Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
06.04.2020, 08:13 | Správy | Domáce správy

Slovensko má prvé obete koronavírusu: Padlo definitívne rozhodnutie o zákaze voľného pohybu cez Veľkú noc!

Slovensko už mesiac bojuje s novým koronavírusom! Všetky aktuálne informácie vám prinášame v našom online prenose.

Slovensko, ako aj celý svet, trápi nebezpečná nákaza! Aktuálny počet infikovaných na našom území je 534Odborníci hľadajú tie najúčinnejšie riešenia, ako dopad koronavírusu na ľudské životy a ekonomiku čo najviac zmierniť. V pondelok vstupujú do platnosti nové opatrenia. Premiér potvrdil zákaz vychádzania počas Veľkej noci.

Fotogaléria
39
fotiek v galérii

Matovič presadzuje prísne obmedzenia na Veľkú noc: Ako by mohol vyzerať zákaz voľného pohybu v praxi!

- Minister školstva chce zrušiť obedy zadarmo: Ideálne riešenie podľa neho navrhol Sulík

- Žiaci by tento školský rok prepadnúť nemali, tvrdí analytička: Nemôžu za to, že nie sú vytvorené podmienky

- Balík prvej pomoci pre podnikateľov: Ako postupovať, ak chcete peniaze od štátu?

ONLINE: Koronavírus na Slovensku - 30. deň
23:03

Vážení čitatelia. ONLINE prenos z aktuálneho diania na Slovensku sa končí. Situáciu monitorujeme aj naďalej a všetko dôležité prinesieme na webe a v denníku Nový Čas. Ďakujeme za priazeň, dobrú noc.

22:37

Michael Ryan z WHO v pondelok upozornil, že obmedzenie vychádzania možno uvoľňovať len postupne. Zákazy vychádzania sa podľa neho mnohokrát ukázali ako účinné. Čo aktuálne znepokojuje Svetovú zdravotnícku organizáciu? Čítajte TU.

21:52

Vo všetkých 13 okresoch Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) môžu seniori a ohrozené skupiny obyvateľstva požiadať o donášku potravín či voľnopredajných liekov. Kraj službu spustil od pondelka, doručenie je bezplatné, záujemcovia platia len hodnotu nákupu priamo pri jeho doručení. TASR o tom v pondelok informovala Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Úradu BBSK v Banskej Bystrici.

"BBSK službu rozšíril na celé územie kraja po tom, ako ju pilotne otestoval v okresoch Banská Bystrica a Brezno. Jej fungovanie je možné i vďaka dobrovoľníkom, ktorí sa zaregistrovali do krajskej databázy. Na bezplatnom telefónnom čísle 0800 221 235 si môžu seniori a ohrozené skupiny obyvateľstva objednať potravinový nákup od pondelka do piatka, od 8.00 do 15.00 h, s doručením na nasledujúci pracovný deň," vysvetlila Štepáneková s tým, že platba je možná v hotovosti aj kartou.

(tasr)

21:38

Z Británie prišla znepokojivá správa o zdravotnom stave premiéra. Borisa Johnsona museli previezť na jednotku intenzívnej starostlivosti!

(tasr, čtk)

21:16

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) neverí ľuďom a chce vidieť v uliciach policajtov a vojakov. Uviedol to expremiér Peter Pellegrini (Smer-SD) na sociálnej sieti v reakcii na obmedzenie voľného pohybu osôb počas veľkonočných sviatkov, o ktorom rozhodla vláda. Na tvrdé sprísňovane podmienok pohybu občanov nevidí Pellegrini dôvod. Viac TU.

(tasr)

Expremiér Peter Pellegrini
21:07

Každodenná dezinfekcia verejných priestranstiev je jedným z opatrení, ktoré v záujme zníženia možnosti nákazy novým koronavírusom prijal krízový štáb mesta Dobšiná v okrese Rožňava. Mesto o tom informuje na svojej stránke na sociálnej sieti.

„Zabezpečujú ju pracovníci Podniku služieb mesta Dobšiná, ktorí dezinfikujú zastávky, lavičky, zábradlia, vstupy do obchodov, ale aj iné miesta, kde je vyššie riziko,“ konkretizuje samospráva.Ako ďalej uvádza, v meste sa u rizikových osôb začalo s testovaním na ochorenie Covid-19. „Dovedna bude otestovaných asi 30 ľudí, ktorí patria do rizikovej skupiny, najmä cestovateľskou anamnézou,“ dodáva samospráva.

(tasr)

20:43

Premiér nechce upustiť od "víťazných opatrení", nechce si vziať príklad od susedných krajín, ktoré zvažujú uvoľnenie bezpečnostných opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 po veľkonočných sviatkoch. Opatrenia by sa podľa neho nemali uvoľňovať, ako to napríklad avizujú susedné Rakúsko či Česká republika. 

(tasr)

20:41

Matovič nevylučuje, že obmedzenie pohybu sa bude opakovať aj počas predĺžených víkendov v máji.

20:38

Ľudia budú počas kontrol vypĺňať dotazníky. Ak napríklad uvedú, že cestujú za účelom, aby sa postarali o imobilného príbuzného, úradníci neskôr overia, či takúto osobu naozaj majú. Ak to bude klamstvo, čaká ich pokuta 1500 eur. V Mimoriadnej relácii na Markíze to povedal premiér Matovič.

20:33

Vo Fakultnej nemocnici v Trnave budú denne testovať na ochorenie COVID-19 približne 50 vzoriek. "Odoberať ich bude infekčná klinika na svojom pracovisku, ale pribudne aj možnosť odberu 'z auta'," informoval o tom generálny riaditeľ nemocnice Daniel Žitňan. Vedenie nemocnice tiež spúšťa "červenú zónu" pre pacientov s ochorením COVID-19.

(tasr)

Vstup do
20:16

Zároveň vláda na spomínané obdobie zakázala uplatňovanie práva pokojne sa zhromažďovať s výnimkou osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.

(tasr)

20:15

Výnimku z obmedzenia majú: cesty do a zo zamestnania, na nákupy, návštevy lekára, pohreb príbuzného, pobyt v prírode v rámci okresu, prípadne v rámci Bratislavy a Košíc na území mesta. Hranice okresu, prípadne územia Bratislavy a Košíc, je potrebné rešpektovať aj v prípade starostlivosti o príbuzného či susedskej výpomoci.

