľňovania opatrení: Rozhodnutie, ktorého sa mnohí Slováci nevedeli dočkať!

Slovensko sa pomaly zotavuje z pandémie koronavírusu. Počty infikovaných sú oveľa nižšie ako v ostatných krajinách

Počas nedele pribudol len jeden prípad nákazy, celkovo ich evidujeme 1495. Z ochorenia COVID-19 sa na Slovensku vyliečilo už 1 185 ľudí. Vďaka tomu by sa mohla onedlho spustiť posledná fáza uvoľňovania opatrení. Všetky aktuálne informácie o koronavíruse u nás prinášame v online prenose. 

Štátnej karanténe ešte neodzvonilo: Slová Úradu vlády repatriantov nepotešia

Rakúsko aj Chorvátsko otvorili hranice, Grécko pláže: Svitá na dovolenku pri mori?

ONLINE: Koronavírus na Slovensku - 71. deň
20:51

Vážení čitatelia, dnešný online prenos sa končí. Ďakujeme za pozornosť. Všetky aktuálne informácie nájdete na www.cas.sk

20:09

Od stredy 20. mája sa začne ďalšia, v poradí štvrtá fáza uvoľňovania reštriktívnych opatrení prijatých v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Pozrite si zoznam.

19:33

Česká vláda rozšíri od 26. mája počet hraničných prechodov, kde bude možné prekročiť hranice krajiny, pričom kontroly budú len náhodné.

18:28

V dvoch slovenských ústavoch Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), a to v Žiline a v Košiciach-Šaci, sa počas uplynulého víkendu uskutočnili prvé videonávštevy medzi odsúdenými a ich rodinnými príslušníkmi. V sobotu (16. 5.) absolvovalo videohovor prvých 14 osôb v ústave Košice-Šaca, v nedeľu (17. 5.) osem v tom istom ústave a päť v ústave Žilina. Vyplýva to zo správy ZVJS zverejnenej na facebookovej stránke.

Väznení sa dokonca podľa ZVJS vyjadrili, že mali na chvíľku pocit, akoby boli po dlhom čase opäť doma, pretože v pozadí videli známe domáce prostredie. ZVJS zaviedol videonávštevy v snahe o zmiernenie dosahu ochranných nariadení, v rámci ktorých boli v čase nového koronavírusu zrušené fyzické návštevy väznených osôb.

(TASR)

18:17

Najväčší zamestnávatelia na Slovensku združení v Klube 500 privítali plány na otvorenie škôl od začiatku júna, ktoré v pondelok avizoval premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Nesúhlasia však s faktom, že školská dochádzka bude dobrovoľná.

18:09

V stredu sa sprístupnia aj tieto služby: tetovanie, piercing či nastreľovanie náušníc.

17:53

Civilná letecká doprava na Slovensku by mohla byť obnovená v lete. Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (Sme rodina) očakáva, že by to mohlo byť reálne v júli. "Na úrovni Európskej komisie prebiehajú snahy o koordinované otvorenie leteckej prevádzky, vrátane metodiky a inštrukcií na letiská ako majú postupovať. Nie sú zakázané odlety, sú zakázané prílety z mimo Slovenska," povedal Doležal. Podľa neho nemá zmysel otvoriť leteckú prevádzku na Slovensku nekoordinovane s ostatnými krajinami. "Budeme postupovať koordinovane, budeme počúvať odporúčací charakter opatrení Európskej komisie, ale kľúčové bude rozhodnutie Ústredného krízového štábu SR," uviedol minister dopravy.

(SITA)

17:49

Veľa zamestnávateľov na Slovensku si nechalo podanie žiadosti o pomoc zo strany štátu na poslednú chvíľu. Uviedol to pred rokovaním vlády minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) s tým, že v súvislosti s novým koronavírusom bolo celkovo podaných 102.645 žiadostí.

"Už teraz vieme, že za tento týždeň nám počet pomerne výrazne stúpne, keďže sa nahrávajú vysoké počty žiadostí," uviedol Krajniak s tým, že veľký počet žiadostí sa týka pomoci na udržanie miest zamestnancov.

(TASR)

17:42
17:40

Spustenie tzv. inteligentnej domácej karantény na Slovensku je otázkou jedného, maximálne troch dní, predpokladá štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Klus (SaS). Uviedol to v pondelok na tlačovom brífingu.

