Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
12.03.2020, 16:25 | Správy | Domáce správy

Hlavný hygienik vyzýva firmy, aby nechali ľudí robiť z domu: Každé stretávanie sa je rizikové

Firmy, ktoré vedia umožniť prácu z domu, by ju mali pracovníkom poskytnúť

Po rokovaní ústredného krízového štábu to v súvislosti so situáciou okolo nového koronavírusu uviedol hlavný hygienik Ján Mikas. "Každé stretávanie sa je rizikové. Máme mobilné telefóny, sociálne siete, je možnosť audio či videokonferencií. Je čas, aby sa technické možnosti využívali čo najviac. Ak sú firmy, ktoré majú možnosť svojich zamestnancov nechať robiť z domu, situácia je taká, že to treba využiť," uviedol Mikas.

Pripomenul, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označila ochorenie COVID-19, ktoré je spôsobené novým koronavírusom, za pandémiu. Preto sa podľa Mikasa je asi čoho obávať. "Na druhej strane WHO vyzýva ľudí, politikov, aby prijali efektívne opatrenia a radšej skôr ako neskôr," doplnil Mikas.

Firmy majú možnosti, ako s koronavírusom bojovať, práva majú aj zamestnanci

Šírenie nového koronavírusu môže spôsobiť zamestnávateľom viaceré problémy. Nie je vylúčené, že v takejto situácii budú musieť zostať zamestnanci doma. Firmy majú niekoľko možností, ako s vírusom bojovať, zamestnanci však majú tiež svoje práva. V osobitnom prípade, ako je zabránenie šírenia nového koronavírusu, nemusí zamestnávateľ rizikovým zamestnancom umožniť výkon práce na pracovisku s cieľom prevencie.

"V tomto prípade patrí podľa Zákonníka práce zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Ide teda o prípad, ak zamestnanec mal naplánované zmeny a zamestnávateľ mu oznámi, že mu prácu nepridelí," vysvetľuje na svojom webe ministerstvo práce. Zákonník práce neobsahuje časové obmedzenie trvania tejto prekážky v práci, a teda je na rozhodnutí zamestnávateľa, v ako rozsahu toto opatrenie v tomto prípade použije. Rovnako môže nastať aj prípad, že koronavírus spôsobí firme pokles zákaziek až tak, že nebudú mať dostatok práce pre svojich ľudí. Tiež by išlo o tzv. prekážku v práci na strane zamestnávateľa a tiež by zamestnancovi patrila náhrada mzdy vo výške jeho priemerného zárobku.

Podľa Zákonníka práce môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi aj pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje neskôr. Možnosťou je aj čerpanie náhradného voľna, ak ho má zamestnanec nevyužité. Do úvahy tak pripadá aj určenie jeho čerpania. V prípade zmeny pracovných zmien je rozvrhnutie pracovného času zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň. Do úvahy teda pripadá aj zmena v rozvrhovaní práce. "Aj v tomto prípade sú však zmeny v rozvrhu práce podmienené rôznymi skutočnosťami ako obsah pracovnej zmluvy, ustanovenia o rovnomernom a nerovnomernom rozvrhovaní pracovného času, o dobe odpočinku," uvádza rezort práce.

Zamestnávateľ môže určiť aj čerpanie dovolenky zamestnancovi len za podmienok ustanovených Zákonníkom práce. "Potrebné je prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Podľa Zákonníka práce čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca," približuje rezort práce. V prípade prevencie šírenia nového koronavírusu však ide nepochybne o výnimočnú situáciu.

V prípade niektorých profesií však ľudia môžu pracovať aj dočasne z domu. "V prípade, ak pracovná zmluva takéto miesto výkonu práce neobsahuje, mala by sa dojednať jej zmena. Ak je zamestnanec už v izolácii doma s cieľom, aby sa predišlo šíreniu nového koronavírusu, prípadne, ak nie je zmenu zmluvných podmienok možné vykonať písomne, je dôležité túto skutočnosť zachytiť iným preukázateľným spôsobom, napríklad e-mailom," vysvetľuje rezort práce. Práca z domu sa nemusí použiť len u zamestnancov, kde je určité riziko, že už mohli byť nakazení, alebo ktorí sú už v izolácii, ale aj s cieľom zníženia počtu zamestnancov v práci. Teda ide o prípady zvýšenia ochrany zamestnancov, ktorí dochádzajú z väčších vzdialeností a používajú hromadné dopravné prostriedky, alebo ide o ochranu zamestnancov, ktorí sa starajú o staršie osoby alebo deti, ak sú zatvorené školy a škôlky.

Zamestnávateľ môže ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti v prípade karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v škole, škôlke alebo v jasliach. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy.

V prípade uzatvorenia školy, škôlky v dôsledku koronavírusu musia tiež rodičia ostať doma s dieťaťom. V takomto prípade majú nárok na ošetrovné, a to bez ohľadu na skutočnosť, či ide o štátne alebo súkromné zariadenie. Musia však splniť zákonné podmienky nároku na ošetrovné, teda byť nemocensky poistený. Poskytuje sa najviac 10 dní. Ak bude človek uznaný za dočasne práceneschopného, má možnosť uplatniť si nárok na nemocenské zo Sociálnej poisťovne.

 

Diskusia / 0
Súvisiace články:
Autor: TASR
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Odporúčame z TIVI.sk
Odporúčame z TIVI.sk
Štart rakety Falcon 9 sleduje celý svet.
Historický okamih, ktorý sledoval celý svet: Štart rakety Falcon 9 je zrušený!
V Španielsku podľahlo koronavírusu ďalších 832 ľudí (ilustračné foto).
Španielska vláda pod paľbou kritiky: Povolili pochod na MDŽ, počet nakazených stúpol
(ilustračné foto).
Nemocničný stan v Bangladéši zachvátili plamene: Hlásia obete, liečili sa na COVID-19
Rekordné odlesňovanie Amazónie počas pandémie koronavírusu (ilustračné foto).
Evolučné dedičstvo staré 50 miliárd rokov je v ohrození: Za všetko môže človek!
Políciu a záchrannú službu privolali k autu do priemyselného parku Waterglade v meste Grays v noci približne o 02.40 h.
Posun v prípade smrti Vietnamcov v kamióne v Británii: V putách odviedli 26 osôb
Futbalista Herthy Berlín Marko Grujič (druhý sprava) sa teší po strelení gólu.
Foto
Hertha pokračuje vo výborných výkonoch: S Pekaríkom v zostave remizovala s tretím tímom tabuľky
Vo verejnej diskusii sa často porovnáva ochorenie COVID-19 s chrípkou (ilustračné foto).
Prevratný objav: V Dánsku vyvinuli robot na vykonávanie testov na koronavírus
V Premier League sa vyskytli ďalšie štyri prípady koronavírusu.
Tretia vlna testovania v Premier League: Nové prípady koronavírusu odhalené v troch kluboch
Následkom úniku nedošlo k ohrozeniu životného prostredia.
Foto
Zásah hasičov na parkovisku pri Jasenovej: Z cisterny uniká kyselina sírová
Portrait of depressed woman sitting alone on the floor in the bedroom.
Otec sa nedokázal zmieriť s tým, za koho sa vydala jeho dcéra († 14): Jej život ukončil ohavným spôsobom!
Boeing zažíva najhorši krízu vo svojich dejinách.
Boeing na kolenách: Končí vyše 12 000 zamestnancov a to nie je všetko
Brankárske duo Tuukka Rask a Jaroslav Halák.
Halák sa v NHL opäť vyznamenal: Prestížna trofej pre slovenského gólmana