Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
05.04.2020, 12:45 | Správy | Domáce správy

Krízový štáb rozhodol o opatreniach cez Veľkú noc: Slováci, na toto sa pripravte!

V poslednom období sa denný nárast prípadov koronavírusu pohyboval v desiatkach, v nedeľu sme si vypočuli o niečo optimistickejšie číslo.

Fotogaléria
11
fotiek v galérii

Za sobotu totiž pribudlo 14 nakazených, máme spolu 485 prípadov. V nedeľu Slovensko s napätím očakávalo, aký verdikt vynesie krízový štáb nad veľkonočnými sviatkami. Poobede zasadal a prizval špičkových odborníkov, návrhy opatrení boli známe až krátko pred 20. hodinou večer. Od pondelka tiež vstupujú do platnosti nové opatrenia.

- Matovič si nie je istý, či pôjdu deti do škôl v septembri: O rok možno budeme mať toľko nakazených ako dnes

- Od pondelka vstúpia na Slovensku do platnosti nové opatrenia pre ochorenie COVID-19: Čo sa zmení? 

- Obrovský rozdiel v prístupe k epidémii: V Kittsee hneď poznať, kto je Slovák a kto Rakúšan

- Ako sa Slováci boja koronavírusu: Prieskum naznačil mierne poľavenie v dodržiavaní preventívnych opatrení  

ONLINE: Koronavírus na Slovensku - 29. deň
21:25

Online prenos sa končí, všetko dôležité naďalej nájdete v našom spravodajstve. Príjemný večer!

21:11

Kultúrne zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja môžu záujemcovia aktuálne navštíviť virtuálne. Službu virtuálnej prehliadky na svojich internetových stránkach ponúka hrad Stará Ľubovňa, Kežmarský hrad, Tatranská galéria v Poprade a Šarišská galéria v Prešove.

(tasr)

20:45

Na otvorenom oddelení v bratislavskom väzení skončila preventívna karanténa 107 odsúdených, troch príslušníkov - referentov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a jedného kaplána. V karanténe boli v súvislosti s prvým potvrdeným prípadom ochorenia COVID-19 u odsúdeného väzňa.

(tasr)

20:26

Zľava predseda vlády SR Igor Matovič, bývalá ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská, člen permanentného krízového štábu a infektológ Vladimír Krčméry sa rozprávajú po tlačovej konferencii, ktorá sa konala po zasadnutí konzília odborníkov.

Zľava predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO), bývalá ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská, člen permanentného
20:04

,,Pevne verím, že ľudia pochopia tieto opatrenia. Sú robené len na ochranu ľudí. Spoločne to zvládneme. Bol by hriech, aby sme si to, čo sme dosiahli svojou zodpovednosťou, pokazili pár dňami slobody," ukončil Matovič tlačovú konferenciu.

20:03

Za porušenie zákazu bude postih, detaily však zatiaľ Matovič neupresnil.

19:57

S dozeraním na dodržiavanie opatrení o obmedzení cestovania majú na kľúčových výpadovkách pomáhať policajti či vojaci. Podrobnosti o tom, ako to bude prebiehať, chce premiér poskytnúť až zajtra.

19:55

Matovič zdôrazňuje, že opatrenie o obmedzení pohybu bude platiť už od stredy rána. Obmedziť autobusovú a vlakovú dopravu sa nechystá.

Predseda vlády SR Igor Matovič (vľavo) a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (vpravo, obaja OĽaNO) počas tlačovej
19:53

,,Môže sa stať, že pôjdeme tento rok vyšibať babičku, ale budúci rok už ju vyšibať nebudeme môcť, lebo ju nakazíme vírusom," povedal premiér.

19:51

Matovič hovorí, že na pondelkovom zasadnutí vlády navrhne obmedziť voľný pohyb osôb od 8. apríla až do 13. apríla. Výnimkou bude cesta do práce, do obchodu, prechádzka do prírody v blízkom okolí, cestovanie na pohreb či z dôvodu starostlivosti o blízkeho alebo susedskej výpomoci.