17:26

Premiér zároveň skonštatoval, že počas dvoch týždňov sa zrejme bude hovoriť o ďalších krokoch v uvoľňovaní. Za ten čas by podľa neho mohlo byť jasné, ako sa toto uvoľnenie prejaví na epidemiologickej situácii. "Nič iné sa počas tých nasledujúcich dvoch týždňov otvárať nebude," uistil Matovič.

17:12

Minister Krajčí by som rád, keby aj za tejto situácie boli pacienti po telefonickej konzultácii objednávaní na jednotlivé vyšetrenia, aby sa v ambulanciách nezhromažďovalo veľké množstvo pacientov naraz.

17:07

Cestovné kancelárie by mohli klientom ponúknuť odloženie poskytnutia zájazdu alebo iné alternatívne riešenie. Určité skupiny cestujúcich by mali mať možnosť odklad odmietnuť. Vyplýva to z návrhu zákona o zájazdoch, ktorý v pondelok prinieslo na rokovanie vlády Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. Rokovanie o tomto bode však kabinet prerušil. Pôsobnosť novely zákona má byť obmedzená na trvanie mimoriadnej situácie. Rezort hospodárstva navrhoval tiež skrátené legislatívne konanie k tomuto návrhu.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v pondelok na tlačovej konferencii skonštatoval, že dôvody prerušenia rokovania o návrhu zákona budú jasné v utorok (19. 5.). Malo by byť podľa jeho slov známe aj náhradné riešenie.

(TASR)

17:04

Aplikácia potrebná na tzv. smart karanténu je v procese prípravy, zatiaľ naďalej platí povinná štátna karanténa. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) to uviedol po pondelkovom rokovaní vlády na otázku, prečo ešte aplikácia nefunguje.

17:03

Existuje nádej, že by sa v lete mohli konať festivaly? Matovič optimistov vyviedol z omylu.

16:54

Bratislavský závod Volkswagen Slovakia od pondelka rozšíril výrobu na dve pracovné zmeny a využíva už všetky linky. Produkciu takmer po dvojmesačnej prestávke od pondelka obnovil aj Jaguar Land Rover Nitra a od minulého týždňa je zatiaľ v jednozmennej prevádzke aj trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia. Najdlhšie, od 24. apríla, už automobily vyrába Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom.

(TASR)

16:53

Prezidentka Zuzana Čaputová víta ďalšie uvoľňovanie protiepidemiologických opatrení, ktoré v pondelok ohlásil ústredný krízový štáb.

"Pre každého z nás je dôležité pocítiť, že naša spoločná obeta v podobe obmedzených sociálnych kontaktov a príkladného rešpektovania prísnych hygienických opatrení mala zmysel," uviedla Čaputová na sociálnej sieti.

(TASR)

16:52

Spoločnosť Jaguar Land Rover Slovakia obnovila od pondelka prevádzku všetkých technológií vo svojom nitrianskom závode. Pozrite sa, čo nainštalovali v boji proti koronavírusu.

16:37

Regionálna hygienička Štefkovičová hovorí, že situácia už nikdy nebude taká, ako pred koronavírusom.

16:24

Nemalo by sa podľa ministra školstva stať, že by v nejakom meste zriaďovateľ neotvoril školu či škôlku. Rodičia by sa nemali preto báť, že by nemali kam dať svoje dieťa.

16:22

Vo štvrtok 21. mája začne platiť opatrenie týkajúce sa krátkodobého pobytu v zahraničí.

16:03

Do základných a materských škôl sa vrátime v obmedzenom režime. Od 1. júna budú môcť zriaďovatelia rozhodnúť o obnovení vyučovania na materských, základných a základných špeciálnych školách od 1 do 5 ročníka. V materských školách môže by max 15 detí, na základných školách môžu byť max 20 detí. Ostatné ročníky sa zatiaľ budú stále učiť z domu.

16:01

"Nepôjde o 100-percentný návrat do škôl," povedal minister školstva. 

15:54

Obchody zostanú v nedeľu naďalej zatvorené aj napriek tomu, že od 20. mája nastane štvrtá fáza uvoľňovania opatrení, čiže sa budú môcť otvoriť reštaurácie alebo obchodné centrá. Povedal to premiér Igor Matovič (OĽaNO). Vláda počas koronakrízy určila nedeľu za sanitárny deň.

(TASR)

15:49

Pre reštaurácie sa predlžujú otváracie hodiny z 20.00 na 22.00 hod.

