Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
14.04.2020, 07:13 | Správy | Domáce správy

Slovensko má 835 prípadov koronavírusu: Minister zdravotníctva prehovoril o blackoute, padol verdikt!

Pandémia koronavírusu zmenila fungovanie takmer celého sveta. Pocítili to aj Slováci. Prežili sme veľkonočné sviatky, na aké sme neboli zvyknutí.

Fotogaléria
23
fotiek v galérii

Vláda prijala prísne opatrenia na zamedzenie pohybu počas Veľkej noci, ktoré úderom polnoci skončili. Či priniesli nejaké ovocie, ukáže až čas. Podľa oficiálnych štatistík máme na Slovensku 835 nakazených, za pondelok pribudlo 66 prípadov. Zaznamenali sme aj nárast vyliečených z ochorenia COVID-19, celkovo ich je 113.

-Odborníci vypracujú presný plán otvárania prevádzok: Pesimistické slová premiéra Matoviča

- Nákaza v domove dôchodcov v Pezinku: Primátor podal trestné oznámenie, zlyhal niekto zo zamestnancov?!  

- Rómovia s ochorením COVID-19 idú do štátnej karantény: Desivé slová experta o šírení vírusu

-Čo sa to deje? Rebríček bezpečnosti, ktorým sa chválila Saková aj Matovič: Obrovský PREPAD Slovenska!

ONLINE: Mimoriadna situácia na Slovensku
22:50

Vážení čitatelia. ONLINE prenos z aktuálneho diania na Slovensku sa končí. Situáciu monitorujeme aj naďalej a všetko podstatné vám prinesieme na webe a v denníku Nový Čas. Ďakujeme za priazeň, pokojný zvyšok večera.

22:25

Premiéra Slovenskej republiky Igora Matoviča už prestalo baviť "počúvať tie bludy" o tom, že chce potopiť slovenskú ekonomiku. Slovákom a Slovenkám sa rozhodol všetko vysvetliť. Ako inak, svojským štýlom a na sociálnej sieti.

21:33

Zoznam miest a obcí podľa počtu nakazených:

21:26

Mapa šírenia koronavírusu na Slovensku:

21:03

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) obmedzí prevádzku nočných liniek. Informovala o tom hovorkyňa DPMK Vladimíra Petrušová. „Pre výrazné zníženie počtu prepravovaných osôb dôjde od polnoci v stredu 15. apríla až do odvolania k obmedzeniu nočnej dopravy. Zmeny sa budú týkať liniek N1 – N7,“ uviedla Petrušová.


(SITA)

20:48

Kedy sa pacient, ktorý sa vyliečil z koronavírusu, stáva nerizikovým? Odpoveď dala epidemiologička v článku.

20:45

Mesto Skalica začalo v utorok distribuovať rúška na ochranu pred novým koronavírusom do poštových schránok občanov mesta, informovala Alena Javorská zo sekretariátu primátorky mesta. Viac ako 15 000 kusov antibakteriálnych rúšok venovala mestu Skalica spoločnosť Grafobal. Mesto zabezpečilo ich distribúciu pomocou dobrovoľníkov, ktorými sú študenti gymnázia. "Trojvrstvové hygienické rúška sú vyrobené na Slovensku, s obsahom iónov a striebra priamo vo vlákne vnútornej vrstvy a sú opakovane použiteľné," uviedla Javorská.

(TASR)

Príprava distribúcie rúšok v Skalici.
20:34

Hasiči aj v utorok vykonávali testovanie osôb s podozrením na ochorenie COVID-19 na viacerých miestach, informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru. Vzorky boli odobrané repatriantom ubytovaným v karanténnych zariadeniach v Liptovskom Jáne, Trenčianskych Tepliciach, Omšení, Bardejovských Kúpeľoch, Tatranskej Lomnici, Piešťanoch, Pezinku, Krpáčove, vo Veľkom Mederi, v Gabčíkove, Bratislave, Košiciach a na Donovaloch.

"Z posledného zo spomínaných karanténnych zariadení bolo zároveň prepustených 27 repatriantov, ktorí sa dnes dozvedeli o negatívnych výsledkoch testov," podotkla Farkasová.

(TASR)

Hasiči vykonávali testovanie v karanténnych centrách.
20:32

Opatrenia pre ochranu zdravia, ktoré zaviedla trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia, umožňujú obnovenie výroby. Zhodli sa na tom zástupcovia odborov, vedenie závodu i pracovná zdravotnícka služba. Termín opätovného spustenia výroby však závod zatiaľ nestanovil. Informoval o tom jeho hovorca Peter Švec.

(TASR)

20:20

Štatistický prehľad polície za obdobie od 8. do 13. apríla v čase najprísnejších mimoriadnych opatrení:

- Počet skontrolovaných osôb na hraniciach okresov (v motorových vozidlách): 150 193

- Počet vrátených osôb späť do okresu: 3 000

- Počet sankcií za neuposlúchnutie: 3

- Nenosenie rúška: 88

- Iné zistenia: 26

(zdroj Facebook/Polícia Slovenskej republiky)

Policajná kontrola počas mimoriadnych opatrení.
20:13

Polícia zverejnila na sociálnej sieti prehľad, koľko ľudí počas obmedzení platných od stredy do pondelka na hraniciach okresov v jednotlivých krajoch skontrolovali/koľko z nich otočili späť do okresu.

Polícia SR - Bratislavský kraj - 21 394/567
Polícia SR - Trnavský kraj - 18 768/300
Polícia SR - Trenčiansky kraj - 16 866/211
Polícia SR - Nitriansky kraj - 15 214/158
Polícia SR - Žilinský kraj -17 610/534
Polícia SR - Banskobystrický kraj - 14 719/244
Polícia SR - Prešovský kraj - 25 681/605
Polícia SR - Košický kraj - 19 941/381

19:54

Počas pandémie koronavírusu sa svetom šíria mnohé teórie o jeho pôvode či vhodnom spôsobe boja proti nemu. Pozoruhodnou je taká, podľa ktorej je pomoc proti nákaze koronavírusom úplne jednoduchá - stačí piť veľa alkoholu, ideálne tvrdého, a ten už nákazu "vypáli". Na túto fámu už musela zareagovať aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Čo odkazuje?

