Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
04.04.2020, 14:30 | Správy | Domáce správy

Koronavírus: Matovič navrhol zákaz vychádzania počas Veľkej noci, z karantény prepustili 94 repatriantov

Šíriaci sa koronavírus ochromil celý svet, inak tomu nie je ani na Slovensku.

Fotogaléria
14
fotiek v galérii

Po tom, čo boli nedávno opäť otvorené niektoré obchody, hovorí premiér Igor Matovič naopak o sprísnení opatrení. Výrazný krok sa očakáva v súvislosti s Veľkou nocou. Vláda chce zabrániť tomu, aby ľudia na sviatky cestovali a rozniesli nákazu po celej republike. Definitívne slovo majú mať špičkoví odborníci - epidemiológovia či virológovia - ktorých stretnutie sa uskutoční v nedeľu popoludní. V sobotu pribudlo 21 nakazených, aktuálne máme na Slovensku 471 prípadov ochorenia COVID-19.

- V ktorej vekovej skupine je najviac nakazených ľudí na Slovensku? Dôchodcovia to nie sú

- Igor Matovič si často protirečí, vyhlásenia mení aj v priebehu hodín: Pán premiér, toto vám nesedí!

- Nasledujúce sviatky prinesú viaceré zmeny: Na tradičnú Veľkú noc zabudnite

- Pomoc, na ktorú čakala nejedna rodina: Odklad splátok úverov v praxi, ako oň požiadať?

ONLINE: Koronavírus na Slovensku - 28. deň
21:43

Online prenos sa končí, všetko podstatné naďalej nájdete v našom spravodajstve. Pekný zvyšok večera!

21:17

Polícia ďakuje zodpovedným občanom.

20:54

Trnavský samosprávny kraj má ako jediný kraj na Slovensku kontajnerovú zubnú ambulanciu pre pacientov s ochorením COVID-19. Kontajnerová zubná ambulancia ako časť poľnej nemocnice je súčasťou Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku, Fakultnej nemocnici v Trnave ju zapožičalo Ministerstvo obrany SR. Jej prevoz zabezpečovali profesionálni vojaci z Práporu logistiky Hlohovec.

Nová, kompletne vybavená zubná ambulancia bude slúžiť občanom od pondelka 6. apríla. "Ambulancia je určená pre pacientov z Trnavského kraja, ktorí potrebujú zubné ošetrenie, no v rámci aktuálnych opatrení nie je vhodné, aby navštívili svojho stomatológa," povedal počas odovzdania časti poľnej nemocnice minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

(tasr)

20:33

Dezinfekcia priestorov po odchode repatriantov.

Dezinfekcia priestorov po odchode repatriantov.
20:31

V sobotu prepustili z karanténnych zariadení Centra účelových zariadení (CÚZ) Štrbské Pleso a CÚZ Kremenec v Tatranskej Lomnici 94 repatriantov, ktorí prišli zo zahraničia. Repatriantom boli vykonané odbery na ochorenie COVID-19 s negatívnym výsledkom. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

Repatrianti boli podľa Farkasovej prepustení do domácej karantény. "Momentálne prebiehajú v oboch objektoch dezinfekčné práce a príprava izieb na príchod ďalších repatriantov," doplnila.

(tasr)

Dezinfekcia priestorov po odchode repatriantov.
20:03

O pripravenosti mesta Žiar nad Hronom na prípadné vypuknutie epidémie nového koronavírusu a koordinácii spoločných postupov sa hovorilo na tohtotýždňovom stretnutí žiarskeho primátora Petra Antala s predstaviteľmi štátnej správy, silových a záchranných zložiek, ktoré pôsobia na území mesta.      

