Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
01.04.2020, 07:07 | Správy | Domáce správy

Koronavírus na Slovensku ONLINE: Rapídny nárast pozitívnych prípadov, Matovič spúšťa masívne testovanie v rómskych osadách

Pandémia koronavírusu neobchádza ani Slovensko. Všetko aktuálne vám prinášame online.

Slovensko bojuje s pandémiou koronavírusu. Do utorka bolo 363 pozitívnych prípadov. Aktuálne informácie zo stredy prinášame v online spravodajstve.

Nová prognóza vládnych analytikov o šírení koronavírusu: Celkovo sa nakazí 170 000 Slovákov

V Košickom kraji dezinfikujú internáty a turistické ubytovne: Poslúžia aj záchranárom v karanténe

Prečo niekde zabíja menej a inde viac? Čo skresľuje štatistiky o koronavíruse

ONLINE: Koronavírus na Slovensku - 25. deň
22:27

Vážení čitatelia. ONLINE prenos z aktuálneho diania na Slovensku sa končí. Situáciu monitorujeme naďalej a všetky dôležité informácie priniesieme na webe a v denníku Nový Čas. Ďakujeme za pozornosť, pokojný zvyšok večera.

21:39

Koronavírus pripravil športový svet o legendárny Wimbledon. Ako na túto správu reagujú slovenskí tenisti? Čítajte TU.

21:29

Ďalší policajný koncert priamo z obývačky :)

21:09

Generálny tajomník Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je silne znepokojený rýchlym nárastom počtu osôb nakazených koronavírusom a celosvetovým rozšírením infekcie. Čo predpovedá na najbližšie dni, sa dočítate TU.

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus
21:01

Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) je presvedčená, že súčasnú ekonomickú krízu súvisiacu so šírením nového koronavírusu určite nevyriešime blackoutom, či celoplošným vypnutím všetkých bázických oblastí života krajiny. Je to cesta do ekonomického pekla, z ktorého sa bude ťažko dostávať, uviedol vo vyhlásení komory jej predseda Peter Mihók.

"Naopak, sme presvedčení, že nami navrhované celoplošné opatrenia chrániace ekonomiku ako celok, a nie parciálne vybrané oblasti, sú cestou k zvládnutiu súčasnej situácie a aj k nástupu do obdobia, kedy budeme chodiť bez rúšok. Symbióza a synergia jednotlivých častí ekonomiky je veľmi silná a každé narušenie vzájomného prepojenia ekonomických činností vedie k jej deštrukcii," upozornil.

(TASR)

20:30

V súčasnosti je na pomoc Ústrednému krízovému štábu SR nasadených celkovo 405 príslušníkov Ozbrojených síl SR. Prítomní sú napríklad na viacerých hraničných priechodoch či v nemocniciach. TASR o tom informoval tlačový odbor ministerstva obrany.

Na pomoc už bola nasadená aj letecká technika Vzdušných síl Ozbrojených síl SR, ktorá distribuuje zdravotnícky materiál do nemocníc na celom území Slovenska. Za posledné dni prepravili profesionálni vojaci už viac ako 70 ton zdravotníckeho materiálu.

(TASR)

20:20

Mesto Dolný Kubín pristúpilo od stredy k dezinfekcii vybraných verejných priestorov účinným prostriedkom proti baktériám a vírusom. Ten by mal zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Dezinfekciu budú robiť opakovane minimálne jedenkrát do týždňa, v prípade zhoršenia epidemiologickej situácie podľa potreby aj viackrát. TASR o tom informoval Martin Buzna z dolnokubínskej radnice.

(TASR)

20:19

Je dobré, že sa vláda SR konečne začala venovať aj téme šírenia ochorenia COVID-19 v marginalizovaných komunitách, ale kroky, ktoré navrhla sú vysoko rizikové. Myslí si to odchádzajúci splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd).

"Zoznam vybraných obcí je neobhájiteľný, sú tam napríklad aj integrované komunity, na Slovensku nemáme stovky osád bez vody, rýchlosť šírenia vírusu odborníci odhadujú oveľa nižšie ako bolo prezentované, eurofondy sa nerozkradli, ale idú i na platy rekordného počtu terénnych pracovníkov, ktorí sú kľúčoví pri akomkoľvek riešení a na ktorých sa spolieha aj plán vlády," povedal Ravasz s tým, aby neboli všetci hádzaní do jedného vreca.

(TASR)

19:50

Prezident Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) Rudolf Kropil, predseda Rady vysokých škôl (RVŠ) Martin Putala a predseda Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) Filip Šuran sa v utorok (31. 3.) stretli prostredníctvom online platformy, aby prerokovali a koordinovali svoje kroky v súvislosti s výskytom nového koronavírusu. TASR o tom informovala referentka pre komunikáciu s médiami SRK Ľubica Benková.

