Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
09.04.2020, 07:43 | Správy | Domáce správy

Počet nakazených u nás stúpol na 701: Minister o osude maturít, toto by si študenti mali prečítať

Pandémia koronavírusu paralyzovala celý svet a Slovensko nie je výnimkou. Aktuálnu situáciu v našej krajine vám prinášame minútu po minúte.

Boj s nebezpečnou nákazou pokračuje! Premiér Igor Matovič v stredu oznámil zarážajúcu správu, počet infikovaných koronavírusom na Slovensku sa zvýšil o rekordné číslo. Až 101 ľudí bolo v utorok pozitívne testovaných. Za stredu však pribudlo "len" 19 prípadov. Celkovo tak evidujeme 701 prípadov ochorenia COVID-19. Všetky aktuálne informácie o koronakríze na Slovensku nájdete v našom online prenose. 

Fotogaléria
13
fotiek v galérii

- Opatrenia, ktoré mali chrániť životy, sa vymkli spod kontroly: Na premiéra sa valí kritika z každej strany

- Parlament odklepol odklad splátok hypoték: Ako to bude fungovať v praxi?

- Premiér či prezidentka v časoch pandémie nejdú príkladom: Prečo pre nich pravidlá neplatia?!

- Radikálne rozhodnutie: Osady, kde sú ľudia nakazení na ochorenie COVID-19, uzavrú!

ONLINE: Koronavírus na Slovensku - 33. deň
22:00

Vážení čitatelia. ONLINE prenos z aktuálneho diania na Slovensku sa končí. Situáciu monitorujeme naďalej a všetky dôležité informácie prinesieme na webe a v denníku Nový Čas. Ďakujeme za priazeň, prajeme pokojné prežitie Veľkonočných sviatkov.

20:54

Školský internát na Karpatskej ulici v Poprade prichýlil vo štvrtok 167 repatriantov, ktorí na Slovensko pricestovali z Rakúska, Ukrajiny, Škótska, Nemecka a Maďarska a prešli v posledných hodinách cez otvorené hraničné priechody. Do karanténneho zariadenia sa presunuli za asistencie policajných zložiek. TASR o tom informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová s tým, že repatrianti absolvujú povinnú 14-dňovú karanténu alebo tam zotrvajú až do vykonania testovania na nový koronavírus a jeho vyhodnotenia.

"Ubytovanie a registrácia navrátilcov prebiehali pokojne a za maximálnej spolupráce vedenia zariadenia a jeho zamestnancov a ostatných zainteresovaných zložiek, akými boli dobrovoľnícke tímy, Asociácia samaritánov SR a jednotky dobrovoľných hasičských zborov z Popradu i okolia," dodala Jeleňová.

20:48

Hasiči dnes vykonávali testovanie osôb s podozrením na koronavírus na území celej krajiny. Ďakujeme!

20:45

Policajti upozorňujú na uzávierku cesty v Spišskom Podhradí. Dôvodom je nariadenie karantény v rómskej osade Dobrá vôľa. 

20:10

Odborný liečebný ústav psychiatrický (OLÚP) na Prednej Hore v okrese Revúca začal v týchto dňoch opäť prijímať pacientov a pokračuje v liečbe závislostí aj v čase epidémie nového koronavírusu. Rozhodol o tom krízový štáb OLÚP.

"Každý príjem je s klientom konzultovaný individuálne. Klient musí pred nástupom na liečbu aj počas nej dodržať rozsah mimoriadnych opatrení," uvádza sa v rozhodnutí krízového štábu OLÚP, ktorý špecializovaná nemocnica zverejnila na svojej internetovej stránke. (TASR)

19:59

Tohtoročné veľkonočné sviatky budú podľa prezidentky Zuzany Čaputovej o nádeji. O dúfaní v dobrý vývoj, v bezpečný svet, v ktorom ľudský kontakt opäť zbližuje a neohrozuje. Povedala to vo svojom dnešnom prejave v RTVS. Viac si môžete prečítať v článku

19:39

Tím vedcov z The Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) v americkom Seattli vypracoval podrobný model vývoja situácie v jednotlivých krajinách sveta. Desivé, koľko Slovákov by chorobe malo podľahnúť.

19:25

Sme disciplinovanejší a zakročili sme včas? Dvaja známi Španieli žijúci v Bratislave porozprávali, čo si myslia o opatreniach na Slovensku.

19:13

Na hraničnom priechode Bratislava-Petržalka Berg pribudol vo štvrtok druhý stan pre osoby prichádzajúce na hraničný priechod. "Prvý, určený na dočasné zázemie pre repatriantov, tam postavili bratislavskí hasiči už pred týždňom. Druhý tam pribudol z dôvodu rozšírenia kapacít a väčšieho pohodlia repatriantov. Hasiči postavili a uviedli stan do úplnej prevádzky za menej ako dve hodiny," napísali hasiči na sociálnej sieti.

Pribudol ďalší stan pre repatriantov.
19:02

Národná transfúzna služba zaznamenala nedostatok krvi. Policajti vyzývajú ľudí, aby išli darovať krv.