15:48

Akcie nad 1000 ľudí zrejme nebudú z preventívnych dôvodov tento rok dovolené.

15:47

"Kúpacia sezóna sa začína od 15. júna, ak bude pokračovať priaznivá situácia, nevidím dôvod, prečo ich neotvoriť," povedal hlavný hygienik Mikas.

15:41

Od 20. mája nastane 4. fáza uvoľňovania opatrení v čase koronakrízy. Otvoriť budú môcť kiná, divadlá, ale s počtom ľudí do 100, tiež budú môcť otvoriť obchodné centrá bez detských kútikov, vnútorné plavárne a športoviská len pre športové kluby, otvorené budú aj vonkajšie športoviská či reštaurácie s verejným stravovaním v interiéri. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že ide o odvážne uvoľňovanie, ale zodpovednosť podľa neho prináša výsledky. Prevádzky však budú musieť dodržiavať prísne hygienické podmienky.

(TASR)

4 fáza uvoľňovania opatrení
15:39

Rúška v internéri platiť budú aj naďalej.

15:37

Sprístupní sa aj verejné stravovanie v interiéri.

15:33

Od 20. mája sa otvoria obchodné centrá, kiná, divadlá, aj hromadné podujatia do sto ľudí. Rúška budú v exteriéri pri odstupe nad 5 metrov dobrovoľné. 

15:31

!!!

Od 1. júna sa opäť otvoria základné školy, do ktorých sa môžu vrátiť žiaci prvého až piateho ročníka. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v pondelok informoval, že od tohto dátumu sa môžu vrátiť aj deti do materských škôl. V triede nebude 12 žiakov, ale 20 žiakov.

(TASR)

15:30

Pôjde o odvážne a zodpovedné uvoľnovanie, hovorí Matovič.

15:29

"Od stredy 20. mája príde k 4. fáze výrazného uvoľnovania opatrení," povedal to premiér na tlačovej konferencii.

15:27

Sledujte tlačovú konferenciu predsedu vlády SR Igora Matoviča, ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčího, ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga a konzília odborníkov o poslednej fáze uvoľnovania opatrení od 20. mája. 

15:13

Rakúsko v rámci otvárania hraničných priechodov zrušilo od nedele kontroly na hraniciach so Slovenskom, na slovenskej strane však sa však kontroly naďalej vykonávajú a platia doterajšie opatrenia.

V súvislosti s možným otvorením hraníc medzi SR a ČR už česká strana avizovala možnosť otvorenia hraníc v prvej polovici júna.

(TASR)

15:11

O postupe uvoľňovania režimu na spoločných hraniciach SR s Rakúskou a Českou republikou bude v utorok (19. 5.) hovoriť minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) so šéfmi diplomacie oboch susedných krajín prostredníctvom videokonferencie. Korčok to uviedol pred pondelkovým rokovaním vlády.

(TASR)

14:55

Rodičia, ktorí deti nechajú doma po otvorení škôlok a škôl, budú mať naďalej nárok na OČR. Rezort práce a sociálnych vecí sa podľa ministra práce Milana Krajniaka dohodol s ministerstvom školstva na tom, že školské zariadenia pošlú Sociálnej poisťovni zoznam žiakov, ktorí nastúpili do školy a zoznam žiakov, ktorí zostali doma.

(SITA)

14:28

Po dvoch mesiacoch sa do ulíc vrátili aj predajcovia s pouličným časopisom Nota Bene. „V spolupráci s epidemiologičkou sme nastavili zásady predaja tak, aby bol pre predajcov a zákazníkov bezpečný. Predajcovia si pravidelne dezinfikujú ruky. Časopisy sú balené po jednom kuse do fólie, čo znamená, že zákazník má po rozbalení čistý časopis. Predávame v rúškach, pri rozhovore po kúpe časopisu dodržujeme odporúčaný odstup dva metre a bezpečnú dĺžku kontaktu do 15 minút,“ vysvetlila Sandra Pazman Tordová, šéfredaktorka časopisu.

14:21

Minister zdravotníctva zatiaľ nevie povedať či alebo kedy bude zrušený núdzový stav.

14:13

Zdravotníctvo opäť začína naplno fungovať. Na pondelňajšej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Rezort po novom zrušil podmienku 14 dňovej karantény pred plánovanými operačnými výkonmi. Predoperačné vyšetrenia budú opäť robiť všeobecní lekári alebo internisti. Pred plánovanou operáciou sa zároveň budú testovať na Covid-19 len rizikoví pacienti, ktorým to indikuje lekár. "Je dôležité, aby začalo zdravotníctvo opäť fungovať naplno tak, ako sme boli zvyknutí," konštatoval šéf rezortu.