(SITA)

19:32

V Domove sociálnych služieb (DSS) v Pezinku bolo pôvodne zaznamenaných 43 prípadov nákazy medzi klientami, tento počet sa zvýšil na 51. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v utorok informoval, že pribudli ďalšie potvrdené prípady: "Oproti včerajšiemu stavu (13.04.2020) bolo zaznamenaných ďalších 8 pozitívne otestovaných klientov (testy sa konali včera t.j. 13.04.2020). K dnešnému dňu budú otestovaní všetci klienti aj zamestnanci Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov v Pezinku. Rovnako bola otestovaná i všeobecná lekárka, ktorá ošetrovala klientov tohto zariadenia, s negatívnym výsledkom."

Okolo Domova sociálnych služieb v správe Bratislavskej župy bude ochranné pásmo.
19:25

Všetkých 184 autobusových zastávok v Nitre v uplynulých dňoch hĺbkovo dezinfikovali s cieľom zamedziť prípadnému šíreniu koronavírusu. Dezinfikované boli aj opláštenia zastávok, madlá, lavičky, odpadkové koše či grafikony. Informoval o tom hovorca nitrianskej radnice Tomáš Holúbek. Aplikáciu polymérovej dezinfekcie pre mesto Nitra zabezpečilo obchodné centrum Mlyny.

Polymérová dezinfekcia ničí všetky baktérie a vírusy, s ktorými príde do kontaktu. Ošetrené povrchy zostávajú podľa Holúbka dezinfikované 14 až 60 dní. Pri jej použití sa využívajú elektrostatické aplikátory studenej hmly, ktoré sú vyvinuté špeciálne na dezinfekciu, čím sa maximalizuje účinnosť. Autobusové zastávky v Nitre dezinfikovali prevažne v nočných hodinách.

(SITA)

𝗛𝗹́𝗯𝗸𝗼𝘃𝗮́ 𝗱𝗲𝘇𝗶𝗻𝗳𝗲𝗸𝗰𝗶𝗮 autobusovej zastávky 𝘃 𝗡𝗶𝘁𝗿𝗲.
19:02

Aktuálny počet zostávajúcich reálnych záujemcov o repatriáciu je 2650. Repatriovaných bolo zatiaľ 3570 ľudí. Minister vnútra Roman Mikulec (na fotke) po rokovaní vládneho kabinetu uviedol, že každým dňom pracujú na rozšírení kapacít pre repatriantov, kde po návrate zo zahraničia musia zotrvať v povinnej karanténe. Štát je podľa jeho slov v jednaní s vedením hotelov, ale aj študentských internátov, napríklad tých v bratislavskej Mlynskej doline. 

(TASR)

Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO)
18:45

Slovensko poskytne humanitárnu pomoc Taliansku v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. V utorok to odsúhlasila vláda s tým, že Ministerstvo financií SR má na tento účel vyčleniť sumu 250 000 eur. K pondelku bolo podľa rezortu diplomacie v Taliansku potvrdených 160 000 nakazených. Viac o poskytnutí pomoci TU.

(TASR)

18:25

Tzv. blackout alebo "vypnutie Slovenska" na obdobie niekoľkých týždňov s cieľom spomaliť šírenie koronavírusu už viac nie je témou. Minister zdravotníctva Marek Krajčí pre Denník N potvrdil, že vláda od myšlienky na blackout upustila. „Bola by to krásna vízia, keby sme dokázali u nás vyhubiť vírus. Ale nie sme ostrov, máme zelené hranice a choroba môže opätovne vzplanúť aj z jedného nakazeného," povedal s tým, že vypnutie krajiny by malo veľké riziká.

18:08

Ponechať rozhodovanie o uvoľňovaní karanténnych opatrení iba na epidemiológov, či virológov, je podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka nesprávny postoj. Reagoval tak na vyhlásenie predsedu vlády Igora Matoviča, podľa ktorého nemožno nechať toto rozhodovanie na politikov či ekonómov.

"Ja si myslím, že toto je nesprávny postoj, lebo o tom, či zavrieme v nedeľu rovnako nerozhoduje epidemiológ. Ja týmto pochodom nerozumiem úplne. Každopádne, už sa to javí, že sa to pohne, že už konečne dôjde k uvoľneniu, resp. otvoreniu veľkej časti maloobchodných prevádzok," vyhlásil v utorok po rokovaní vlády Sulík.

(SITA)

18:03

Polícia vykonala viac ako 150 000 kontrol v súvislosti s obmedzením pohybu osôb počas sviatkov. Zaznamenala vyše 3000 porušení. Väčšinu riešili hliadky dohovorom, udelili aj niekoľko pokút. Po utorkovom rokovaní vlády to povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Celkovú situáciu počas sprísnených obmedzení zhodnotil ako pokojnú. Viac TU.

(TASR)

Kontroly na hraniciach okresov.
17:42

Ľudia žijúci v rakúskom pohraničí, ktorí cestujú za prácou na Slovensko, musia mať dokumenty, ktoré to preukazujú, preložené do slovenčiny. Nie je však potrebné, aby boli úradne overené. Uviedla to hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Na hraniciach musia pendleri predložiť prihlasovací lístok (tzv. Meldezettel), ktorý preukazuje ich pobyt v Rakúsku, a pracovnú zmluvu.

(SITA)

17:21

Porušovateľov karantény môžu ľudia nahlasovať na číslo 158 alebo 159. Polícia pripomína, že za porušenie karantény je pre fyzické osoby udelená pokuta vo výške 1659 eur. Pre právnické osoby a ich porušenie nariadení je pokuta 20.000 eur.

(TASR)

17:01

Polícia zverejnila bilanciu priestupkov v súvislosti s epidémiou.

16:52

Vláda SR odobrila zmeny z dielne Ministerstva spravodlivosti SR, ktoré reagujú na pandémiu koronavírusu v podnikateľskom prostredí. Návrh zavedie dočasnú ochranu podnikateľov a spočíva najmä v ochrane pred veriteľskými návrhmi na konkurz, prerušení začatých konkurzných konaní na návrh veriteľa, suspendovaní povinnosti podať návrh na konkurz či prerušení niektorých exekúcií. Spoločne s návrhom vláda schválila aj skrátené legislatívne konanie. Viac TU.

(SITA)

16:41

Výsledky testovania na ochorenie COVID-19 v košickej mestskej časti Luník IX skončilo u všetkých testovaných s negatívnym výsledkom. Oznámil to v utorok primátor mesta Jaroslav Polaček na sociálnej sieti. Odoberanie vzoriek vojenskými lekármi sa realizovalo na najväčšom rómskom sídlisku v nedeľu (12. 4.) dopoludnia. Na testy bolo vytypovaných 21 osôb.