18:55

Študentov zaujíma osud maturít, preto sa obrátili na ministra Gröhlinga. "Chcem, aby vyučovanie nezastalo, ale zároveň treba zohľadniť mimoriadnu situáciu. Aj preto som zrušil externé maturity. Bral som to ako riešenie v mimoriadnej situácii. Vy to zas berte ako darček odo mňa 😊 Niektorí chcete aj druhý darček: aby som zrušil aj ústne maturity. To zatiaľ nemám v pláne. Ak by sa to stalo, oznámim to verejne, nie v súkromnej správe 😉," napísal na sociálnej sieti. "Osud maturít sa nemení. Platia ústne maturity. Budú do 30. júna (pôvodný termín bol 18. máj). A praktické maturity vyrieši škola samostatne, ako to už bolo uvedené v rozhodnutí," doplnil.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).
17:52

Vo všetkých tatranských zariadeniach sú podľa slov primátora Vysokých Tatier Jána Mokoša repatrianti disciplinovaní a dodržiavajú pokyny a nariadenia. "Prvotné informácie o tom, že k nám majú prísť repatrianti, neboli žiadne a dozvedeli sme sa to len od novinárov. Teraz sa k nám dostávajú informácie od ústredného krízového štábu, takže vieme pomôcť, keď treba. Všetky zariadenia v Tatrách sú na vyššej úrovni, ľudia majú aj televízor a sprchu. Repatriantov sa snažia zadeliť jednotlivo do izieb, keď to nejde, sú v nich dvaja," približuje Mokoš.

Primátor dodáva, že testovanie repatriantov na ochorenie COVID-19 by sa malo realizovať v najbližších dňoch. Podľa neho sa v zariadeniach Vysokých Tatier momentálne nachádza 262 ľudí. "V hoteli Granit v Tatranských Zruboch, ktorý patrí pod Ministerstvo obrany SR, sa nachádza 111 repatriantov z Veľkej Británie. V Centre účelových zariadení strediska Kremenec v Tatranskej Lomnici je 27 ľudí z Talianska a Centrum účelových zariadení - bývalé ŠKP na Štrbskom Plese zastrešuje 41 repatriantov zo Švédska, Španielska a Francúzska. Obe zariadenia sú v správe Ministerstva vnútra SR. Posledným je rekreačné zariadenie Ministerstva financií SR v Tatranskej Lomnici, kde sa nachádza 83 ľudí, ktorí sa vrátili z Tirolska," konkretizoval Mokoš. (TASR)

17:41

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) povedie pracovnú skupinu zriadenú ERGA (European Regulators Group for Audiovisual Media Services), ktorá si zoberie za úlohu posudzovanie toho, ako rôzne platformy bojujú s falošnými informáciami o pandémii. TASR o tom informovala Ivana Čaučíková z RVR.

ERGA sa chystá tiež vytvoriť akčnú skupinu na výmenu skúseností a informácií o kríze a jej vplyve na hospodárske podmienky audiovizuálneho sektora v členských štátoch. ERGA ako poradný orgán Európskej komisie si tiež uvedomuje vážnosť situácie na mediálnom trhu. "Spoločnosť je totiž momentálne viac ako kedykoľvek predtým závislá na práci serióznych médií, ktoré prispievajú v boji proti šíreniu ochorenia," uvádza stanovisko RVR. Tieto média práve často vyvracajú dezinformácie v súvislosti s novým vírusom. "ERGA preto nie je ľahostajný súčasný stav médií a zdôrazňuje potrebu podpory serióznych novinárov, ktorých prácu vníma v boji proti šíreniu ochorenia v poprednej línii," pokračuje stanovisko.

17:36

Jeden zo zamestnávateľov na hornej Nitre plánuje prepustiť približne 50 svojich zamestnancov. Spoločnosť nahlásila hromadné prepúšťanie na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) SR v Prievidzi. TASR o tom vo štvrtok informoval riaditeľ ÚPSVaR Radko Gavliak.

17:26

Testovanie pacientov na nový koronavírus realizuje v mobilnom odbernom mieste aj nemocnica vo Svidníku. Aj keď sa u nikoho z dosiaľ testovaných ochorenie COVID-19 nepotvrdilo, v takzvanej červenej zóne má svidnícke lôžkové zdravotnícke zariadenie pripravené lôžka pre 60 pacientov. Informovala o tom komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková.

Ako uviedla, svidnícky nemocničný personál odobral od začiatku apríla vzorky 46 pacientom. "U nikoho z testovaných sa dosiaľ ochorenie COVID-19 nepotvrdilo," dodala s tým, že známych je zatiaľ 36 výsledkov. (TASR)

17:11

Opatrenia prijaté v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 majú najväčší negatívny vplyv na chudobných žiakov. Vyplýva to zo sondáže, ktorú v priebehu minulého týždňa uskutočnil program Teach for Slovakia. TASR o tom informovala komunikačná a marketingová manažérka Teach for Slovakia Veronika Pavlíková Klindová.

Program sa na negatívne dosahy prijatých opatrení pýtal svojich účastníkov, ktorí aktuálne pôsobia ako učitelia na základných a stredných školách. "Naše skúsenosti v týchto školách ukázali, že žiaci z rodín žijúcich v chudobe majú oveľa väčší hendikep v snahe vzdelávať sa dištančne, pri zatvorených školách. Naši učitelia odhadujú, že žiaci z rodín žijúcich v chudobe sa v súčasnej situácii naučia o 90 percent menej, ako by dokázali v škole, naproti tomu žiaci z bežných rodín sa naučia menej odhadom o 30 percent," uviedol zakladateľ programu Stanislav Boledovič.