(SITA)

13:43

Scénická žatva mení termín aj miesto. V poradí 98. ročník najstaršieho festivalu neprofesionálneho divadla v Európe sa presúva na december do Bratislavy. "Zmena termínu a miesta je nevyhnutná vzhľadom na situáciu spôsobenú pandémiou koronavírusu v Európe," informovala TASR Alexandra Žilavá z Národného osvetového centra (NOC), ktoré festival organizuje. Prehliadku vlani na prelome augusta a septembra organizovali v Martine.  (tasr)

13:36

Z rozhovorov s európskymi partnermi prevláda nádej, že druhá vlna nákazy Európu obíde. Uviedol to štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí (MZV) Martin Klus (SaS). Počas uplynulého týždňa absolvoval sériu bilaterálnych telefonických rozhovorov s partnermi z Dánska, Rumunska, Lotyšska a Estónska. Hovorili spoločne o uvoľňovaní opatrení prijatých na zabránenie šírenia ochorenia Covid-19 či o podobe budúceho rozpočtu Európskej únie (EÚ) na sedem rokov - takzvaný viacročný finančný rámec (VFR) na roky 2021-2027. (sita)

13:28

Tlačovú besedu o štvrtej fáze uvoľňovania opatrení presúvajú na 15. hodinu. Na tlačovej konferencii na tému "Zodpovednosť prináša výsledky. Štvrtá fáza uvoľňovania opatrení" vystúpi premiér Igor Matovič, minister zdravotníctva Marek Krajčí, minister školstva Branislav Gröhling a konzílium odborníkov.

13:07

Dopravca Ryanair plánuje začať prevádzkovať pravidelné lety na bratislavské Letisko M. R. Štefánika, a z neho, od júla 2020. Spoločnosť plánuje obnoviť len približne 40 % svojich letov v rámci celej európskej siete, aj lety z Bratislavy preto budú redukované. Informovala o tom hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková.

12:58

Vodná nádrž Veľká Domaša a jej okolie zažije túto sezónu "comeback" turistického záujmu, myslia si aktéri cestovného ruchu v regióne. Ako vyplýva z informácií, ktoré pre TASR poskytol senior destinačný manažér Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš Igor Kňazovický, záujem o pobyt pri Domaši rastie.

12:41

Umiestnenie štyroch repatriačných zariadení v meste, v ktorom žije 7,5 tisíca seniorov, nepovažuje primátor Piešťan Peter Jančovič za „úplne šťastné“ riešenie. Vedenie mesta na to upozornilo aj ministerstvo vnútra. O umiestnení takýchto zariadení nerozhoduje samospráva ale štát. Poslancov Mestského zastupiteľstva v Piešťanoch o tom informoval primátor Jančovič.

„V lepšom prípade nám oznámia, že to bude, v horšom, že to tu je,“ povedal primátor o karanténnych centrách s tým, že je to právo vedenia štátu. Ani jedno z karanténnych centier nebolo umiestnené v mestských objektoch. V repatriačných zariadeniach v Piešťanoch sa za dva mesiace už vystriedali stovky ľudí, ktorí sa v čase koronavírusovej krízy vrátili zo zahraničia. (sita)

12:22

Inteligentná karanténa je zatiaľ v internom testovaní, spustí sa až po jeho úspešnom ukončení. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády SR s tým, že do interného testovania verejnosť nie je zapojená. Od pondelňajšieho rána sa totiž na hraniciach občania tzv. smart karantény dožadujú. O spustení bude verejnosť informovaná na tlačovej konferencii. (sita)

12:16

Zdravotní klauni sa vrátili do nemocníc k deťom cez videohovory. 

12:14

Banícke múzeum (BM) v Rožňave bude od utorka (19. 5.) v rámci uvoľňovania opatrení voči šíreniu nového koronavírusu opäť otvorené pre verejnosť. Informoval o tom jeho riaditeľ Pavol Lackanič. (tasr)

12:12

Hlavná pokladnica, klientske centrum, matričný úrad a podateľňa na Mestskom úrade (MsÚ) v Prešove predĺžili stránkové hodiny pre verejnosť. K zmenám mesto pristupuje v súvislosti s postupným uvoľňovaním opatrení vyplývajúcich z mimoriadnej situácie súvisiacej s novým koronavírusom na Slovensku. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Tomek.

