Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
02.04.2020, 07:38 | Správy | Domáce správy

Koronavírus na Slovensku: Poplach v Žiline! 62 zamestnancov fakultnej nemocnice je v izolácii

Zákerná nákaza ochromila celý svet a nevyhla sa ani Slovensku.

Slovensko bojuje s koronavírusom! Počet nakazených ľudí v stredu stúpol na 426, vláda priebežne zavádza prísne opatrenia, premiér Matovič čoraz častejšie spomína takzvaný blackout - a síce úplné vypnutie Slovenska na niekoľko týždňov. Ako bude štát ďalej postupovať? Aktuálne informácie zo štvrtka vám prinášame v online spravodajstve.

Fotogaléria
10
fotiek v galérii

-Šéf Železiarní Podbrezová Soták si nedával servítku pred ústa: Toto je najväčšia kríza od vojny

-Exprimátora Oravca († 60) označili za prvú obeť koronavírusu: Kto ponesie zodpovednosť za jeho smrť?

-Namiesto zníženia platov fond od politikov, Matovič sa vzdáva mzdy: Takto hodnotí riešenie politológ

-V Ružomberku mal pacient pozitívny test až na druhýkrát! V karanténe skončili desiatky lekárov

-Šokujúce plány premiéra: Vypne Matovič celé Slovensko?! Vzbura expertov aj koaličných partnerov

ONLINE: Koronavírus na Slovensku - 26. deň
22:15

Vážení čitatelia. ONLINE prenos z aktuálneho diania na Slovensku sa končí. Situáciu monitorujeme naďalej a všetky dôležité informácie prinesieme na webe a v denníku Nový Čas. Ďakujeme za pozornosť, pokojný zvyšok večera.

21:22

Počet hlásených prípadov nákazy novým koronavírusom na celom svete prekročil milión! Viac TU.

(TASR)

20:49

Spolu 2600 bavlnených rúšok na ochranu proti novému koronavírusu darovala mestu Lučenec počas tohto týždňa spoločnosť Adient Slovakia. Samospráva o tom informuje na svojej internetovej stránke s tým, že ďalších 500 rúšok firma dala mestu už minulý týždeň. (TASR)

20:45

Na budapeštianskom Medzinárodnom letisku Ferenca Liszta pristáli vo štvrtok dve lietadlá, ktorými z USA a Kanady pricestovalo domov 240 Maďarov a 28 občanov susedných krajín uviaznutých pre pandémiu koronavírusu. Informoval o tom spravodajský server Origo.hu, podľa ktorého na palube strojov bolo okrem Maďarov 17 Slovákov, desať občanov Slovinska a jeden Chorvát. (TASR)

20:11

V preventívnej domácej izolácii zostalo 62 zamestnancov Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline. Prišli do kontaktu s pacientom, u ktorého sa neskôr potvrdil nový koronavírus. Muža už zo žilinskej nemocnice previezli na Kliniku infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Martin. TASR o tom informovala hovorkyňa FNsP Lenka Záteková. (TASR)

19:51

Podujatie Globsec Bratislava Forum sa pre výskyt ochorenia COVID-19 presúva na koniec augusta. Odborníci budú na konferencii diskutovať aj o vplyvoch pandémie na rôzne sektory spoločnosti a vlády. Prezident organizácie Globsec Róbert Vass o tom informoval na štvrtkovom online brífingu. (TASR)

19:38

Ak bude pri testovaní v prostredí marginalizovaných rómskych komunít pozitívne testovaných viac ako desať percent osôb, bude potrebné urobiť radikálny krok. Viac čítajte TU

19:31

V piatok (3. 4.) bude premiér Igor Matovič (OĽaNO) informovať o finálnej dohode s predstaviteľmi bánk. Uviedol to vo štvrtok na tlačovom brífingu po rokovaní vlády. Cieľom rokovania s bankami je podľa premiérových slov najmä to, aby bolo možné posunúť platby splátok, hypoték, úverov a podobne rovnako, ako o tom rozhodli v kontexte odvodov na štvrtkovom rokovaní vlády.

"Dnes sme mali veľmi dôležité rokovanie s predstaviteľmi štyroch najväčších slovenských bánk," uviedol Matovič. (TASR)

19:28

Nájomcom obchodných prevádzok zatvorených štátom pre pandémiu ochorenia COVID-19 by malo nájomné počas obmedzení klesnúť. Čítajte TU.

19:24
19:10

Poslanci schválili pomoc rodičom trojročných detí, ktorým končí poberanie rodičovského príspevku

19:06

Ústredný krízový štáb sa bude v piatok (3. 4.) zaoberať opatreniami v súvislosti s veľkonočnými sviatkami. Premiér naznačuje ešte tvrdšie opatrenia. (TASR)

18:39

Poslanci vo štvrtok odsúhlasili zákon o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19, ktorý počíta s odsunutím termínu podania daňového priznania až na koniec mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie. (SITA)

18:38

Parlament schválil podmienky finančnej pomoci malým a stredným podnikom počas koronakrízy. Cieľom tejto pomoci je udržanie zamestnanosti a prevádzky v malých a stredných podnikoch počas nepriaznivého obdobia spôsobeného pandémiou COVID-19. "Finančná pomoc sa bude poskytovať vo forme záruky za úver a úhrady úrokov z úveru," uvádza sa v návrhu, ktorý schválila Národná rada SR. Finančnú pomoc bude poskytovať Ministerstvo financií SR a sprostredkovateľmi pomoci budú Eximbanka SR a Slovenská záručná a rozvojová banka. (SITA)

18:25

Slovensko zakázalo vývoz tovarov, ktoré sú potrebné na boj proti nákaze novým koronavírusom. Viac čítajte TU

18:22

Na Slovensko dorazila piata dodávka pomôcok J&T a EPH
Obsahuje 200-tisíc respirátorov, 6 000 rúšok a bezmála 5 000 ochranných oblekov potrebných predovšetkým pre pracovníkov v ,,prvej línii“.

