Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
03.04.2020, 07:33 | Správy | Domáce správy

Koronavírus na Slovensku: Čo bude s opatreniami na Veľkú noc? Krízový štáb zvoláva na pomoc špičkových odborníkov

Slovensko pokračuje v boji s nebezpečným koronavírusom! Obmedzí vláda Slovákom voľný pohyb?

Na Slovensku stúpajú prípady nákazy koronavírusom. Aktuálne je potvrdených 450 infikovaných. Od piatka štartuje masívne testovanie obyvateľov v rómskych osadách. 

Premiér čoraz intenzívnejšie spomína ešte tvrdšie opatrenia. Počas Veľkej noci chce Igor Matovič prijať výraznejšiu reguláciu voľného pohybu. V piatok má zasadať Ústredný krízový štáb, ktorý bude riešiť aj Veľkú noc. Všetky informácie vám prinášame v našom online prenose. 

Fotogaléria
24
fotiek v galérii

- Rozhodli sa priložiť ruku k dielu: Medici pomáhajú v boji s koronavírusom

- Slovenka prehovorila o živote v Taliansku: Na nákup raz do týždňa, strach o rodinu

- Chirana s košickými vedcami pripravujú megazásielku: Slovensku dodáme ďalších 300 ventilátorov

- Matovič chce pritvrdiť: Takto plánuje pokračovať v boji s vírusom

ONLINE: Koronavírus na Slovensku - 27. deň
22:36

Vážení čitatelia. ONLINE prenos z aktuálneho diania na Slovensku sa končí. Situáciu monitorujeme aj naďalej a všetky dôležité informácie prinesieme na webe a v denníku Nový Čas. Ďakujeme za pozornosť, pokojný zvyšok večera.

21:41

Výroba v trnavskej automobilke Groupe PSA Slovakia nebude obnovená ani na budúci týždeň. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca spoločnosti Peter Švec.

Viac sa dozviete TU.

21:12

Zástupca Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Michael Ryan sa v piatok vyslovil za širšie používanie podomácky vyrábaných rúšok. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa koordinátora krízovej pomoci nie je zahaľovanie nosa a úst, ktoré má chrániť pred kašľom alebo kýchaním, zlý nápad. Viac TU.

(ČTK)

20:59

Trnavský samosprávny kraj v piatok doručil do 1 500 ambulancií ochranné pomôcky pre lekárov a zdravotné sestry. Informoval o tom jeho odbor komunikácie. Podľa župana Jozefa Viskupiča ide o materiál zo štátnych hmotných rezerv, ale aj o rúška ušité v domovoch sociálnych služieb kraja, štíty z trnavského projektu pomoznemocnici.sk alebo z daru súkromnej firmy.

Trnavský kraj už distribuoval ochranné zdravotnícke pomôcky, respirátory a textilné rúška z vlastných obmedzených zdrojov pre lekárov v pľúcnych a ORL ambulanciách a zubárov, ktorí pri výkone svojho povolania patria ku skupine najviac vystavenej riziku nákazy novým koronavírusom. Onkológovia zase pracujú s pacientmi, ktorí majú oslabenú imunitu a sú najnáchylnejší na ochorenie.

(SITA)

20:54

Vľavo predseda vlády Igor Matovič a hlavný hygienik Ján Mikas počas prestávky rokovania krízového štábu.

Vľavo predseda vlády SR Igor Matovič a hlavný hygienik SR Ján Mikas
20:40

,,Na Slovensku je cez tieto sviatky zvykom cestovať krížom krážom po republike a navštevovať rodinu," povedal premiér s tým, že sa vláda bojí následkov. Rokovanie krízového štábu dnes ešte pokračuje. Opatrenia by mali byť oznámené najneskôr v pondelok.

20:34

,,Rozhodli sme sa po obšírnej debate absolvovať ešte jeden špeciálny krok. Zvolali sme konzílium špičkových slovenských infektológov a epidemiológov, detských lekárov, verejných zdravotníkov. To stretnutie sa bude konať v nedeľu poobede a podľa názoru týchto ľudí sa nakoniec rozhodne," povedal Matovič.

20:31

Premiér Igor Matovič po niekoľkohodinovom rokovaní krízového štábu uviedol, že rozhodnutie, aké opatrenia prijať pred sviatkami, nechajú na odborníkov.

20:30

Hlavný hygienik Ján Mikas na tlačovej konferencii zopakoval, že stretávanie sa a cestovanie počas Veľkonočných sviatkov je v súčasnej epidemiologickej situácii rizikové. ,,Mohli by sme o relatívne dobrú situáciu čo sa týka koronavírusu prísť," vyjadril sa.

20:26

Fanúšikovia futbalového Spartaka Trnava chcú finančne pomôcť svojmu klubu v čase epidémie kúpou virtuálnych vstupeniek. Prečítajte si článok

20:13

Spoločnosť Alpha medical od pondelka (30. 3.) do stredy (1. 4.) na odbernom mieste Corona Drive v Bratislave pred Železničnou nemocnicou a tiež z nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch otestovala na nový koronavírus dve stovky lekárov a iných. Jej generálny riaditeľ Peter Lednický tvrdí, že v testovaní na vlastné náklady bude pokračovať aj naďalej. Zároveň začali prijímať samoplatcov v ďalších dvoch mestách a trojica laboratórií Alpha medical už testuje aj vzorky od partnerov a štátu. Žiaden z nich nebol pozitívny na COVID-19.

(TASR)

19:57

Hasiči na ploche pred Fakultnou nemocnicou v Trnave počas piatka premiestňovali stan na dlhodobé zásahy, ktorý tam už dva týždne slúži na prvotné triedenie pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19. Z dôvodu rozširovania stanu o tzv. drive-in testovanie na nový koronavírus a zubnú ambulanciu ho bolo potrebné presunúť o 150 metrov, pričom bude stále slúžiť aj ako ochranná vstupná bariéra medzi zdravotníckym personálom a pacientmi.