(TASR)

19:41

Predstavitelia zamestnávateľov kritizujú vyjadrenia premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý v stredu hovoril o možnosti tzv. blackoutu, teda "vypnutia Slovenska" počas niekoľkých týždňov. Viac sa dočítate TU

(TASR)

19:00

V prípade opatrení vo vládnom návrhu zákona z dielne Ministerstva financií (MF) SR ide len o kozmetické úpravy, Slovensko pritom potrebuje zásadnejšie ekonomické opatrenia. Uviedol to počas rozpravy poslanec Smeru-SD a bývalý minister financií Ladislav Kamenický. Súčasný šéf rezortu financií Eduard Heger (OĽaNO) mu oponoval, podľa neho ide o historickú pomoc.

Vláda v súčasnosti podľa Kamenického prezentuje sedem veľkých opatrení, nevidí však ich naplnenie. "Toto sú všetko kozmetické úpravy, my potrebujeme zásadné ekonomické opatrenia," zdôraznil Kamenický. Podľa jeho slov viaznu priority. "Zobuďte sa a začnite robiť," adresoval vláde. Viac sa dočítate TU

(TASR)

18:55

Policajti, hasiči a záchranári by mohli mať počas krízovej situácie pre pandémiu nového koronavírusu nárok na platené voľno v prípade potreby celodennej starostlivosti o dieťa či zverenej osoby. Obmedziť by sa tiež malo prijímanie žiadostí o občianske preukazy.

Upraviť by sa mohlo aj rozhodovanie obecných či mestských zastupiteľstiev. Vyplýva to z návrhu zákona o niektorých opatreniach v pôsobnosti Ministerstva vnútra SR v súvislosti s ochorením COVID-19, ktorý v stredu Národná rada (NR) SR posunula do druhého čítania. O návrhu rokuje v skrátenom legislatívnom konaní.

(TASR)

18:49

Blackout, alebo tiež vypnutie slovenskej ekonomiky, by prinieslo vážne ekonomické straty, s ktorými by sa hospodárstvo vyrovnávalo ešte niekoľko rokov. Navyše nie je jasné, či by sa podarilo šírenie ochorenia COVID-19 úplne zastaviť. Zhodli sa na tom analytici oslovení TASR. Viac sa dočítate TU

(TASR)

18:39

V súvislosti s novým koronavírusom sa majú uskutočniť viaceré zmeny prostredníctvom novely Zákonníka práce, ktorú v stredu posunul parlament do druhého čítania. Týkajú sa napríklad toho, že zamestnávateľ bude oprávnený nariadiť výkon práce z domu.

Okrem toho sa má predĺžiť o mesiac podporné obdobie v nezamestnanosti, ak si po pol roku nebude občan schopný pre krízu v súvislosti s novým koronavírusom nájsť prácu. Novela má tiež priniesť zmenu, že zamestnávatelia, ktorí museli pozastaviť výrobu alebo obmedziť činnosť, bez odborárov vo firme budú môcť rozhodnúť, že v prípade prekážky v práci môžu poskytovať zamestnancom náhradu mzdy v sume 80 % priemerného zárobku, najmenej však vo výške minimálnej mzdy.

(TASR)

18:18

Výroba v trnavskej automobilke Groupe PSA Slovakia, ktorá bola zastavená 19. marca, s určitosťou neobnoví výrobu do 5. apríla vrátane. TASR túto informáciu potvrdil riaditeľ vonkajších vzťahov Peter Švec.

(TASR)

18:12

Určenie vyhradeného času na nákupy pre seniorov sa ukazuje ako problematické. Uviedol to pre TASR Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu (ZO) SR po dva a pol dni platnosti nových nariadení zavedených pre výskyt nového koronavírusu.

Samotná filozofia stanovenia osobitného režimu je podľa neho dobrá, viaceré obchodné spoločnosti už podobné opatrenia zaviedli aj predtým. "Problémové a problematické sú niektoré praktické riešenia, napríklad vyčlenenie času pre seniorov denne od 9.00 do 12.00 h. V tomto čase sú predajne prázdne alebo poloprázdne," upozornil.

(TASR)

17:37

Čo čaká Slovensko nasledujúce týždne? Skúsená lekárka radí: Na toto sa pripravte!

17:32

 Návrh na zriadenie Fondu vzájomnej pomoci, ktorý v stredu predstavil premiér Igor Matovič (OĽaNO), je marketingovou záležitosťou, ktorá nič nevyrieši. Tvrdí to podpredseda parlamentu a expremiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Zároveň Matoviča vyzval, aby prestal robiť marketingové ťahy, ale začal riešiť reálne problémy súvisiace s pandémiou nového koronavírusu.