(TASR)

16:28

Na Klinike infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura Košice sú aktuálne hospitalizovaní traja pacienti s ochorením COVID-19. "Dvaja majú ľahký, jeden ťažší priebeh," informovala o tom hovorkyňa nemocnice Ivana Vaněková.

(TASR)

16:22

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) trvá na čo najrýchlejšom otvorení obchodov mimo veľkých nákupných centier. Myslí si, predlžovanie súčasného stavu prinesie veľké škody, zlikviduje časť obchodníkov a zvýši podiel na trhu zahraničným obchodným reťazcom. Viac v článku.

(TASR)

16:10

Ľudia, ktorí budú umiestňovaní do zariadení sociálnych služieb, ale i ľudia bez domova, majú byť testovaní, či sa nenakazili novým koronavírusom. Vláda v utorok schválila s pripomienkou návrh plánu riešenia znižovania rizika vzniku a šírenia ochorenia COVID-19.

(TASR)

16:09

Od 18. apríla do 7. mája sa predlžuje dočasné obnovenie kontroly na vnútorných hraniciach SR s Rakúskom, Maďarskom, Českom, Poľskom a na medzinárodných letiskách. Na utorkovom zasadnutí o tom rozhodla vláda. Návrh zdôvodnila súčasným vývojom situácie s novým koronavírusom. Ktoré hraničné priechody sú otvorené, si pozrite v článku.

(TASR)

16:05

Slovensku sa podarilo spomaliť šírenie nového koronavírusu. Po stretnutí s epidemiológmi a ekonómami v Prezidentskom paláci to v utorok uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Ľuďom poďakovala za zodpovedný prístup. Čítajte viac.

(TASR)

 

15:58

Primátor mesta Pezinok Igor Hianik podal trestné oznámenie pre situáciu v Domove sociálnych služieb a zariadení pre seniorov na Hrnčiarskej ulici v Pezinku, kde bolo v uplynulých dňoch pozitívne testovaných 43 klientov a päť pracovníkov na ochorenie COVID-19. Viac TU.

(TASR)

15:29

Časti predplatných cestovných lístkov platných v rámci Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja (IDS BK) sa predĺži platnosť. Týkať sa to má 90-dňových, 365-dňových a žiackych 365-dňových predplatných cestovných lístkov. Platnosť aktuálnych predplatných cestovných lístkov sa nebude predlžovať automaticky.

Predlžovanie platnosti sa bude realizovať pridaním dní podľa vzorca, až po zakúpení ďalšieho predplatného cestovného lístka, zdôraznil to Miroslav Staník z Bratislavskej integrovanej dopravy ako koordinátora IDS BK. Napríklad držiteľom 90-dňových lístkov sa ich platnosť predĺži o 30 dní.

(TASR)

15:16

V Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) je aktuálne hospitalizovaných 14 pacientov z Domova sociálnych služieb Pezinok. Informovala o tom hovorkyňa najväčšej slovenskej nemocnice Eva Kliská. Priblížila, že deväť pacientov sa nachádza na Klinike infektológie a geografickej medicíny Nemocnice akademika Ladislava Dérera na bratislavských Kramároch.

Päť osôb je v pľúcnom pavilóne Nemocnice Ružinov. "Všetkým pacientom bola nasadená adekvátna liečba, vzhľadom na vysoký vek všetkých pacientov a pridruženým ochoreniam je ich stav veľmi vážny," komentovala s tým, že pacienti sú pod stálym dozorom lekárov, ktorí podľa hovorkyne robia všetko na zlepšenie ich stavu. Aktuálne sa na umelej pľúcnej ventilácii nachádza jeden pacient, ktorý leží na bratislavských Kramároch. Viac o prípade TU.

(TASR)

Zariadenie pre seniorov sa dostalo do sprísneného režimu.
14:55

Vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová varuje ľudí pred počítačovými zločincami, ktorí čoraz viac zneužívajú aktuálnu situáciu okolo pandémie. Cieľom hekerov je často špionáž alebo vydieranie.

"Keďže situáciu okolo nového koronavírusu pozorne sleduje každý Slovák, kybernetickí útočníci presne vedia, ako e-maily správne naformulovať tak, aby ľudí zaujali. V predmete e-mailu preto často používajú slová ako koronavírus či COVID-19," vysvetlil Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Hekeri môžu ľuďom napísať napríklad v mene Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) alebo jednotlivca s označením "Dr.".

(TASR)

14:46

Obyvateľov prešovskej lokality K Starej tehelni, ktorí sa v uplynulom období vrátili zo zahraničia, otestovali na ochorenie Covid-19. Výsledky všetkých testov boli negatívne, sprísnené hygienické opatrenia v tejto časti mesta však radnica ponecháva aj naďalej.

V nedeľu vzniklo v lokalite K Starej tehelni dočasné odberné miesto, kde testovali miestnych obyvateľov, ktorí sa prednedávnom vrátili z Veľkej Británie, Nemecka a Belgicka. Vyškolení vojenskí zdravotníci odobrali vzorky 25 ľuďom.

(TASR)

14:24

Vyhlásenie karantény v rómskych osadách pri Krompachoch nemal byť útok ani stigmatizácia Rómov. Zdôraznil to premiér Igor Matovič (OĽaNO) na utorkovej tlačovej konferencii. Hlavný hygienik SR Ján Mikas doplnil, že na Slovensku zatiaľ nie je potvrdené tzv. komunitné šírenie nákazy novým koronavírusom. K šíreniu môže podľa neho dôjsť práve v osadách. Celý článok nájdete tu

14:20

Psychologické poradenstvo cez telefón a e-mail začala od pondelka (13. 4.) poskytovať ambulancia klinickej psychológie nemocnice vo Svidníku. TASR o tom informovala komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková.

"Počas trvania pandémie je na telefonickej linke 0547860290 alebo prostredníctvom e-mailu: daniela.mikitova@svetzdravia.com k dispozícii klinická psychologička Daniela Mikitová. Poskytuje psychologické poradenstvo a podporu v utorky a stredy v čase od 9.00 do 12.00 h. Psychoterapiu cez telefón poskytne všetkým, ktorí v náročných časoch pandémie potrebujú pomoc pri zachovaní duševného zdravia," uviedla Fedáková.