(tasr)

20:07

,,Rozhodnutie vlády nebolo jednomyselné, ale malo výraznú podporu," povedal premiér.

20:06

Matovič povedal, že sa spolieha na maximálnu disciplínu a súdržnosť Slovákov, ktoré už v posledných týždňoch dokázali.

20:05

Ľuďom, ktorí si už zakúpili cestovný lístok, by mali byť vrátané peniaze.

20:00

Hliadok by mali byť tisíce po celom Slovensku, zložené budú z policajta a člena armády.

19:58

Rozhodnutie ovplyvní aj ľudí, ktorí chceli ísť na chalupu či chatu. ,,Je mi to ľúto," komentoval Matovič.

19:53

Vláda umožnila uvoľniť príslušníkov armády a policajného zboru, aby vykonávali kontroly na výpadovkách či hraniciach okresov. Kontrola bude náhmatková, ľudia pri nej budú vypĺňať dotazníky. Porušenie sa bude trestať pokutou 1500 eur. Tá sa nebude platiť na mieste.

19:51

Obmedzenie bude trvať od stredy 8. apríla 0:00 hod. do pondelka 13. apríla 23:59 hod.. ,,Je to rozhodnutie, aké v modernej histórii Slovenska nemá obdobu," povedal Matovič.

19:48

,,Odborníci odporučili, aby sme cez Veľkú noc obmedzili slobodu voľného pohybu," povedal Matovič s tým, že vláda návrh schválila.

19:47

,,Zďaleka si nemôžeme hovoriť, že už bude len lepšie, lebo ide pekné počasie," povedal premiér. Dôležité bude podľa neho zistiť stav v rómskych osadách.

19:46

Premiér Matovič po zasadnutí vlády informuje na tlačovej konferencii o opatreniach pre veľkonočné sviatky.

19:39

Občania a malí a strední podnikatelia budú môcť v čase pandémie nového koronavírusu požiadať o odklad splátok úverov v bankách maximálne na deväť mesiacov. Banky budú za stanovených podmienok povinné takejto žiadosti vyhovieť. Klienti v takom prípade nebudú vedení ako neplatiči. Prečítajte si viac o podmienkach.

(tasr)

19:39

Policajný zbor môže posilniť v súvislosti so zabezpečením verejného poriadku a opatreniami v boji proti novému koronavírusu až do 1500 príslušníkov Ozbrojených síl SR. Návrh ministrov vnútra a obrany v pondelok schválila vláda.

(tasr)

19:37

Kontrola na vnútorných hraniciach Slovenskej republiky s Rakúskom, Maďarskom, Českou republikou a Poľskom sa obnovuje v období od 8. do 17. apríla. Uvádza sa to v návrhu rezortu vnútra, ktorý v pondelok odobrila vláda. Vnútorné hranice SR sa podľa návrhu môžu počas trvania dočasného obnovenia kontrol prekračovať iba na vybraných hraničných priechodoch.

(sita)

19:16

Malým bábätkám nie je vhodné na ochranu pred novým koronavírusom dávať na tvár rúška, upozorňujú na to lekári. "Veľmi často sa na nás obracajú mamičky, ktoré by rady vedeli, ako založiť rúško novorodencovi. Pozor, rúško novorodenec nemôže nosiť," uvádza Národný ústav detských chorôb na sociálnej sieti. Viac TU.

(tasr)

19:05

Výdajný automat na ochranné rúška, takzvaný rúškomat, v podchode na Trnavskom mýte v Bratislave.

(tasr)

Výdajný automat na ochranné rúška, takzvaný rúškomat, v podchode na Trnavskom mýte v Bratislave.
18:57

Testovanie obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít na koronavírus v spolupráci s vojenskými lekármi sa v pondelok v okrese Michalovce uskutočnilo bez komplikácií. Medzi 118 Rómami žijúcimi v Strážskom nie je podľa primátora Vladimíra Dunajčáka nikto, kto by sa mal vrátiť zo zahraničia. Aj napriek tomu tam vojenskí zdravotníci odobrali vzorky jednému členovi každej domácnosti. Starosta obce Nacina Ves Anton Šandor uviedol, v obci so 780 obyvateľmi rómskej národnosti si od začiatku mimoriadnej situácie viedli menný zoznam repatriantov s dátumami ich príchodov.

(tasr)

18:37

Zásobovanie potravinami je veľmi dobré, potravín na Slovensku je dostatok. "V pondelok sme mali na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR krízový štáb, ktorý veľmi podrobne hodnotil jeho zásoby. Môžem konštatovať, že zásoby sú dobré po nákupnej horúčke, ktorá tu bola pred časom. Situácia je stabilizovaná. Prekvapujúco, máme nielen dobré zásoby, ale aj konkrétne komodity často nakupované sú v poriadku," priblížil minister Ján Mičovský.

(tasr)

 

18:21

V čase núdzového stavu na Slovensku v dôsledku nového koronavírusu sa zvýši mesačný finančný príspevok na poskytovanie sociálnej služby v nocľahárni na 150 eur na miesto z pôvodných 120 eur. Zároveň rezort práce navrhuje, aby bol príspevok poskytnutý na každé miesto v zariadení sociálnych služieb, a to bez ohľadu na to, či je obsadené. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády, ktorý v pondelok schválil kabinet Igora Matoviča s pripomienkami.

(tasr)

18:14

Vláda bude môcť nevyužité zdroje z eurofondov využiť aj na pomoc väčším zamestnávateľom, avizoval minister práce Milan Krajniak. Kabinet sa podľa jeho slov zaoberá aj využitím nástroja kurzarbeit. Hovoril o tom už aj s odborármi. "V utorok budem mať rokovanie aj so zamestnávateľmi. Pevne verím, že tento týždeň sa nám podarí dohodnúť a oznámiť, akým spôsobom bude pomoc doručená pre väčších zamestnávateľov nad 250 zamestnancov," doplnil Krajniak.

(tasr)

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak
18:02

Dopravný podnik Bratislava (DPB) pristúpil k ďalším avizovaným opatreniam pre nový koronavírus. "Od dnešného dňa môžete na konečných zastávkach našich liniek stretnúť zamestnancov DPB v ochranných oblekoch. Starajú sa o dokonalú dezinfekciu všetkých tyčí, držadiel a dotykových plôch, s ktorými môžete prísť do styku," uvádza dopravca s tým, že rovnako postupujú aj samotní vodiči. Tí po príchode na konečnú zastávku nechajú otvorené dvere z dôvodu vetrania a dezinfekčným roztokom prejdú všetky exponované plochy.

