Nedeľa 26. 9.
Edita
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
29.04.2020 08:30 | Správy | Domáce správy

Prijímačky na vysoké školy po novom: Niekde rozhodne len priemer známok

Uchádzači o vysokoškolské štúdium sa pripravujú na testy v neistote. Pre koronavírus sa odložili prijímačky na neurčito.

Viaceré vysoké školy sa však už zariadili a rozhodli o vykonaní skúšky tzv. dištančnou formou bez prítomnosti nádejných študentov. Plošný odklad prijímacích testov na univerzitách rezort školstva dohodol po komunikácii so Slovenskou rektorskou konferenciou pred dvoma týždňami.

„Najprv potrebujeme určiť, ako sa ukončí školský rok, a potom následne budeme diskutovať, ako budú prebiehať prijímačky na vysoké školy,“ povedal vtedy Gröhling. Ovtedy však nové inštrukcie neprišli a vysoké školy sa okrem odkladu termínov vstupných skúšoch rozhodli aj pre alternatívne varianty prijímačiek. Na UMB v Banskej Bystrici nebudú testy vôbec a o prijatí adeptov bude rozhodovať len priemer známok zo strednej školy.

„Bude sa rozhodovať len na základe priemeru známok z koncoročného hodnotenia za 1. – 3. ročník strednej školy v predmetoch slovenský jazyk a literatúra, matematika a ľubovoľný cudzí jazyk,“ informuje na webe univerzita. Podobne bude postupovať napríklad aj Filozofi cká fakulta UPJŠ v Košiciach. V iných školách sa zase pôvodné termíny prijímačiek posunuli o niekoľko týždňov.

 

Stačí poslať portfólio

Vo viacerých odboroch však nemôže byť rozhodujúcim kritériom známkovanie zo strednej školy, preto stavili na rôzne formy dištančných prijímačiek bez účasti adeptov. Najmä umelecké vysoké školy požadujú zaslanie nákresov, fotografi í či dokonca videonahrávok v elektronickej podobe. „Na základe predloženého portfólia skúšobná komisia posúdi talentové predpoklady každého uchádzača,“ uvádza Katedra scénografi e DF VŠMU v Bratislave.

Podľa predsedu Rady vysokých škôl Martina Putalu je to v právomoci jednotlivých univerzít, aby zadefi novali konkrétne podmienky. Vo väčšine sa však uvažuje nad online testami. „Momentálne skôr riešime skúšanie študentov a štátnice, aby sme tie naladili, a keď to bude fungovať, to už sa bude jednoduchšie aplikovať aj na prijímacie skúšky,“ vyhlásil Putala.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: fsz, Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Filip Mešár z HK Poprad: Prečo si z neho v šatni uťahujú?
Herec Martin Vanek pri pohľade na staré fotografie: Vyzeral som hrozne!
Spevák Tomáš Bezdeda sa vyštveral na ľadový štít: S počasím opreteky
Británia ponúkne 10 500 dočasných víz: Chce tak vyriešiť krízu s pracovnou silou
Nemecko čaká dôležitý deň: Kto nahradí vo funkcii Angelu Merkelovú?
Francúzsko podáva pomocnú ruku: Zdvojnásobí počet dávok vakcín, ktoré daruje chudobnejším krajinám
Záujem je veľmi nízky: Prečo je taký problém nájsť učiteľov?
Cestujúci sa môžu tešiť: Írsko ruší povinnú hotelovú karanténu
Taliani vyšli do ulíc: Žiadali podporu pre afganské ženy, silný odkaz
Foto
Upečte si dobroty z kompótov: Uvoľnite špajzu a vyčarujte vynikajúce dezerty
Kimova sestra otvorene: Summit s Južnou Kóreou je možný, treba ale splniť túto podmienku
Našli čierne skrinky z havarovaného lietadla pri Chabarovsku: Čo spôsobilo toto nešťastie?