(TASR)

19:39

Podľa verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej niektoré pôrodnice na Slovensku obmedzili právo rodičiek na sprevádzajúcu osobu pri pôrode v čase pandémie. Niektoré zdravotnícke zariadenia tiež podľa Patakyovej odopierajú ženám možnosť adekvátneho tíšenia bolesti prostredníctvom epidurálnej analgézie, prípadne nariaďujú vykonávanie cisárskych rezov, kliešťových pôrodov či oddeľovanie žien od novorodencov bez riadnej medicínskej indikácie. Viac TU.

19:32

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová uviedla, že zdravotnícke zariadenia v súvislosti s pôrodmi momentálne pracujú pod prísnymi protiepidemiologickými nariadeniami. „Momentálne sú pripravené odporúčania pre triedenie tehotných žien podľa podozrenia zo stretu s infekciou koronavírusom. Pripravené sú algoritmy na postup pri pôrode u rodičky s podozrením na koronavírus alebo s potvrdenou infekciou koronavírusom a algoritmy pre chod pôrodných sál vzhľadom na aktuálnu situáciu," vysvetlila.

(SITA)

19:18

Nie je možné očakávať, že by poisťovne mohli pristúpiť na paušálny odklad platieb poistného, pretože by sa v pomerne krátkom čase dostali do problémov. Uviedla to Eva Jacková, manažérka pre komunikáciu Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO). Banky sa na rozdiel od poisťovní s vládou dohodli, že umožnia občanom a malým podnikom odklad splátok úverov a pôžičiek.  "Odklad platenia poistného nie je riešenie. Ako reprezentant poisťovní pôsobiacich na Slovensku citlivo vnímame a chápeme nepriaznivú situáciu našich klientov v dôsledku mimoriadnej situácie spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19," priblížila.

Poisťovne ju podľa nej tiež pociťujú v plnom rozsahu tak ako všetci obyvatelia, inštitúcie aj podniky. Aj poisťovne fungujú s obmedzeným počtom zamestnancov, z ktorých väčšina musí pracovať z domu. Napriek tomu plnia všetky svoje záväzky z poistných zmlúv a v rámci svojich možností robia všetko preto, aby klientom uplatňovanie ich nárokov zjednodušili a pomohli im v núdzi.

(TASR)

19:01

Na nový koronavírus bolo doteraz vo väzenských ústavoch Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) testovaných 16 osôb a stále platí, že bol potvrdený len u jedného väzňa. V súčasnosti sa nachádza v preventívnej karanténe 111 osôb - väzňov a príslušníkov ZVJS. Uvádza ZVJS v piatok na svojej facebookovej stránke.

(TASR)

18:53

Dnes sa konalo testovanie na koronavírus v najväčšej rómskej osade Slovenska. Prečítajte si, ako prebiehalo.

Testovanie obyvateľov v rómskej osade Jarovnice.
18:38

Predseda vlády Igor Matovič navštívi spolu s ministrom zdravotníctva SR Marekom Krajčím v sobotu výrobnú spoločnosť Chirana Stará Turá. Po stretnutí s jej vedením symbolicky podpíšu zmluvu o záväzku spoločnosti vyrábať pľúcne ventilátory.

18:26

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok podpísala novelu Zákonníka práce a zákon o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19. Národná rada SR prijala oba zákony 2. apríla v súvislosti so zmiernením ekonomických a sociálnych dopadov súčasnej krízy pre pandémiu koronavírusu. Prezidentka sa zároveň obrátila na Ústavný súd SR v súvislosti so zákonom o sociálnom poistení, ktorý zavádza trináste dôchodky, tak, ako avizovala už 11. marca.

(SITA)

18:24

Sociálne dávky bude Slovenská pošta vyplácať občanom od pondelka 20. apríla až do 27. apríla. Občanom, ktorí sa nachádzajú v karanténe, poštári nedoručujú zásielky ani nevyplácajú dôchodky či sociálne dávky. Zákazník môže počkať na prebratie sociálnej dávky do času, kedy ukončí karanténu, respektíve kým sa situácia upokojí.

(TASR)

18:10

Policajti takto kontrolujú, či sú obchody a ďalšie prevádzky uzavreté.

18:04

Hlavné mesto prijalo nové opatrenia proti šíreniu koronavírusu. V piatkovej tlačovej správe o tom informoval hovorca bratislavského magistrátu Peter Bubla. "Mesto rozširuje pomoc pre seniorov. Nové opatrenia sa týkajú aj mestskej hromadnej dopravy zamerané na dodržiavanie bezpečného odstupu cestujúcich vo vozidlách MHD a intenzívnejšiu dezinfekciu vozidiel," uviedol magistrát a dodal, že vzhľadom na očakávané pekné počasie posilňuje aj hliadky mestskej polície najmä na obľúbených a často navštevovaných miestach v Bratislave, aby dohliadli na dodržiavanie odporúčaní hygieny a Ústredného krízového štábu SR. Viac TU.

(SITA)

17:48

Krízový štáb okresu Senica nesúhlasí so zriadením karanténneho centra v objekte internátu Strednej odbornej školy podnikania v remeslách a službách na Štúrovej ulici v Senici. Informovalo o tom mesto Senica. Internát ako miesto vhodné pre karanténu občanov pri návrate zo zahraničia ponúkol štátu zriaďovateľ školy, Trnavský samosprávny kraj. Krízový štáb nesúhlas podľa vedúceho odboru krízového riadenia Okresného úradu v Senici Igora Janšáka vysvetľuje „rizikovými faktormi“.

(SITA)

17:36

Košický župan Rastislav Trnka nie je spokojný s množstvom a kvalitou zdravotníckych pomôcok, ktoré kraju dodal štát. Prečítajte si článok.