(tasr)

17:50

Na sociálnej sieti sa objavilo video s mladou Slovenkou, ktorá bola súčasťou kolóny áut prichádzajúcich z rakúskeho Tirolska. Rovnako ako jej súputníci, aj ona skončila v povinnej karanténe. S tým, čo bude nasledovať, však nerátala ani v najhoršom sne. Prečítajte si článok.

Slovenka prehovorila o podmienkach v bratislavskej karanténe.
17:44

Polícia je pripravená kontrolovať dodržiavanie obmedzení voľného pohybu osôb počas Veľkej noci v prípade, ak ich na pondelkovom rokovaní schváli vláda. Pred rokovaním kabinetu to uviedol minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO). "Máme na to ľudí i techniku, budeme, samozrejme, činnosti koordinovať aj s ministerstvom obrany," uviedol. Potvrdil, že v uliciach budú hliadky.

(tasr)

17:35

Pre Prešovský kraj štát vyčlenil 300-tisíc chirurgických rúšok, 100-tisíc chirurgických rukavíc, 8-tisíc respirátorov, 120 okuliarov a 600 ochranných jednorazových oblekov. Hoci pre zdravotníkov bola avizovaná dodávka respirátorov FFP3, dodané boli napokon respirátory s parametrami FFP2, respektíve KN95 bez výdychového filtra.

„Táto skutočnosť nás mrzí. Upozornili sme na to kompetentných a rovnako opätovne na to, že naše požiadavky sú podstatne vyššie. Nateraz sme radi, že môžeme ochrannými prostriedkami aspoň čiastočne vybaviť predovšetkým zdravotníkov, bez ktorých by nebolo možné situáciu s novým koronavírusom zvládnuť,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

(sita)

17:21

Prostredníctvom webového formulára Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí, ktorý zriadil rezort na registráciu Slovákov v zahraničí plánujúcich sa vrátiť domov, využilo počas pondelka do 13.00 h túto možnosť približne 1130 ľudí. Uviedol to štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus. Priznal, že plánovaný počet prihlásených Slovákov na www.navraty.mzv.sk s plánom vrátiť sa domov komplikuje situáciu s repatriáciou vzhľadom na ubytovacie kapacity. Prečítajte si článok.

(tasr)

17:05

Mobilné odberové miesto na testovanie pacientov na ochorenie COVID-19 zriadili aj pred nemocnicou v Trebišove.  "Testovanie zatiaľ prebieha v režime raz týždenne a dosiaľ sa uskutočnilo dvakrát. Prvýkrát bolo otestovaných 11 pacientov, druhýkrát 24. U nikoho z testovaných sa ochorenie COVID-19 zatiaľ nepotvrdilo," informovala Jana Fedáková zo siete nemocníc Svet zdravia.

(tasr)

16:51

Policajt môže od pondelka uložiť blokovú pokutu do 1000 eur každému, kto nenastúpi do povinnej karantény alebo ju poruší. ,,Teda každému, kto sa nepodrobí nariadenej izolácii alebo nestrpí nariadený zvýšený zdravotný dozor, lekársky dohľad alebo sa nepodrobí nariadeným karanténnym opatreniam, prípadne nesplní nariadené opatrenie pri ohrozeniach verejného zdravia. Blokovú pokutu môže okrem orgánu Policajného zoru od dnes uložiť aj orgán obecnej polície," informujú muži zákona na Facebooku.

Policajt v blízkosti hraníc.
16:48

Pacient, ktorého prepustili z nemocnice v Bojniciach, mal podľa Krajčího viacero negatívnych testov na koronavírus, ale aj jeden pozitívny.

O druhej pacientke minister povedal, že mala aj viacero vážnych pridružených ochorení. "V podstate zomrela na toto ochorenie, aj keď bezprostredná príčina smrti bola komplikácia súvisiaca s týmto ochorením," vyjadril sa.

(tasr)

16:40

Druhou obeťou je žena vo veku nad 65 rokov, ktorá bola posledné dni na umelej pľúcnej ventilácii a mala viacero pridružených zdravotných problémov. Zomrela v pondelok ráno.

16:40

Prvým potvrdeným je podľa očakávania exprimátor Bojníc Vladislav Oravec, ktorý zomrel minulý pondelok po prepustení z nemocnice do domácej liečby. Viac o jeho prípade TU.

16:35

Slovensko má potvrdené prvé dve úmrtia na ochorenie COVID-19. Pred pondelkovým rokovaním vlády o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

(tasr)

16:34

V prešovskej nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 15 pacientov, z toho 12 má potvrdené ochorenie COVID-19 a traja čakajú na výsledky testov. „Zdravotný stav jedného z pacientov je kritický, vyžaduje si umelú pľúcnu ventiláciu a starostlivosť na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny,“ uviedla hovorkyňa.

(sita)

16:33

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J.A. Reimana v Prešove zaznamenali prvých štyroch vyliečených pacientov z ochorenia COVID-19. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková, išlo o pacientov, ktorí boli v domácej karanténe a dva po sebe nasledujúce testy na prítomnosť koronavírusu mali negatívne. Ide väčšinou o mladých ľudí, ktorí mali ľahký priebeh choroby.

(sita)

16:24

Ministerstvo financií SR pripravuje ďalšie legislatívne opatrenie v oblasti dani z príjmov. Daňovníci, ktorí podali daňové priznanie do konca marca a jeho výsledkom bol preplatok z dane z príjmu za rok 2019, nebudú musieť na svoje peniaze čakať až do skončenia pandémie nového koronavírusu. Finančná správa im bude preplatky vracať rovnako ako po minulé roky. Dostanú ich priebežne, najneskôr do 10. mája tohto roka.

(tasr)

16:02

Na trenčianske letisko priviezol v pondelok popoludní vrtuľník vzdušných síl Ozbrojených síl SR 29 vzoriek odobratých v rámci testovania marginalizovaných komunít v rámci akcie Karusel. Vzorky odobraté v súvislosti s novým koronavírusom doručili vojaci do Trenčína už druhýkrát, pondelkové sú z Fiľakova a Jelšavy. Preberanie vzoriek prebiehalo pod dohľadom zdravotníkov, ktorí chladiace boxy pred naložením na palubu vrtuľníka dezinfikovali, aby neohrozili posádku. 