14:00

Vláda pripravila rozšírenie pomoci pre zamestnávateľov a zamestnancov v čase mimoriadnej situácie na Slovensku. Ide o tzv. tretiu sociálnu pomoc a zavádza sa ňou aj nástroj Kurzarbeit. Zamestnávatelia budú môcť na svojich zamestnancov čerpať pomoc spomedzi dvoch možností, ktorá bude pre nich výhodnejšia. Mzda bude môcť byť preplatená najviac do výšky 80 %, ak bude prekážka na strane zamestnávateľa a nebude musieť firma preukazovať pokles tržieb. Druhou možnosťou bude, že zamestnávateľ bude môcť preukázať pokles tržieb a bude podľa toho dostávať príslušnú sumu na mzdu zamestnanca až do výšky 540 eur mesačne. Pomoc sa rozširuje aj na jednoosobové eseročky či dohodárov. Informoval o tom pred rokovaním vlády minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Viac TU.

(TASR)

13:59

Hovorkyňa Regionálneho ústavu verejného zdravotníctva Bratislava Katarína Nosálová doplnila, že počas utorka budú otestovaní všetci klienti aj zamestnanci DSS a zariadenia pre seniorov v Pezinku. Tiež bola otestovaná i všeobecná lekárka, ktorá ošetrovala klientov tohto zariadenia, s negatívnym výsledkom. Hospitalizovaná bola aj ďalšia klientka. Klienti zariadenia sú pod priebežným lekárskym dohľadom. (TASR)

13:58

Testovanie na ochorenie COVID-19 už robia aj pred prešovskou nemocnicou. Mobilné miesto na odber vzoriek pacientom podozrivým na toto ochorenie zriadila v priestoroch pred prešovským amfiteátrom, neďaleko hlavného vstupu do areálu Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove, spoločnosť Synlab Slovakia, s.r.o. v spolupráci s nemocnicou. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa FNsP v Prešove Renáta Cenková, odberové miesto je označené nápisom COVID-19 a je pacientom k dispozícii v čase medzi 8:00 a 13:00.

13:42

Na Slovensku je podľa premiéra 1044 rómskych komunít, pričom sa v nich testuje približne desiaty deň. "Približne desať ich testovaných bolo, päť je v karanténe," doplnil. Za veľkú neznámu v šírení nákazy označil Matovič domovy sociálnych služieb, ako aj predošlých šesť dní, keď bol na Slovensku počas veľkonočných sviatkov sprísnený režim. Dôsledky prípadného nedisciplinovaného správania uvidíme podľa neho v horizonte dvoch týždňov. (TASR)

13:31

Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, aktuálne je podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) hospitalizovaných 121 pacientov. Z toho u 46 bol koronavírus potvrdený, 75 čaká na výsledok testov. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú aktuálne hospitalizované štyri osoby, štyria pacienti potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu. Podľa štatistík regionálnych úradov verejného zdravotníctva sa z ochorenia vyliečilo spolu 113 ľudí. Z toho bolo 33 hospitalizovaných a 80 sa liečilo v domácej izolácii. Chorobe doteraz podľahli dve osoby.

Celkovo je na Slovensku vo vekovej kategórii nad 65 rokov podľa štatistík NCZI pozitívnych 101 osôb. Z celkového počtu testov za uplynulý deň štátne laboratóriá urobili 1059 testov, zachytili 65 pozitívnych osôb. Súkromné laboratóriá urobili 243 testov, jeden bol pozitívny. Z celkového počtu pozitívnych prípadov ochorenia je 425 mužov a 410 žien. Najviac pozitívnych osôb je vo vekovej kategórii od 30 do 44 rokov, konkrétne 246. Najmenej je detí do 14 rokov, celkovo 42. (SITA)

13:28

Zástupcovia gastroprevádzok hovoria o neodvratných škodách spôsobených súčasnou krízou v súvislosti s novým koronavírusom. Žiadajú preto o rýchlejšiu a adresnejšiu pomoc, aby tak predišli vlne bankrotov, konkurzov a následného pádu mnohých pridružených firiem, ktorý bude spojený s prepúšťaním zamestnancov. Na vládu a premiéra sa obrátili listom.

13:19

Rúško si prostredníctvom automatu môžu zaobstarať aj cestujúci na bratislavskej autobusovej stanici (AS) Nivy. O zriadení automatu informovala hovorkyňa dopravnej spoločnosti Slovak Lines Eva Vozárová. "Sortiment automatu je zatiaľ obmedzený na rúška, v krátkom čase by však mali pribudnúť aj dezinfekčné gély," dodala Vozárová. (TASR)

13:17

Nemocnice spustia časť plánovaných operácií

Pred operáciou budú musieť absolvovať dvojtýždňovú karanténu, následne pôjdu do zdravotníckeho zariadenia, kde im budú realizované predoperačné odbery a testovanie. Krajčí dodal, že na tomto zozname budú všetky operácie, ktoré majú definované maximálne čakacie lehoty, aby sa nestalo, že niektorým pacientom sa vzhľadom na pandémiu zhorší zdravotný stav. "Chcem upokojiť všetkých občanov Slovenskej republiky, že budú operovaní tí, ktorí to nevyhnutne potrebujú a neznesú dlhší odklad," dodal šéf rezortu. (SITA)

13:14

Výrobca zdravotníckych odevov a pooperačných odevných doplnkov Tytex zareagoval vo svojom výrobnom závode v Humennom na pandémiu COVID-19 vyvinutím nového produktu, tvárovej masky. Situácia s novým koronavírusom však podľa slov prezidenta skupiny Tytex Jana Dama ovplyvnila výrobu podniku aj iným smerom, aktuálne zápasia s nedostatkom šičiek.

Podľa Damových ďalších slov sa spoločnosti darí vyrábať približne 70 000 tvárových masiek týždenne aj napriek aktuálnemu výpadku pracovníkov. "Investovali sme do vyššej kapacity v zmysle strojov, ktoré sú schopné vyrábať tieto masky," vysvetlil. (TASR)

13:13

Do boja s pandémiou ochorenia COVID-19 sa viacerými iniciatívami zapojili aj košické oceliarne U. S. Steel. Viac ako 120 000 eur venovala firma dvom košickým nemocniciam a na výrobu ochranných pomôcok pre zdravotníkov prostredníctvom 3D tlače. Hutnícky podnik sa podieľa aj na výrobe prototypu pľúcneho ventilátora. Informovala o tom v utorok TASR manažérka pre vonkajšie vzťahy spoločnosti Ľubomíra Šoltésová.

"Situácia bola pre hutníkov veľmi zložitá už niekoľko mesiacov a COVID-19 priniesol ešte viac neistoty. Denne musíme identifikovať a vyriešiť množstvo problémov, napriek tomu je práve teraz veľmi dôležité povzbudiť a podporiť organizácie v našej komunite," uviedol prezident U. S. Steel Košice James Bruno.