Najväčšia časť dodávky bude prevezená do skladov štátnych hmotných rezerv a bude k dispozícii potrebám ústredného krízového štábu. 

Doteraz teda J&T a EPH spolu dodali vyše 1 500 000 chirurgických rúšok, 400 000 respirátorov, 55 000 ochranných oblekov, 50 000 ochranných okuliarov a 50 000 testov. J&T a EPH vyčlenili pre pomoc Slovensku a Česku spolu 8 miliónov eur. (SITA)

18:19

Minister obrany Naď sa stretol s veľvyslankyňou USA, bavili sa aj o boji s pandémiou. Čítajte TU

18:05

Ľudia si aprílové vydanie Nota bene v uliciach nekúpia. Svojich predajcov môžu podporiť finančným darom prostredníctvom krízovej zbierky na stránke www.pomahatjelahke.sk. Ako poďakovanie získa každý darca elektronické vydanie časopisu priamo do svojho e-mailu. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka Petra Nagyová. (SITA)

18:02

Testovanie obyvateľov rómskych osád za pomoci vojenských lekárov či prísna karanténa navrátilcov zo zahraničia a kontrola jej dodržiavania. Aj takéto opatrenia predpokladá Plán riešenia ochorenia Covid-19 v marginalizovaných rómskych komunitách (MRK). Materiál, ktorý predložilo Ministerstvo zdravotníctva SR, vláda na dnešnom rokovaní schválila s pripomienkami. Ministerstvo zdravotníctva tým navrhuje uložiť príslušným ministerstvám, Správe štátnych hmotných rezerv SR, samosprávnym krajom a splnomocnencovi vlády SR pre rómske komunity úlohy tak, aby nedošlo ku komunitnému šíreniu prenosného ochorenia Covid-19 v osadách MRK a následne aj na ostatnom území Slovenska. (SITA)

17:45

Slovensko a Poľsko majú v porovnaní s Českom zlomok prípadov nákazy aj vykonaných testov. V Poľsku je teraz 70 prípadov na milión obyvateľov, na Slovensku 78 prípadov. Čo sa týka testov, Poľsko ich vykonalo 1359 na milión obyvateľov, Slovensko 1506, píše ČTK.

17:24

Všetky nemocnice a zdravotnícke zariadenia patriace do siete Agel SK vrátane Nemocnice Zvolen prijali potrebné kroky a prísne mimoriadne opatrenia, ktoré sa týkajú ich organizácie a chodu počas pandémie nového koronavírusu. Nemocnice fungujú v osobitnom režime, realizované sú len neodkladné operačné zákroky. (TASR)

17:08

Vicepremiérka Remišová rokuje s ministrami o použití voľných zdrojov EÚ na boj s pandémiou. Aktuálne je nezazmluvnených 4,1 mld. eur z finančných prostriedkov Európskej únie v súčasnom programovom období 2014 - 2020. Voľné peniaze majú ísť na podporu zdravotníctva, zamestnanosti a podnikateľského prostredia. (SITA)

17:06

Distribúcia osobných ochranných prostriedkov sa obmedzí. Vládny kabinet totiž vo štvrtok s pripomienkami schválil návrh zákona o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením COVID-19 v oblasti zdravotníctva. Návrh predložil minister zdravotníctva Marek Krajčí. "Zakazuje sa počas krízovej situácie predávať alebo prevádzať osobný ochranný prostriedok, ktorý je filtračnou tvárovou polmaskou kategórie FFP2, FFP3," uvádza sa v návrhu zákona.

Výnimkami v tomto zákaze sú napríklad poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, zdravotnícki pracovníci či orgány štátnej správy alebo územnej samosprávy. Ak niekto takýto ochranný prostriedok predá, môže dostať pokutu od Slovenskej obchodnej inšpekcie v sume od tisíc do 10-tisíc eur. (SITA)

16:55

Žiaden liek ani vakcína na liečbu ochorenia COVID-19 v súčasnosti nie sú schválené. Európska lieková agentúra (EMA) však v posledných týždňoch intenzívne spolupracovala s vedeckými iniciatívami vyvíjajúcimi nové lieky. V súčasnosti existuje približne 40 liekov, ktoré sa v kontexte s novým koronavírusom skúmajú, a niektoré z nich ukazujú sľubné výsledky. TASR o tom informovala hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková. (TASR)

16:48

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Klus si v tejto chvíli nevie predstaviť, že by na Slovensku nastal takzvaný blackout, teda obmedzenie života s výnimkou nevyhnutných činností pre infraštruktúru štátu.

Klus si myslí, že slová Igora Matoviča (OĽaNO) sú "akýmsi nástrelom" na to, ako na takúto myšlienku zareaguje verejnosť. V tejto súvislosti Klus vníma aj negatívne stanoviská. Zdôraznil, že takémuto zámeru musí predchádzať intenzívna, vecná a odborná diskusia aj na úrovni ústredného krízového štábu. (TASR)

16:43

Tatra banka dočasne pozastavila zvýšenie niektorých poplatkov. Banka sa tak rozhodla na základe aktuálnej situácie, aby ju klientom pomohla ľahšie zvládnuť. Klienti si mali za niektoré služby a produkty priplatiť od 31. marca. (SITA)

16:33

Obyvatelia rómskej osady Háj v Gelnici dodržiavajú karanténu v súvislosti s hrozbou nákazy novým koronavírusom. Pre TASR to povedal primátor Dušan Tomaško s tým, že trvať má do stredy (8. 4.) do 14.00 h.

"Situácia je tam pokojná. Občania chápu, že momentálne musia dodržiavať nariadenia a sú disciplinovaní. Veríme, že to tak ostane až do konca karantény," spresnil.