17:07

Viac ako polovica Slovákov sa bojí nového koronavírusu rovnako ako aj ekonomických dosahov súvisiacich s pandémiou. Ženy sa rizík spojených s pandémiou obávajú viac, najmä čo sa týka zdravia niekoho blízkeho. Vyplýva to z prieskumu agentúry Actly, ktorá ho realizovala na vzorke 1000 respondentov prostredníctvom online rozhovoru. Viac tu

16:57

V bratislavskom Pentagone vo Vrakuni pribudla hygienická stanica aj mestskí policajti. Informoval o tom hovorca hlavného mesta Peter Bubla. "Hlavé mesto sa pri nastavovaní opatrení, ktoré majú spomaliť šírenie koronavírusu, zameriava okrem najohrozenejších skupín obyvateľov aj na ohrozené oblasti v meste. Medzi dôležité plochy určené na dezinfekciu bolo zaradené aj okolie známeho bratislavského Pentagonu," uviedol Bubla. Ďalším opatrením mesta v oblasti Pentagonu je mestský terénny tím a karanténne mestečko na Zlatých pieskoch.

Hygienickú stanicu v Pentagone zabezpečilo hlavné mesto v spolupráci s armádou. "Ide o cisternu s pitnou vodou napojenú na žľab. Opatrenie má pomôcť, aby ľudia v tejto lokalite mali zabezpečený prístup k pitnej vode a k základnej hygiene," uvádza hovorca. Mestský terénny tím má za úlohu usmerňovať ľudí s cieľom prevencie, ale aj pomôcť s rúškami, dezinfekciou, či prísunom potravín. (SITA)

16:45

Mesto Bratislava pokračuje pre pandémiu nového koronavírusu v dezinfekcii verejných priestorov. Dezinfikujú sa chodníky pred vstupom do nemocníc a domov seniorov, frekventované prestupné uzly a podchody či nástupné plochy najfrekventovanejších zastávok MHD. Dezinfekcie sa vykonávajú v noci a v pravidelných intervaloch budú pokračovať až do odvolania. TASR o tom informoval hovorca hlavného mesta Peter Bubla.

16:25

Historicky prvé online štátnice na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave spustili tento týždeň na Lekárskej fakulte UK.

15:59

Ďalších sedem pacientov Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove sa vyliečilo z nákazy ochorením COVID-19. Celkovo tak počet vyliečených pacientov v prešovskej nemocnici stúpol na 12. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková, dva negatívne testy za sebou, potvrdzujúce vyliečenie z nákazy, malo deväť pacientov z domácej karantény. Išlo o osem mužov a jednu ženu od 2 do 45 rokov. Väčšina z nich mala pozitívnu cestovateľskú anamnézu. Z nemocnice prepustili aj troch pacientov, ktorí sa vyliečili. Konkrétne ide o 71-ročného muža a 66-ročnú ženu z Giraltoviec, ako aj 54-ročnú pacientku, ktorá pracuje ako opatrovateľka v Rakúsku a pochádza zo Spišského Podhradia.

15:52

Policajný prezident Milan Lučanský navštívil rómske osady, ktoré sú pre prítomnosť osôb infikovaných koronavírusom v karanténe, aby miestnym obyvateľom vysvetlil situáciu.

Obyvateľom osád v karanténe vysvetľoval situáciu policajný prezident.
15:24

Odľahčenie lôžok v nemocniciach pre ťažké stavy počas vrcholu pandémie prostredníctvom funkčných stredoškolských internátov bolo hlavnou témou zasadnutia Štábu pre krízové situácie Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Na doliečenie pacientov s COVID-19 poslúžia dva stredoškolské internáty. (TASR)

15:23

Na Klinike infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice je momentálne hospitalizovaný jeden pacient s ochorením COVID-19, jeho stav je dobrý. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková.

„Na ambulancii tejto kliniky sme v stredu v súvislosti s koronavírusom vyšetrili a vzorky odobrali spolu piatim pacientom. Čo sa týka drive-in testovania, vyšetrili sme 34 ľudí,“ uviedla Vaněková. Ako ďalej dodala, Ústav lekárskej a klinickej mikrobiológie v stredu otestoval 73 vzoriek, z toho dve boli sporné a odber sa bude opakovať. (SITA)

15:20

Ubytovacie kapacity na účel karantény pre Slovákov, ktorí sa vracajú zo zahraničia, začne hľadať Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR. Uviedol to vo štvrtok minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) s tým, že sa na tom dohodli s ministrom dopravy Andrejom Doležalom (nominant Sme rodina). Tieto kapacity by sa mohli nájsť napríklad v hoteloch.

Sulík zdôraznil, že domáca karanténa nerieši problém. "Oveľa väčšie riziko je pohyb medzinárodný, teda ľudia, ktorí prichádzajú zo zahraničia, ako ten vnútroštátny, a tam treba koncentrovať naše úsilie," dodal Sulík. (TASR)

Minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS)
15:18

Rimavskosobotská nemocnica Svet zdravia vo štvrtok zriadila v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rimavskej Sobote mobilné odberové miesto na testovanie pacientov na nový koronavírus. Informovala o tom komunikačná špecialistka siete Svet zdravia Jana Fedáková, podľa ktorej je umiestnené pred objektom nemocnice.