(tasr)

Vrtuľník vzdušných síl Ozbrojených síl SR prepravil vzorky.
15:50

Aktuálne je podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií hospitalizovaných 180 pacientov, z toho u 72 bol koronavírus potvrdený, v 108 prípadoch sa čaká na výsledok testov. Z ochorenia sa už podarilo vyliečiť 8 ľudí.

15:43

Zoznam nakazených poukazuje na to, že až v 36 zo 49 nových prípadov ide o ľudí nachádzajúcich sa v karanténnych staniciach, teda po návrate zo zahraničia.

15:34

Ministerstvo zdravotníctva uverejnilo informácie o nových nakazených. Sú medzi nimi aj 2-ročné dievčatko z okresu Liptovský Mikuláš a 13-ročné dievča z okresu Nové Zámky. Ďalší nakazení sú:

Muž, 37 rokov, okres Košice - okolie
Muž, 49 rokov, okres Prešov
Muž, 44 rokov, okres Košice - okolie v karanténnej stanici Piešťany
Žena, 59 rokov, okres Senec
Žena, 30 rokov, okr Pezinok
Žena, 43 rokov, okres Košice
Muž, 33 rokov, okres Čadca
Muž, 36 rokov, okres Bratislava
Muž, 23 rokov, okres Bratislava
Žena, 32 rokov, okres Poprad v karanténnej stanici Piešťany
Muž, 56 rokov, okres Nitra
Žena, 59 rokov, okres Nitra
Žena, 55 rokov, okres Bratislava
Žena, 26 rokov, okres Brezno v karanténnej stanici APZ BA
Muž, 37 rokov, okres Bánovce nad Bebravou v karanténnej stanici APZ BA
Žena, 40 rokov, okres Trenčín v karanténnej stanici APZ BA
Muž, 21 rokov, okres Poprad v karanténnej stanici APZ BA
Žena, 29 rokov, okres Nové Zámky v karanténnej stanici APZ BA
Muž, 46 rokov, okres Brezno v karanténnej stanici APZ BA
Muž, 37 rokov, okres Dolný Kubín v karanténnej stanici APZ BA
Muž, 34 rokov, okres Banská Bystrica v karanténnej stanici APZ BA
Žena, 22 rokov, okres Levoča v karanténnej stanici APZ BA
Žena, 22 rokov, okres Poprad v karanténnej stanici APZ BA
Muž, 31 rokov, okres Zvolen v karanténnej stanici APZ BA
Žena, 28 rokov, okres Turčianske Teplice v karanténnej stanici APZ BA
Žena, 42 rokov, okres Prešov v karanténnej stanici APZ BA
Žena, 23 rokov, okres Poprad v karanténnej stanici APZ BA
Muž, 32 rokov, okres Pezinok v karanténnej stanici APZ BA
Muž, 25 rokov, okres Bánovce nad Bebravou v karanténnej stanici APZ BA
Žena, 30 rokov, okres Dolný Kubín v karanténnej stanici APZ BA
Muž, 30 rokov, okres Poprad v karanténnej stanici APZ BA
Žena, 24 rokov, okres Liptovský Mikuláš v karanténnej stanici APZ BA
Muž, 24 rokov, okres Poprad v karanténnej stanici APZ BA
Muž, 34 rokov, okres Poltár v karanténnej stanici APZ BA
Žena, 27 rokov, okres Banská Bystrica v karanténnej stanici APZ BA
Muž, 53 rokov, okres Nové Zámky v karanténnej stanici APZ BA
Muž, 22 rokov, okres Kežmarok v karanténnej stanici APZ BA
Žena, 56 rokov, okres Banská Bystrica v karanténnej stanici APZ BA
Žena, 48 rokov, okres Poprad v karanténnej stanici APZ BA
Muž, 25 rokov, okres Gelnica v karanténnej stanici APZ BA
Žena 21 rokov, okres Bardejov v karanténnej stanici APZ BA
Muž, 33 rokov, okres Rimavská Sobota v karanténnej stanici APZ BA
Muž, 29 rokov, okres Piešťany v karanténnej stanici APZ BA
Muž, 21 rokov, okres Levoča v karanténnej stanici APZ BA
Muž,45 rokov, okres Brezno v karanténnej stanici APZ BA
Žena, 24 rokov, okres Liptovský Mikuláš v karanténnej stanici APZ BA
Muž, 43 rokov, okres Liptovský Mikuláš v karanténnej stanici APZ BA

15:25

Vyhliadková veža UFO, jedna z dominánt Bratislavy, sa pripája k podpore tých, ktorí v aktuálnej situácii šírenia nového koronavírusu pôsobia v prvej línii. Na jej pilieroch bude preto v pondelok od 20.00 do polnoci svietiť nápis "Zostať silné, Slovensko!" Prednedávnom sa k takejto podpore pridala napríklad Eiffelova veža v Paríži.

(tasr)

15:23

Pri opatreniach v súvislosti s novým koronavírusom nie je možné poľaviť. Po stretnutí najvyšších ústavných činiteľov to uviedol predseda vlády Igor Matovič. Tvrdí, že je potrebné zistiť reálny stav v rómskych osadách a u ľudí, ktorí pricestovali zo zahraničia.

(tasr)

15:13

Prezidentka Zuzana Čaputová víta odporúčania týkajúce sa limitovania pohybu občanov počas sviatkov a považuje ich za správne. Uviedla to na tlačovej konferencii po rokovaní v Prezidentskom paláci s predsedom vlády Igorom Matovičom (OĽaNO) a šéfom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina) o aktuálnej situácii na Slovensku.

„Je dôležité, aby sme udržali vysokú mieru sebadisciplíny a nepokazili to, čo sa nám doteraz podarilo dosiahnuť. Disciplína má svoje opodstatnenie, pretože nárast infikovaných nie je exponenciálny," priblížila Čaputová.

(sita)

Zľava predseda parlamentu Boris Kollár, prezidentka Zuzana Čaputová a predseda vlády Igor Matovič.
14:54
14:46

Investiční profesionáli by uvítali, aby Inštitút pre zdravotnú politiku zverejňoval pesimistický, ale aj realistický a optimistický odhad jednotlivých scenárov šírenia vírusu. Následne treba vyčísliť očakávané ekonomické a finančné dosahy týchto odhadov, vrátane nákladov štátneho rozpočtu.