17:28

Všetkých 118 pracovníkov Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku sa môže vrátiť do práce. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Petra Dišková, ich testy na prítomnosť koronavírusu boli negatívne. Niekoľko desiatok zamestnancov nemocnice muselo podstúpiť testy na koronavírus po tom, čo sa u 20-ročného pacienta z Čadce prejavilo po ôsmich dňoch od hospitalizácie ochorenie COVID-19.

(SITA)

17:26

Denná vyšetrovacia kapacita nového koronavírusu u súkromných laboratórií sa k piatku pohybuje k 1500 vyšetreniam. Počas budúceho týždňa sa však môže zdvojnásobiť, uviedol predseda Asociácie laboratórií Vladimír Ježík.

(TASR)

17:02

Ako ovplyvní epidémia koronavírusu Bratislavu? Mesto zverejnilo tri možné scanáre, posledný je hrozivý. Prečítať si ich môžete TU.

16:47

Žilinská Kia Motors Slovakia napokon obnoví svoju výrobu iba v dvojzmennej prevádzke. Automobilka o tom informuje na sociálnej sieti. "V týždni od 6. do 9. apríla pôjde výroba len na dve zmeny. Nočná zmena vyrábať nebude. Dôvodom je náhla a neočakávaná situácia na trhu," uvádza spoločnosť. Pôvodne pritom chcela Kia od pondelka 6. apríla do štvrtka 9. apríla vyrábať v štandardnom trojzmennom režime a následne až po Veľkej noci prejsť na dvojzmennú prevádzku, ktorá má trvať do konca apríla.

(SITA)

16:39

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus v piatok absolvoval video konferenciu so svojimi kolegami zo zahraničných rezortov členských štátov EÚ. Rozberali aj šírenie dezinformácií ohľadom koronavírusu. „Je alarmujúce, že si ľudia myslia, že nám EÚ pomáha menej ako Rusko alebo Čína,“ reagoval tak na výsledky prieskumu, ktorý pre Denník N robila agentúra Focus.

Z neho vyplýva, že Slováci považujú za krajinu, ktorá im najviac pomáha v boji proti vírusu, práve Čínu. Tá však Slovensku prostriedky na boj proti nemu najmä predáva. Štátny tajomník tiež zdôraznil, že pomoc od Ruska sa rovná nule. „Len za včera bolo z európskych zdrojov schválených päť miliárd eur pre Slovensko. Čo je takmer tretina príjmov rozpočtu Slovenskej republiky na rok 2020. Ak toto je nič, tak potom neviem, čo viac by sme mohli čakať,“ dodal Klus.

(SITA)

16:27

Každý človek, ktorý príde zo zahraničia, skončí v štátnej karanténe. Informoval o tom štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS). V tejto veci by podľa neho pomohla asistencia polície. Informoval tiež, že v štátnych zariadeniach dochádzajú voľné miesta na ubytovanie. Viac TU.

(SITA)

16:13

Prezidentka Zuzana Čaputová sa na dnešnom stretnutí krízového štábu zaujímala najmä o ochranné pomôcky pre ľudí, ktorí sú v boji proti koronavírusu v prvej línii a o seniorov. Informovala o tom vo svojom profile na sociálnej sieti. Hlava štátu tiež upozornila na domáce násilie, ktorého miera počas karantény vo svete narastá. Taktiež zdôraznila, že v čase pandémie je dôležité, aby ľudia dostávali informácie o jednoznačne prijímaných rozhodnutiach.

(SITA)

16:10

V týchto dňoch môžu občania pravidelne počuť v uliciach Banskej Bystrice hlásenia zo služobných vozidiel mestskej polície o opatreniach, ktoré je potrebné dodržiavať počas mimoriadnej situácie v súvislosti s novým koronavírusom. Od začiatku apríla je mestská polícia posilnená, jej rady sa rozrástli o šesť príslušníkov.

(TASR)

15:59

Otvorenie škôl považuje hlavný hygienik Mikas za rizikovú vec. "To by bolo veľké opatrenie na uvoľnenie. Po Veľkej noci budeme zvažovať, aká bude situácia u nás aj v ostatných štátoch. Jedno s druhým súvisí," povedal. Hlavný hygienik je podľa vlastných slov opatrný v prognózach, pretože sa ešte nevie, ako sa bude vírus šíriť počas leta.

(TASR)

15:59

Veľká noc môže byť riziková z dôvodu, že môže dochádzať k zhromaždeniam ľudí na jednom mieste. Uviedol to hlavný hygienik SR Ján Mikas pred piatkovým zasadnutím krízového štábu. Mikas hovorí, že na štábe sa bude diskutovať o všetkých plusoch a mínusoch sprísnenia opatrení cez veľkonočné sviatky. "Samozrejme, všetko je o zodpovednosti ľudí. Všetci si uvedomujeme, aká je situácia a nikto nechce taký scenár, ako majú v Taliansku či Španielsku," poznamenal hlavný hygienik.

(TASR)

15:47

Samospráva mesta Vysoké Tatry upozorňuje, že v posledných dňoch sa objavili prípady obťažovania seniorov, ktoré súvisia s výskytom nového koronavírusu. Mestská polícia vo Vysokých Tatrách spolu s Fórom pre pomoc starším varuje seniorov pred podvodníkmi. "Objavili sa podvodníci, ktorí ponúkajú meranie teploty a pomoc s nákupom. Chcel by som našich seniorov poprosiť, aby boli ostražití, nepúšťali si cudzích ľudí do bytu a aj napriek tejto situácii mysleli na svoje zdravie a bezpečie," upozornil zástupca náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Jozef Štefaňák.