"Zdravotníci realizujú výtery z hrdla a nosa indikovaným pacientom, ktorých na otestovanie určí RÚVZ. Testovanie bude zatiaľ v režime trikrát týždenne, v pondelky, stredy a piatky. Dnes zdravotníci mobilne otestovali prvých šiestich pacientov," konkretizovala Fedáková. (TASR)

15:13

Na Slovensku sa vyliečilo sedem ďalších ľudí z ochorenia COVID-19. Všetci pochádzajú z prešovského regiónu, dvaja boli hospitalizovaní vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove a piati v domácej karanténe. Spolu je tak na Slovensku 23 vyliečených ľudí. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

14:51

Zdravotníci, hasiči, policajti, zamestnanci zariadení sociálnych služieb a ďalšie profesie v prvej línii boja s pandémiou nového koronavírusu už nájdu bezpečné miesto pre svoju karanténu v školskom internáte vo Zvolene. Priestory pre nich pripravil i prevádzkuje Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK). Ako agentúru SITA informovala vedúca oddelenia komunikácie BBSK Lenka Štepáneková, karanténne centrum má kapacitu 45 dvojlôžkových buniek a uviesť do prevádzky sa ho podarilo v rekordne krátkom čase vďaka pomoci vedenia Školského internátu aj SOŠ hotelových služieb a obchodu.

„Je nesmierne dôležité, aby ľudia, ktorí denne nasadzujú svoje zdravie a životy v boji s pandémiou nového koronavírusu, mali zabezpečený priestor, kde môžu stráviť prípadnú karanténu tak, aby neohrozili svojich najbližších. Pre tento účel sme zriadili a prevádzkujeme karanténne centrum vo Zvolene, ktoré zostáva v gescii Banskobystrického samosprávneho kraja,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter. Na rozdiel od štyroch karanténnych centier, ktoré v priestoroch stredoškolských internátov v Lučenci, Rimavskej Sobote, Banskej Štiavnici a na Internátnej ulici v Banskej Bystrici kraj pripravil pre potreby Ministerstva vnútra, vo Zvolene nebudú umiestňovať ľudí po návrate zo zahraničia.

14:39

Žilinská Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) uviedla do prevádzky pandemický pavilón, v ktorom sú hospitalizovaní prví dvaja pacienti s podozrením na ochorenie COVID-19. Dokopy je v ňom pripravených 46 lôžok. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

14:03

V nových prípadoch ide o 40-ročného muža z okresu Zlaté Moravce, 37-ročného muža z okresu Prievidza, 31-ročnú ženu z okresu Košice, 49-ročného muža a 88-ročného muža s okresu Martin, 38-ročného muža z okresu Nové Zámky, 22-ročného muža z okresu Košice, 57-ročného muža z okresu Trnava, 25-ročnú ženu z okresu Malacky, 18-ročného muža z okresu Trenčín, 60-ročného muža z okresu Dunajská Streda, 66-ročného muža z okresu Trnava, 59-ročnú ženu z okresu Bratislava, 64-ročnú ženu z okresu Dunajská Streda, 17-ročného muža z okresu Košice v karanténnom stredisku, 65-ročnú ženu z okresu Martin, 32-ročnú ženu z okresu Bratislava, 67-ročného muža z okresu Košice a 75-ročnú ženu z okresu Košice-okolie.

(TASR)

14:02

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že z ochorenia COVID-19 sa podarilo vyliečiť 16 osôb, chorobe doteraz podľahli dvaja pacienti. Z celkového počtu 1690 testov za stredu štátne laboratóriá urobili 943 testov, zachytili 16 pozitívnych osôb, súkromné laboratóriá urobili 747 testov, tri boli pozitívne. V stredu tiež pribudli štyri osoby vo vekovej kategórii nad 65 rokov. Celkovo je na Slovensku v tejto vekovej kategórii pozitívnych 53 osôb, najviac je ich v okrese Bratislava. Ide o deväť mužov a desať žien.

(TASR)

14:01

Do Centra účelových zariadení Kremenec v Tatranskej Lomnici, ktoré v súvislosti s novým koronavírusom slúži ako karanténne zariadenie pre repatriantov prichádzajúcich zo zahraničia, prijali v stredu (8. 4.) 27 ľudí. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) s tým, že bežné činnosti v zariadení vykonávajú príslušníci HaZZ spolu s dobrovoľnými hasičmi.

(TASR)

14:01

Doteraz jediný pozitívne testovaný odsúdený väzeň sa podrobil opakovanému testovaniu na nový koronavírus, ktoré potvrdilo, že odsúdený je už úspešne vyliečený z ochorenia COVID-19. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská.

(TASR)

13:49

Okolo 6000 ľudí v piatich rómskych lokalitách na Spiši je v karanténe, pre TASR to potvrdili primátorka Krompách a starostovia obcí Žehra a Bystrany v okrese Spišská Nová Ves. Podľa ich slov sú zatiaľ disciplinovaní. Osady stráži polícia.

(TASR)

13:48

Portál otvorených dát opendata.bratislava.sk, ktorý hlavné mesto spustilo vlani v septembri, prináša po novom aj informácie o aktuálnej situácii týkajúcej sa pandémie nového koronavírusu. Údaje o počte nakazených v jednotlivých bratislavských mestských častiach, ale aj o počte vyliečených zverejňuje mesto na dennej báze. Návštevnosť portálu sa zvýšila dvadsaťnásobne. TASR o tom informoval hovorca hlavného mesta Peter Bubla.