Pellegrini nebude návrh na zriadenie fondu podporovať. "Je to čisto marketingová vec pána premiéra, ktorý si chce na svojom úrade zriadiť účet, z ktorého bude rodinám rozdávať peniaze. K tomu sa vyjadrovať nebudem, pretože je to jeho záležitosť, nebudem na nej participovať," skonštatoval Pellegrini na stredajšom brífingu s tým, že sa nedá vtiahnuť do tejto "veľmi jednoduchej hry, ktorá vôbec nič nevyrieši."

(TASR)

17:20

Do boja proti novému koronavírusu sa zapojili lekári z Univerzity Komenského (UK). Ústav simulačného a virtuálneho vzdelávania Lekárskej fakulty (LF) UK poskytol všetky svoje tlačiarne na tlač ochranných štítov určených pre lekárov a zdravotnícky personál. Denne tak dokáže na troch tlačiarňach vyrobiť približne 50 kusov. TASR o tom v stredu informovala hovorkyňa Univerzity Komenského Lenka Miller.

(TASR)

17:18

Nemocnice v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) získali na obdobie pandémie nového koronavírusu bezodplatne desať automobilov. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

(TASR)

16:55

Školský rok by sa mal a mohol ukončiť v riadnom termíne, teda 30. júna. Povedala to pre agentúru SITA riaditeľka iniciatívy To dá rozum Renáta Hall. Dodala, že to, či bude dovtedy ukončená aj karanténa, je otázne. Uviedla, že toto obdobie nemožno považovať za prázdniny, aj keď sú školy prázdne.

Podotkla, že ukončenie školského roka má význam aj preto, aby sa školy a učitelia pripravili na nový školský rok. Ten podľa nej bude v znamení zmien, ktoré súvisia s tým, že si školy musia zmeniť obsahy vzdelávania. Analytička z iniciatívy To dá rozum Petra Fridrichová možnosti ukončenia školského roka vidí najmä v úprave Metodického pokynu pre kvalifikáciu a hodnotenie žiakov na základných a eventuálne na stredných školách. Mohla by sa podľa nej do pokynu zaviesť napríklad možnosť slovného hodnotenia. To by mohlo byť využité aj na koncoročnom vysvedčení.

(SITA)

16:36

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana (FNsP) v Prešove pribudlo za jeden deň 13 nových pacientov pozitívne testovaných na prítomnosť koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok počtu nakazených v prešovskej nemocnici od začiatku testovania. Z Univerzitnej nemocnice L. Paustera v Košiciach do domácej liečby prepustili dve pacientky, troch pacientov s podozrením na výskyt ochorenia naopak prijali.

(SITA)

16:34

Národná rada (NR) SR prerokuje viacero zmien z dielne rezortu vnútra v zrýchlenom režime. Poslanci v stredu schválili návrh na skrátené legislatívne konanie pri vládnom návrhu zákona o niektorých opatreniach v pôsobnosti Ministerstva vnútra (MV) SR v súvislosti s ochorením COVID-19. Zmeny by sa mali dotknúť rokovania obecných a mestských zastupiteľstiev, ale aj polície, hasičov a záchranárov.

(TASR)

16:33

Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) nesúhlasí s návrhom na tzv. blackout, čiže "vypnutie Slovenska", ktorý v utorok predstavil premiér Igor Matovič (OĽaNO). Jej strana nie je za to, aby štát úplným zastavením krajiny zhoršoval už i tak zlú ekonomickú situáciu a psychický stav ľudí. Vírus by sa podľa Remišovej objavil aj po "vypnutí" krajiny.

(TASR)

16:33

Dvadsať vojenských psychológov poskytuje v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19 podporu a poradenstvo profesionálnym vojakom, zamestnancom rezortu obrany a ich rodinným príslušníkom, ale aj ľuďom v karanténnych centrách. Kontaktovať ich možno telefonicky alebo e-mailom. Pre TASR to uviedol zástupca hovorcu Ozbrojených síl (OS) SR Peter Poldruhák.

(TASR)

16:32

Prešovský samosprávny kraj (PSK) posilnil autobusové spojenia v prímestskej doprave. Vyšiel tak v ústrety požiadavkám občanov i zamestnávateľov. TASR o tom informovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK.

"Od dnešného dňa vstúpil do platnosti mimoriadny cestovný poriadok, takzvaný mimoriadny režim v prímestskej autobusovej doprave na celom východnom Slovensku. Dohodli sa na tom zástupcovia Prešovského a Košického samosprávneho kraja v spolupráci so spoločnosťou IDS Východ," uviedla Heilová.