19:49

Kalavská tlmočí výzvu, aby Slováci necestovali za svojimi rodinnými príslušníkmi.

19:48

Kalavská: ,,Tým že cestovanie a návšteva našich rodičov a starých rodičov je nebezpečné, vyzývame Slovákov, aby obmedzili cestovanie. De facto sa nič nemení, treba nosiť rúško, pohybovať sa len vo svojom okolí. Avšak treba sa vyvarovať tomu, aby sme sa zgrupovali a stretávali aj v prírode viacerí."

19:46

Slovo si berie docentka a exministerka Andrea Kalavská. ,,Patríme medzi krajiny, kde je šírenie koronavírusu na nízkej úrovni," povedala s tým, že cieľom je tento stav dodržať.

19:44

Hovorí minister zdravotníctva Marek Krajčí. ,,Viac ako 3,5 hodiny sme rokovali s top odborníkmi," povedal. Medzi odborníkmi boli infektológovia, pediatrička, epidemiologičky, psychológ či hlavný hygienik. Zapojili sa aj Robert Mistrík či Vladimír Krčméry.

19:32

Zasadnutie krízového štábu s konzíliom odborníkov skončilo. Premiér informuje o výsledkoch.

19:21

V Štátnom divadle Košice sa rozhodli rozšíriť ponuku v online priestore o divadelné pondelky a štvrtky. Informoval o tom hovorca divadla Svjatoslav Dohovič s tým, že na youtube kanáli uvedú už v pondelok komický balet Ondreja Šotha Svadba podľa Figara (Mozarta), ktorý mal premiéru v roku 2007 a získal dve prestížne ocenenia DOSKY.

(tasr)

18:53

Univerzitná nemocnica Martin (UNM) vytvorila špecializovaný web o ochorení COVID-19. Odborné materiály pre lekársku verejnosť budú na stránke postupne pribúdať a lekári tam nájdu praktické informácie, ktoré im môžu pomôcť pri manažmente zdravotnej starostlivosti o pacienta s koronavírusom.

"Chceme sa s kolegami podeliť o naše názory a skúsenosti, s ktorými sme sa stretli. S problémami, ktoré sme riešili. A ponúknuť návod druhým, aby si vedeli poradiť a nemuseli sa trápiť s rovnakým problémom, ako sme riešili my," vysvetlil Ivan Kocan, zástupca prednostu Kliniky pneumológie a ftizeológie UNM, ktorá je takzvanou červenou zónou v UNM a sú v nej hospitalizovaní pacienti s novým koronavírusom.

(tasr)

18:30

Premiér Igor Matovič doobeda avizoval, že po 17:30 bude informovať o opatreniach ohľadom Veľkej noci. Krízový štáb spolu s prizvanými odborníkmi však na Úrade vlády stále rokuje.

18:22

Skupina nadšencov na Univerzite Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre už niekoľko dní vyrába na 3D tlačiarňach ochranné štíty určené zdravotníkom a záchranárom. Okrem nezištnej pomoci sa im podarilo vymodelovať štít, ktorého používanie v praxi je v porovnaní so štandardnými modelmi pohodlnejšie, jednoduchšie a tlač je až štvornásobne rýchlejšia.

„Na univerzite zamestnanci pripravujú štíty pre okolie Nitry, pre fakultnú nemocnicu, pre zubárov, pre záchranárov. Tým sa podarilo zatiaľ vytlačiť nejakých 46 kusov. Ďalšie pracovisko zabezpečuje naša šikovná doktorandka z Detvy Nika Klimová, kde aj s rodinou pripravujú štíty pre svoje okolie,“ uviedol vedúci Katedry informatiky Fakulty prírodných vied UKF Ján Skalka.

(tasr)

18:00

Slovenskí motoristi môžu naďalej očakávať znižovanie cien pohonných látok na našich čerpacích staniciach v dôsledku koronakrízy. Viac v článku.