(TASR)

13:19

Možnosť objednať si telefonicky nákup sa v čase pandémie COVID-19 u seniorov a odkázaných v Trnave ujala. Túto službu ponúka mestská samospráva, rehoľa františkánov i skupina fanúšikov Spartaka už od polovice marca. Všetky možnosti osamelo žijúci, ľudia so zdravotným znevýhodnením i ďalší, ktorým nemá kto iný nakúpiť, využívajú.

(TASR)

12:54

Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) upraví počas veľkonočných sviatkov cestovné poriadky jednotlivých liniek mestskej hromadnej dopravy (MHD). V období od 10. do 13. apríla bude prešovská MHD premávať v špeciálnom režime na základe opatrení prijatých Ústredným krízovým štábom SR. Informovala o tom prešovská radnica na svojej internetovej stránke.

(TASR)

12:49

Mesto Bratislava apeluje na obyvateľov na zodpovedné vyhadzovanie odpadu a jeho umiestňovanie do správnych zberných nádob. Týka sa to najmä použitých hygienických potrieb, ktoré nepatria do triedeného zberu. Mesto ich na to vyzýva v súvislosti s ochranou smetiarov a pracovníkov dotrieďovacích liniek, ktorí sú takisto v "prvej línii" aktuálnej pandémie. TASR o tom informoval hovorca hlavného mesta Peter Bubla.

(TASR)

12:36

Borová ulica v Nitre, na ktorej žije prevažne rómska komunita, je uzavretá. U jedného jej obyvateľa bolo potvrdené ochorenie COVID-19. V stredu (8. 4.) tu bola testovaná dcéra nakazeného muža i jej partner. Podľa hovorcu mesta Nitra Tomáša Holúbeka je na Borovej ulici v karanténe 23 ľudí.

(TASR)

12:27

Dokopy je v slovenských nemocniciach hospitalizovaných 51 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19, s podozrením na toto ochorenie je ďalších 106 osôb, z toho päť sa nachádza na umelej pľúcnej ventilácii. Ďalšie dve osoby sú na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Vo štvrtok o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

(TASR)

12:27

Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR v rámci mimoriadnych opatrení počas pandémie COVID-19 zabezpečí obstaranie potrebných komodít pohotovostných zásob podľa požiadaviek orgánov krízového riadenia a podľa naskladnených zásob.

(TASR)

12:22

Možnosť zakúpiť si ochranné rúška prostredníctvom automatu majú aj obyvatelia Novej Bane. Tunajšia samospráva pripravila toto riešenie v spolupráci so súkromnou farmou, ktorá pri miestnom nákupnom centre prevádzkuje mliekomat.

(TASR)

12:20

Negatívne dosahy na oblasti cestnej, železničnej, vodnej a leteckej dopravy, ale aj výstavby, bytovej politiky a cestovného ruchu v súvislosti so situáciou okolo ochorenia COVID-19 majú pomôcť zmierniť niektoré opatrenia v pôsobnosti Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR. Zároveň majú za cieľ znížiť riziko ohrozenia verejného zdravia. Návrh zákona vo štvrtok schválila vláda. Odobrila tiež návrh na skrátené legislatívne konanie.

(TASR)

12:15

V stredu bolo testovaných 1671 ľudí.

12:11

Za stredu pribudlo 19 pozitívne testovaných na koronavírus. Uviedol to počas brífingu minister zdravotníctva Marek Krajčí. Celkovo tak evidujeme 701 prípadov ochorenia COVID-19.

12:09

Počas mimoriadnej situácie v súvislosti s novým koronavírusom dlžníkovi, ktorému Sociálna poisťovňa (SP) schválila splátkový kalendár, odpúšťa úrok. Ten predstavuje 10 % z dlžnej sumy a dlžník ho platí priebežne mesačne spolu s istinou. Okrem toho SP informovala zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) o možnosti odkladu poistného.

(TASR)

11:48

Na premiéra sa valí kritika z každej strany. Igor Matovič sa rozhodol reagovať na sociálnej sieti.

"Asi naozaj nie som vhodný typ na post premiéra. Sedím na vláde a keď minister vnútra vedľa mňa povie, že sa nám nakazil policajt, ktorý eskortoval prišelcov z Tirolska, z ktorých bolo 70 pozitívnych ... a teraz máme 23 jeho kolegov v karanténe ... prebehne mi mráz po chrbte, zježia sa mi chlpy na stehnách a akosi sa mi mimovoľne zahmlí optika.💚 Fajn, hejteri, užite si ma ... a vlastne, úprimne, mám vás na háku. Nie som chladnokrvný stroj a nikdy som nebol. Ak ho chcete na poste premiéra mať, musíte sa vo voľbách trošku viacej snažiť," píše premiér v statuse na facebooku. 

11:37

Vláda pripravuje aj pomoc pre drobné živnostníčky, resp. menších podnikateľov, ktorí neplatili odvody. Avizoval to pred rokovaním vlády minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Pomoc sa má týkať napríklad kozmetičiek, manikérok, či podobných povolaní. "Máme pre nich riešenie, ktoré chcem budúci týždeň predstaviť. Už som o tom s kolegami na vláde hovoril," avizoval Krajniak s tým, že každý návrh však najprv prepočíta Inštitút sociálnej politiky a Inštitút finančnej politiky, koľko bude stáť. "Bude to v tej schéme, ktorá už funguje na ministerstve práce cez úrady práce. Budú sa môcť o túto pomoc prihlásiť aj takýto ľudia a pomoc dostanú. Upozorňujem ale, že väčšiu pomoc dostane ten živnostník, ktorý si platí aspoň minimálne odvody, ale aj do Sociálnej poisťovne, ako ten, ktorý si neplatí žiadne, alebo iba zdravotné odvody," upozornil Krajniak.