Dodržiavanie karantény monitoruje Miestna občianska poriadková služba, mestská aj štátna polícia. (TASR)

15:53

Slovenskí väzni vyrobili za necelý mesiac už 100.000 ochranných rúšok, ktoré pomáhajú v boji proti nákaze novým koronavírusom. S prípravou produkcie začal Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) 27. februára.

Pred pár dňami väzni začali vyrábať už aj ochranné štíty. Tie sa aktuálne vyrábajú v troch ústavoch - v Hrnčiarovciach nad Parnou, Banskej Bystrici a Košice-Šaca. Sú prednostne určené pre pracovníkov v prvej línii, čiže zamestnancov nemocníc a uvažuje sa o vybavení napríklad vodičov hromadnej dopravy. (TASR)

15:19

Po donáškach potravín a liekov pre seniorov a distribuovaní rúšok a ochranných rukavíc seniorom nad 75 rokov prichádza mesto Kežmarok s ďalšou novinkou na ochranu svojich občanov pred koronavírusom. Textilné rúško si môžete zakúpiť už aj v automate. Ten je od stredy umiestnený pri bankomatoch vo vstupe do supermarketu TESCO v Kežmarku.

15:15

V súčasnosti je v slovenských nemocniciach podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) hospitalizovaných 118 ľudí, z toho s potvrdeným ochorením COVID-19 je to 57 pacientov. S podozrením na toto ochorenie je hospitalizovaných 61 ľudí. (TASR)

15:11

Dobrovoľníci z Prešova na východnom Slovenskom vyrobili a poslali 250 rúšok českej firme Cannonier group. Dôvod sa dozviete TU

15:02

Z 26 potvrdených prípadov za stredu je podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií 14 žien a 12 mužov. Z celkového počtu 426 pozitívnych je 198 žien a 228 mužov. (SITA)

15:00

K trom vyliečeným pribudli ďalší dvaja pacienti hospitalizovaní vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Tí boli prepustení do domácej karantény, výsledky druhého kontrolného odberu ukázali negatívny výsledok. Okrem dvoch nových sú vyliečení už aj muž a žena z Košíc a jeden muž z banskobystrického regiónu. (SITA)

14:57

Slovensko má už päť vyliečených osôb z nového koronavírusu. Vo štvrtok o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. (TASR)

14:43

Ohlásenie blackoutu by podľa Potravinárskej komory Slovenska mohlo vyvolať nekontrolovateľné nákupy potravín. Viac čítajte TU

14:38

Za celý mesiac marec bolo na ústredie práce na Slovensku nahlásených iba desať oznamov o hromadnom prepúšťaní, celkovo by malo o prácu prísť 1685 ľudí, z toho 903 sa týka spoločnosti Decodom. Viac o momentálnej situácii na trhu práce hovorí minister Krajniak TU.

14:34

Šírenie ochorenia COVID-19 ovplyvnilo aj činnosť tretieho sektora - organizácia Amnesty International (AI) odložila či zrušila viaceré plánované aktivity, no naďalej hľadá spôsoby, ako bojovať za svoje dlhodobé ciele, a organizácia Človek v ohrození (ČvO) momentálne presunula veľkú časť svojej pozornosti na pomoc vo vylúčených komunitách. (TASR)

14:30

Ďalších 300 prístrojov určených na umelú pľúcnu ventiláciu dodá do slovenských nemocníc do konca júna spoločnosť Chirana Medical Stará Turá. Ako firma uviedla, prístroj vyrábajú v dvoch modeloch a je použiteľný aj v nemocniciach, kde chýba pripojenie na zdroj stlačeného vzduchu.

(TASR)

14:21

Za celý mesiac marec bolo na úradoch práce nahlásených iba desať oznamov o hromadnom prepúšťaní, celkovo by malo o prácu prísť 1685 ľudí, z toho vyše 900 sa týka spoločnosti Decodom. V parlamente o tom informoval minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) s tým, že aj problém Decodomu chce vláda riešiť.

(TASR)

14:19

Liptovskomikulášska radnica pristúpila k dezinfekcii frekventovaných verejných priestranstiev v meste. Cieľom je zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Informovala o tom hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Pracovníci ručnými postrekovačmi vyčistia mestské lavičky, autobusové zastávky, cyklostojany, zábradlia či držadlá na nádobách na separovaný zber a kontajneroch na sídliskách. "Takúto dezinfekciu nádob na komunálny odpad a domácich odpadkových košov odporúča mestský krízový štáb aj majiteľom rodinných domov," uviedla hovorkyňa.

(TASR)

13:53

Zvyšná časť personálu oddelenia pľúcnych chorôb v Nemocnici s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach a pacienti, ktorí boli v kontakte so zosnulým mužom s COVID-19, mali výsledky testov na nový koronavírus negatívne. Pre TASR to vo štvrtok uviedla riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Prievidza so sídlom v Bojniciach Zuzana Tornócziová.

Negatívne výsledky na nový koronavírus malo i ďalších deväť členov personálu pľúcneho oddelenia, ich testovanie zabezpečila nemocnica na začiatku tohto týždňa. Pre nedostatok setov testovali zvyšný personál a pacientov neskôr.

(TASR)

13:51

Úsporné opatrenia v súvislosti s ekonomickými prognózami ovplyvnenými novým koronavírusom mesto Michalovce zatiaľ neprijíma. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa mestského úradu Iveta Palečková, samospráva aktuálne pracuje na získaní potrebného množstva ochranných prostriedkov a rúšok.

"V súčasnosti ešte nemáme k dispozícii konkrétne údaje a keďže nie je jasná ani predstava štátu o úprave legislatívy v položkách, ktoré ovplyvňujú naše príjmy, je skoro robiť závery," priblížila postoj samosprávy k úsporným opatreniam.

(TASR)

13:50

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) v týchto dňoch posilnil prímestské autobusové spoje. Urobil tak na základe pripomienok cestujúcich, informácií od vodičov i po vzájomnej konzultácii s Bratislavskou integrovanou dopravou, koordinátorom Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji, a autobusovým dopravcom Slovak Lines.