(sita)

17:40

Prezidentka Zuzana Čaputová pripomína, že v čase epidémie spôsobenej novým koronavírusom je potrebné myslieť nielen na fyzické, ale aj na duševné zdravie. "Ak sa cítite osamelí, máte úzkosť alebo obavy, sú tu odborníci, ktorí sú pripravení vám pomôcť. Táto situácia je náročná pre všetkých a nie je žiadnou hanbou nechať si poradiť od odborníkov na duševné zdravie," prihovorila sa Čaputová Slovákom.

Odporúčala preto využiť rady, inšpirácie a príklady dobrej praxe o tom, ako zvládať stres, ktoré možno nájsť na stránke ktopomozeslovensku.sk. Rovnako poukázala aj na možnosť využiť bezplatnú linku alebo online chat Ligy za duševné zdravie.

(tasr)

17:21

Ministerstvo obrany realizuje v 33 vybraných rómskych komunitách pilotné testovanie obyvateľov zamerané na prípadné šírenie nového koronavírusu. Celkovo za posledné dva dni odobrali vzorky 244 ľuďom z rómskych osád, ktorí sa vrátili zo zahraničia. TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva Martina Kovaľ Kakaščíková.

V nedeľu sa testuje v Krížovej Vsi, Batizovciach, Vechci, Ondavských Matiašovciach, Bôrke, Dobšinej a Žehre. "Podľa expertízy epidemiológov sa vírus môže šíriť v rómskych osadách až trinásťkrát rýchlejšie, preto sme zaradili do zoznamu priorít aj vybrané rómske obydlia," skonštatovala hovorkyňa.

(tasr)

Testovanie rómskych obyvateľov v obci Hrabušice, okres Spišská Nová Ves.
17:02

Mesto Žiar nad Hronom avizuje, že v centre by mal v pondelok popoludní začať fungovať automat na ochranné rúška. Primátor Peter Antal informoval, že rúška budú bavlnené z certifikovanej tkaniny. Automat umiestnia pred výškovú budovu na Námestí Matice slovenskej.

"Už nikto nebude môcť povedať, že nemá rúško, lebo nevie kúpiť a nemá mu kto ušiť. Každý deň by sme mali mať buď vypraté, alebo prežehlené, alebo nové rúško, aby sme boli chránení a zároveň aby sme chránili druhých," uviedol na svojom facebookovom profile Antal.

(tasr)

16:41

Hovorkyňa v nedeľu popoludní informovala, že hasiči odoberajú vzorky repatriantom vo Vojenskom obvode Lešť, konkrétne sú v nasadení tri posádky hasičskej záchrannej služby z Banskej Bystrice, Trenčína a zo Žiliny. "S odbermi sa bude pokračovať aj v karanténnom zariadení v Gabčíkove, kam už smerujú hasiči z Nitry. Odbery vzoriek vykonávajú príslušníci HaZZ s najvyšším stupňom ochrany," dodala Farkasová.

(sita)

16:40

Odbery vzoriek u osôb s podozrením na ochorenie Covid-19 vykonávajú aj príslušníci Hasičského a záchranného zboru. Ako informovala hovorkyňa Prezídia HaZZ Zuzana Farkasová, posádka hasičskej záchrannej služby z Trnavy vykonávala odbery na Strednej odbornej škole Policajného zboru v Pezinku a po ukončení činností vzorky previezla do špeciálnych laboratórií Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.

"Odbery sa uskutočnili tiež v Kúpelno-liečebnom ústave Družba v Bardejove, kde ich odobrala posádka hasičov z Prešova, na Akadémii ozbrojených síl v Liptovskom Jáne posádkou zo Žiliny a v Inštitúte pre verejnú správu v Bratislave posádkou z Radlinského ulice," povedala Farkasová.