(tasr)

14:45

Najlepším riešením krízy na Slovensku spôsobenej novým koronavírusom je zavedenie prísnej izolácie rizikových skupín obyvateľstva, vyčíslenie finančného vplyvu jednotlivých scenárov šírenia vírusu a následné nastavovanie reštrikcií na ekonomicky produktívne skupiny obyvateľstva s cieľom vybalansovať zdravotné a finančné dosahy krízy na spoločnosť. Ukázal to prieskum medzi investičnými profesionálmi na Slovensku, ktorý uskutočnila CFA Society Slovakia medzi svojimi členmi 3. a 4. apríla tohto roka.

(tasr)

14:19

Nemocnica Poprad zaviedla od pondelka linku psychologickej podpory ako opatrenie v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu na Slovensku. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.

"Osoby, ktoré potrebujú psychologickú pomoc, môžu využiť telefónne číslo 0948 988 337 počas pracovného týždňa od 8.00 do 10.00 h. Vedenie nemocnice plánuje tieto hodiny postupne rozšíriť podľa záujmu a vyťaženosti. Psychologická podpora je okrem hodín pre verejnosť určená aj pre zamestnancov nemocnice, ktorých sa v týchto chvíľach vzniknutá situácia dotýka najväčšmi," ozrejmila hovorkyňa.

13:56

Počas Veľkej noci nebude na východnom Slovensku premávať prímestská autobusová doprava. Na pondelkovom tlačovom brífingu o tom informoval predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský s tým, že po dohode s Košickým samosprávnym krajom (KSK) rušia všetky linky od piatka 10. apríla do pondelka 13. apríla. Chcú tak zamedziť šíreniu nového koronavírusu.

(TASR)

13:53

V snahe pomôcť v sociálnej oblasti čo najväčšiemu počtu obyvateľov vyzýva mesto Prešov spolu s viacerými organizáciami verejnosť o poskytnutie kontaktov na osamelých ľudí. Prešovské dobrovoľnícke centrum zároveň v súvislosti s výskytom nového koronavírusu hľadá do svojich radov posily.

(TASR)

13:52

O predĺženie čerpania dávky v nezamestnanosti nebudú musieť ľudia žiadať Sociálnu poisťovňu (SP). Tá im podporné obdobie predĺži automaticky. Okrem toho SP upozorňuje, že nie je dôvod, aby lekári vypisovali práceneschopnosť zdravým občanom, ktorí nemôžu nastúpiť do zamestnanie pre uzatvorenie prevádzky.

(TASR)

13:42

Termíny zápisov detí do prvých ročníkov základných škôl (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica sa zmenili. Uskutočnia sa 16. apríla v čase od 9.00 do 15.00 h a 17. apríla od 9.00 do 12.00 h bez osobnej prítomnosti detí. Stačí prítomnosť jedného rodiča, respektíve zákonného zástupcu. TASR o tom informovala Zdenka Marhefková, hovorkyňa banskobystrického primátora.

(TASR)

13:41

Levická radnica už začala distribuovať seniorom ochranné rúška. Ako informovala, obyvatelia mesta nad 65 rokov si ich postupne budú nachádzať vo svojich poštových schránkach.

Ochranné pomôcky postupne roznášajú pracovníci mestského úradu. "Prosíme o trpezlivosť, rúška nám priebežne dodávajú a následne ich rozdávajú naši zamestnanci podľa ulíc. Celkovo bude takto doručených 6500 rúšok," informoval magistrát.

(TASR)

13:37

Z povinnej karantény by mali mať výnimku aj vodiči autobusovej dopravy, ktorí vykonávajú prepravu repatriovaných osôb na územie Slovenskej republiky. Výnimky objasňuje opatrenie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré sa uplatňuje od pondelka 7.00 h. Informuje o tom Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR na svojej webovej stránke.

(TASR)

13:36

Verejné bohoslužby sa nemôžu naďalej konať, upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v súvislosti s blížiacimi sa veľkonočnými sviatkami. Na súkromnej bohoslužbe sa môže zúčastniť len celebrant a nevyhnutná asistencia, prípadne technický pracovník, ktorý zabezpečuje prenos pre veriacich. Mimo konania bohoslužieb kostoly môžu byť otvorené, avšak je potrebné dodržiavať viacero opatrení. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Kňazi naďalej môžu ísť súkromne sláviť obrady do kostolov a taktiež zabezpečiť internetové prenosy pre ľudí. Z usmernenie hlavného hygienika SR Jána Mikasa vyplýva, že počas súkromnej bohoslužby iní ľudia nemôžu do kostola vstupovať.

(TASR)

13:29

Odborárov považuje vláda za partnerov. Sociálny dialóg je potrebný nielen v mieri, ešte viac v situácii ako je koronakríza. Uviedol to na tlačovej konferencii predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) po rokovaní s predstaviteľmi odborových zväzov.

"Som veľmi rád, že dnešná diskusia na Úrade vlády SR prebiehala vo veľmi konštruktívnom móde. Všetci, čo sme tam sedeli, či na strane štátu, či na strane odborárov, sme si uvedomovali, že naším spoločným cieľom je, aby sme si zachovali čo najviac pracovných miest. Inak povedané, aby čo najmenej ľudí touto krízou utrpelo tým, že budú prepustení zo svojej práce," priblížil predseda vlády SR.

(TASR)

13:18

Spoločnosť PPS Group Detva oznámila v pondelok na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) vo Zvolene hromadné prepúšťanie. Na zozname ohrozených pracovných miest, ktorý ešte v piatok 3. apríla prerokovalo vedenie spoločnosti s odbormi, sú uvedení všetci zamestnanci spoločnosti. Informoval o tom hovorca spoločnosti Ľuboš Schwarzbacher.

(TASR)

13:17

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) má už len týždeň na predloženie programového vyhlásenia vlády (PVV). Urobiť tak má do budúceho pondelka (13. 4.). Zatiaľ sú známe len niektoré oblasti, ktoré by v ňom mali byť. Reflektovať by malo aj na dôsledky krízy spôsobenej šírením nového koronavírusu.

(TASR)

12:46

Fakultná nemocnica v Trnave eviduje prvého pacienta, ktorý sa vyliečil z ochorenia COVID-19. Pacient bol v domácej liečbe pod ambulantným dozorom. Negatívny výsledok v tomto prípade podľa prednostky infekčnej kliniky Adriany Kršákovej potvrdili dva testy.