Od pondelka je hlavná pokladnica verejnosti k dispozícii každý pracovný deň. Od pondelka do štvrtka od 8.00 h do 14.00 h, pričom od 11.30 h do 12.15 h je povinná prestávka spojená s dezinfekciou. V piatky bude pokladnica otvorená od 8.00 h do 12.00 h.

11:38

Ochorenie COVID-19 sa u klientov v spišskonovoveskom domove dôchodcov nepotvrdilo. TASR o tom informovala pracovníčka pre styk s médiami Edita Gondová s tým, že radnica zriadila aj telefonickú linku a e-mailovú adresu na nahlasovanie voľných miest v zariadeniach sociálnych služieb.

"Domov dôchodcov v Spišskej Novej Vsi dostal od Úradu Košického samosprávneho kraja 300 rýchlotestov pre všetkých prijímateľov sociálnych služieb a svojich zamestnancov. Samotné testovanie sa realizovalo 11. až 13. mája a zabezpečené bolo zdravotníckym personálom tohto zariadenia. Výsledok testovania u všetkých 172 klientov bol negatívny," uviedla Gondová.

11:18

Ľudia budú môcť namiesto štátnej karantény využívať mobilnú aplikáciu, ktorou sa má zaviesť tzv. inteligentná karanténa. Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok podpísala novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o elektronických komunikáciách, ktorú parlament schválil v skrátenom legislatívnom konaní. V pondelok o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec. (tasr)

11:12

 Koronakríza zatiaľ na Slovensku nezvýšila počet poberateľov dávok v nezamestnanosti. Množstvo ľudí, ktorí dostávajú nezamestnaneckú dávku, v apríli, naopak, mierne kleslo. Kým v marci vyplatila Sociálna poisťovňa dávku 39,7-tisíca osobám, v apríli dávku v nezamestnanosti dostalo 38-tisíc osôb. Vo februári, teda ešte pred výskytom prvého prípadu kononavírusu na Slovensku, pritom dávku poberalo 40,9 tisíca ľudí. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa. Počty poberateľov dávky v nezamestnanosti však prekračujú rozpočtové plány Sociálnej poisťovne. Rozpočet poisťovne na rok 2020 totiž ráta s tým, že v tomto roku bude nezamestnaneckú dávku dostávať v priemere 33,1-tisíca nezamestnaných. (sita)

11:10

Spoločnosť Jaguar Land Rover Slovakia obnovila od pondelka 18. mája 2020 výrobu vo všetkých svojich prevádzkach v nitrianskom závode. Potvrdila to manažérka pre firemné vzťahy Miroslava Remenárová. Výroba v závode bola prerušená od 20. marca. V závode zostali pracovať len vybrané tímy zabezpečujúce výrobu vozidla Land Rover Defender a tie, ktoré boli určené na zabezpečenie nevyhnutných prevádzkových činností. (tasr)

Spoločnosť Jaguar Land Rover Slovakia obnovila od pondelka 18. mája 2020 výrobu vo všetkých svojich prevádzkach
11:03

Už dnes okolo 13.hodiny sa dozvieme novinky o štvrtej fáze uvoľňovania opatrení. Na tlačovej konferencií sa zúčastnia predseda vlády SR Igor Matovič, minister zdravotníctva SR Marek Krajčí, ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling a konzílium epidemiológov.

11:02

Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave plánuje aj napriek nepriaznivej situácii v súvislosti s koronakrízou pokračovať v plánovanej rekonštrukcii internátov. Informuje o tom univerzita na svojom webe.

"Práca je pripravená a finančné zdroje tiež. Investície za viac než dva milióny eur prinesú v tomto roku ďalším stovkám našich študentov a študentiek vyšší sociálny štandard bývania, ktorý bude pripomínať viac hotel, než klasický internát," tvrdí STU. Univerzita doplnila, že postupne začínajú práce na oprave fasády na Študentskom domove Dobrovičova a na Mladej garde. Pokračujú tiež rekonštrukcie izieb na Mladosti v Mlynskej doline. (tasr)

10:38

Slováci sa môžu v súčasnosti dostať do Chorvátska, ak tam vlastnia nehnuteľnosť či loď. Teda nie ako štandardní turisti. Pre TASR to uviedol prezident Zväzu cestovného ruchu (ZCR) SR Marek Harbuľák. Zdôraznil, že režim na hraniciach jednotlivých európskych krajín sa v súvislosti s ochorením COVID-19 výrazne líši.