(TASR)

13:49

S cieľom ochrániť zamestnancov a pacientov a zabrániť prípadnému šíreniu nového koronavírusu prijala Nemocnica Krupina, ktorá je členom skupiny Agel SK, mimoriadne opatrenia týkajúce sa organizácie a chodu nemocnice. TASR o tom informovala poverená riaditeľka nemocnice Ľudmila Veselá.

Ide o obmedzenie a reguláciu vstupu pacientov do nemocnice, pričom vstup do nemocnice je povolený iba cez hlavný vchod. "Každý návštevník musí prejsť miestom prvého kontaktu, teda triážou, ktorá sa nachádza priamo vo vchode do nemocnice. Tam sa mu odmeria teplota a zisťuje sa jeho zdravotná a cestovateľská anamnéza," uviedla Veselá.

(TASR)

13:48

Prezident košických oceliarní U. S. Steel James Bruno vníma negatívne medializované úvahy o možnom "vypnutí Slovenska" či tzv. blackoute, ktorý by podľa neho znamenal devastáciu slovenského priemyslu.

"Tak ako celá spoločnosť aj podniky pracujú v núdzovom režime a nie je čas vhodný na riskantné kroky. Musíme komunikovať veľmi jasne, využívať zdravý rozum a najvhodnejšie postupy. Blackout by zdevastoval priemysel. Slovensko by tak prišlo o mnoho podnikov a pracovných miest," uviedol Bruno. Jeho vyjadrenie poskytol TASR vo štvrtok hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača.

(TASR)

13:47

Celoštátne kolo olympiády v informatike sa uskutočnilo online. Spomedzi 29 súťažiacich kategórie A uspeli najlepšie žiaci Gymnázia na Grösslingovej ulici v Bratislave. Informuje o tom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na svojom webe.

(TASR)

13:41

Národné zdravotné ústavy a WHO opätovne opakujú, že nový koronavírus je nestabilný v prostredí voda/odpadová voda. Ľudia, ktorí pracujúci v sektore odpadových vôd alebo laboratórny personál, sa musia v súlade so zdravotnými a bezpečnostnými postupmi riadiť platnými ustanoveniami o osobnej ochrane. Tým sa zaručí ich bezpečnosť a minimalizuje sa riziko infekcie koronavírusom," uzatvára EUrEau.

(SITA)

13:32

Asociácia vodárenských spoločností (AVS) vyhlasuje, že odpadová voda je bezpečná. Reaguje tak na medializované správy o výskyte koronavírusu v odpadových vodách. "AVS plne podporuje stanovisko EUrEau (Európskej asociácie prevádzkovateľov verejných vodovodov a verejných kanalizácií - pozn. redakcie) v znení, že nový koronavírus je nestabilný v prostredí voda/odpadová voda," uvádza AVS v tlačovej správe a dodáva, že fakt, že bolo v odpadovej vode detekované RNA nového koronavírusu, neznamená že ide o aktívny, živý vírus.

Podľa AVS sú pracovníci prichádzajúci do styku s odpadovou vodou chránení osobnými ochrannými prostriedkami, čo minimalizuje riziko infekcie. 

(SITA)

13:30

Počas trojtýždňovej karantény minuli už Slováci na potraviny v kamenných predajniach podľa Slovenskej sporiteľne približne 108 mil. eur. Ide o obdobie od 5. do 31. marca. Podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Lenky Buchlákovej ľudia v posledných týždňoch vo veľkom nakupujú najmä trvanlivé potraviny. Z regálov mizne najmä múka, cestoviny či ryža. Nákup v potravinách sa medziročne zvýšil o 56 % a v prípade nákupu potravín cez internet je to až 123-percentný nárast. Dôvodom enormného nákupného apetítu je podľa analytičky nielen predzásobovanie, ale napríklad aj nadobudnutie pocitu kontroly a istoty.

(SITA)

12:43

Voči spoločnosti Aeolus sa začalo konkurzné konanie. Cestovná kancelária (CK) to oznámila na svojej webovej stránke. Už skôr ohlásila, že po náročnej minuloročnej sezóne zastavuje predaj a realizáciu letnej sezóny 2020.

(TASR)

12:33

Repatriácie občanov v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu sa nekončia, v súčasnosti je iba pozastavená registrácia. Po štvrtkovom zasadnutí Zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR o tom informoval jeho predseda Juraj Blanár (Smer-SD). Výboru odpovedal na otázky o repatriáciách štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Klus (SaS).

(TASR)

12:31

Negatívny výsledok má na území Slovenska spolu 9 862 osôb. Šéf rezortu informoval, že z pozitívnych prípadov relatívne výrazne stúpol pomer tých, ktorí sú v kritickom veku, teda nad 65 rokov. Za stredu ich bolo päť. Ako Krajčí uviedol, hospitalizovaných je v súčasnosti 118 ľudí. Traja pacienti sú na jednotke intenzívnej starostlivosti, jeden je stále ventilovaný. Vyliečených pacientov máme stále troch.

V stredu sa podarilo navýšiť počet testovaných, nakoľko sa už zapojili aj súkromné laboratóriá. Celkový počet testov prijatých zo súkromných laboratórií doteraz od ich zapojenia do procesu je 590. Súkromné laboratóriá podľa Krajčího do veľkej miery testujú samoplatcov a len malé množstvo z týchto ľudí je pozitívnych.

(SITA)

12:25

Ministerstvo vnútra (MV) SR varuje seniorov pred podvodníkmi, ktorí ich môžu oslovovať s ponukami aj na meranie tlaku alebo testovanie na nový koronavírus. TASR o tom informovala Michaela Paulenová z tlačového odboru MV SR.

"Súčasný krízový stav v súvislosti s novým koronavírusom núti najmä staršiu generáciu zostať čo najviac doma, za zatvorenými dverami. Túto situáciu vo svoj prospech môžu zneužiť najmä podvodníci, ktorých konanie vás môže pripraviť o značnú časť majetku alebo celoživotných úspor," varuje leták rezortu.