(TASR)

16:31

Od stredy začínajú v Košiciach platiť viaceré opatrenia v súvislosti s novým koronavírusom, ktoré prijalo mestské zastupiteľstvo (MsZ) na svojom neplánovanom zasadnutí 26. marca. Ako na brífingu informoval primátor Jaroslav Polaček, uznesenia podpísal. Parkovanie v meste tak bude dočasne zadarmo, cestujúcim mestskou hromadnou dopravou (MHD) sa predlžuje platnosť časových cestovných lístkov a dôchodcovia budú môcť požiadať o príspevok na jedlo a jeho donášku.

(TASR)

16:19

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) posúdi poskytnutú zdravotnú starostlivosť o pacienta Nemocnice s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach, ktorý je pravdepodobne prvou obeťou COVID-19 na Slovensku. Dohľad začal vykonávať z vlastnej iniciatívy, potvrdila v stredu pre TASR hovorkyňa úradu Radoslava Muchová.

(TASR)

16:04

Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach v stredu poslala do domácej liečby dve hospitalizované pacientky, ktoré boli nakazené novým koronavírusom. Obe mali už negatívne výsledky testov a ich zdravotný stav bol dobrý. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková.

(TASR)

16:01

Nápad verejne špekulovať o plošnom, celoštátnom "blackoute" považuje bývalý premiér Mikuláš Dzurinda za neadekvátny a nemiestny. "Teda škodlivý," odpovedal Dzurinda na otázky TASR v súvislosti s úvahami premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) "vypnúť Slovensko" na niekoľko týždňov, a tak riešiť krízu okolo nového koronavírusu.

(TASR)

15:50

Opatrenia vo finančnej oblasti z dielne Ministerstva financií (MF) SR prerokuje Národná rada (NR) SR v takzvanom zrýchlenom režime. Poslanci to schválili na stredajšom hlasovaní. Za hlasovalo 126 zo 129 prítomných poslancov.

(TASR)

15:48

Policajti v niektorých okresoch Prešovského kraja zaznamenali v posledných týždňoch viacero pokusov podvodníkov vyťažiť z mimoriadnej situácie a priživiť sa na dôchodcoch. Podvodníci kontaktujú seniorov a chcú im podľa hovorcu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Igora Pavlika napríklad merať teplotu, ponúkajú im pochybné lieky, dezinfekcie i rúška.

(TASR)

15:48

Policajti v niektorých okresoch Prešovského kraja zaznamenali v posledných týždňoch viacero pokusov podvodníkov vyťažiť z mimoriadnej situácie a priživiť sa na dôchodcoch. Podvodníci kontaktujú seniorov a chcú im podľa hovorcu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Igora Pavlika napríklad merať teplotu, ponúkajú im pochybné lieky, dezinfekcie i rúška.

(TASR)

15:46

Vypnutie Slovenska, tzv. blackout, o ktorom hovoril premiér Igor Matovič (OĽaNO) v súvislosti s krízou okolo nového koronavírusu, sa nepozdáva bývalému ministrovi financií Ivanovi Miklošovi. Upozorňuje, že takéto opatrenie by malo enormné priame aj nepriame ekonomické dôsledky. V súčasnej situácii sa mu zdá najrozumnejším riešením čo najrýchlejšie sa pripraviť na zvládnutie narastajúceho počtu nakazených, najmä tých s ťažkým priebehom choroby.

(TASR)

15:45

Testovanie sa v piatok začne v Kecerovciach, Jarovniciach, Trebišove a Markušovciach, uviedla splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková.

15:44

Volkswagen Slovensko predlžuje prerušenie výroby vo všetkých troch tuzemských závodoch aj v 16. kalendárnom týždni až do 19. apríla.

(TASR)

15:43

Spoločnosť Jaguar Land Rover neobnoví výrobu vo svojom závode v Nitre skôr ako v období po veľkonočných sviatkoch. Potvrdila to manažérka pre firemné vzťahy Miroslava Remenárová. Automobilka prerušila svoju výrobu od 20. marca. "V závode pracujú len vybrané tímy zabezpečujúce výrobu vozidla Land Rover Defender a tie, ktoré sú určené na zabezpečenie nevyhnutných prevádzkových činností," skonštatovala.

(TASR)

15:37

Mesto Nitra pripravuje priestory hotela v areáli amfiteátra pod Zoborom na karanténne účely. Hotel je vo vlastníctve mesta, v objekte sa nachádza 11 izieb, do ktorých by mohli byť umiestnení ľudia v karanténe. "Priestory v súčasnosti nie sú vo vyhovujúcom stave, ich premena si bude vyžadovať nemalé financie. Izby musíme čiastočne vypratať, ale aj vydezinfikovať, steny vystierkovať a vymaľovať, pretože niektoré sú plesnivé. Rovnako musíme preorganizovať postele tak, aby v jednej miestnosti bola iba jedna posteľ," skonštatoval hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek. Výšku investícií odhadol na niekoľko tisíc eur.