10:36

Vo štvrtok (21. 5.) má oficiálne prvýkrát od nástupu novej vlády Igora Matoviča (OĽaNO) rokovať Hospodárska a sociálna rada SR. Zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov majú na tripartite prerokovať ekonomické opatrenia spojené so súčasnou krízou v dôsledku nového koronavírusu. Vo svojich zverejnených stanoviskách už uviedli svoje výhrady k doteraz prijatým opatreniam, rovnako navrhujú aj nové opatrenia, ktoré by mali pomôcť firmám aj zamestnancom. (tasr)

09:53

Doposiaľ sa vykonalo 143 433 testov, počas nedele sa ich spravilo 971. Nepribudla žiadna Ďalšia obeť ochorenia covid-19. Celkový počet úmrtí je tak stále 28.

09:53

Hospitalizovaných je 106 osôb, z toho v 18 prípadoch ide o ľudí s potvrdeným ochorením COVID-19. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sú tri osoby a na pľúcnej ventilácii nie je nikto. (tasr)

09:45

Jediný nový prípad nákazy pribudol v Košickom kraji.

09:32

Z ochorenia covid-19 sa vyliečilo ďalších 22 pacientov.

09:31

Znova máme skvelé čísla! Za nedeľu pribudol len jeden nový prípad nákazy koronavírusom. 

09:27

Odborníci sa nevedia zhodnúť, či by otvorenie škôl predstavovalo veľké riziko v ďalšom šírení nového koronavírusu. Ich názory si môžete prečítať tu.

09:23

Tatranci počítajú s masívnym výpadkom zahraničných hostí, avšak pripravujú sezónu pre domácich, či možno českých turistov tak, aby po dlhej dobe izolácie mohli navštíviť svoje obľúbené miesta aj atrakcie a svoju dovolenku si užili maximálne bezpečne. Uviedla to Lucia Blašková, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Vysoké Tatry. Tatranci veria, že pri ďalšej fáze uvoľňovania opatrení sa návštevníci budú môcť vrátiť do hotelov, penziónov, apartmánov a reštaurácií. V súčasnosti sa väčšina z tatranských podnikateľov aktívne pripravuje na letnú sezónu. Koronakríza sa však výrazne dotkla i samospráv, obce i mestá v regióne rovnako hlásia výrazné zníženie príjmov vo svojich rozpočtoch. (sita)

09:10

Martina (28) z Valalík pri Košiciach sa spolu s manželom tešili na druhé bábätko. Pandémia koronavírusu však načas zastavila možnosť, aby otcovia boli pri pôrode. Po minulotýždňovom zmiernení opatrení už nič nebránilo tomu, aby bol Ivan pri tom, keď sa malá Ivanka vypýta na svet. V šačianskej pôrodnici šlo o jeden z prvých pôrodov, pri ktorom opäť povolili prítomnosť otca priamo v sále. Čo všetko musí budúci tatino či iný sprievod splniť?

Manželia sú šťastní z nového prírastku do rodiny.
09:02

Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) prichádza s novinkou pre väzňov. V dôsledku koronavírusu boli klasické návštevy úplne zrušené. Väzni tak ostali bez kontaktu so svojimi najbližšími. ZVJS preto prichádza s novým projektom videonávštev

08:40

Jedným z rozhodujúcich kritérií pre uvoľňovanie opatrení je tzv. kĺzavý medián počtu nakazených za posledných 7 dní, ktorý sa sleduje a denne vyhodnocuje. Momentálne máme kĺzavý medián na hodnote 4.

08:04

Celkom 4165 rýchlotestov zrealizovali od začiatku tohto týždňa na zamestnancoch a prijímateľoch sociálnych služieb vo všetkých verejných a neverejných zariadeniach v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK). Z toho 2811 rýchlotestov vykonali v zariadeniach sociálnych služieb BBSK, 299 v obecných a 1055 u neverejných poskytovateľov sociálnych služieb. (tasr)

07:47

Od dnes platia výnimky z karantény pre ďalšie kategórie osôb.