Pacient mal, našťastie, veľmi jednoduchý priebeh ochorenia, hospitalizácia nebola potrebná,“ dodala Kršáková. Podľa primárky infekčnej kliniky Márie Soľavovej možno očakávať, že po jednoduchom priebehu sa vylieči až 80 percent pacientov. Komplikácie môžu nastať pri pacientoch s vyšším vekom, diagnózou diabetes, ochorením srdca, obličiek alebo inými zdravotnými ťažkosťami.

(SITA)

12:45

Študentky Pedagogickej fakulty na Univerzite Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre pomáhajú v čase pandémie nového koronavírusu pri vzdelávaní žiakov základných škôl (ZŠ). Na sociálnej sieti už vznikla podporná edukačná skupina. Ako informovala UKF, jej cieľom je prinášať rôznorodé špeciálno-pedagogické aktivity, prístupy a hry pre deti s vývinovými poruchami učenia a prvákov na ZŠ.

(TASR)

12:44

Viaceré obce Prievidzského okresu budú mať po niekoľkomesačnom výpadku zabezpečený zber separovaného odpadu z domácností. Niektoré samosprávy čakajú na podpis zmlúv s organizáciami zodpovednosti výrobcov (OZV), ďalším vybrali OZV na zlosovaní. TASR to v pondelok potvrdil predseda Združenia miest a obcí hornej Nitry Vojtech Čičmanec.

(TASR)

12:40

Ani jeden zo 49 pozitívne testovaných nemá nad 61 rokov. 

12:35

Do niekoľkých dní bude mať Slovensko od Európskej komisie (EK) odpoveď, či bude môcť rovnaké podmienky pomoci ako pre malé firmy uplatniť aj pre tie veľké. Doteraz bola maximálna suma takejto pomoci limitovaná európskymi pravidlami, SR o tom ale s EK intenzívne rokuje. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽaNO) v pondelok po rokovaní s predstaviteľmi Konfederácie odborových zväzov (KOZ).

(TASR)

12:35

V nedeľu otestovali 1036 ľudí. 

12:32

Počet prípadov nákazy sa zvýšil. V nedeľu pribudlo 49 infikovaných. Celkovo je tak na Slovensku 534 ľudí s pozitívnym výsledkom na koronavírus. Informáciu oznámil v pondelok na tlačovej konferencii Igor Matovič.

12:28

Pozitívne testovaných bolo 34 ľudí z karantény, ktorí boli z jednej kolóny áut, ktoré prichádzali z rakúskeho Tirolska. Hlavný hygienik sa ich vtedy rozhodol karantenizovať, uviedol Igor Matovič. Premiér takisto potvrdil prvý prípad nakazeného v rómskej osade. 

12:12

Do rakúskeho Kittsee prichádzajú ďalší slovenskí občania, ktorí smerujú k hraničnému priechodu Jarovce - Kittsee peši. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

"Na úseku dlhom približne tri kilometre ich vyzdvihujú hasiči, ktorí ich prevážajú na hraničný priechod. Dnes toto zvážanie zabezpečujú hasiči z Petržalky na dodávke z modulu pozemného hasenia požiarov v prírodnom prostredí," spresnila Farkasová. Dodala, že po príchode na hraničný priechod sú občania SR zaregistrovaní a čakajú na ďalší prevoz do karanténneho zariadenia.

(TASR)

11:57

Doktorandi Strojníckej fakulty (SjF) Slovenskej Technickej Univerzity (STU) v Bratislave v boji proti šíreniu ochorenia COVID-19 navrhli modely ochranných okuliarov. TASR o tom informovala Zuzana Gališinová z PR oddelenia SjF STU.

"Tak, ako veľa iných inštitúcií a spoločností na Slovensku a vo svete, aj naša fakulta SjF STU a jej zamestnanci sa v rámci iniciatívy Pomôž nemocnici zapojili do výroby ochranných pomôcok pomocou 3D tlače. Okrem častí ochranných štítov, ktoré začali tlačiť hneď po zverejnení výzvy, rozhodli sa doktorandi z Ústavu dopravnej techniky a konštruovania popremýšľať aj nad iným druhom ochrany očí - okuliarmi," uviedla Gališinová.

(TASR)

11:47

Študenti Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline (FRI UNIZA) vytvorili prvú fakultnú crowdfundingovú kampaň Fakulta riadenia a informatiky UNIZA pomáha nemocniciam. Jej cieľom je vyzbierať prostredníctvom stránky ludialudom.sk finančnú pomoc na nákup materiálu na výrobu ochranných štítov pre zdravotníkov. TASR o tom informoval prodekan pre vzdelávanie FRI UNIZA Viliam Lendel.

(TASR)

11:45

Pravidelného rokovania krízového štábu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR sa v pondelok dopoludnia zúčastnil aj premiér Igor Matovič (OĽaNO). Informoval o tom Vladimír Machalík, hovorca MPRV. Uviedol, že experti agrorezortu so zástupcami poľnohospodárov, spracovateľov potravín a slovenských i zahraničných obchodníkov na ňom rokovali o aktuálnom vývoji v agrosektore na Slovensku aj v zahraničí.

(TASR)

11:38

Dezinfekciu mesta, hlavne tých častí, ktoré sú voľne prístupné verejnosti a kde je frekvencia pohybu zvýšená, vykonávali počas uplynulého víkendu členovia Dobrovoľného hasičského zboru v Dudinciach.

"Hygienické opatrenia budeme aj naďalej priebežne vykonávať podľa potreby," uviedol pre TASR primátor Dušan Strieborný.

(TASR)

11:30

Nakazený novým koronavírusom je aj muž z obce Richnava, ktorý má trvalé bydlisko v Žehre v okrese Gelnica. Ochorenie COVID-19 sa potvrdilo v rámci pilotného testovania obyvateľov v rómskych komunitách.

11:22

Zamestnávateľom a povinne poisteným samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktorých obrat alebo príjem z podnikania klesol najmenej o 40 percent, sa posunie splatnosť poistného na sociálne a zdravotné poistenie za marec z apríla na koniec júla tohto roka. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Spôsob určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania stanoví vláda nariadením. "Poistné, ktoré platí zamestnanec, a odvádza ho jeho zamestnávateľ, je zamestnávateľ naďalej povinný odvádzať v pôvodných termínoch splatnosti," uvádza sa v schválenom materiáli.