(TASR)

11:36

Miera rešpektovania pravidiel spojených s obmedzením pohybu a dodržiavaním sociálnej vzdialenosti sa líši od krajiny ku krajine. Slováci rýchlo prispôsobili svoje správanie a začali dodržiavať pokyny vlády a odborníkov tak, aby čo najviac obmedzili riziko šírenia nového koronavírusu. A to aj napriek pomerne priaznivému vývoju epidemiologickej situácie.

Uviedli to Barbara Lášticová a Xenia-Daniela Poslon z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied (SAV). Pre TASR vysvetlili, ako komunikovať sociálne normy, aby boli ľudia motivovaní ich dodržiavať a neporušovali ich.

(TASR)

11:35

Zápis do prvého ročníka základných škôl (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Partizánske sa uskutoční výhradne elektronickou formou. Samospráva opatrením reaguje na šírenie pandémie nového koronavírusu, informoval primátor Jozef Božik.

(TASR)

11:26

Štát by mal v najbližších dňoch predstaviť konkrétne opatrenia na záchranu cestovných kancelárií a ochranu klientov. Pred štvrtkovým rokovaním vlády to uviedol minister dopravy Andrej Doležal. Ako dodal, pracujú na nich spoločne s Ministerstvom hospodárstva SR, poznajú ich podobu, no zatiaľ ich nechcel presne konkretizovať. "Ide nám o tom, aby nepadli cestovky a klienti neprišli o svoje peniaze. Máme tú formu, ale nechcem o tom hovoriť," povedal minister.

Zároveň informoval o podobe programového vyhlásenia vlády za oblasť dopravy. Jeho prioritami budú výstavba nájomných bytov a pokračovanie vo výstavbe strategickej infraštruktúry štátu. Pre rezort dopravy je aktuálne dôležitá aj téma mýtneho tendra. Doležal uistil, že kroky nového vedenia Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) budú viesť k auditu súčasnej situácie v NDS a k príprave nového mýtneho tendra. "Chceme veľmi úzko spolupracovať s Ministerstvo financií SR, aby bol nový tender nastavený optimálne," vyhlásil minister.

(SITA)

11:25

Pandémia nového koronavírusu najviac ovplyvnila prácu lekárov aj celého zdravotníckeho personálu, záchranárov či laboratórií v slovenských nemocniciach.

"Je tu veľké množstvo ľudí, môže to pripomínať mravenisko, kde má každý svoju úlohu, ktorú potrebuje plniť," opisuje prácu v červenej zóne Katarína Holečková z Kliniky infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na bratislavských Kramároch.

Vyšetrenia a testovanie potenciálnych pacientov, ale aj zabezpečenie a školenie ďalších lekárov z rôznych iných oddelení na nový systém práce si vyžaduje pracovný zhon a vysoké nasadenie v prísnych bezpečnostných podmienkach. Na nové podmienky musí byť školený aj stredný zdravotnícky personál, sanitári či upratovačky, aby sa eliminovalo riziko šírenia nákazy.

(TASR)

11:23

Aktuálnej epidemiologickej situácii musia prispôsobiť svoje fungovanie aj Centrá pre deti a rodiny (CDR), pôvodne nazývané detské domovy či iné formy náhradnej starostlivosti o deti a mládež.

Každé CDR má podľa pokynov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) vypracovaný Krízový plán, obsahujúci kroky k zaisteniu bezpečnosti detí a svojich zamestnancov na základe odporúčaní hlavného hygienika. Centrum napríklad zabezpečí uzatvorenie areálu pre návštevy verejnosti, rodinných príslušníkov a blízke osoby. Deti žijúce v centre sa majú vyhýbať kontaktu s inými ľuďmi. "Nebudú chodiť na krátkodobé pobyty, napríklad víkendy, do rodín, na výlety a do priestorov, kde je veľa ľudí, teda do nákupných centier," vymenovala Mária Hrehová z kancelárie generálneho riaditeľa ÚPSVaR.

(TASR)

11:17

Vláde SR má byť po novom umožnené nariadením vlády upravovať lehoty vo veciach nárokov občanov či podmienky nárokov na niektoré dávky. Počíta s tým návrh zákona o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí a služieb zamestnanosti, ktorý vo štvrtok schválil kabinet Igora Matoviča (OĽaNO). Parlament má o návrhu rokovať v skrátenom režime.

Rezort práce týmto návrhom reaguje na mimoriadnu situáciu vzniknutú z dôvodu nového koronavírusu.

(TASR)

11:05

Vláda spresnila spôsob, ako sa bude určovať pokles čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Vyplýva to z materiálov z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré vláda na štvrtkovom rokovaní schválila s pripomienkami.

Ako uviedla, pokles čistého obratu a príjmov z podnikania či inej samostatnej zárobkovej činnosti zamestnávateľa a povinne poistenej SZČO sa bude určovať v závislosti od toho, či zamestnávateľ alebo SZČO vykonávali, alebo nevykonávali činnosť v rovnakom mesiaci v roku 2019 a 2020.