(TASR)

 

15:33

Pavol Múdry hovorí, že premiér Igor Matovič by mal zvážiť, či pôvodne plánovaných desať miliónov eur ročne pre investigatívnych novinárov neprerozdelí všetkým médiám, ktoré sa v súvislosti s koronavírusom ocitli v kríze. Zdôrazňuje, že médiá trápi pokles inzercie a v prípade tlačených médií aj pokles predaja. Myslí si však, že by mohli prežívať vďaka prípadnému záujmu čitateľov o predplatné.

(SITA)

15:31

Tlačené a digitálne médiá zaznamenali 40 percentný pokles predaja a enormný prepad reklamy. Uviedla to Eva Pauliaková, výkonná riaditeľka Asociácie tlačených a digitálnych médií. Ako dodala, obrátili sa preto so žiadosťou o podporu médií na ministerku kultúry Natáliu Milanovú aj ministra financií Eduarda Hegera (obaja OĽaNO). Ako zdôrazňuje aj člen Tlačovo-digitálnej rady SR Pavol Múdry, ministerstvo kultúry je prvým bodom kontaktu pre médiá, preto by práve tento rezort mal apelovať na vládu, aby riešila, ako im pomôcť.

(SITA)

15:27

Ako funguje predaj rúšok v automatoch v Kežmarku a Prievidzi si prečítajte v článku.

Sladkosti v automate vymenili za rúška.
15:25

Nemocnica Košice - Šaca pripravuje v týchto dňoch vysunuté pracovisko pre triedenie pacientov už pred vstupom do jej areálu a zabezpečenie odberového miesta pre testovanie na ochorenie COVID-19. "Pred areálom nemocnice sme postavili stany. Jeden z nich bude slúžiť na triáž, teda triedenie pacientov pred vstupom do areálu. Zvyšné dva pripravujeme ako odberové miesto pre testovanie na ochorenie COVID-19," uviedol riaditeľ nemocnice Ján Slávik.

Testovanie pacientov na COVID-19 sa v tomto zdravotníckom zariadení momentálne nevykonáva. Pacient, ktorý má pozitívnu epidemiologickú anamnézu, klinické príznaky ochorenia, alebo bol v priamom kontakte s ochorením, je odklonený na kliniku infektológie košickej univerzitnej nemocnice.

(TASR)

15:15

Od 15:00 hod. zasadá na Úrade vlády krízový štáb. Rieši aj možné sprísnenie opatrení počas veľkonočných sviatkov.

15:02

Bežná verejnosť si už respirátory FFP2 a FFP3 nekúpi. Parlament v piatok schválil zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením COVID-19 v oblasti zdravotníctva. Ním sa obmedzí distribúcia osobných ochranných prostriedkov. Výnimkami v tomto zákaze sú napríklad poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, zdravotnícki pracovníci či orgány štátnej správy alebo územnej samosprávy. Ak niekto takýto ochranný prostriedok predá, môže dostať pokutu od Slovenskej obchodnej inšpekcie v sume od tisíc do 10-tisíc eur. O ďalších prijatých opatreniach si prečítajte TU.

(SITA)

14:56

Vďaka projektu Právo v rúškach budú mať ľudia najdôležitejšie právne vzory dostupné z domova. Myslí si to advokát Oliver Majdúch, ktorý so skupinou advokátov spustil web, na ktorom nájdu ľudia a firmy právne odporúčania, postupy a vzory dokumentov pre momentálnu situáciu. Na webe www.pravovruskach.sk nájdu záujemcovia zadarmo vzory z oblastí obchodných vzťahov, pracovného práva, daní, konkurzov, realít, náhrady škody, ale aj zdravotníckeho práva.

(TASR)

14:45

Bardejovská firma Hudos sa pre situáciu s novým koronavírusom dostáva podľa jej majiteľa do problémov. Prevádzkuje 150 kamiónov a zamestnáva 250 ľudí. Podľa majiteľa spoločnosti Pavla Hudáka je problémom minimálna pomoc štátu pri platení pracovníkov, ktorí sú v práci.

"Vzhľadom na prijaté opatrenia štátu začína byť výhodou nepracovať. Pracovník, ktorý je doma z titulu prekážky v práci na strane zamestnávateľa, má vyšší zákonom stanovený príjem, v podobe 80 % priemernej mzdy, ako pracovník, ktorý pracuje. Ten má k dispozícii základný plat a nenárokovateľné prémie, čo umožňuje nižší príjem zamestnanca. Motivácia ľudí nepracovať je vysoká a naďalej sa opatrením štátu zvyšuje, napríklad návrhom na predĺženie podpory v nezamestnanosti. Ľudia, ktorí pracujú vo firmách, ktoré môžu pracovať, sú motivovaní dávať výpovede a prečkať na úkor štátu túto krízu doma," zdôraznil.

(TASR)

14:31

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) chce pokračovať v zmierňovaní zákazov prijatých vládou na ochranu pred pandémiou ochorenia COVID-19. Po pondelkovom (30. 3.) otvorení predajní so záhradkárskymi potrebami, farbami či železiarskym tovarom, chce v piatok na zasadnutí krízového štábu navrhnúť aj otvorenie predajní automobilov.

(TASR)

14:29

Predaj niektorých ochranných prostriedkov sa má obmedziť, kolektívne orgány rezortu zdravotníctva by mali získať možnosť prijímať svoje rozhodnutia aj formou per rollam. Vyplýva to zo zákona o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 v oblasti zdravotníctva z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorý v piatok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Poslanci o návrhu rokovali v skrátenom legislatívnom konaní.

(TASR)

14:28

V Centre účelových zariadení Smrekovec na Donovaloch, ktoré v súčasnosti slúži ako jedno z karanténnych zariadení pre repatriantov prichádzajúcich zo zahraničia, je aktuálne ubytovaných 28 ľudí. TASR o tom v piatok informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

"Na jeho chod dozerá podporný tím hasičov, ktorý je tvorený príslušníkmi z Okresného riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici. Tak, ako v ostatných karanténnych zariadeniach, aj tu platí vysoký stupeň ochrany. Stravu repatriantom roznášajú hasiči pred dvere izby. K osobnému kontaktu nedochádza," zdôraznila Farkasová.