Vláda bude môcť zároveň nariadením stanoviť aj ďalšie mesiace, za ktoré sa časti zamestnávateľov a SZČO posunie splatnosť sociálnych a zdravotných odvodov. Za novelu zákona hlasovalo pri schvaľovaní v parlamente všetkých 118 prítomných poslancov.

(SITA)

11:19

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v oblasti zdravotníctva. Predaj niektorých ochranných prostriedkov sa obmedzí, kolektívne orgány rezortu zdravotníctva budú môcť prijímať svoje rozhodnutia aj formou per rollam.

(SITA)

11:15

Na stredných školách je povolená aj priebežná klasifikácia. 

11:13

Ruší sa povinnosť realizovať predpísané kontrolné písomné práce. V tomto školskom roku nebude možné opakovať ročník. 

11:09

Na základných školách sa zastavuje priebežná klasifikácia, teda známkovanie, uviedla riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu. Učitelia majú žiakom poskytovať slovnú spätnú väzbu. V rámci záverečného hodnotenia môžu učitelia žiakov hodnotiť známkami alebo slovne, ale aj kombináciou. Pri prvých ročníkoch bude slovné hodnotenie ako jediný spôsob záverečného hodnotenia. 

11:04

Minister školstva Branislav Gröhling predstavuje novinky v online vyučovaní

10:44

Rómske združenia opatrenie v súvislosti s testovaním Rómov v osadách na koronavírus podporujú, no nesúhlasia so spôsobom jeho vykonávania. Členov vlády SR na to upozornili Iniciatíva Opre Roma – Rómovia a Rómky za lepšie Slovensko a Európu, Prvé rómske charitatívne združenie - Roma - Emmaus a záujmové združenie Spoločnými Silami za Rozkvet Gemera. Vo vyhlásení konštatovali potrebu uvedomiť si, že Rómovia na Slovensku nie sú hračky a rómske osady nie sú cvičiskom Armády Slovenskej republiky. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ Iniciatívy Opre Roma Csaba Horváth.

Vaše rozhodnutie takto konať a takou formou vykonať testovanie je absurdné. Nevieme si predstaviť, že by ste toto dovolili aj na inej národnostnej menšine na Slovensku," konštatujú signatári. Ako dodávajú, obávajú sa, že tento krok vyvolá v spoločnosti rasistické prejavy, podporí extrémistické skupiny, zvýši nenávisť proti Rómom na Slovensku, vyvolá nedôveru v spoločnosti a konšpiračné teórie.

(TASR)

10:31

Testovať na COVID-19 sa dá už aj v Humennom. Mobilné odberové miesto sa nachádza pred nemocnicou. Informovala o tom Jana Fedáková, komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia, kam patrí aj humenské lôžkové zdravotnícke zariadenie.

"Zdravotníci humenskej nemocnice realizujú výtery z hrdla a nosa indikovaným pacientom, ktorých na otestovanie určí regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ), a tiež samoplatcom," uviedla s tým, že testovanie sa uskutočňuje denne v čase od 8.00 do 14.00 h v približne 5-minútových intervaloch.

(TASR)

10:28

Miestny úrad v bratislavskej Petržalke funguje od pondelka v obmedzenom režime. Mestská časť týmto opatrením eliminuje vysokú koncentráciu zamestnancov na úrade v čase šírenia nového koronavírusu. Obmedzený režim má trvať do 21. apríla. Informuje o tom mestská časť na svojej webovej stránke.

(TASR)

09:45

Slováci vymysleli unikátnu dezinfekčnú pomôcku. Viac sa dočítate TU

09:02

Jednou z rizikových skupín v súvislosti s novým koronavírusom, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, sú onkologickí pacienti. Podľa štúdie hospitalizovaných pacientov s COVID-19 z 575 nemocníc v Číne, medzi najviac ohrozených patria pacienti s rôznymi typmi rakoviny krvi - leukémiou, lymfómami a myelómami.

"Vo zvýšenom riziku sú tiež pacienti, ktorí sú v aktívnej chemoterapii a pacienti po transplantácii kostnej drene," informuje Liga proti rakovine (LPR). "Títo pacienti majú zníženú imunitu, ktorá je sprievodným javom liečby, ale môže pretrvávať dlhšie po jej skončení. To zvyšuje náchylnosť na infekciu," vysvetľuje odborníčka v oblasti verejného zdravia a zástupkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku Darina Sedláková. Hovorí, že onkologickí pacienti v procese liečby by v nej mali pokračovať, pokiaľ nemajú príznaky akútneho zhoršenia zdravotného stavu, COVID-19, alebo akéhokoľvek iného ochorenia horných dýchacích ciest spojeného s horúčkou, kašľom, kýchaním, bolesťou hlavy, svalov a kĺbov. Ak sa u nich objavia takéto príznaky, treba kontaktovať poskytovateľa onkologickej liečby. Sedláková doplnila, že ľudia, ktorí sa liečia na onkologické ochorenie, by nemali používať verejnú dopravu, ale pri dochádzaní do zdravotníckeho zariadenia ho kontaktovať, aby poskytlo prevozovú sanitku.

(TASR)

08:33

Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve, ktoré patria medzi najväčšie festivaly na Slovensku, sa nebudú konať v pôvodnom termíne, teda 10. až 12. júla. Ako na internetovej stránke informuje detvianska samospráva, o novom termíne, prípadne o zrušení tohtoročných folklórnych slávností, by sa podľa primátora Detvy Jána Šufliarského malo rozhodnúť v polovici apríla.

Z dôvodu mimoriadnej situácie, ktorá nastala v súvislosti so šírením nového koronavírusu, sa Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve v stanovenom termíne určite nebudú konať. Mesto Detva ako hlavný organizátor slávností v súčasnosti uvažuje o náhradnom termíne festivalu,“ povedal primátor s tým, že už teraz je jasné, že ak by sa slávnosti konali, museli by ich sprevádzať prísne hygienické a bezpečnostné opatrenia. Presunutie festivalu však nie je pre organizátorov jednoduché, pretože o zmene uvažujú aj iné festivaly.

(SITA)

08:32

Výroba v trnavskej automobilke Groupe PSA Slovakia, ktorá bola zastavená 19. marca, s určitosťou neobnoví výrobu do 12. apríla vrátane. TASR túto informáciu potvrdil riaditeľ vonkajších vzťahov Peter Švec.