13:11

Aktuálny vývoj šírenia nového koronavírusu na Slovensku pritom podľa Matoviča dáva určitý priestor na optimizmus, pretože podľa najnovších dát z Inštitútu zdravotnej politiky nie je vylúčené, že replikačný faktor vírusu už mohol klesnúť pod číslo jedna, teda že vírus je už dokonca na ústupe. Dôležitý bude však vývoj v nasledujúcich týždňoch, ktorý má dať odpovede na štyri momentálne dôležité nezodpovedané otázky. Prvou je poznanie rozsahu problému šírenia koronavírusu v rómskych komunitách, druhou sú prípadné dovezené prípady ochorenia ešte pred nariadením povinnej štátnej karantény, treťou sú zase prípadné hrozby v domovoch sociálnych služieb. Posledným otáznikom je podľa premiéra aj vplyv posledných sviatočných dní, či sa prípadným nezodpovednejším prístupom ľudí šírenie vírusu znova nezrýchli. (SITA)

13:10

„Počasie zohráva v šírení sa vírusu určitú úlohu. Vírus má menšiu schopnosť množiť sa a prežívať pri teplotách nad 27 stupňov. Pozitívom je, že na Slovensku je nízka vlhkosť vzduchu,“ vysvetľuje prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška. „Vyzerá to, že to počasie by nám mohlo pomôcť,“ dodáva.

13:09

Dokopy 70 potravinových balíčkov v celkovej hodnote 1256 eur rozniesli počas veľkonočných sviatkov zamestnanci mesta Lučenec seniorom a sociálne slabším rodinám. Podľa slov primátorky Alexandry Pivkovej zabezpečila samospráva potraviny z materských škôl, ktoré sú z prevádzkových príčin súvisiacich s novým koronavírusom zatvorené.

"Pomoc smerujeme najmä seniorom, ktorí bývajú v sociálnych nájomných bytoch mesta. Zároveň sme tieto balíčky doručovali aj rodinám s väčším počtom detí a sociálne slabším rodinám, kde je peňažný príjem aj pre aktuálnu situáciu nižší," uviedla Pivková. (TASR)

12:52

Pravidelné testovanie zamestnancov domov sociálnych služieb momentálne nie je možné. Na Slovensku máme 40-tisíc zamestnancov a podľa premiéra by malo zmysel testovanie raz za dva týždne. Za deň by sa muselo vykonať 2666 testov, čo je kapacitne nezvládnuteľné. Okrem zamestnancov by laboratória nestíhali testovať nikoho iného. 

12:47

"Každá jedna krajiny by si to s nami rada vymenila," vyhlásil Matovič v súvislosti s bojom Slovenska s koronavírusom.

12:40

Podľa premiéra sa podarilo pochytiť ložiská nákazy. Spomenul rómske osady a ľudí prichádzajúcich späť na Slovensko zo zahraničia. Teraz musíme počkať na výsledky po Veľkej noci. 

12:38

V súčasnej situácii obmedzení pre pandémiu nového koronavírusu slovenská ekonomika zaznamenáva 30 % pokles výkonu. Vyčíslil to premiér. Zvyšných 70 % ekonomiky je však podľa neho zdravých a vďaka vládnym opatreniam sa ľudia nemusia báť chodiť do práce. (TASR)

12:36

O otváraní obchodov bude rozhodovať konzílium odborníkov a nie ekonómovia alebo politici, zopakoval premiér.

12:34

Hlavný hygienik zverejní metodický postup, podľa ktorého sa budú vyberať čakatelia na zrealizovanie operácie. "Budú operovaní tí, ktorí to nevyhnutne potrebujú," dodal minister Krajčí. 

12:29

"Nemáme vyhraté a nemôžeme si povedať, že nás vírus neporazí," povedal minister financií. Kľúčová je podľa neho disciplína Slovákov. 

12:28

V nových potvrdených prípadoch za uplynulý deň je už zahrnutých aj 48 klientov z Domova sociálnych služieb v Pezinku. Ako uviedol šéf rezortu zdravotníctva, pozitívny výsledok malo 43 klientov a päť zamestnancov, 12 klientov je hospitalizovaných v Univerzitnej nemocnici Bratislava, jeden je na umelej pľúcnej ventilácii. V zariadení odobrali ďalšie vzorky, výsledky by mali byť známe ešte v utorok. Krajčí dodal, že z pozitívne testovaných za uplynulý deň sú štyria pacienti v karanténnych strediskách. (SITA)

12:26

Ak poľavíme v disciplíne môže to byť pre našu ekonomiku porážka. Myslí si to minister financií Eduard Heger.

12:23

Otváranie prevádzok pri maximálnej snahe podľa premiéra prinesie slovenskej ekonomike len 2 % hrubého domáceho produktu (HDP).

12:21

Úplne posledné budú otvorené prevádzky, v ktorých je najväčšie epidemiologické riziko. Všetko závisí od epidemiologickej situácie.

12:13

Budúci pondelok zverejní vláda plán, ktoré prevádzky a za akých podmienok sa budú znova otvárať.

12:12

Premiér odprezentoval aj zásadné zmeny. Operácie, ktoré boli odsunuté pre pandémiu sa opäť spustia. Výkon operácií sa spustí podľa zdravotného stavu pacientov.„Spustíme časť nevyhnutných plánovaných operácií, nie všetky naraz, ale podľa zdravotného stavu pacienta,“ ozjemil Matovič.

12:04

Minister Krajčí informoval, že na Slovensku pribudlo 66 nakazených. Celkovo máme 835 infikovaných koronavírusom. Vykonaných bolo včera 1302 testov. V počte nakazených je započítaných aj 48 klientov a zamestnancov zariadenia pre seniorov v Pezinku. Krajčí tiež komentoval, že v rámci nových pondelkových prípadov sa štyri objavili v karanténnych strediskách.

12:01

Premiér Matovič rokoval s konzíliom odborníkov o tom, ako opäť rozbehnúť slovenskú ekonomiku. Pozrite si tlačovú konferenciu po ich stretnutí.

11:41

Štyristo zamestnancov nábytkárskeho výrobného závodu IKEA Industry Slovakia v prevádzkach v Trnave a Majcichove od utorka čerpá dovolenku. Spoločnosť zastavila výrobu v reakcii na pandémiu ochorenia COVID-19 už deň pred veľkonočnými sviatkami. Podľa riaditeľa Mareka Kováčika by sa produkcia mala obnoviť na budúci týždeň.