Zdôraznil, že mesto v uplynulých dňoch vykonalo viacero preventívnych opatrení. Distribuovalo ochranné rúška pre seniorov, štátnym policajtom aj do miestnej nemocnice, nakúpilo dezinfekčné prostriedky a za pomoci dobrovoľných hasičov dezinfikuje kontajnery v stojiskách, autobusové zastávky a bankomaty. "Robíme všetko pre to, aby sme v tomto období dokázali pôsobiť preventívne," poznamenal Antal.

(tasr)

19:38

V popradských autobusoch mestskej hromadnej dopravy pribudlo nové vybavenie. Vodiči dostali špeciálne ochranné štíty. Flexibilné, priehľadné fólie, ktoré majú prispieť k ochrane proti šíreniu koronavírusu, sa dajú ľahko umývať a dezinfikovať a sú vyrobené presne na daný typ vozidla. Informuje o tom SAD (Slovenská autobusová doprava) Poprad na svojej stránke.

"Keď sme objavil tento produkt na trhu, oslovili sme všetkých objednávateľov našich výkonov a namontovali im túto zábranu do vozidiel,“ uviedla Marianna Krajčová Gočová, riaditeľka SAD Poprad. Podľa riaditeľky opatrenia s rúškami a rukavicami považovali pre vodičov za nedostatočné, hľadali preto ďalšie možnosti, ako ich vybaviť a oddeliť ich tak od cestujúcej verejnosti aj fyzicky.

(sita)

Nová ochrana v popradských autobusoch.
19:06

Polícia na sociálnej sieti informuje o úsmevnej príhode, kedy sa muž na hraniciach obrátil s otázkami rovno na prezidenta policajného zboru Milana Lučanského. Ten vďaka rúšku splynul s ostatnými mužmi zákona.

18:57

Ohrozených novým koronavírusom sa cíti 82 percent Slovákov, predovšetkým ide o seniorov nad 65 rokov, najmenej ohrození sa cítia mladí ľudia do 29 rokov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos, ktorá ho realizovala na vzorke 1003 respondentov vo veku 18 a viac rokov 27. až 30. marca. Prieskum tiež hovorí o tom, že sedem z desiatich Slovákov vychádza z domova len v nevyhnutných prípadoch. V niektorých preventívnych opatreniach začali ľudia podľa prieskumu poľavovať. Viac v článku.

(tasr)

18:36

Starostka obce Hrabušice tvrdí, že Rómovia berú testovanie zodpovedne, i keď niekedy sa sťažujú, prečo tam musí byť armáda. Obec má 2521 obyvateľov a z toho 1100 Rómov. "Ja si myslím, že je to dobré aj z toho titulu, že Rómovia si musia uvedomiť, že je to o zodpovednosti a tú karanténu musia dodržiavať. Niekedy sú v tomto smere ľahostajní, ale verím, že práve takéto testovanie im ukáže, že túto situáciu netreba podceňovať. Na prípadnú karanténu má obec vyhradené priestory," uviedla starostka obce Jana Skokanová.

(tasr)

18:22

Štát pokračuje v testovaní obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít na ochorenie COVID-19. Pomocou vojenských lekárov sa v sobotu realizovalo testovanie v obciach Smižany, Kecerovce, Doľany, Hrabušice, Zborov, Markušovce, v meste Trebišov. Pri testovaní bola aj splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková, ktorá navštívila vybrané obce.

"Dnes som začala v Doľanoch a všetko prebehlo v absolútnej atmosfére pokoja v prítomnosti starostu a všetkých pomáhajúcich profesií. Potom sme sa presunuli do Markušoviec a boli sme informovaní, že v Kecerovciach a v Smižanoch bol tiež absolútny pokoj. Ľudia spolupracujú a sú súčinní," uviedla Bučková.

(tasr)

Testovanie obyvateľov v rómskej osade v Trebišove,
18:01

Ako vyzerá slovenská svadba v čase epidémie? Filip a Lívia sa sobášili v Piešťanoch, prečítajte si článok.