(TASR)

12:24

Fakulta informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (FIIT STU) v Bratislave sa svojou výpočtovou kapacitou zapojila do projektu Folding@Home. Jeho cieľom je skúmanie ľudských proteínov, ich vlastností a správania sa, s cieľom nájsť lieky či terapie na liečbu rôznych chorôb. Aktuálne sa projekt sústreďuje najmä na nový koronavírus. TASR o tom informovala Monika Karoliová zo FITT STU.

(TASR)

12:23

Študenti Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre môžu pomôcť v zabezpečovaní dostatočného množstva potravín v rámci svojej povinnej praxe. Univerzita sa pridala k iniciatíve, ktorú odštartovala Potravinárska komora Slovenska a Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska. Jej cieľom je pomôcť pri nedostatku pracovných síl v potravinárskom priemysle.

(TASR)

12:22

V stredu zdravotníci otestovali 1191 ľudí. 

12:12

Na Slovensku v stredu pribudlo 26 nových prípadov nákazy koronavírusom. Celkovo je tak na Slovensku potvrdených 426 infikovaných. Údaje oznámil ministe zdravotníctva Marek Krajčí. 

12:02

Sociálna poisťovňa vyzýva poistencov, aby nezahlcovali e-mailové schránky jej pobočiek opakovanými žiadosťami o dávky, najmä o dávku ošetrovné. Blokujú tak prácu zamestnancov, ktorí žiadosti triedia a posudzujú ich vybavenie.

(TASR)

11:55

Časť zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) bude môcť využiť odklad platenia poistného na sociálne poistenie, povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie a preddavkov na zdravotné poistenie za marec tohto roka. Uhradiť by ich po novom mohli až do 31. júla tohto roka.

(TASR)

11:27

Nitrianske komunálne služby (NKS) prijali mimoriadne opatrenia súvisiace so šírením nového koronavírusu. Spoločne s nákladným autom slúžiacim na zvoz odpadu jazdí v uliciach Nitry aj druhé nákladné auto, ktoré slúži ako špecializovaná pojazdná umývačka na odpadové nádoby.

(TASR)

11:26

Viac ako 800 ochranných rúšok ušili za dva týždne zamestnankyne Bábkového divadla na Rázcestí (BDNR) v Banskej Bystrici. Rúška sú okrem iného distribuované aj do sociálnych zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

(TASR)

11:25

Na Strojníckej fakulte Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave vyrobili pomocou 3D tlače respirátor, ktorý je možné použiť najmä v súčasnej dobe. Renáta Sovišová z STU uviedla, že respirátor má štandardný tvar, ale je navrhnutý tak, aby ho bolo možné tlačiť na 3D tlačiarni technológie FDM, čo je nanášanie natavených vlákien plastu vrstvu po vrstve.

(TASR)

11:23

Začiatok štvrtkovej schôdze Národnej rady (NR) SR sa posunul na 14.00 h. V pléne to oznámil predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Dôvodom je to, že o predložených vládnych návrhoch ešte rokujú parlamentné výbory.

Snemovňa by sa mala vo štvrtok venovať trom vládnym návrhom zákonov v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

(TASR)

11:13

Dobrovoľní hasiči v Detve začali tento týždeň s dezinfikovaním autobusových zastávok a verejných priestranstiev v ich blízkosti. Pokyn dostali od primátora mesta. Prvýkrát sa do ulíc dostali v pondelok (30. 3.), na ďalších zastávkach pracovali ešte v utorok (31. 3.), a to vždy vo večerných hodinách, keď už neboli v blízkosti žiadni ľudia.
"Na dezinfikovaní zastávok pracovalo päť dobrovoľných hasičov," uviedol člen Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) v Detve Mikuláš Klimo.

Vyčistili zastávky v starej časti mesta a tiež na sídlisku. Mimoriadnu pozornosť venovali tým, ktoré sú najfrekventovanejšie. Pri práci využívali nové vozidlo Iveco, ktoré začiatkom februára dostali od ministerstva vnútra.

(TASR)

11:12

Hornošarišské osvetové stredisko (HOS) v Bardejove pripravilo pre deti z celého Slovenska aktivitu s názvom Budeme spolu. Jej cieľom je, aby nakreslili svojim starým rodičom veľkonočný pozdrav s venovaním, ktorý bude následne prezentovaný na Bardejovskom námestí a sociálnej sieti.

"Keďže sa blíži Veľká noc a my už dnes vieme, že ju nebudú môcť tráviť rodiny spolu so starými rodičmi, vyzývame deti na celom Slovensku, aby svojim starým rodičom nakreslili veľkonočný pozdrav s venovaním. Detské venovania a fotografie obrázkov ich žiadame poslať prostredníctvom profilu HOS Bardejov na sociálnej sieti e-mailom na hosbardejov@gmail.com," uviedol pre TASR riaditeľ HOS v Bardejove Juraj Bochňa s tým, že ich môžu poslať do piatka 10. apríla.

(TASR)

10:57

Zlatomoravská radnica predĺžila termín splatnosti dane do konca roka 2020. Opatrenie súvisí s mimoriadnou situáciou, ktorú vyvolala epidémia ochorenia COVID-19.

Mesto v súvislosti s platením daní pristúpilo k viacerým opatreniam. Jedným z nich je aj priame doručovanie rozhodnutí daňovníkom. Slovenská pošta pozastavila doručovanie rozhodnutí do vlastných rúk. To by však znamenalo, že by si občania museli osobne vyzdvihnúť na pošte, prípadne na mestskom úrade, približne 12 000 rozhodnutí o daniach či poplatku za komunálny odpad na rok 2020. Preto sme pristúpili k postupnému doručovaniu rozhodnutí vhadzovaním do domovej listovej schránky, oznámila radnica.