"Je to naviazané na potrebu nášho zákazníka, musíme na požiadavky reagovať dynamicky," povedal Kováčik pre TASR. Na celozávodnej dovolenke v dĺžke piatich dní sa dohodli zo zástupcami odborov, Kováčik dodal, že o možnom prepúšťaní na tejto úrovni zatiaľ nekomunikovali. "Pracovali sme už len na dve zmeny, keďže veľa zamestnancov zostalo doma kvôli deťom," povedal.

11:24

Pezinok dá otestovať zamestnancov Zariadenia opatrovateľskej služby (ZOS) pre seniorov, ktoré je v správe mesta. Pezinok prijal preventívne opatrenia na pondelkovom zasadnutí krízového štábu v súvislosti s potvrdením ochorenia COVID-19 u 47 osôb v Domove sociálnych služieb (DSS), ktorého zriaďovateľom je Bratislavský samosprávny kraj (BSK). "Ani u jedného z klientov či zamestnancov ZOS sa do tejto chvíle neprejavili žiadne príznaky ochorenia COVID-19, pričom opatrovateľské zariadenie dodržiava na dennej báze veľmi prísne hygienické a dezinfekčné opatrenia," informovalo mesto, podľa ktorého sa príznaky ochorenia zatiaľ neprejavili ani u približne 40 klientov, pre ktorých mesto zabezpečuje dennú terénnu opatrovateľskú starostlivosť. "To isté platí aj pre našich 14 opatrovateliek, ktoré sa o týchto klientov v súčasnosti starajú," doplnilo mesto. (SITA)

11:21

Výsledok testu, ktorý sa dá zakúpiť na internete na diagnostiku ochorenia COVID-19, čiže tzv. samotest, sa nedá považovať za stopercentne hodnoverný. Pripomína to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorý eviduje veľké množstvo podnetov a otázok na túto tému. Informuje o tom na svojom webe.

"Znovu pripomíname občanom, aby si overovali základné parametre a aby k samotestom pristupovali s rozvahou," prízvukujú odborníci štátneho ústavu. Očakávajú, že najmä na internete sa budú v najbližšom čase objavovať rôzne samotesty na diagnostiku nového koronavírusu. Takéto testy spadajú do kategórie tzv. in vitro diagnostických (IVD) zdravotníckych pomôcok a podliehajú právnym predpisom Európskej únie (EÚ) aj Slovenska. ŠÚKL predpokladá, že na trhu sa budú nachádzať aj testy, ktoré nie sú certifikované. (TASR)

11:20

"Prežívame náročné obdobie, ktoré môže spôsobovať rôzne psychické problémy vyplývajúce z obáv, strachu či každodenných povinností. Pomocnú ruku pri ich riešení podáva občianske združenie Prevencia AD," informuje na svojom webe mesto Pezinok. Občianske združenie ponúka možnosť bezplatného psychologického poradenstva zameraného na riešenie psychických, vzťahových a výchovných problémov, ktoré vznikli ako dôsledok pandémie nového koronavírusu. Pezinčania sa môžu na odborníkov obrátiť mailom na ozprevenciaad@gmail.com či telefonicky na čísle 0949846742 v pracovných dňoch od 10.00 do 12.00 h. (TASR)

11:19

Hlavné mesto radí verejnosti, aby sa informovala s mierou. "V tomto neistom období sú pre nás informácie dôležité. Avšak je k nim potrebné pristupovať s mierou a myslieť na to, že sa médiami šíri mnoho dezinformácií a neoverených poplašných správ, ktorých jediným účelom je vytvárať senzáciu," upozorňuje na sociálnej sieti magistrát. Odporúča preto čerpať informácie predovšetkým z overených zdrojov, obmedziť čas, ktorý ľudia venujú vyhľadávaniu informácií, a nenechať sa informáciami zahltiť. Vyzýva tiež ľudí, aby sami pristupovali zodpovedne k šíreniu obsahu o novom koronavíruse.

"V zložitej situácii, akou je tá, ktorú aktuálne prežívame, je pre našu duševnú pohodu prospešné sústrediť sa na veci, ktoré vieme ovplyvniť, ako napríklad náš denný režim. Aj keď pracujete z domu, pokúste sa oddeliť čas v práci napríklad tým, že pyžamo či domáce oblečenie vymeníte za 'pracovné'," uviedlo mesto Bratislava. Ľuďom taktiež radí, aby sa starali o svoje telo i dušu, vyhradili si čas na aktivity, ktoré majú radi, skúšali nové koníčky, ako šitie, maľovanie, pečenie či záhradkárčenie. (TASR)

11:12

Slováci môžu oddnes vycestovať za prácou do Českej republiky aj nad 100 kilometrov od štátnej hranice. Informuje o tom ministerstvo zahraničných vecí (MZV) na svojej webovej stránke. Česká republika od utorka 14. apríla upravuje podmienky pre ľudí, ktorí cestujú na jej územie za prácou. Po príjazde do krajiny je nevyhnutné absolvovanie povinnej dvojtýždňovej domácej karantény.

„Cezhraniční pracovníci musia naďalej pendlovať len v takzvaných turnusoch, pričom každý turnus musí mať najmenej 14 kalendárnych dní a od 14. apríla 2020 môžu vycestovať aj nad 100 km od štátnej hranice,“ informuje MZV s tým, že pokiaľ Slováci cestujú viac ako 100 kilometrov od štátnej hranice Česka, musia na prekročenie štátnych hraníc použiť len hlavné hraničné priechody s 24-hodinovým režimom. Rezort dodáva, že pracovníci, ktorí budú cestovať do 100 kilometrov od hranice, môžu naďalej využívať aj takzvané „pendlerské“ hraničné priechody.

11:06

Podnikatelia si už môžu uplatňovať nárok na odklad platenia odvodov vyplnením a odoslaním elektronického formulára, ktorý pripravila Sociálna poisťovňa (SP).

10:58

Objem transakcií v segmente hotelov v krajinách strednej a východnej Európy (SVE) dosiahol vlani historicky najvyššiu úroveň 1,4 mld. eur. Počiatočné očakávania na tento rok hovorili o ďalšom raste investícií do hotelového sektora a o postupnom uzatváraní už dohodnutých a rozpracovaných projektov. Súčasná pandémia koronavírusu však zastavila investície aj v tomto sektore a je stále náročnejšie odhadnúť objem investícií na rok 2020. Vyplýva to z druhej výročnej správy Cushman & Wakefield a medzinárodnej advokátskej kancelárie CMS. 