(sita)

16:23

Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR) prijalo od 9. marca 2020 bezpečnostné opatrenia, zatvorilo svoje priestory pre verejnosť a venuje sa náhradným programom. Ako agentúru SITA informovala dramaturgička BDNR Monika Tatarková, od poslednej marcovej nedele sa herci a herečky prihovárajú svojim divákom a diváčkam v rámci online iniciatívy Internetové divadlo. Divadlo plánuje každú nedeľu v bežnom hracom čase o 16. hodine uviesť na Youtube kanáli premiérový prenos videozáznamu predstavenia pre deti a rodiny.

(sita)

16:02

Od pondelka od 12:00 rezort práce sprístupní dve webové stránky pomahameludom.sk a neprepustaj.sk, na ktorých sa žiadatelia o pomoc dozvedia potrebné informácie. Viac informácií TU.

(sita)

15:54

Podnikatelia z prevádzok uzavretých pre nový koronavírus budú môcť podávať žiadosti o štátnu pomoc od pondelka 6. apríla, od 12.00 h, zamestnávatelia a živnostníci s poklesom tržieb od stredy 8. apríla. Uviedol to v nedeľu na tlačovej konferencii minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

(tasr)

15:32

Na aktuálnu mimoriadnu situáciu zareagovala aj banskoštiavnická spoločnosť Svetro, ktorá sa orientuje na šitie pletenín. Okrem svojej vlastnej výroby sa v týchto dňoch zamerala aj na šitie ochranných rúšok. Objednávky prišli od mesta Banská Štiavnica, Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), jednej z bratislavských mestských častí, ale aj viacerých miestnych firiem. Šitiu rúšok sa vo firme venuje osem ľudí, denne vyprodukujú priemerne 2000 kusov. Celkovo má firma približne 60 zamestnancov.

(tasr)

15:07

Hodnotenie žiakov základných škôl na konci školského roka by mohlo byť slovné. V pondelok má predstaviť minister školstva Branislav Gröhling a Štátny pedagogický ústav opatrenia a odporúčania pre hodnotenie žiakov, pričom ubezpečil, že ročník sa opakovať nebude.

Minister to povedal v diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Prijímacie skúšky na stredné školy by chcel zaviesť formou online, tú bude ešte testovať. Online vyučovanie by sa podľa neho mohlo spustiť týždeň po Veľkej noci. Gröhling tiež v relácii povedal, že prázdniny sa skracovať nebudú. Viac TU.

(tasr)

15:01

Osoby, ktoré sa plánujú vrátiť na Slovensko zo zahraničia sa musia vopred, čo najskôr pred plánovaným príchodom do SR, zaregistrovať v registračnom formulári ministerstva zahraničných vecí. Na sociálnej sieti na to upozorňuje Policajný zbor SR s tým, že registrácia bola spustená od nedele od 12:00 na webovej stránke rezortu zahraničia http://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/registracia. Účelom registrácie je podľa polície umožnenie plánovania voľných kapacít v karanténnych centrách čo najbližšie k miestu pobytu vracajúcich sa osôb.

(sita)

14:59

Povinnú izoláciu musia absolvovať osoby, ktoré od pondelka vstúpia na územie Slovenska. Vyplýva to z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Povinnú izoláciu absolvujú v zariadeniach určených štátom na obdobie nevyhnutné na vykonanie laboratórnej diagnostiky COVID-19. Po zistení negatívneho výsledku zostanú v domácej izolácii na 14 dní, vzťahuje sa to aj na osoby žijúce s ňou v spoločnej domácnosti. Všetci, ktorí od 6. apríla od 7:00 vstúpia na územie Slovenska, to musia oznámiť svojmu všeobecnému lekárovi, v prípade detí pediatrovi.

(sita)

14:31

Organizácie, ktoré sa venujú pomoci obetiam domáceho násilia, majú v aktuálnom období epidémie spojenej s novým koronavírusom obmedzené možnosti, aby im poskytli útočisko a bezpečie. Pri príležitosti Medzinárodného deň bez násilia, ktoré si spoločnosť pripomínala v sobotu, na to poukázalo občianske združenie (OZ) IPčko. Ako dodalo, pomôcť sa dá otvorením dverí pre trpiacich ľudí či šírením pomáhajúcich letákov, alebo poskytnutím čísla na Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie - 0800 212 212.