(TASR)

14:18

V nedeľu (5. 4.) bude vypravený ďalší repatriačný let z Londýna do Bratislavy. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR na svojej webovej stránke.

Lietadlo odletí z londýnskeho letiska Stansted na bratislavské letisko Milana Rastislava Štefánika o 18.00 h. Rezort diplomacie tiež informoval, že v nedeľu je zároveň pripravený aj let z Bratislavy do Londýna s odletom o 14.45 h.

(TASR)

13:52

Finančné dosahy pandémie nového koronavírusu pocítila už takmer polovica Slovákov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos. Prieskum realizovali na vzorke 1003 respondentov vo veku 18 a viac rokov 27. až 30. marca. Akú skupinu ľudí koronakríza zasiahla najtvrdšie?

(TASR)

13:48

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) v rámci preventívnych opatrení súvisiacich so šírením nového koronavírusu zriadil špeciálnu linku aj mailový kontakt. Určený je na pomoc ľuďom, ktorí sa v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 ocitli v ohrození života a zdravia.

"Kontakt korona@unsk.sk a telefónne číslo 0911 772 757 slúži v pracovných dňoch v čase od 7. do 13. hodiny iba pre prípady, ak je reálny predpoklad, že by mohlo prísť k ohrozeniu života a zdravia," uviedla hovorkyňa predsedu NSK Oľga Prekopová.

(TASR)

13:47

Mesto Nitra sa pridalo do výrobného reťazca, v rámci ktorého nadšenci, vlastníci 3D tlačiarní, ale aj väzni vyrábajú ochranné štíty pre zdravotníkov. Špeciálny materiál, ktorý radnica získala, rozváža po celom kraji ľuďom, ktorí dokážu štíty na svojich 3D tlačiarňach vyrobiť. Následne ich podľa hovorcu mesta Tomáša Holúbeka skompletizujú väzni.

(TASR)

13:46

Nemiestne žarty spojené s hrozbou novým koronavírusom môžu komplikovať prácu zdravotníkom i vystrašiť občanov. K takémuto prípadu došlo vo štvrtok (2. 4.) v Košiciach, keď mužovi prišla klamlivá SMS správa, aby sa okamžite dostavil na infekčné oddelenie. Informovala o tom polícia.

(TASR)

13:45

Akademický rok sa na vysokých školách nebude predlžovať, záverečné štátne skúšky absolvujú študenti aj pri mimoriadnych opatreniach. Na dnešnom stretnutí s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom (SaS), zástupcami Slovenskej rektorskej konferencie a predsedom výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo Robertom Redhammerom to naznačili rektori vysokých škôl. Prečítajte si článok.

(SITA)

13:11

Tzv. vypnutie Slovenska by nič pozitívne neprinieslo, naopak, slovenská ekonomika by totálne skrachovala. Na piatkovej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda opozičnej ĽSNS Marian Kotleba. 

(TASR)

13:00

Od piatka prebieha na Slovensku testovanie obyvateľov v rómskych osadách. Takto vyzerá testovanie v Jarovniciach na východe Slovenska.

Testovanie obyvateľov v rómskej osade Jarovnice.
12:44

Ochorenie COVID-19 potvrdili u jedného nezdravotníckeho pracovníka Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline. Doteraz nemá príznaky ochorenia a zostáva v domácej izolácii. Podľa televízie TA3 ide o upratovačku. 

Pozitívne testovaný zamestnanec podľa nej vykonával na oddelení obslužné práce so štandardnými ochrannými prostriedkami (rúško, rukavice). "Aktuálne sa koná posudzovanie epidemiologickej anamnézy a klinického stavu kontaktov daného zamestnanca zo strany regionálneho úradu verejného zdravotníctva i našej nemocnice. Nie je potvrdený pôvod prenosu ochorenia, preto nie je možné stanoviť, či dva pozitívne prípady spolu vôbec môžu súvisieť. Ďalší prípadne dotknutí zamestnanci budú okamžite umiestnení do domácej izolácie a v prípade úzkeho kontaktu absolvujú na šiesty deň od posledného kontaktu test," vysvetlila hovorkyňa nemocnice.

(TASR)

12:20

Jarné upratovanie, pozostávajúce z rozmiestnenia veľkokapacitných kontajnerov a realizácie mobilného zberu nebezpečného odpadu z domácností, presúva mesto Rimavská Sobota na neskorší termín. Informuje o tom na svojej internetovej stránke rimavskasobota.sk s tým, že dôvodom je epidémia nového koronavírusu.

(TASR)

12:19

Najväčšia bratislavská mestská časť Petržalka distribuuje pre pandémiu nového koronavírusu darované textilné ochranné rúška najmä osamelým seniorom a ďalším rizikovým skupinám. Samospráve dávajú rúška obyvatelia i firmy. S distribuovaním ochranných rúšok najmä seniorom pokračuje aj bratislavská mestská časť Vrakuňa.

(TASR)

12:18

Primátor Bratislavy Matúš Vallo chce, aby zasadlo v apríli mestské zastupiteľstvo. Ako podotkol, bude to však záležať na aktuálnej situácii okolo nového koronavírusu. Mesto chce však nájsť spôsob, ako rokovanie poslancov zrealizovať. Marcové zastupiteľstvo bolo pre pandémiu nového koronavírusu zrušené, najbližšie zasadnutie bratislavských mestských poslancov je plánované 30. apríla.