(TASR)

15:28

Pred samotným testovaním prebehne v osadách psychologická príprava testovania, uviedol premiér Matovič. 

15:26

Vypnutie Slovenska, tzv. blackout, si premiér Igor Matovič (OĽaNO) predstavuje ako výnimočný stav počas niekoľkých týždňov. Na minimum by sa znížila mobilita ľudí, dodržiavala by sa vojenská disciplína a fungovalo by vojenské zásobovanie. Takýto dočasný stav by podľa neho umožnil čo najrýchlejšie naštartovať ekonomiku, ktorá za súčasnej situácie bude dlhodobo trpieť.

(TASR)

15:17

Vznikne 5 tímov, každý z 13 profesionálnych vojakov, uviedol na margo testovania minister obrany Jaroslav Naď. Ministerstvo obrany bude kontaktovať starostov obcí. Odborníci si vytypovali 33 konktérnych oblastí, kde budú odoberať vzorky. 

15:09

Celkovo 1500 ľudí sa nekontrolovaným spôsobom vrátilo do rómskych komunít zo zahraničia, uviedol splnomocnenec pre rómske komunity. 

15:07

Od piatka sa spúšťa masívne testovanie občanov rómskych komunít pomocou lekárov v uniformách. 

15:05

Igor Matovič uviedol, že je nevyhnutné začať testovať ľudí v osadách. 

15:03

Premiér na tlačovej konferencii predstavuje plán, ako riešiť krízu šírenia koronavírusu v rómskych komunitách. 

15:01

Mesto Bardejov začalo v súvislosti s výskytom nového koronavírusu s dezinfekciou verejných priestranstiev.

Ako pre TASR uviedol hovorca mesta Štefan Hij, začiatkom týždňa mestský podnik Bapos vykonával dezinfekciu na sídlisku Poštárka, kde žije početná skupina marginalizovaného obyvateľstva. Rovnako aj pred jedným z nákupných centier a na ulici Dlhý rad.

(TASR)

14:52

Školské jedálne budú uvarené jedlo pre seniorov a žiakov len rozvážať. V stredu počas brífingu to spresnil minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).
Otvorené podľa ministra budú iba kuchyne, v priestoroch jedální by sa ľudia nemali združovať.

(TASR)

14:43

Podpredseda parlamentu a expremiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vyzval koaličných partnerov, aby zastavili experiment v podobe tzv. "vypnutia Slovenska" či blackoutu.

(TASR)

14:38

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) zaplatí pokutu za to, že počas utorkového (31. 3.) vyhlásenia na Úrade vlády SR predstúpil pred novinárov bez rúška. V stredu počas tlačového brífingu to označil "za ľudské pochybenie", za ktoré sa ospravedlnil.

"Komunikoval som už aj s premiérom, pokutu zaplatím," povedal.

(TASR)

Nový minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).
14:31

Zdravotnícki pracovníci, ktorí pri výkone svojho povolania ochorejú na nový koronavírus, by mali dostať 100-percentne preplatenú práceneschopnosť (PN). Po rokovaní mimoriadneho Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo o tom informovala jeho predsedníčka Jana Cigániková (SaS). Viac sa dočítate v článku.

(tasr)

14:12

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) vyvrátil poplašnú správu o tom, že sa od 6. apríla má obnoviť vyučovací proces na všetkých druhoch škôl. Uviedol to v stredu počas tlačového brífingu. Informácia o obnovení vyučovania v školách sa objavila v stredu na internete.

(tasr)

14:11

Mesto Martin neotvorí školské jedálne v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti na vydávanie stravy pre žiakov a seniorov. Rovnaký postup odporúča aj súkromným zriaďovateľom škôl. V stredu o tom po zasadnutí krízového štábu mesta Martin informovala hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová.

(tasr)

13:33

Mesto Bratislava zváži obmedzenie pohybu na verejnosťou obľúbenej Partizánskej lúke v bratislavskom lesoparku, ak bude jej návštevnosť narastať a ľudia sa tam nebudú vzhľadom na pandémiu nového koronavírusu správať zodpovedne. Počas nedeľného živého prenosu na sociálnej sieti o tom informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo. Reagoval tak na otázku, ako vníma vysokú návštevnosť dunajskej hrádze či Železnej studničky v posledných dňoch, a to aj napriek riziku šírenia nového koronavírusu.

(tasr)

Primátor Bratislavy Matúš Vallo.
13:18

Policajti sa neustále stretávajú s prípadmi nezodpovedných občanov v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Informujú o tom na sociálnej sieti. "Ide najmä o porušenie karantény, otvorenie prevádzky napriek zákazu, porušenie povinnosti nosenia ochranného rúška na verejnosti, ale aj trestné činy v súvislosti s koronavírusom," uviedli.