Sobášny obrad bol skrátený na nevyhnutné minimum.
17:39

Slovensko podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího zatiaľ zvláda epidémiu súvisiacu s novým koronavírusom veľmi dobre. Aj vďaka tomu sa minister vážne zaoberá myšlienkou obnoviť po veľkonočných sviatkoch operácie pacientov, ktorí na ne čakajú. "Operovať by sa mohli začať pacienti, ktorí sú v tých čakacích zoznamoch na horných priečkach. Najskôr by sme u nich realizovali dvojtýždňovú karanténu, boli by otestovaní a až potom by podstúpili operačný výkon. Tento návrh bude predmetom rokovania ústredného krízového štábu. Čiastočne by mohla byť tá elektíva po sviatkoch uvoľnená," povedal.

(tasr)

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí pred trnavskou nemocnicou.
17:11

Prešovský samosprávny kraj v týchto dňoch skoordinoval odovzdanie prvých 250 ochranných štítov zdravotníkom v dvoch nemocniciam. Do Fakultnej nemocnice s poliklinikou J.A. Reimana v Prešove odovzdal 150 kusov a zvyšných sto kusov putovalo do Nemocnice Poprad. Zhotovenie ochranných štítov na 3D tlačiarni zastrešuje iniciatíva Pomôž nemocnici.

(sita)

16:48
Hasiči prišli vykonať testovanie u osôb s podozrením na ochorenie COVID-19 na Akadémii Policajného zboru v Bratislave.
16:44

Dve posádky hasičskej záchrannej služby v sobotu vykonávajú odbery vzoriek u osôb s podozrením na ochorenie COVID-19 na Akadémii Policajného zboru v Bratislave. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

Doplnila, že na mieste sú hasiči z bratislavskej hasičskej stanice z Radlinskej ulice a tiež traja príslušníci z Nitry. "Vzorky sú odoberané s najvyšším stupňom ochrany," uzavrela.

(tasr)

Hasiči prišli vykonať testovanie u osôb s podozrením na ochorenie COVID-19 na Akadémii Policajného zboru v Bratislave.
16:12

Vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne pribudnú dve mobilné odberné miesta a denne by sa malo testovať 100 vzoriek na prítomnosť ochorenia COVID-19. Na brífingu po rokovaní s vedením nemocnice o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.

"Začínam návštevy veľkých fakultných nemocníc, zodpovedných za poskytovanie zdravotnej starostlivosti v jednotlivých krajoch, v ktorých majú byť veľmi skoro vybudované a dobudované mobilné odberné miesta," povedal Krajčí.

(tasr)

15:56

Ďalším 13 zamestnancom Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Žilina zrušili domácu izoláciu po tom, čo ich výsledky testov na ochorenie Covid-19 boli negatívne. V žilinskej nemocnici v priebehu tohto týždňa izolovali dovedna 62 zamestnancov po tom, čo sa u 67-ročného pacienta potvrdila nákaza novým koronavírusom. Zdravotníkov rozdelili do troch skupín podľa času kontaktu s pacientom, ktorý žilinskú nemocnicu navštívil trikrát a až pri poslednom kontakte bol jeho test pozitívny.

(sita)

15:44

Výroba v trnavskej automobilke Groupe PSA Slovakia nebude obnovená ani na budúci týždeň. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca spoločnosti Peter Švec. Výrobné centrum v Trnave podľa neho posilnilo ochranné opatrenia tak, aby umožnilo podmienky na bezpečný a postupný štart produkcie. "Audit preverí správnosť implementácie posilnených opatrení a o dátume postupného a bezpečného spustenia výroby bude rozhodnuté v krátkej dobe," dodal Švec. Výroba v trnavskej fabrike bola prerušená 19. marca. Aktuálne "stoja" všetky štyri automobilky pôsobiace na Slovensku.

(sita)

15:40

Pred hraničnými priechodmi na vybraných úsekoch ciest v schengenskom priestore pribudli od piatka nové dopravné značky. Označovať budú zelené jazdné pruhy, tzv. "green lane", určené pre kamióny s vybraným nákladom. Na sociálnej sieti o tom informovala Polícia SR.