(tasr)

14:13

Potraviny zo skladov piatich školských jedální v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Čadca, ktoré sú v rámci preventívnych opatrení uzavreté, pomôžu ľuďom bez domova a sociálne slabším. Ako informoval čadčiansky primátor Milan Gura, potraviny zo zatvorených škôl v hodnote 700 eur putovali do Domu charity sv. Gianny spolu so stovkou ochranných rúšok.

(sita)

13:53

Boris Kollár si myslí, že otváracie hodiny pre dôchodcov by sa možno mali prehodnotiť. V dobe od 9.00 do 12.00 h do obchodov podľa neho nechodia. "Dajme to od rána od 6.00 h do 10.00 h, ale musíme ich chrániť. Veľmi ma mrzí, že nie sú zodpovední v tomto prípade," povedal v relácii V politike.

(tasr)

13:33

Podľa bývalého premiéra Petra Pellegriniho nie sú prísnejšie opatrenia potrebné. "Myslím si, že pokiaľ by situácia bola naďalej predvídateľná, jasná, tak by stačilo k ľuďom úprimne prehovoriť a urobili by to," skonštatoval na TA3. Prečo kritizoval svojho nástupcu Matoviča, si prečítajte v článku.

(tasr)

13:13

Krajčí oukázal tiež na to, že kým sa prejavia prvé príznaky ochorenia, trvá to zvyčajne sedem až osem dní. Ochorenie býva často následne spojené aj s horúčkami. Po tomto období sa buď pacientovi podarí ochorenie prekonať, alebo musí byť hospitalizovaný. Ako lekár odporúča Krajčí takzvanú symptomatickú liečbu, najdôležitejšia je podľa jeho slov karanténa. Rovnako poukázal aj na to, že v niektorých prípadoch je ochorenie bez symptómov.

(tasr)

13:11

Krajčí považuje za pozitívum to, že stav slovenských seniorov s ochorením COVID-19 nie je kritický. "Zaviedol som všeobecnú službu, že týmto ľuďom každý deň zavolajú všeobecní lekári, informujú sa o ich zdravotnom stave, pokiaľ sú v domácej karanténe. Pokiaľ sú v nemocnici, dohliada na nich profesionálny zdravotnícky personál," komentoval v relácii TA3 V politike.

(tasr)

12:55

Aj keď epidémia nového koronavírusu je celoslovenského rázu, jej najväčšie ohnisko je v Bratislave. V nedeľnej diskusnej politickej relácii TA3 V politike na to poukázal minister zdravotníctva Marek Krajčí. Preto sa podľa jeho slov budú musieť prijať také opatrenia, ktoré sa zamerajú predovšetkým na hlavné mesto a jeho okolie.

(tasr)

12:51

Navrhovaný zákaz vychádzania by mohol mať podľa Matoviča niekoľko výnimiek - povolené by bolo chodenie do práce, na nákup či k lekárovi.

(tasr)

12:50

Hlavný hygienik Ján Mikas tvrdí, že po epidemiologickej stránke je na tom Slovensko relatívne dobre. "Veľkonočné sviatky predstavujú určité riziko, kedy by sme mohli o dobrú situáciu, čo sa týka koronavírusu, prísť," uviedol ešte v piatok Mikas. Na fotke s premiérom Matovičom.

(tasr)

Vľavo predseda vlády SR Igor Matovič a hlavný hygienik SR Ján Mikas
12:50

O tom, aké opatrenia prijme vláda v súvislosti s novým koronavírusom k veľkonočným sviatkom, sa má rozhodnúť v nedeľu poobede. Avizoval to premiér Igor Matovič, ktorý navrhol, aby počas Veľkej noci platil zákaz vychádzania. Premiér má na nedeľu zvolať stretnutie s odborníkmi z lekárstva, ktorí majú dať vláde definitívne odporúčanie, ako postupovať v prípade veľkonočných sviatkov. Na stretnutie majú prísť podľa Matoviča infektológovia, epidemiológovia i verejní zdravotníci.