(TASR)

12:18

Ružomberská radnica vydala nariadenie, prostredníctvom ktorého uzatvára všetky detské ihriská v meste. Zatvorenie zabezpečí mestská polícia. Opatrenie má zabrániť šíreniu nového koronavírusu. TASR o tom v piatok informoval hovorca ružomberského primátora Viktor Mydlo.

(TASR)

11:55

Minister financií predstavil tri riešenia pomoci Slovákom

Pomoc sa týka toho, aby žiadny človek neprišiel o strechu nad hlavou, uviedol minister. 

- odklad splátok úverov pre občanov až do 9 mesiacov, v registri nebudú uvedení ako neplatiči

- odklad úverov do obdobia 9 mesiacov pre SZČO, malé a stredné firiem 

- zvýšenie bezkontaktných platieb z 20 na 50 eur. 

11:51

Počet infikovaných sa zvýšil o 24. Celkovo nakazených je teda 450. Testovaných bolo vo štvrtok 1454 ľudí, uviedol počas brífingu premiér Igor Matovič. 

11:42

Sú známe výsledky zamestnancov žilinskej nemocnice! Koronavírus zistili u upratovačky, ostatných 37 zdravotníkov má výsledky negatívne. Informáciu priniesla televízia TA3. 

Zamestnanci nemocnice prišli do kontaktu s pacientom, ktorému bol neskôr zistený koronavírus. 

11:11

Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský varuje pred možným scenárom tzv. blackoutu, ktorý by mohol v PSK ohroziť fungovanie mnohých rodín. TASR o tom informoval hovorca KDH Stano Župa.
"Nikto z nás nebol pripravený na hrozbu takých rozmerov, ako je COVID-19, a vláda to má dnes extrémne ťažké. Musíme však mať na pamäti aj fatálne ekonomické škody, ktoré môžu nepredstaviteľne ohroziť fungovanie mnohých rodín, na čo sa v Prešovskom kraji s najvyššou nezamestnanosťou pozeráme o to citlivejšie a s veľkým apelom na zodpovednosť," uviedol predseda PSK.

(TASR)

10:56

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) začal variť jedlo pre ľudí bez domova. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman. „Ľuďom bez domova sme sa rozhodli takýmto spôsobom trošku zľahčiť ich životnú situáciu. V Bratislave ich žije približne 4-tisíc. Začíname zatiaľ so 100 porciami denne, ale budeme pokračovať a vieme ísť do kapacity takmer k 300 porciám denne," uviedol predseda BSK Juraj Droba.

(SITA)

10:46

Dobrovoľníci Územného spolku Slovenského Červeného kríža (ÚzS SČK) Žilina za dva týždne spolu s mestom Žilina ušili a nabalili 6477 rúšok pre 1737 domácností, záchrannú zdravotnú službu, detské oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline a zariadenia pre seniorov. TASR o tom informoval predseda ÚzS SČK v Žiline Peter Martinek.

Na výrobe, balení a doručovaní rúšok sa podieľa 23 dobrovoľníkov. "Mnohí prijali výzvu a zapojili sa doslova zo dňa na deň. Aj touto cestou im ďakujeme, že sa bez nároku na odmenu rozhodli nesedieť doma a prísť pomôcť. Šitím, strihaním, balením, rozvozom rúšok do schránok," uviedol Martinek.

(TASR)

10:40

Ľudia, ktorí majú negatívnejšie postoje k očkovaniu, sú menej ochotní dať sa zaočkovať proti novému koronavírusu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovalo Centrum spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied (CSPV SAV). Vyplýva z neho tiež, že postoje Slovákov k vakcinácii sa po „koronakríze“ môžu zmeniť. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

Centrum prostredníctvom prieskumu zisťovalo, aké majú Slováci vedecké myslenie a či toto myslenie dokáže pomôcť v čase pandémie. Ako podotkla Hucáková, vedecká gramotnosť nie je dôležitá len pre tých, ktorí sa chcú venovať vede. Podľa nej je dôležité, aby človek rozumel výsledkom vedeckého bádania, keďže na základe nich by mohol robiť zodpovedné rozhodnutia.

10:36

Samospráva Handlovej zriadila telefonickú linku podpory. Dopomôcť má k zvládnutiu záťažových situácií v súvislosti s opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu. Ľuďom na nej bude poskytovať pomoc psychológ i zástupcovia handlovskej farnosti. Informovala o tom hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

(TASR)

10:34

V školských jedálňach sa bude môcť pripravovať jedlo pre seniorov a sociálne znevýhodnené deti, zamestnanci kuchýň však budú musieť dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Pre sociálne znevýhodnené deti je možné pripravovať a podávať len suchú stravu. Vyplýva to z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré vstúpilo do účinnosti v piatok. TASR o tom informovala jeho hovorkyňa Daša Račková.

(TASR)

10:32

Lekáreň v levickej nemocnici prijala pre pandémiu nového koronavírusu viaceré preventívne opatrenia. Zamerané sú na ochranu zákazníkov, pacientov, ale aj personálu lekárne.

Jedným z nových opatrení je obmedzený vstup do lekárne. "Pacienti sem smú vstupovať len po jednom, s ochranným rúškom alebo inou ochranou tváre. Ďalšou novinkou je dezinfekcia rúk, ktorá sa nachádza pri vstupe, a v tomto období preferujeme bezkontaktné platby," uviedol odborný zástupca lekárne Michal Krammer.

(TASR)

10:27

Poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli v piatok do druhého čítania návrh zákona o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 v oblasti zdravotníctva z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Cieľom návrhu je odstrániť prekážky, ktoré by bránili poskytovateľom zdravotnej starostlivosti sústrediť sa predovšetkým na pacientov s novým koronavírusom. Rovnako má zmierniť negatívne vplyvy v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie z 11. marca 2020 a vyhlásením núdzového stavu z 15. marca 2020.

(TASR)

10:03

Prezidentka Zuzana Čaputová prišla na stretnutie s členmi permanentného krízového štábu.

Prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič.
09:58

Posunutie splatnosti marcových sociálnych a zdravotných odvodov pre časť zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) až na koniec júla parlament prerokuje v zrýchlenom režime už na aktuálnej schôdzi. Národná rada SR totiž schválila návrh vlády, aby sa poslanci návrhom novely zákona o sociálnom poistení zaoberali v skrátenom legislatívnom konaní. Za skrátené konanie hlasovalo všetkých 100 prítomných poslancov.

(SITA)

09:39

Mesto Košice prispeje nasledujúce tri mesiace na zabezpečenie stravy seniorom, ktorých dôchodok nepresiahne 450 eur. Mestské zastupiteľstvo schválilo príspevok jedno euro na jedno jedlo denne a zároveň jedno euro za donášku jedla k nim domov. Nárok na takýto finančný príspevok ma podľa magistrátu až 15-tisíc stravníkov - seniorov. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

(SITA)

09:35

Po donáškach potravín a liekov pre seniorov a distribuovaní rúšok a ochranných rukavíc seniorom nad 75 rokov prichádza mesto Kežmarok s ďalšou novinkou na ochranu svojich občanov pred koronavírusom. Textilné rúško si môžu Kežmarčania kúpiť už aj v automate.

Nápad zriadiť automat na rúška vzišiel z iniciatívy mestského kultúrneho strediska v Kežmarku. „Keďže automat na sladkosti, ktorý bol umiestnený v priestoroch zimného štadióna nebol dlhšie využívaný, rozhodli sme sa ho využiť inak. Potraviny sme vymenili za to, čo ľudia teraz potrebujú najviac,“ povedala riaditeľka strediska Barbora Kaprálová. Automat na rúška je od štvrtka umiestnený pri bankomatoch vo vstupe do supermarketu Tesco v Kežmarku a prístup k nemu majú všetci záujemcovia o rúška.

(SITA)

09:10

Ohrození lekári z obcí Jarovnice a Hermanovce získali od Prešovského samosprávneho kraja (PSK) vo štvrtok (2. 4.) ochranné prostriedky. Kraj tak reagoval na ich nedostatok v ambulanciách a obavy lekárov zo šírenia nového koronavírusu v obciach, kde sa podľa Ley Heilovej z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK vrátilo približne 40 ľudí zo zahraničia.

(TASR)

08:44

Európska komisia (EK) dnes zverejnila ďalší balík návrhov opatrení, ktoré súvisia so súčasnou krízou spôsobenou ochorením COVID-19. Mimoriadne pozitívne je, že v ňom zohľadnila viacero slovenských návrhov. Tie prezentovala minulý týždeň počas videokonferencie s Európskou komisiou a členskými štátmi Európskej únie (EÚ) podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová.

„Som nesmierne rada, že si Európska komisia vypočula naše návrhy a zahrnula ich do návrhu novej legislatívy na boj proti koronavírusu. Pre Slovensko sú to vynikajúce správy. Nevyčerpané financie vláda môže v aktuálnej krízovej situácii rýchlo a flexibilne nasmerovať tam, kde to naši ľudia a firmy najviac potrebujú,“ povedala vicepremiérka Veronika Remišová.

(SITA)

08:41

Musíme ešte pritvrdiť, prepáčte. Uverejnil vo štvrtok 2. apríla neskoro večer na sociálnej sieti premiér Igor Matovič (OĽaNO) na margo boja s koronavírusom. Zároveň dodal, že tvrdšie opatrenia Slovákom zoberú zo slobody a budú slzy a strádanie. No iba tak zachránime stovky či tisíce životov našich blízkych, dodal.

"Opatrenia, ktoré sme spustili, nás posunuli na tretie miesto na svete v ochrane ľudí pred koronou! Preto, ak nepoľavíme a pritvrdíme ešte viac v našom doterajšom ´blackoute´, t.j. vypínaní/spomalení Slovenska, hnusobu porazíme," napísal premiér.

(SITA)

08:33

Spolu 62 zamestnancov Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Žilina zostalo v domácej izolácii po tom, čo sa u jedného z pacientov potvrdilo ochorenie COVID-19. So 67-ročným mužom prišli zdravotníci do kontaktu viackrát, keďže tu v prvej polovici marca absolvoval operáciu. Hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková informovala, že muža previezli na Kliniku infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Martin.

(SITA)

08:19

Asociácia priemyselných zväzov (APZ) žiada vládu, aby v záujme udržania pracovných miest počas súčasnej krízy po vzore Rakúska a Nemecka zaviedla tzv. kurzarbeit. Vie si predstaviť model, ktorý predstavil minister hospodárstva Richard Sulík na stretnutí so zamestnávateľskými zväzmi. Podľa tohto modelu by 20 % z priemernej mzdy zamestnanca platil zamestnávateľ a 60 % štát. Zvyšných 20 % by bola ušlá časť mzdy ako príspevok zamestnanca, ktorý je doma a nepracuje. "Pri priemernej mzde 1 100 eur mesačne by však dostal o 132 eur viac ako v prípade poberania dávky v nezamestnanosti," uvádza APZ v tlačovej správe. Náklady na mzdy zamestnancov je podľa zamestnávateľov možné financovať z Európskeho sociálneho fondu.

(SITA)

08:14

Štátne hmotné rezervy aj štát ako taký sa od utorka 31.marca 2020 začal naozaj zaujímať o možnosti a kapacity firmy Chirana T.Injecta zo Starej Turej. Najväčší slovenský výrobca zdravotníckych ihiel a striekačiek to uvádza vo svojej tlačovej správe. Firma, ktorú vlastní investičná skupina Wood&Co podniká aj v Číne, má tam k dispozícii vlastný sklad a vie Slovensku efektívne pomáhať v dovoze prakticky akéhokoľvek zdravotníckeho materiálu. Má napríklad kapacity dovážať milión certifikovaných rúšok (0,50 centa za kus) týždenne a na dlhodobej a pravidelnej báze. Firma disponuje desaťročnými záznamami o kvalite jednotlivých čínskych dodávateľov.