Polícia má v prípade kolón uprednostňovať cezhraničnú medzinárodnú dopravu prevážajúcu najmä zdravotnícky materiál, liečivá a materiál na ich výrobu, potraviny, pohonné hmoty, živé zvieratá a krmivo, vstupné produkty poľnohospodárskej výroby a poštové zásielky.

(tasr)

Pred hraničnými priechodmi pribudli značky Green lane.
15:08

Premiér v Sobotných dialógoch obhajoval návrh blackoutu: "Blackout je legitímny nástroj, o ktorom sa musíme rozprávať. Ľudia musia poznať pravdu a tá je taká, že so súčasnými opatreniami sa budeme s koronavírusom trápiť dlho. Podľa prognóz môžeme dôjsť do stavu, kedy nám na koronavírus zomrie denne 50 až 70 ľudí. Ak neprijmeme tvrdšie opatrenia, vírus sa bude ďalej šíriť. Potrebujeme dostať číslo prenosu z jedného človeka na iného pod "1". Ak to nespravíme, možno sa budeme trápiť rok. Uvažujeme napríklad nad zákazom vychádzania dôchodcov. Totálny blackout urobili vo Wu-chane a koronavírus porazili. Je to však len jedna z ciest, najodvážnejšia, no s najrýchlejšími výsledkami. Pre mňa je absolútna priorita ochrana života, nechcem byť premiérom, ktorému budú zomierať ľudia."

(sita)

15:07

Obdobie možného zákazu vychádzania by počas Veľkej noci platilo na viacero dní. "Áno, obmedzenie pravdepodobne bude na viacero dní. Slováci sú zodpovední, no nájdu sa výnimky. Preto zrejme to opatrenie počas Veľkej noci na obmedzenie pohybu bude. Zajtra o 16:00 sa o tom rozhodne. Požiadali by sme o pomoc armádu na dodržiavanie verejného poriadku, pretože musíme chrániť starších ľudí," povedal Matovič.

(sita)

14:55

Matovič na RTVS o návrhu zákazu vychádzania: "Ja osobne som prišiel s tým, aby sme cez Veľkú noc prijali opatrenie zákazu vychádzania. Samozrejme boli by tam nejaké výnimky. Môj návrh bol v tom, aby sme obmedzili všetko zbytočné. Navštíviť rodičov je síce pekné, ale ak to urobíte, myslite na to, aby ste mali koho o rok navštíviť. Dohodli sme sa všetci na krízovom štábe, že zajtra zasadnú na ÚKŠ špičky infektológov a dohodneme sa, čo s Veľkou nocou."

(sita)

14:53

Predseda vlády Igor Matovič navrhol na zasadnutí ústredného krízového štábu, aby počas nadchádzajúcich veľkonočných sviatkov platil zákaz vychádzania. Povedal to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Pripomenul, že o opodstatnenosti tohto návrhu majú v nedeľu (5. 4.) rozhodnúť špecialisti.

Zákaz vychádzania by mal podľa neho niekoľko výnimiek, povolené by bolo chodenie do práce, na nákup či k lekárovi. Platnosť tohto zákazu by si vedel predstaviť minimálne na obdobie od Veľkého piatku (10. 4.) do Veľkonočného pondelka (13. 4.), možno aj na viac dní.

(tasr)

14:50

Firma Chirana Medical Stará Turá dodá do konca júna 300 prístrojov určených na umelú pľúcnu ventiláciu, ktoré poputujú do slovenských nemocníc. V sobotu dopoludnia podnik navštívili premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí a slávnostne podpísali zmluvu.