(TASR)

10:56

Hoci na území SR nebol doteraz zaznamenaný výrazný nárast trestnej činnosti súvisiacej s domácim násilím v časoch karantény, podľa Generálnej prokuratúry (GP) SR existuje predpoklad, že mnohé deti, ženy a iní rodinní príslušníci budú čeliť ohrozeniu svojej bezpečnosti a telesnej integrity v domácom prostredí. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová, v súvislosti s pandémiou ochorenia Covid-19 totiž v zahraničí zaznamenali zvýšenie násilia v domácnostiach, keďže členovia rodiny majú obmedzený pohyb, mnohí nechodia do práce a vzrastajú aj ich ekonomické problémy.

„GP SR v tejto súvislosti pripomína verejnosti, že na prokuratúre funguje elektronická linka pre týrané osoby tyranie@genpro.gov.sk, kde môže obeť domáceho násilia podať oznámenie a na krajských prokuratúrach funguje telefonická linka s číslom 0800 300 700, kde môže obeť domáceho násilia zanechať správu obsahujúcu zlé zaobchádzanie, násilie voči rodinným príslušníkom, týranie blízkej a zverenej osoby, nebezpečné vyhrážanie a iné formy násilia,“ uviedla Predajňová.

(SITA)

10:41

Na pokračovanie repatriácie občanov SR zo zahraničia je potrebné zvýšiť voľné ubytovacie kapacity, kam možno navrátilcov umiestniť do povinnej karantény. Pred štvrtkovým rokovaním vlády to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Klus.

"Veríme, že nielen na úrovni samosprávnych krajov, ale aj v rámci kapacít ministerstva vnútra a obrany bude možné nájsť voľné miesta," povedal Klus. Na repatriáciu čaká podľa jeho slov ešte približne 3100 ľudí. "Dokážeme ich repatriovať počas dvoch týždňov, potrebujeme však voľné miesta v karanténnych centrách," dodal. Najbližší let pre repatriantov by sa mal uskutočniť v piatok (3. 4.) do nórskeho Osla.

(TASR)

10:41

Od štvrtka policajti evidujú každú osobu, ktorá príde na Slovensko. Predlžuje sa tak doba čakania na hraničných priechodoch. Polícia preto žiada ľudí o trpezlivosť. Informuje o tom na sociálnej sieti.

(TASR)

10:30

Zastupiteľstvo Trnavského samosprávneho kraja bude rokovať 15. apríla formou videokonferencie. Rokovanie zvolal župan Jozef Viskupič, ide o náhradný termín za neuskutočnené zasadnutie, ktoré sa malo pôvodne konať 18. marca. Národná rada SR v skrátenom legislatívnom konaní a v prvom čítaní schválila samosprávam možnosť rokovať aj prostredníctvom videokonferencie.

„Mimoriadna situácia si vyžaduje aj mimoriadne opatrenia. Preto som rád, že nová legislatíva nám umožňuje rokovať aj prostredníctvom videokonferencie. Najbližšie rokovanie zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja absolvujeme týmto novým spôsobom, čím ochránime zdravie poslancov, zamestnancov úradu aj verejnosti. Na druhej strane budeme môcť prijať rozhodnutia, vďaka ktorým zabezpečíme fungovanie kraja,“ povedal trnavský župan Viskupič.

(SITA)

10:29

Hrozba ochorenia COVID-19 zavrela ľuďom dvere do sveta. Pociťujú sociálnu izoláciu, znemožnenie relaxu v podobe zmeny prostredia a kultúrnych či športových udalostí aj hospodárske straty. Náročná je aj zvýšená miera interakcií členov domácnosti, preťaženosť rodičov, absencia outdoorových aktivít detí a osamelosť seniorov. Aj v takejto situácii však existuje niekoľko receptov, ako byť šťastný. TASR o nich porozprávala Nikola Kallová z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied.

"Odborníci na šťastie majú vo vrecku mnoho receptov, ktoré je možné využívať nielen v nečase pandémie, ale pre ktoré si práve v týchto dňoch môžeme nájsť viac času a motivácie. Sú nimi napríklad starostlivosť o seba a o vzťahy s najbližšími alebo tvorba domova," uviedla.

(TASR)

10:22

Nadácia DEDO uviedla v týchto dňoch v Prešove a Košiciach do prevádzky tri karanténne priestory pre rodiny v bytovej núdzi. Slúžiť majú pre prípad karantény, ale aj ako priestor pre liečbu v prípade nakazenia rodín bez domova. Súčasťou aktivít na pomoc tejto skupine ľudí je aj vytvorenie potravinovej banky a finančná zbierka.

Ako agentúru SITA informovala správkyňa Nadácie DEDO Katarína Trembuláková, nadácia sa už niekoľko rokov stará o rodiny, ktoré sa ocitli v bytovej či komplexnej núdzi. „Vďaka prístupu Housing First sa snažíme vytvoriť systém na ukončovanie bezdomovectva, pilotne na východnom Slovensku. V situácii, v ktorej sa naša krajina a celý svet nachádza, však postupne hľadáme systematické riešenia a bezpečie pre najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, ktoré je potrebné chrániť pred šírením vírusu,“ uviedla Trembuláková.

(SITA)

10:22

Všetkých sedem nemocníc v Žilinskom kraji bude môcť počas pandémie nového koronavírusu zadarmo využívať vozidlá, ktoré Žilinskému samosprávnemu kraju (ŽSK) požičala spoločnosť Škoda Auto Slovensko. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

"V tejto dobe je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, aby sme boli solidárni a podali pomocnú ruku tam, kde je to najviac potrebné. Dnes sme preto Žilinskému samosprávnemu kraju odovzdali desať vozidiel, ktoré ľudom pracujúcim v prvej línii uľahčia prácu. Budú slúžiť na prevoz pacientov, testovaných vzoriek či zdravotného materiálu. Verím, že spoločnými silami túto náročnú situáciu zvládneme," povedal Marek Růžička zo spoločnosti Škoda Auto Slovensko.