(tasr)

12:46

Aktuálne je podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií hospitalizovaných 171 pacientov, z toho u 63 bol nový koronavírus potvrdený, v 108 prípadoch sa čaká na výsledok testov. Z ochorenia sa už podarilo vyliečiť osem ľudí. Do testovania sú zapojené aj súkromné laboratóriá, doteraz vyšetrili celkovo 2238 vzoriek.

(tasr)

12:45

Minister Krajčí doplnil, že celkovo je na Slovensku negatívne testovaných na nový koronavírus 14 670 ľudí. Tri osoby sa nachádzajú na jednotke intenzívnej starostlivosti a jedna osoba je na umelej pľúcnej ventilácii.

(tasr)

12:44

Medzi novými nakazenými sú aj dve 8-ročné dievčatká zo Senca. Ďalej ide o 76-ročného muža z okresu Prievidza, 70-ročného muža z okresu Košice, 56-ročnú ženu z okresu Galanta, 55-ročného muža z okresu Trenčín, 49-ročného muža z okresu Stará Ľubovňa, 46-ročnú ženu z okresu Košice, 33-ročnú ženu z okresu Košice, 26-ročnú ženu z okresu Partizánske, 26-ročného muža z okresu Trenčín, 25-ročného muža z okresu Košice, 25-ročného muža z okresu Trenčín a 22-ročnú ženu z okresu Košice-okolie.

(tasr)

12:44

Na Slovensku pribudlo počas soboty 14 nových prípadov nákazy novým koronavírusom z 1524 testovaných. Celkovo ich na Slovensku je 485. V nedeľu o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.

(tasr)

12:41

Všetko podstatné ohľadom epidémie koronavírusu na Slovensku s nami môžete sledovať aj v nedeľu.

Diskusia / 0
Autor: TASR, SITA, Novy Cas
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
The White House in Washington DC
Biely dom ide do akcie: Žiada medzinárodné vyšetrenie! Odkiaľ pochádza koronavírus?
Zdravotníčka v Afrike sa pripravuje na testovanie pacientov s podozrením na COVID-19.
Nórsko sa kompletne uzatvára: Hranice krajiny môžu prekročiť len určité osoby
Ľudia v Poľsku protestujú proti interrupčnému zákonu.
Foto
Konzervatívne Poľsko: Ľudia sa búria! Prísny interrupčný zákon spustil ďalší protest
Americký prezident Joe Biden.
Hrozia USA teroristické útoky? Domáci extrémisti neuznávajú Bidena za prezidenta
Boeing 737 MAX
Slávny Boeing 737 MAX plánuje využiť aj Česko: Kedy ho nasadí do prevádzky?
Najviac zasiahnutý je západ Slovenska.
Únia miest a obcí sa tvrdo pustila do vlády: Nie je to pod kontrolou, vládne tu chaos a frustrácia
Bývalý nemecký futbalový reprezentant Mesut Özil (druhý vpravo) a prezident klubu Fenerbahce Istanbul Ali Koc (vľavo)
Özil po podpise s Fenerbahce: Návrat do nemeckej repre? Už nikdy!
Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen
Rakúsko je pripravené na nekompromisný boj proti rasizmu: Veľavravné slová prezidenta
Mestá sa pripravujú na celoplošné testovanie. (Ilustračné foto)
Hygienici chcú používať testy na britskú mutáciu koronavírusu: Má to však ešte jeden háčik
Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj
Polícia si posvietila na byt Navaľného, zadržala člena jeho rodiny: Má Putin strach?
(ilustračné foto).
Nekompromisné rozhodnutie EÚ: Maďarsko prišlo o ochranu pri vonkajších hraniciach
Na snímke Peter Trška.
Slovenská posila v českej Komete: Brno bola pre mňa priorita!