(tasr)

(tasr)

13:15

Nitrianske biskupstvo v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu na Slovensku zriadilo telefónne linky, na ktorých budú kňazi poskytovať duchovnú pomoc a podporu. Telefónne čísla už biskupstvo zverejnilo na svojej webovej stránke aj na sociálnych sieťach. K dispozícii budú denne od 9. do 18. hodiny.

13:13

Minister hospodárstva a vicepremiér Richard Sulík (SaS) je zásadne proti experimentom, ako zlikvidovať ekonomiku. Za takýto experiment označil návrh premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) o vypnutí Slovenska, tzv. blackoutu, čiže výnimočnom stave počas niekoľkých týždňov. Sulík uviedol, že pokiaľ sa nič mimoriadne neudeje, je proti tomuto návrhu.

(tasr)

12:54

Nová dodávka respirátorov FFP3 sa očakáva už 4. apríla. Oznámila to poslankyňa Jana Cigániková po mimoriadnom rokovaní zdravotníckeho výboru.

12:43

Slovenské lekárske fakulty zapájajú do boja proti šíreniu nového koronavírusu svojich študentov i zamestnancov. Nemocniciam často požičiavajú aj svoje zdravotnícke vybavenie. Vyplýva to z analýzy, ktorú vypracovali analytik Pavol Demeš a lekár Pavel Traubner na základe podkladov získaných od dekanov fakúlt a rektora Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU).

(tasr)

12:35

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) nemá problém s tým, aby sa v školských jedálňach varilo a strava sa neskôr roznášala seniorom. Avšak na druhej strane nesúhlasí s tým, aby dôchodcovia alebo študenti do nich chodili. Uviedol to v stredu počas tlačovej konferencie.

Viac sa dočítate v článku.

12:28

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) nemá problém s tým, aby sa v školských jedálňach varilo a strava sa neskôr roznášala seniorom. Avšak na druhej strane nesúhlasí s tým, aby dôchodcovia alebo študenti do nich chodili. Uviedol to v stredu počas tlačovej konferencie.

(tasr)

12:18

Vypnutie Slovenska, tzv. blackout, si premiér Igor Matovič (OĽaNO) predstavuje ako výnimočný stav počas niekoľkých týždňov. Na minimum by sa znížila mobilita ľudí, dodržiavala by sa vojenská disciplína a fungovalo by vojenské zásobovanie. Takýto dočasný stav by podľa neho umožnil čo najrýchlejšie naštartovať ekonomiku, ktorá za súčasnej situácie bude dlhodobo trpieť.

12:10

Matovič pripúšťa, že na Slovensku môže prísť k tzv. blackoutu (vypnutiu krajiny). Pri ňom by došlo k zatvoreniu všetkých podnikov, obchodov, ba dokonca každý by bol v karanténe. Či k tomu skutočne dôjde a ako dlho by trval, je otázne.

11:49

Matovič odkázal ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi, že dúfa, že dostane maximálnu pokutu. Na utorkovej tlačovke sa totiž objavil bez rúška.

Viac v článku.

11:33

Len v Bratislave je 16 nových pozitívnych pacientov. Najmladší zistený prípad je päťročný chlapček, najstaršou je 87-ročná žena. Obaja pacienti sú z Bratislavy.

11:31

Matovič zároveň vyhlásil, že v utorok vyšetrili 877 ľudí, pričom pozitívnych bolo 37 z nich. Dokopy má teda Slovensko 400 pozitívnych prípadov.

11:26

„Nedokážeme zákonmi pomôcť všetkým. Nedá sa do legislatívy napísať každá životná situácia, v ktorej sú teraz viaceré rodiny na Slovensku. Rozhodli sme sa na Úrade vlády SR zriadiť Fond vzájomnej pomoci, ktorým sa budeme snažiť vyriešiť ťažké situácie ľudí. Je to spoločné rozhodnutie aj s našimi koaličnými poslancami. Budeme radi, ak by prispievali aj opoziční poslanci. Chceme ľuďom ukázať, že na nich myslíme nielen zákonmi, ale aj takouto formou. Budú prispievať koaliční poslanci, ministri a ďalší. Keďže sa patrí ísť príkladom, chcem povedať, že sa vzdávam celého premiérskeho platu,“ povedal Matovič.

(sita)

11:24

Koaliční partneri sa dohodli, že zriadia Fond vzájomnej pomoci, ktorí bude riešiť individuálne životné prípady ovplyvnené krízou súvisiacou so šírením nového koronavírusu. Prispievať doň budú koaliční poslanci, ministri aj ďalší ľudia, ktorí na tom budú s vládou spolupracovať. Informoval o tom v stredu premiér Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že on sám sa v prospech fondu vzdá celého svojho platu.