(SITA)

10:20

Predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Jana Cigániková (SaS) si myslí, že by sa na ochorenie COVID-19 na Slovensku malo testovať aspoň tisíc ľudí denne. Poukázala na to, že v Južnej Kórei, kde žije približne 51 miliónov ľudí, zvládli prekonať krízu spôsobenú novým koronavírusom prostredníctvom toho, že testovali približne 10.000 ľudí denne. Vládu však pre to kritizovať nechce. "Robia maximum. Robia všetko pre to, aby to zvýšili," uviedla.

(TASR)

10:20

Slovenskí poľnohospodári sú v patovej situácii. Pre pandémiu ochorenia COVID-19 zavádzajú na farmách tvrdé opatrenia, ktorými sa snažia ochrániť úrodu i zamestnanosť. Najnovšie požiadali o pomoc aj Slovenský pozemkový fond (SPF). Potrebujú totiž odložiť splatnosť nájomného za poľnohospodárske pozemky v správe fondu o šesť mesiacov. Informoval o tom Martin Kormoš, hovorca SPF.

(TASR)

10:19

Levická nemocnica sa pripravuje na postupné zhoršovanie situácie v súvislosti s prebiehajúcou epidémiou ochorenia COVID-19. Na gynekologickom oddelení preto personál nacvičoval prijatie pacientky s novým koronavírusom.

Simulácia prebiehala tak, aby sa čo najviac priblížila reálnej situácii. "Všetko bolo ako v skutočnosti, reálny prípad, reálny personál, zvolené postupy, dodržiavanie všetkých nariadení hygienika, interných pokynov týkajúcich sa COVID-19, ako aj medicínskych postupov," uviedla Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny AGEL SK, ktorá nemocnicu spravuje.

(TASR)

10:16

Rekonštrukcia Spišského hradu pokračuje aj napriek pandémii koronavírusu. Agentúru SITA o tom informovala vedúca Centra múzejnej komunikácie Slovenského národného múzea (SNM) Zuzana Vášáryová. K dnešnému dňu sa preinvestovalo 513-tisíc eur, z toho 70 500 eur počas marca tohto roka.

(TASR)

10:15

Košický samosprávny kraj (KSK) v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach (TUKE) začal s výrobou ochranných štítov, ktorých komponenty sú tlačené na 3D tlačiarni. Okrem Strojníckej fakulty TUKE ich tlačia 3D tlačiarne deviatich stredných škôl, ktorých zriaďovateľom je župa. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Zdravotníckeho materiálu je stále nedostatok, preto sme sa rozhodli využiť každú dostupnú silu. Župné stredné školy už minulý týždeň začali s výrobou komponentov do ochranných štítov, ktoré sú tlačené na 3D tlačiarni. Aktuálne máme k dispozícii dvanásť 3D tlačiarní, ktoré denne vyrobia približne 60 kusov štítov,“ informoval košický župan Rastislav Trnka.

(SITA)

09:54

Mestskí policajti v Lučenci môžu v rámci svojich pracovných povinností využívať na ochranu pred novým koronavírusom 41 kusov respirátorov triedy FFP3. Ako informuje mesto na svojej stránke na sociálnej sieti, respirátory policajtom zabezpečil Banskobystrický samosprávny kraj.
Mestskí policajti prichádzajú denne do styku s množstvom občanov. V týchto dňoch pomáhajú roznášať bavlnené rúška obyvateľom a dohliadajú aj na dodržiavanie všetkých hygienicko-epidemiologických opatrení v meste, uviedla samospráva.

Ako dodala, policajti majú k dispozícii aj jednorazové rúška, ktoré nosia na respirátoroch. Primárne budú respirátory použité v prípadoch, keď je predpoklad ohrozenia príslušníka mestskej polície, ozrejmuje mesto.

(TASR)

09:38

Zberný dvor OLO na Starej Ivanskej ceste v Bratislave na komunálny a drobný stavebný odpad je opäť otvorený. V tlačovej správe o tom informovala asistentka predstavenstva spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu Bratislava (OLO) Linda Golejová. Z dôvodu mimoriadnych hygienických opatrení spoločnosť upozorňuje na dlhšie čakacie lehoty. Zberný dvor je otvorený v upravených otváracích hodinách, v pracovných dňoch denne od 12:00 do 18:00 a v sobotu od 08:00 do 15:00.

(SITA)

09:36

Pracoviská kontroly originality (KO) môžu od 30. marca vykonávať svoju činnosť rovnako ako stanice technickej kontroly a pracoviská emisnej kontroly. Umožňuje im to opatrenie Úradu verejného zdravotníctva SR.

(TASR)

09:35

Nemocnica v Handlovej prijala nové opatrenia na zamedzenie šírenia nového koronavírusu. Zaviedla zvýšené hygienické opatrenia pri vstupe do zdravotníckeho zariadenia, ako i prijímanie pacientov do ambulancií na konkrétnu hodinu. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Martina Pavliková.

(TASR)

09:18

Dolnokubínska radnica pristúpila k dezinfekcii vybraných verejných priestorov účinným prostriedkom proti baktériám a vírusom, ktorý by mal zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Martin Buzna, dezinfekciu budú vykonávať vždy minimálne jedenkrát do týždňa. V prípade zhoršenia epidemiologickej situácie sú pripravení dezinfikovať vybrané verejné priestory aj viackrát.

(SITA)

09:17

Druhý ročník podujatia Festival letectva, ktorý sa mal na letisku v Piešťanoch uskutočniť 8. až 10. mája, sa v avizovanom termíne neuskutoční. Informovala o tom Slovenská letecká agentúra na webovej stránke.