„Optimizmus v hotelovom segmente sa však výrazne zmiernil prepuknutím pandémie koronavírusu a sektor cestovného ruchu, ako aj globálna ekonomika sa dostali pod výrazný tlak. Teraz sa nachádzame v situácii, kedy je čoraz ťažšie predvídať úplný dopad pandémie na sektor hotelov v celej strednej a východnej Európe,“ dodal Michal Huťan. Prebiehajúca pandémia bude mať podľa správy v tomto roku nepochybne výrazný vplyv na hotelierstvo v strednej a východnej Európe. Investície za rok 2019 však naznačujú úroveň, ktorú je náš región schopný dosiahnuť po vyriešení súčasnej krízy a po zotavení sektoru. (SITA)

10:55

Šírenie nového koronavírusu zamedzilo cezhraničným pracovníkom cestovať za prácou. V prípade, že sa nemôžu dostaviť na svoje pracovisko mimo Slovenska, mali by v prvom rade komunikovať so svojím zamestnávateľom. Odporúča to ministerstvo práce. Viac sa dočítate tu. 

10:33

Väčšina slovenských profesionálnych vojakov z Afganistanu príde na Slovensko. Niektorí ich kolegovia v Pobaltí si tam však predĺžia pobyt o šesť mesiacov. Pre agentúru SITA to uviedol v rozhovore minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Rezort obrany takýmto spôsobom reaguje na celosvetovú pandémiu nového koronavírusu. Slovensko má zatiaľ potvrdených viac ako 750 prípadov ochorenia Covid-19. Vírus sa objavil aj u príslušníkov Ozbrojených sil SR.

„Sú rôzne dopady vírusu na pôsobenie v zahraničných operáciách. Môžem povedať, že nás veliteľ operácie Aliancie v Afganistane požiadal, rovnako ako ostatné krajiny, ktorých vojaci tam pôsobia o to, aby sme čo najviac znížili taký personál, ktorý priamo nesúvisí s vykonávanou činnosťou. My teda zo 49 vojakov sťahujeme 29 domov v priebehu tohto mesiaca,“ uviedol Naď. Dodal, že nejde o odkaz Slovenska spojencom, ale o reakciu na situácia s pandémiou.

Vľavo minister obrany SR Jaroslav Naď a vpravo náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Daniel Zmeko
10:29

Je veľmi pozitívne, že tlačové konferencie súvisiace s novým koronavírusom sú tlmočené do posunkového jazyka a nepočujúci tak majú zabezpečený prístup k informáciám. Stále sa však objavujú rôzne televízne relácie, v ktorých sa hovorí o tejto téme a tlmočenie pre ľudí so sluchovým hendikepom nie je zabezpečené. Pre TASR to zhodnotil predseda Slovenského zväzu nepočujúcich Jaroslav Cehlárik. Prečo musia mať tlmočníci pri tlmočení tmavé oblečenie?

10:26

Od stredy 15. apríla sa na základných školách začínajú zápisy na plnenie povinnej školskej dochádzky na školský rok 2020/2021.Tento rok sa však uskutočnia inak ako po minulé roky, a to bez osobnej účasti detí a rodičov. Dôvodom sú opatrenia na zabránenie šírenia nového koronavírusu. Informuje o tom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na svojom webe. (TASR)

10:01

V súvislosti s koronavírusom sa objavilo už niekoľko zvláštnych symptómov, ako napríklad strata čuchu či chuti. Vedci si však všimli ďalšie tri príznaky, ktoré z viacerých zdrojov zhrnul portál tn.nova.cz.

Patrí medzi ne mravčenie, ktoré prechádza celým telom. Doktor Daniel Griffin uvádza, že tento pocit môže byť súčasťou autoimunitnej reakcie nervového systému pacienta. Môže ísť o výsledok protilátok, ktoré narušujú fungovanie nervov. Neurológovia si zatiaľ nie sú istí, či ide o reakciu tela na koronavírus alebo ho spôsobuje samotný vírus.

Chodíte často na toaletu? Podľa vedcov aj to môže byť miernejší príznak u infikovaného pacienta. „Takmer 50 percent nakazených trpelo zvracaním, hnačkou alebo bolesťou brucha," vysvetlila doktorka Diana Gall.

Tretí príznak sa objavuje len u mužov a ide o bolesť semeníkov. Symptóm sa prejavil aj u 42-ročného muža, ktorý nemal žiadne respiračné problémy. Koronavírus mu diagnostikovali až v nemocnici. „Až čas ukáže, či COVID-19 ovplyvňuje aj semenníky. Nejde však o príznak, na ktorý by sa pacienti často sťažovali," uviedol urológ Richard Viney.

09:35

Chirana T.Injecta predala štátu 2,5 milióna certifikovaných ochranných rúšok v cene 0,39 eura za kus. Materiál dovezie z Číny vládny špeciál s najväčšou pravdepodobnosťou tento piatok. Chirana T.Injecta má v Číne spoločný podnik s tamojšou firmou z oblasti zdravotníctva a disponuje tam aj certifikovaným skladom zdravotníckeho materiálu.

"Rokujeme aj o ďalších dodávkach, v našich silách je zabezpečiť až tri milióny ochranných rúšok každý týždeň. Sú to certifikované rúška od našich čínskych dodávateľov a dodávame ich už dlhé roky pre potreby nemocníc", povedal generálny riaditeľ Chirana T.Injecta Teodor Lysák a dodal, že dosiahnutá konečná suma za jeden kus je pre štát v týchto časoch veľmi priaznivá.

09:29

Internát Strednej odbornej školy elektrotechnickej na Sibírskej ulici v Trnave nebude nateraz slúžiť ako repatriačné stredisko. Hoci počas uplynulých sviatočných dní bolo pripravované na prijatie prvých repatriantov do karantény, malo by zostať v pohotovosti pre možné ubytovanie pre ľudí z prvej línie - pre lekárov, sestričky, hasičov, policajtov a šoférov. Oznámil to zriaďovateľ zariadenia Trnavský samosprávny kraj na svojej stránke na sociálnej sieti.

Na karanténne stredisko sa v súvislosti s novým koronavírusom ale zmenila jeho Škola v prírode Moravský Svätý Ján. V TTSK sú repatrianti ubytovaní pre povinnú karanténu aj v Piešťanoch, v Gabčíkove a v Senici. (TASR)

09:23

Premiér zverejnil nový status, ktorým chce rozhýbať mysle Slovákov. 

09:09

Totálny prepad! Ešte nedávno bolo Slovensko na vrchole rebríčka bezpečnosti v boju proti COVID-19. Teraz je všetko inak.

08:50

Aké zásady treba dodržať pred vyšetrením na koronavírus?

Národné centrum zdravotníckych informácií zverejnilo užitočné informácie. 