14:45

Od pondelkového rána 7.00 h do platnosti vstúpia nové opatrenia, ktoré boli prijaté vládou SR na boj s novým koronavírusom. TASR o tom v sobotu informoval Úrad verejného zdravotníctva SR. Medzi opatrenia patrí napríklad to, že každý, kto vstúpi na územie SR po tomto čase, musí ísť do izolácie do určených zariadení na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky ochorenia COVID-19. Viac o opatreniach si prečítajte v článku.

(tasr)

14:45

Počet vyliečených pacientov u nás je aktuálne 8.

14:44

Oficiálne Slovensko nemá žiadne úmrtie na koronavírus, očakáva sa však, že prvou potvrdenou obeťou bude exprimátor Bojníc Vladislav Oravec.

14:39

Počet testov s negatívnym výsledkom sa na Slovensku vyšplhal na 13 160. Aktuálne je podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) hospitalizovaných 165 pacientov, z toho u 72 bol nový koronavírus potvrdený, v 93 prípadoch sa čaká na výsledok testov.

(tasr)

14:35

Dnes pribudlo 21 potvrdených prípadov nákazy. Rezort zdravotníctva spresnil, že v nových prípadoch z piatka ide o 65-ročnú ženu zo Žiliny, 58-ročného muža z Banskej Bystrice, 58-ročnú ženu zo Žiliny, 54-ročnú ženu z Prešova, 53-ročnú ženu z Prievidze, dvoch 50-ročných mužov z Košíc, 48-ročnú ženu z Trenčína, 46-ročného muža z Prievidze, 41-ročného muža z Kežmarku, 41-ročného muža z Prešova, 40-ročného muža z Tvrdošína, 33-ročného muža z Prešova, 33-ročného muža z Trnavy, 30-ročného muža z Michaloviec, 29-ročného muža zo Skalice, 28-ročného muža z Brezna, 26-ročnú ženu z Trnavy, 24-ročného muža z Bratislavy, 24-ročného muža z Trenčína a dvojročného chlapca z Trebišova.

(tasr)

14:35

Všetko podstatné ohľadom epidémie na jednom mieste vám prinášame aj v sobotu.

 

Diskusia / 0
Autor: TASR, SITA, Novy Cas
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Maley
Revolučný nápad v Škótsku: O osude brankára rozhodujúc fanúšikovia
(ilustračné foto)
Veľmi dôležité zistenie: Medzi nakazenými s príznakmi a bez je jeden zásadný rozdiel!
Peter Sagan
Foto
Peter Sagan bol na mieste činu: Výzvedy na štarte Tour!
Prezident SACKA Roman Berkes a generálna sekretárka SACKA Jana Varinská
Ľudia zavalili prezidenta Slovenskej asociácie cestoviek otázkami: Čítajte, čo bude s dovolenkami!
Minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS).
SaS: Pokles ekonomickej nálady na Slovensku je pre vládu varovaním
ZSSK vypraví posilové vlaky.
Vlaky zadarmo pre študentov sa obnovujú, medzinárodná doprava je stále zastavená
Materská škola a jasle sú architektonickým skvostom.
Foto
Do tejto škôlky v Banskej Štiavnici sa deti tešia viac ako ostatné: Pozrite sa, čo všetko tam na nich čaká!
Ľudia s ochrannými rúškami pri kaderníctve v Soule.
Opätovný nárast prípadov v Južnej Kórei: Vláda nariadila zase zatvoriť parky aj múzeá
Gula
Plzni vyšiel reštart: Guľa má stále stopercentnú bilanciu v českej lige
Monika Bagárová
Chaos pred finále SuperStar: Porotkyňa Bagárová porodila! Objaví sa na prenose?
Podľa Samuela z petržalskej pivárni budú mať mnohé prevádzky vážne problémy.
Dvojitý meter pri poplatkoch za prenájom terás v Bratislave: V Starom Meste odpustia len 50 %, v Petržalke aj 100%
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO)
Minister zdravotníctva: Koronavírus je potlačený, je ideálny čas na vyšetrenia pacientov