(TASR)

09:09

Podnikateľský sektor sa ostro postavil proti vyjadreniam predsedu vlády Igora Matoviča o možnosti tzv. blackoutu. "Vaše vyjadrenia sú ekonomickou katastrofou v priamom prenose," odkázal premiérovi predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

Vyzýva ho, aby neprezentoval návrhy, ku ktorým neexistujú analýzy, zdravotné odporučenia a ktoré môžu byť v tejto forme považované priam za šírenie poplašnej správy. "Vyzývam Vás, aby ste sa venovali riešeniu kľúčových problémov tejto krajiny, aby ste ako predseda vlády neriešili nepodstatné veci, aby ste neriešili zakladanie fondov, kam sa marketingovo naskladajú tisíce eur, ale aby ste radšej vycestovali a rokovali s krajinami, bankovými inštitúciami a získali financie rádovo v miliardách eur potrebné na financovanie prechodných krízových opatrení. Vyjadrenia, ktorých sme svedkami v priamom prenose, škodia krajne, naštrbujú dôveru investorov v schopnosť krajiny vrátiť požičané peniaze po skončení krízy a môžu viesť k bankrotu celého Slovenska!" myslí si Soták.

(SITA)

09:08

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR pripravuje "teleškolu", ktorá bude simulovať reálne vyučovanie. Informoval o tom minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

"Predpokladáme, že budeme mať dlhodobo prerušené vyučovanie, a preto pripravujeme takýto projekt, aby sme pomohli na jednej strane rodičom a na druhej strane aj učiteľom," vysvetlil minister školstva. Ako doplnil, malo by ísť o vysielanie pre vybrané ročníky základných škôl.

"Dúfam, že naplníme každý deň aspoň štyri hodiny," uviedol s tým, že pri vysielaní by sa malo striedať okolo 30 učiteľov. Gröhling verí, že "teleškola" bude spustená po Veľkej noci.

(TASR)

08:16

Pracovníci z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) pripravujú každý týždeň bezplatné online webináre. Zamerané budú na pomoc deťom s ťažkosťami v učení. Informuje o tom VÚDPaP na svojej internetovej stránke.

(TASR)

08:01

Viac ako sto zamestnancov Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku muselo podstúpiť testy na koronavírus. Dôvodom je pozitívny test 20-ročného pacienta z Čadce, ktorý bol do nemocnice prijatý už 23. marca, ale nákaza sa u neho prejavila až o osem dní neskôr. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

Podľa slov hovorkyne bol pacient prijatý po úraze hlavy a urobili mu testy na koronavírus s negatívnym výsledkom. "V utorok 31. marca mal pacient podstúpiť drobný operačný zákrok. Z preventívnych dôvodov nemocnica testy na koronavírus u pacienta zopakovala a výsledok bol pozitívny," uviedla Dišková.

(SITA)

07:43

V prípade ohrozenia života a zdravia z dôvodu pandémie umožňuje ústavný zákon vyhlásiť iba núdzový a nie výnimočný stav. Pre TASR to uviedol docent ústavného práva Marek Domin z Katedry ústavného práva na Univerzite Komenského v Bratislave.

"Výnimočný stav je možné vyhlásiť v prípade teroristického útoku či rozsiahlych pouličných nepokojov alebo iných podobných útokov na majetok, pokiaľ podstatne ohrozujú alebo narúšajú bezpečnosť a verejný poriadok," uviedol Domin. Opiera sa pritom o ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

(TASR)

07:32

Desiatky zamestnancov Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Ružomberku zostali v domácej izolácii po tom, ako prišli do styku s pacientom nakazeným novým koronavírusom.

Testy na COVID-19 absolvovalo 118 pracovníkov ÚVN, časť z nich už nemocnica zaslala do laboratória v Banskej Bystrici. TASR o tom v stredu večer informovala hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

(TASR)

Diskusia / 0
Súvisiace články:
Autor: TASR, SITA, Nový Čas
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Odporúčame z TIVI.sk
Odporúčame z TIVI.sk
Na snímke slnečné lúče dopadajú na budovu pri vstupe do bývalého nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau
Luxembursko odškodní potomkov židov, ktorým zhabali majetky: Dostanú poriadny balík
Na archívnej snímke z 29. júla 2016 muž prechádza cez koľajnice, ktoré vedú do bývalého nacistického tábora smrti
Auschwitz-Birkenau ako najhrozivejší nástroj smrti: Poľsko netušilo, aké peklo ho čaká
Jaroš mieri na farmu.
Slovenská výmena v NHL: Ottawa sa rozlúčila s obrancom Jarošom!
Zdravotníčka v Afrike sa pripravuje na testovanie pacientov s podozrením na COVID-19.
Nórsko sa kompletne uzatvára: Hranice krajiny môžu prekročiť len určité osoby
Ľudia v Poľsku protestujú proti interrupčnému zákonu.
Foto
Konzervatívne Poľsko: Ľudia sa búria! Prísny interrupčný zákon spustil ďalší protest
Americký prezident Joe Biden.
Hrozia USA teroristické útoky? Domáci extrémisti neuznávajú Bidena za prezidenta
Boeing 737 MAX
Slávny Boeing 737 MAX plánuje využiť aj Česko: Kedy ho nasadí do prevádzky?
Najviac zasiahnutý je západ Slovenska.
Únia miest a obcí sa tvrdo pustila do vlády: Nie je to pod kontrolou, vládne tu chaos a frustrácia
Bývalý nemecký futbalový reprezentant Mesut Özil (druhý vpravo) a prezident klubu Fenerbahce Istanbul Ali Koc (vľavo)
Özil po podpise s Fenerbahce: Návrat do nemeckej repre? Už nikdy!
Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen
Rakúsko je pripravené na nekompromisný boj proti rasizmu: Veľavravné slová prezidenta
Mestá sa pripravujú na celoplošné testovanie. (Ilustračné foto)
Hygienici chcú používať testy na britskú mutáciu koronavírusu: Má to však ešte jeden háčik
Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj
Polícia si posvietila na byt Navaľného, zadržala člena jeho rodiny: Má Putin strach?