  • Príďte nalačno a bez predchádzajúceho použitia zubnej pasty, lokálnych voľno predajných prípravkov používaných pri bolesti hrdla (tablety na cmúľanie, pastilky, ústne spreje), kloktadiel, ústnej vody a žuvačky
  • V prípade smädu je povolené pitie nechladenej čistej vody
  • Pred výterom nefajčite
  • Pred výterom úplne vyprázdnite nos a vykašlite sa
  • Na odberové miesto je potrebné prísť osobným autom. Test na COVID-19 a následná karanténa je povinná pre všetkých pasažierov vo vozidle.
Vyliečil sa 107-ročný Američan (ilustračné foto).
08:29

Toto sú najčastejšie mýty o koronavíruse. 

-Koronavírus a antibiotiká
-Koronavírus a cesnak
-Koronavírus a poštové zásielky z Číny
-Koronavírus a rúška
-Koronavírus a nosové kvapky
-Koronavírus a dezinfekcia alkoholom

Mýty o koronavíruse
08:15

Ozbrojené sily (OS) SR v pondelok začali s historicky prvou civilno-vojenskou operáciou pod názvom UMBRELLA 1. Má zabezpečiť občiansky život a bezpečnosť v uzatvorených rómskych komunitách. Špeciálne tímy ozbrojených síl zároveň pokračujú v odoberaní vzoriek na ochorenie COVID-19. Podľa vyjadrenia náčelníka generálneho štábu Daniela Zmeka OS boli počas veľkonočných sviatkov v plnom nasadení. V rámci testovania vojaci do pondelka odobrali 1 990 vzoriek v 86 komunitách, v pondelok ich pribudlo ďalších okolo 350. (SITA)

07:27

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) v spolupráci so Zväzom podnikateľov v stavebníctve (SPS) ČR pripravili spoločnú výzvu adresovanú vládam týchto krajín. Informoval o tom ZSPS na svojom webovom portáli. Zväzy vo výzve žiadajú o úpravu vzájomného cezhraničného styku pre pracovníkov na prioritných stavbách dopravnej, vodnej a energetickej infraštruktúry oboch krajín. "Práca i pobyt pracovníkov by sa, samozrejme, uskutočňovali v sprísnenom režime na minimalizáciu rizika nákazy," potvrdil prezident ZSPS Pavol Kováčik.

Stavebné zväzy Česka a Slovenska žiadajú, aby stavební pracovníci mali umožnený vstup na územie oboch štátov a aby prípadná karanténa bola nariadená vždy iba v jednom štáte. Taktiež žiadajú, aby v prípade strategických stavieb, kde sú potrební veľmi špecifickí odborníci, umožnili vlády SR a ČR ich vycestovanie aj bez povinnej karantény s tým, že zamestnávateľ sa zaviaže zabezpečiť u týchto pracovníkov dodržiavanie sprísnených podmienok pre voľný pohyb aj mimo pracoviska. (TASR)

07:11

V Pezinku dohliada polícia na dodržiavanie karanténnych opatrení v okolí domova pre seniorov. Dokopy 47 klientov a zamestnancov má pozitívny test na ochorenie COVID-19.

07:06

Rakúsko zaviedlo kontrolu hraníc so Slovenskom aj Českou republikou. Kontrola bude trvať do 27. apríla. "Vstup do krajiny bude umožnený osobám, ktoré sa preukážu lekárskym potvrdením o zdravotnom stave nie starším ako 4 dni (negatívny test na COVID 19)," informovala polícia na sociálnej sieti. 

Sú aj výnimky: 

-Rakúšania, osoby s pobytom v krajine – títo musia podpísať prehlásenie že absolvujú povinnú domácu 14 dňovú karanténu
-pendleri – preukázanie pracovnou zmluvou, bez obmedzenia vzdialenosti výkonu práce od ŠH, nepotrebujú teda žiadne lekárske potvrdenie pri vstupe do AT
- tranzit cez územie Rakúska
- preprava tovaru
-osoby idúce do Rakúska s cieľom lekárskeho vyšetrenia (potvrdenie: https://www.ris.bka.gv.at/…/NOR402…/II_129_2020_Anlage_F.pdf)
- osoby, ktoré v Rakúsku podliehajú povinnému zdravotnému poisteniu

Diskusia / 0
Autor: NOVÝ ČAS
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
ggg
Čína už nechce byť najväčším odpadkovým košom na svete: Od januára zakáže dovoz všetkého odpadu zo zahraničia
Dánsko pristúpilo k zlikvidovaniu zhruba 17 miliónov noriek v krajine.
Problémy s mŕtvymi norkami pokračujú: Dánsko uvažuje nad ďalšími krokmi, chcú ich spopolniť
Matej Vigoda
Ján Mičovský odvolal šéfa štátnych lesov Mateja Vigodu: Mal na to dva dôvody
(ilustračné foto)
Dievčina si zavolala taxík: Horor cestou k priateľovi
Pinturault (na obrázku) vyhral paralelný obrovský slalom, zdolal Kristoffersena.
Francúz Pinturault víťazom paralelného obráku, Žampovi to v Lechu nevyšlo
Islamský džihád ukončil prímerie s Izraelom (ilustračné foto).
Za vraždu iránskeho jadrového vedca žiadajú krutú odplatu: Toto odkazuje náčelník ozbrojených síl
Uzavretý zjazd na Prievoz
Bratislavskí vodiči, pripravte sa! Čakajte obmedzenia v doprave
(ilustračné foto).
Nórsko po rokoch vydá Francúzom podozrivého z teroristického útoku v Paríži: Odvolať sa nemôže
Back view of elementary students raising their hands on a class.
Kvíz
Toto by mali ovládať žiaci základných škôl: Viete písať predložky s a z? Otestujte sa v kvíze
Inter Miláno, v ktorom pôsobí aj Milan Škriniar, prišiel pre pandémiu koronavírusu o viac ako 102 miliónov eur.
Kvôli pandémii prišli o milióny: Škriniarov Inter čelí finančným stratám
Legendárny Meky Žbirka si užíva luxusnú vilu: Pri zmienke o záhrade však neudržíte smiech
Legendárny Meky Žbirka si užíva luxusnú vilu: Pri zmienke o záhrade však neudržíte smiech
Primár vysvetľuje, kedy lekári k podpore pľúc pristupujú a akú starostlivosť si takýto pacienti vyžadujú.
Netýka sa iba koronavírusu! Primár Andrej prehovoril o tom, kedy lekári siahajú po umelej pľúcnej ventilácii