(tasr)

11:10

Igor Matovič oznámil, že sa vzdáva celého svojho premiérskeho platu a odovzdá ho do Fondu vzájomnej pomoci. Fond bude fungovať ako záchrana pre tých, čo postihla koronakríza a prispievať do neho budú ministri, poslanci, ale aj podnikatelia.

10:48

Premávka na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Šiatorská Bukovinka - Somoskőújfalu, ktorý bol v rámci opatrení proti šíreniu nákazy novým druhom koronavírusu zatvorený, je od stredy čiastočne obnovená. Informoval o tom na sociálnej sieti maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

(tasr)

10:30

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) ani Európska lieková agentúra (EMA) pacientom neodporúčajú prerušovať liečbu liekmi typu ACE inhibítory/ARB ani prechod na iný typ liečby. Takéto lieky sa používajú pri liečbe vysokého krvného tlaku, srdcového zlyhávania a ochorení obličiek. Štátny ústav o tom informuje na svojom webe.

(tasr)

10:26

Opatrenia zavádzané na Slovensku v súvislosti s nákazou COVID-19 zastavili alebo obmedzili prevádzku mnohých odvetví a firiem. Odpadu z ich prevádzky sa tak pochopiteľne produkuje menej. Obyvatelia sa ale na druhej strane prevažne zdržiavajú vo svojich domácnostiach, v ktorých produkujú aj niekoľko kilogramov odpadu denne. V mnohých európskych krajinách, zvádzajúcich boj s nákazou, sa práve preto apeluje na to, aby sa odpadové hospodárstvo stalo kľúčovou oblasťou v boji proti šíreniu COVID-19. Informovala o tom v stredu analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

(sita)

09:57

Záchranná služba Košice má po celom Slovensku až 57 staníc a od 12. marca až doteraz evidujú už 444 výjazdov. V tomto počte sú len prípady s podozrením na vírusové ochorenie. V karanténe kvôli zatajeniu cestovateľskej anamnézy už však skončilo 14 posádok.

Viac sa dočítate v článku.

09:41

Ak ošetrujúci lekár vystaví tzv. pandemickú PN-ku, na základe ktorej je daný poistenec v karanténe pre zabránenie šíreniu koronavírusu COVID-19 a má byť izolovaný v domácom prostredí, vychádzky nemá povolené. V tlačovej správe na to upozornil hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. "Ak by osobe, ktorá je uznaná dočasne práceneschopnou z dôvodu karantény, boli počas izolácie v domácom prostredí vychádzky povolené, odporovalo by to zmyslu nariadenej izolácie," uviedol.

09:38

Rezort financií predstavil opatrenia v rámci "Lex korona". Balík opatrení v utorok schválil aj vládny kabinet. Delí sa na oblasť daní, finančného trhu a rozpočtových pravidiel. Návrhy by mali pomôcť daňovníkom, podnikateľom či malým a stredným firmám v ekonomicky náročnom období spôsobenom koronavírusom. Ide o posuny termínov, odloženie daňových exekúcií, pomoc pre neziskové organizácie či samosprávy.

(sita)

09:08

Väčšina zdravotníckych zariadení združená v Asociácii polikliník a zdravotníckych zariadení (APAZ) nedostala k dnešnému dňu od štátu ochranné prostriedky, ako sú napríklad rúška či rukavice. "Nepoznáme mechanizmus prerozdelenia, distribúcie, logistiky a ani harmonogram dodávok. Ambulancie primárneho a sekundárneho kontaktu sú v prvom kontakte s infekčnými pacientmi, a preto by sa na nás nemalo zabúdať," upozorňuje v tlačovej správe prezident asociácie Štefan Zelník.

(sita)

09:05

Slovenským vojakom v Lotyšsku sa, pravdepodobne, v súvislosti so šírením nového koronavírusu predĺži misia. Uviedol to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Naď poznamenal, že opatrenia zasiahnu aj slovenských vojakov v Afganistane a, pravdepodobne, aj tých na operáciách v Iraku. Veliteľ slovenského kontingentu v Lotyšsku Gabriel Janovics zdôraznil, že k rozhodnutiu o predĺžení vyslania v zahraničí pristúpia profesionálne.

(sita)

08:57

Inzertné portály sa rozhodli podať pomocnú ruku realitným kanceláriám, aby ľahšie prekonali krízu spôsobenú pandémiou nového koronavírusu. "Túto krízu môžeme zvládnuť len spoločne, keď budeme všetci ťahať za jeden povraz ako partneri. Preto od apríla spúšťame komplexný podporný program s názvom Pomôžeme vám, ktorým chceme pomôcť opäť naštartovať realitný segment," uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti United Classifieds Milan Konečný.