Zdravotnícki pracovníci, opatrovatelia, obhospodarovatelia pozemkov, osoby, ktoré sa musia postarať o príbuzných, ako aj sezónni zamestnanci v poľnohospodárstve a potravinárstve nebudú musieť absolvovať povinnú karanténu, pokiaľ prichádzajú na Slovensko z celého územia Rakúska a Česka.

07:43

Ani v nedeľu si hasiči neoddýchli od odoberania vzoriek vo viacerých karanténnych zariadeniach.

07:20

Je veľmi potrebné umožniť deťom, aby znovu získali návyky chodenia do školy. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to k téme uvoľňovania opatrení povedala vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí). 

"Vidíme hlavne deti zo sociálne slabšieho prostredia alebo marginalizovaných skupín. Akýkoľvek výpadok pre nich znamená možno stratu pol roka vo vedomostiach a napredovaní. Je veľmi potrebné umožniť deťom, aby znovu získali návyky chodenia do školy a zapájania sa do učebného procesu," povedala s tým, že to pomôže aj rodičom vrátiť sa do práce. Postupne by sa podľa nej mala uvoľňovať aj ekonomika, keďže sa blíži dovolenková sezóna, treba myslieť podľa nej aj na podnikateľov v oblasti cestovného ruchu.

07:17

Aké bude pondelkové rozhodnutie, však minister školstva nechcel predpovedať. "Naozaj až po stretnutí s epidemiológmi budeme vedieť nejaký dátum, od ktorého sa to bude odvíjať," povedal. Zopakoval, že od rozhodnutia je potrebný týždeň až dva na prípravu otvorenia škôl. (tasr)

07:15

Minister školstva Branislav Gröhling počas piatkovej návštevy základných a stredných škôl v piatok v Košiciach pokračoval v diskusiách o potenciálnom otváraní škôl v rámci uvoľňovania opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Potvrdil, že rozhodnutie v tomto smere by malo padnúť v pondelok 18. mája.

Do škôl by sa mali vrátiť najprv deti v materských školách (MŠ) a žiaci prvého stupňa základných škôl spolu s piatakmi. "Musím povedať, že bolo aj nadšenie z tej druhej strany, čiže učitelia sa veľmi tešia, že pôjdu už do škôl, ja to podporujem a verím, že spoločne to zvládneme," uviedol minister pre novinárov.(tasr)

Diskusia / 0
Autor: NOVÝ ČAS
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Pri poklese tržby nad 80 percent dostane živnostník vyše 800 eur.
Len za dva mesiace zavrelo živnosť 10-tisíc Slovákov: Ako požiadať o pomoc počas druhej vlny
Skôr, ako bude neskoro: Vďaka preventívnej prehliadke získate prehľad o svojom zdraví.
Až 10 % Slovákov nenavštívi lekára, ak nemá zdravotný problém: Prečo nepodceňovať preventívky?
Pápež František mal na verejnosti po prvý raz rúško.
Pápež František vymenoval nového latinského patriarchu Jeruzalema: Je na túto rolu stvorený, hovorí plynule hebrejsky
Pavel Vrba
V Ludogorci sa dlho neohrial: Pavel Vrba dostal v Bulharsku vyhadzov
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko
Silný odkaz Lukašenkovi: Od opozičných lídrov dostal ultimátum, hrozí v Bielorusku štrajk?
Prezidentka Zuzana Čaputová
Prezidentský palác vysvietili na modro: Zuzana Čaputová pri výročí vzniku OSN vyzýva na ochranu zásad spolupráce
Vladimír Pčolinský
Ochoreniu Covid-19 sa nevyhol ani Šéf SIS: Vladimír Pčolinský bol pozitívne testovaný
Na snímke slovenský tenista Martin Kližan.
Kližan si zahrá finále na challengeri v Istanbule, Gombos zabojuje o turnaj ATP vo Viedni
Anglický herec a komik Sacha Baron Cohen zverejnil pokračovanie úspešného filmu Borat tesne pred voľbami
Trump zúri: Boratova dcéra prenikla do Bieleho domu a potriasla si rukou s Donaldom mladším
Edison Cavani v drese United.
Cavani si odkrútil premiéru pri remíze United, Rodák len na lavičke náhradníkov
Francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Nepríjemné slová z úst francúzskeho prezidenta: Ešte veľmi dlho budeme bojovať s koronavírusom
Luca Toni.
Hviezdny Talian sa stal obeťou zločinu: Majstra sveta s rodinou prepadli ozbrojení muži