(SITA)

08:09

Náhradu umelej pľúcnej ventilácie doktorandov Samuela a Daniela Furkovcov z Katedry fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK čaká v nedeľu 24-hodinová skúška, po ktorej by mali prístroj začať naplno vyrábať.

Zariadenie bude v nedeľu 24 hodín pripojené na simulátor na lekárskej fakulte a následne bude priebeh testovania vyhodnocovať anestéziológ. Ak prístroj prejde skúškou, chceli by sme s výrobou začať už v pondelok a rovno spraviť 15 až 20 kusov, ktoré vieme skonštruovať v priebehu jedného dňa, aby sme s prístrojmi mohli ísť čím skôr do zahraničia,“ povedal pre agentúru SITA asistent na anestéziológii Dalibor Gallik z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý spolu s primárom oddelenia ambulantnej chemoterapie Patrikom Palackom a bratmi Furkovcami participoval na zostrojení prístroja.

(SITA)

07:47

Dezinfekciou okolia artézskych studní, lavičiek, kontajnerových stanovíšť, zastávok hromadnej dopravy a ďalších priestranstiev zapojí samospráva Lučenca svoj dobrovoľný hasičský zbor (DHZ) do prevenčných aktivít proti novému koronavírusu. Mesto o tom informuje na sociálnej sieti.
Dezinfekcia sa bude uskutočňovať podľa harmonogramu za prítomnosti vysokého tlaku vody a dezinfekčného protivírusového prostriedku, konkretizuje samospráva s tým, že ide o druhú fázu čistenia, ktorá nadväzuje na strojovú dezinfekciu ulíc a chodníkov.

(TASR)

07:45

Zvierací miláčik nemôže ísť do karanténneho zariadenia štátu. Žiadne z týchto zariadení nie je určené pre zvieratá, informuje o tom Ministerstvo vnútra SR na sociálnej sieti.

Štát umožňuje občanom stráviť čas karantény v štátnych zariadeniach, aby nevystavili riziku svojich rodinných príslušníkov a aby sa zabránilo nekontrolovateľnému šíreniu nákazy. "Dôrazne upozorňujeme a vyzývame ľudí, ktorí majú v úmysle vrátiť sa na územie Slovenska a sú majiteľmi domáceho zvieraťa, aby pred vycestovaním domov zabezpečili pre svojho domáceho miláčika miesto, kde počká, kým oni absolvujú karanténu," uviedol rezort vnútra.

(TASR)

07:32

Vzhľadom na opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu prijalo mesto Myjava kroky na zmiernenie ekonomických dosahov na obyvateľov. Informoval o tom hovorca mesta Myjava Marek Hrin.
Mesto rozhodlo o zrušení povinnosti platenia nájmu za prenajaté priestory, priestranstvá a pozemky mesta. "Ide o prevádzky, v ktorých sa vykonávajú činnosti a služby podnikateľmi a samostatne zárobkovo činnými osobami a ktoré sú zatvorené na základe rozhodnutia Ústredného krízového štábu SR," uviedol Hrin.

(TASR)

Diskusia / 0
Súvisiace články:
Autor: TASR, SITA, Nový Čas
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Odporúčame z TIVI.sk
Odporúčame z TIVI.sk
Martin Škrtel nemohol byť s výkonu tureckého celku nadšený.
Foto
Z postupu sa teší aj Barcelona a Juventus, United vyškolili Škrtelov Basaksehir
Parížsku katedrálu Notre-Dame zachvátil požiar 15. apríla.
Foto
Historický míľnik pre Notre-Dame: Žeriav odviezol posledné rúry z poškodeného lešenia
Biden: V Bielomdome vystrieda seniora Trumpa.
Biden dostáva jednu skvelú správu za druhou: Po Pensylvánii vyhral aj v Nevade
Počas sviatkov sa v rámci Británie uvoľnia všetky zákazy týkajúce sa cestovania.
V Británii sa bude sviatkovať vo veľkom: Užijú si Vianoce bez protipandemických opatrení
Polícia uviedla, že nie je jasné, prečo 28-ročná švajčiarska občianka zaútočila na iné ženy.
Foto
Teroristický útok vo Švajčiarsku? Žena schmatla okoloidúce za krk a vytasila nôž
Ľudia v uliciach Madridu s rúškami na tvári, aby sa ochránili pred pandémiou koronavírusu.
Španieli maju s vakcínou proti COVID-19 veľké plány: Vieme, kto dostane prednosť
Attila Végh.
Bojovník Végh ako ho nepoznáte: Jeho fotka z detstva vás dostane
Sexsymbol Chris Hemsworth na sebe maká čoraz viac: Svalnatým telom ohúri nejednu ženu
Sexsymbol Chris Hemsworth na sebe maká čoraz viac: Svalnatým telom ohúri nejednu ženu
Kamila Moučková na snímke z roku 2019.
Foto
Zomrela hlásateľská legenda Kamila Moučková († 92): Stala sa symbolom augusta 1968!
Futbalista Chelsea Londýn Olivier Giroud (uprostred) sa teší so spoluhráčmi.
Foto
Liga majstrov pozná prvých postupujúcich: Chelsea aj Sevilla idú do osemfinále
Premiér Andrej Babiš
Česko hlási rapídny nárast infikovaných: Premiér vyložil karty na stôl, žiada dobrovoľné testovanie
Ľudia protestovali pred Brandeburskou bránou v Berlíne,
Foto
Nenávisť voči Židom v Nemecku narastá: Prstom ukazujú na pandémiu COVID-19