(tasr)

08:35

Bezplatná vlaková preprava žiakov a študentov je dočasne zrušená od stredy 1. apríla. Rozhodnutie vlády z 27. marca platí pre žiakov a študentov do 26 rokov, vrátane školopovinných detí od šesť do šestnásť rokov až do odvolania počas zatvorenia všetkých typov škôl. Žiaci a študenti podľa Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., môžu aj naďalej využívať jej vlaky, avšak od 1. apríla budú v nich cestovať so zľavou 50 % z obyčajného cestovného v 2. vozňovej triede.

(sita)

08:16

Mesto Košice v súvislosti s novým koronavírusom predpokladá výpadok príjmov zo svojho rozpočtu v sume 40 miliónov eur. Informuje o tom na svojej webovej stránke s tým, že chce odsunúť úhradu dane z nehnuteľností a poplatok za komunálny odpad.

(tasr)

07:47

Hlavný hygienik SR má bezodkladne vydať opatrenie povoľujúce ďalšie prevádzky - lízingové služby, servisy výpočtovej a telekomunikačnej techniky, advokátske a notárske kancelárie, kľúčové služby, zberné dvory, metrový textil a galantérie, predaj a servis bicyklov, prevádzky záhradníctva a záhradnej techniky, stavebniny, predajne inštalačného a elektroinštalačného materiálu, železiarstva, farby a laky. Vnútorná predajná plocha týchto prevádzok nepresahuje 2000 štvorcových metrov (m2).

(tasr)

07:36

Spoločnosť Kia Motors Slovakia (KMS) obnoví výrobu automobilov v Tepličke nad Váhom od pondelka 6. apríla. Po Veľkej noci prejde z trojzmennej na dvojzmennú prevádzku, ktorá bude trvať do konca apríla. Informuje o tom na svojej internetovej stránke. Viac nájdete v článku.

(tasr)

07:33

Permanentný krízový štáb má pripraviť návrh opatrení týkajúcich sa problematiky tzv. "pendlerov" (osôb, ktoré pravidelne dochádzajú do práce cez hranice SR) a karantény a predložiť ho na rokovanie vlády alebo ústredného krízového štábu.

(tasr)

07:30

Slovensko má do utorka 363 pozitívnych prípadov nákazy. Večer prišla informácia, že exprimátor Bojníc zrejme zomrel následkom koronavírusu. Definitívne o tom rozhodnú výsledky pitvy.

07:30

Dobré ráno, vítame vás pri online spravodajstve o pandémii koronavírusu na Slovensku.

Diskusia / 0
Autor: Novy Cas, TASR, SITA
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Najviac zasiahnutý je západ Slovenska.
Únia miest a obcí sa tvrdo pustila do vlády: Nie je to pod kontrolou, vládne tu chaos a frustrácia
Bývalý nemecký futbalový reprezentant Mesut Özil (druhý vpravo) a prezident klubu Fenerbahce Istanbul Ali Koc (vľavo)
Özil po podpise s Fenerbahce: Návrat do nemeckej repre? Už nikdy!
Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen
Rakúsko je pripravené na nekompromisný boj proti rasizmu: Veľavravné slová prezidenta
Mestá sa pripravujú na celoplošné testovanie. (Ilustračné foto)
Hygienici chcú používať testy na britskú mutáciu koronavírusu: Má to však ešte jeden háčik
Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj
Polícia si posvietila na byt Navaľného, zadržala člena jeho rodiny: Má Putin strach?
(ilustračné foto).
Nekompromisné rozhodnutie EÚ: Maďarsko prišlo o ochranu pri vonkajších hraniciach
Na snímke Peter Trška.
Slovenská posila v českej Komete: Brno bola pre mňa priorita!
Nákazu potvrdili aj na norkovej farme v Litve.
Švédsko pritvrdzuje v boji proti koronavírusu: Žiadne rozmnožovanie noriek
Mike Dyson (tretí zprava) so so svojou rodinou.
Muž († 33) si išiel zdriemnuť, živý sa už nezobudil: Jeho mama si toto nedokáže vysvetliť
(ilustračné foto).
Na viacerých miestach Slovenska klesne teplota mrazivo nízko: Pre tieto okresy platí výstraha
Nemecká kancelárka Angela Merkelová
Merkelová sa hanbí za nacistov: Nemecko si musí neustále pripomínať obete holokaustu
Rekonštrukcia zimného štadióna v Banskej Bystrici je v plnom prúde.
Foto
Pozor, na stavbe sa pracuje: Banská Bystrica rekonštruuje zimný štadión