(TASR)

08:20

Plánom ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) nie je skrátiť letné prázdniny školákom, ani opakovať ročník, potvrdil to pre TASR. Poznamenal, že sedem mesiacov z tohto školského roka bolo odučených klasickou formou a ostatné týždne sa učí dištančne. Viac sa dočítate dočítate TU

(TASR)

08:17

Vodičom a posádkam zdravotnej služby, ktorí vykonávajú transport pacienta, sa nariaďuje, aby transport pacienta vykonávali len vozidlami, v ktorých je oddelený priestor pre pacienta, aby pri transporte používali osobné ochranné pracovné pomôcky, čiže respirátory typu FFP2 alebo FFP3, ochranné okuliare, rukavice a používali dezinfekčné prostriedky na pravidelné čistenie rúk.

Zamestnancom pohrebných služieb, ktorí vykonávajú medzinárodnú prepravu ľudských pozostatkov alebo ľudských ostatkov na účely pochovania alebo spopolnenia, sa nariaďuje, aby pri preberaní, odovzdávaní a nakladaní ľudských pozostatkov používali respirátory typu FFP2 alebo FFP3. Tiež musia maximálne obmedziť priamy kontakt s personálom v zahraničí a vozidlo musia mať vybavené gumenými rukavicami a dezinfekčnými prostriedkami určenými na pravidelné čistenie rúk.

(TASR)

08:17

Nariadenia prihliadajú aj na výnimočné prípady. Títo ľudia však v prípade akýchkoľvek príznakov respiračného ochorenia nového koronavírusu musia bezodkladne oznámiť telefonicky túto skutočnosť svojmu poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti.

Ide napríklad o vodičov nákladnej dopravy, ktorí vstupujú na územie SR pri preprave alebo za účelom nakladania a vykladania tovaru, posádky v lodnej nákladnej doprave, ktoré vstupujú na územie SR pri preprave alebo za účelom nakladania a vykladania tovaru, členov posádky lietadla alebo iných členov leteckého personálu, ktorých výkon činnosti je nevyhnutný na vykonanie letu lietadla na leteckú prepravu nákladu na územie SR, ktorí zotrvajú na palube tohto lietadla, okrem vykonania predletovej prípravy, naloženia alebo vyloženia leteckého nákladu a ďalším.

(TASR)

08:11

Maloletým osobám, ktoré bez sprievodu vstupujú na územie SR, sa nariaďuje izolácia v domácom prostredí na dobu 14 dní. Po dobu domácej izolácie sa táto nariaďuje aj osobám žijúcim s nimi v spoločnej domácnosti.

Osoby, ktoré po pondelkovom ráne vstúpia na územie Slovenska, musia túto skutočnosť oznámiť telefonicky alebo elektronicky svojmu všeobecnému lekárovi alebo pediatrovi. Tí musia následne vystaviť potvrdenie o práceneschopnosti (PN) z dôvodu karantény pre ochorenie COVID-19.

(TASR)

08:10

Nariadenie izolácie v štátom určených zariadeniach sa však nevzťahuje na tehotné ženy, osoby s obmedzenou schopnosťou orientácie a pohybu, osoby s onkologickým, psychiatrickým ochorením, ťažkou poruchou imunity, osoby s osobitnými výživovými potrebami, osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdca a ciev, osoby s metabolickými poruchami, osoby s epilepsiou, osoby s mentálnou poruchou, osoby so závažnými ochoreniami vyžadujúcimi pokračujúcu injekčnú liečbu v pravidelných intervaloch, ťažko zdravotne postihnuté osoby alebo osoby s inými závažnými zdravotnými stavmi či osoby, ktoré na území Slovenska požívajú diplomatické výsady a imunitu.

(TASR)

07:45

Od pondelkového rána 7.00 h do platnosti vstúpia nové opatrenia, ktoré boli prijaté vládou SR na boj s novým koronavírusom. Medzi opatrenia patrí napríklad to, že každý, kto vstúpi na územie SR po tomto čase, musí ísť do izolácie do určených zariadení na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky ochorenia COVID-19. V prípade negatívneho výsledku testu sa tejto osobe nariaďuje domáca izolácia v celkovej súhrnnej dobe 14 dní. Tú musia dodržiavať aj osoby, žijúce v spoločnej domácnosti.

(TASR)

Diskusia / 0
Súvisiace články:
Autor: Nový Čas, TASR, SITA
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Odporúčame z TIVI.sk
Odporúčame z TIVI.sk
Dvojica sa zoznámila v podpornej skupine pre pozostalých manželov.
Foto
Spojila ich smrť partnerov: Boli šťastní len krátko, osud si pre pár pripravil ďalšiu náročnú skúšku
Nicole a Michael
Foto
Ťažké depresie ničia legendárneho plavca Michaela Phelpsa: Nad vodou ho drží manželka!
(ilustračné foto).
Dar od taiwanského mesta: Bratislavský samosprávny kraj dostal 300 000 ochranných rúšok
Milan Lasica
Milan Lasica je celý život obklopený ženami: Prečo som po synovi nikdy netúžil
Diaľnica D1 pri obci Blatné.
Rok 2020 bol špecifický aj pre diaľničiarov: Najviac známok si zakúpili slovenskí vodiči
Minister Sulík: Správa štátnych hmotných rezerv má na skladoch všetky potrebné položky okrem jednej veci
Český umelec má vážne zdravotné problémy.
Herec Josef Laufer je aj 10 mesiacov po operácii vo vážnom stave: Očkovanie proti COVID-19
Bill Gates (65)
Americký miliardár Bill Gates: Osud olympiády v Tokiu závisí od jedného
V sklade s vakcínami AstraZeneca v meste Wrexham vo Walese mali rušno.
Poplach v sklade vakcín AstraZeneca: V budove našli podozrivý balík, miesto evakuovali
Minister pôdohospodárstva a rozvoja SR Ján Mičovský (OĽaNO)
Kritika a výčitky, Smer sa pustil do Mičovského: Funkciu ministra vôbec nezvláda, je na odvolanie
Zdravotná sestra drží v ruke vakcínu proti COVID-19 od spoločnosti Pfizer a BioNTech.
Odbory žiadajú ministra zdravotníctva o skoršie očkovanie niektorých pracovníkov: Kto by mal dostať prednosť?
UNIZA celkovo zastáva tretie miesto medzi 13 slovenskými inštitúciami zaradenými do hodnotenia (ilustračné foto).
Chcete študovať v zahraničí? Pozor, čas na podanie žiadosti o štipendium sa kráti