(TASR)

11:03

Pre siedmakov, ôsmakov, deviatakov a aj pre stredoškolákov, ktorí sa v tomto období pre výskyt nového koronavírusu vzdelávajú online, pripravil Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) ponuku elektronických testov. Zameriavajú sa na rôzne typy gramotností - čitateľskú, matematickú, prírodovednú, finančnú či štatistickú. Informuje o tom rezort školstva na svojej webovej stránke.

(TASR)

11:02

Veľké firmy požadujú od malých a stredných, aby im postúpili pomoc od štátu, ktorú dostávajú na krytie strát spôsobených krízou v súvislosti s novým koronavírusom. Upozorňuje na to Združenie cestných dopravcov SR Česmad Slovakia, ktoré zároveň vyzýva vládu, aby tomu zabránila.

(TASR)

10:57

RTVS vo štvrtok večer prinesie mimoriadne vystúpenie prezidentky SR Zuzany Čaputovej. TASR o tom informovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková. Ako priblížila, o možnosť vystúpenia požiadala Kancelária prezidentky SR v súvislosti s aktuálnou krízovou situáciou na Slovensku.

(TASR)

10:54

Slováci prestali nakupovať v zahraničí. Analytička hovorí o historickom prepade.

10:48

Zdravotníci z Nemocnice s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach využívajú pri liečení pacientov podozrivých na nový koronavírus takzvané plynové masky. Staršími maskami CM-4 z miestneho CO skladu sanujú nedostatok ochranných pomôcok.

(TASR)

10:20

Mesto Bratislava pokračuje pre pandémiu nového koronavírusu v dezinfekcii verejných priestorov. Dezinfikujú sa chodníky pred vstupom do nemocníc a domov seniorov, frekventované prestupné uzly a podchody či nástupné plochy najfrekventovanejších zastávok MHD. Dezinfekcie sa vykonávajú v noci a v pravidelných intervaloch budú pokračovať až do odvolania. TASR o tom informoval hovorca hlavného mesta Peter Bubla.
Prioritou sú chodníky pri vstupoch do nemocníc a do domov seniorov v celom meste, teda rovnako tých, ktoré patria hlavnému mestu aj mestským častiam, a týka sa to tiež súkromných zariadení, ktoré boli v súčasnej situácii vytypované ako dôležité. "Chodníky sú dezinfikované pomocou multikáry s cisternou naplnenou dezinfekciou. V okoliach týchto lokalít zároveň pracovníci ručne dezinfikujú aj odpadkové koše," poznamenal Bubla.

(TASR)

10:10

Rokovanie Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) sa uskutoční 15. apríla prostredníctvom videokonferencie. TASR o tom informoval odbor komunikácie TTSK.

Formou videokonferencie bude samospráva rokovať vďaka zmenám, ktoré prijala Národná rada SR v zrýchlenom konaní. "Najbližšie rokovanie absolvujeme týmto novým spôsobom, čím ochránime zdravie poslancov, zamestnancov úradu a aj samotnej verejnosti. Na druhej strane, budeme môcť prijať rozhodnutia, ktoré zabezpečia fungovanie kraja," uviedol predseda TTSK a Združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič.

(TASR)

09:58

Omeškanie platieb za energie pre koronakrízu dočasne nebude penalizované. Médiá o tom informovalo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. Občanom, ale ani malým a stredným firmám, ktoré pre súčasnú situáciu meškajú s úhradou faktúr, preto dočasne nehrozí pokuta ani odpojenie.

(TASR)

09:45

Počas veľkonočných sviatkov dôjde v košickej mestskej hromadnej doprave (MHD) k ďalším obmedzeniam. Od piatka (10. 4.) do pondelka (13. 4.) vrátane bude premávať 7,5 hodiny denne, jej prevádzka sa skončí o 20.00 h. Informuje o tom mesto Košice na svojej webovej stránke s tým, že Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) k tomu pristúpil v súvislosti s obmedzením voľného pohybu osôb v rámci opatrení pred šírením nového koronavírusu.

(TASR)

09:19

Gastroenterológovia trvajú na úhradách pomôcok a žiadajú vládu o urýchlené riešenie ich požiadaviek. Slovenská gastroenterologická spoločnosť (SGS) vo svojej výzve požadovala zaviesť nový výkon, a síce použitie osobných ochranných pracovných prostriedkov a dezinfekcie počas endoskopického vyšetrenia osoby podozrivej z ochorenia COVID-19 pre gastroenterológov. Asociácia zdravotných poisťovní však túto žiadosť zamietla s odôvodnením, že zaradenie výkonu bude riešiť jednotne pre všetky pracoviská ambulantného sektora.

(SITA)

09:18

Dopravný podnik mesta Prešov, a. s. (DPMP) upraví počas blížiacich sa veľkonočných sviatkov cestovné poriadky jednotlivých liniek mestskej hromadnej dopravy (MHD). Tá bude v období od piatka 10. do pondelka 13. apríla premávať na základe opatrení prijatých Ústredným krízovým štábom SR v špeciálnom režime. Ako agentúru SITA informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, v rámci tohto režimu bude mesto Prešov obsluhované obmedzene. Mesto Veľký Šariš a miestna časť Kanaš budú obsluhované v režime platnom pre nedeľu. Obce Fintice, Haniska, Ľubotice, Malý Šariš, Ruská Nová Ves, Teriakovce a Záborské nebudú linkami MHD obsluhované.

(SITA)

09:09

Po stredajšom pekle na cestách, kedy sa kvôli kontrolám na hraniciach okresov tvorili dlhé kolóny, sa situácia upokojila. Viac sa dočítate TU

09:02

Mobilné odberové miesto pre testovanie pacientov na ochorenie COVID-19 začalo vo štvrtok fungovať pred nemocnicou v Galante. Zdravotníci budú každý deň od 8. do 14. hodiny realizovať výtery z hrdla a nosa indikovaným pacientom, ktorých na otestovanie určí Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, a tiež samoplatcom. Testovanie bude v približne päťminútových intervaloch, informovala o tom komunikačná špecialistka spoločností ProCare a Svet zdravia Jana Fedáková.

(TASR)

08:47

Nevyužité potraviny z materských škôl v pôsobnosti mesta Dolný Kubín poputujú seniorom do zariadení opatrovateľskej služby, rodinám s maloletými deťmi i do zariadení dočasného bývania. Radnica sa rozhodla potraviny darovať vzhľadom na celoštátne zatvorenie všetkých škôl v súvislosti so šírením nového koronavírusu v krajine.

(TASR)

08:41

V súvislosti s momentálnou situáciou hrozby šírenia koronavírusu a blížiace sa veľkonočné sviatky, keď Horská záchranná služba (HZS) predpokladá zvýšený pohyb osôb v horských oblastiach, apelujú záchranári na všetkých návštevníkov. Vyzývajú ich, aby dodržiavali opatrenia doteraz prijaté vládou SR v snahe zamedziť šíreniu ochorenia Covid-19, správali sa zodpovedne, zbytočne pri pohybe v horách neriskovali a neohrozovali zdravie a životy seba, ale aj ostatných ľudí.

(SITA)

08:07

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) vybavil testovacie centrá, ktoré majú prispieť k väčšiemu počtu odobratých a otestovaných vzoriek u ľudí s podozrením na ochorenie COVID-19, ochrannými prostriedkami. Od štvrtka budú fungovať už na štyroch miestach v kraji.

(TASR)

07:53

Aj počas veľkonočných sviatkov a najmä v časoch epidémie nového koronavírusu bude v slovenských väzeniach zo strany Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) venovaná osobitná pozornosť duchovným aktivitám prostredníctvom väzenských kaplánov a pastorov.

V súčasnosti v zbore pôsobí 18 katolíckych kňazov a jeden diakon. Zároveň ekumenickú pastoračnú službu v ZVJS zastrešuje jeden starší duchovný a štyria väzenskí pastori. TASR o tom vo štvrtok informovala hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská.

(TASR)

07:47

Sledujete aktuálnu situáciu na diaľnici D2, smer Malacky, Stupava, Bratislava. 

07:42

"Vyzývame všetkých občanov, na ktorých sa nevzťahuje výnimka, aby necestovali a pomohli tak odľahčiť dopranú situáciu počas veľkonočných sviatkov," informuje slovenská polícia na svojej facebookovej stránke. 

Diskusia / 0
Súvisiace články:
Autor: Nový Čas, TASR, SITA
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Odporúčame z TIVI.sk
Odporúčame z TIVI.sk
Smrť Afroameričana pri policajnom zásahu vyvolala protesty.
Rúca sa mu svet: Manželka policajta obvineného z Floydovej vraždy chce rozvod
WHO vyhlásila Brazíliu za ohnisko pandémie.
WHO vyhlásilo Brazíliu za ohnisko pandémie: V pošte obetí predbehli Španielsko
Novinárov chce Microsoft nahradiť v redakcii robotmi (ilustračné foto).
Microsoft chce zmeniť novinárstvo: 50 redaktorov portálu MSN nahradiť umelou inteligenciou
David Beckham.
Ostrieľaný biznismen Beckham: Rozbieha futbalová legenda ďalší kšeft?
V sobotu sa očakáva štart novej americkej lode Crew Dragon s dvomi astronautmi NASA.
Foto
Sledujte s nami druhý pokus o štart Crew Dragon: Raketa sa odlepila od Zeme
Radosť hráčov Bayernu Mníchov.
Bayern suverénne kráča k titulu: Bavori doma rozstrieľali súpera
Hráči Viktorie Plzeň.
Guľova Plzeň sa utrhla z reťaze: Debakel s hokejovým výsledkom!
Mníchov obmedzil korona protesty (ilustračné foto).
Mníchov obmedzil korona protesty: Toto už demonštranti robiť nemôžu
Policajti sa pochválili novým kolegom.
Foto
Slovenská polícia má novú posilu: Roztopíte sa, keď ho zbadáte v plnej kráse
Počet obetí koronavírusu v Taliansku opäť prekročil stovku (ilustračné foto).
Taliansko v pozore: Počet obetí koronavírusu opäť prekročil stovku
Mike Pompeo
Pompeo kritizuje Rusko: Chce prepustenie muža podozrivého zo špionáže
Smrť Afroameričana pri policajnom zásahu vyvolala protesty.
Trump poslal demonštrantom tvrdý odkaz: Čakajú vás "najhoršie psy a najstrašnejšie zbrane"