RE by mala zistiť, či forma fungovania FPKK k Maďarskej republiky je v súlade s jej odporúčaniami a predpismi. Navrhol to dnes v diskusnej relácii TA3 V politike na poznámku poslanca za Smer-SD Borisa Zalu, ktorý povedal, že podstata vzniknutého problému je v tom, že medzi fórom a maďarským parlamentom sa neformálny vzťah zmenil na právny. Pripomenul, že nejde o to, že poslanci SMK chodia do Budapešti diskutovať, ale že boli volení slovenskými občanmi, preto sa spovedajú iba im a nie inému štátu.
Berényi oponoval, že FPKK zabezpečuje spoluprácu poslancov viacerých štátov, pričom na základe svojho štatútu nemá jeho fungovanie medzinárodnoprávnu relevanciu, ale len konzultatívny charakter. "Nerobme z toho doma politiku, ale vyriešme to teda na pôde RE," zdôraznil.
Podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni Berényiho výzvu na prípravu návrhu správy pre RE prijal. Domnieva sa, že Európska únia sa bude musieť problémom spolužitia menšín viac zaoberať, pretože zatiaľ neexistuje žiadny model menšinových práv, ktorým by sa mohla Európa riadiť. Zala poukázal na to, že otázka právneho vzťahu vznikla medzi fórom a Národným zhromaždením MR, preto ju budú musieť obe krajiny vyriešiť na parlamentnej úrovni.
Podpredseda SMK sa domnieva, že téma ich účasti na spomínanom stretnutí je zbytočne nafúknutá. Zopakoval, že to čo tam robili, vysvetlia verejnosti, ak na to bude spoločenská požiadavka, ale nevidia dôvod na to, aby tak urobili v pléne NR SR. Odmietol tvrdenia, že súčasná maďarská politika smeruje k vytvoreniu Veľkého Uhorka.
Urbáni zdôraznil, že oba národy spája tisícročné spolužitie, pričom bežní ľudia nemajú so vzájomnými vzťahmi problémy. Mrzí ho, že túto problematiku zbytočne vyhrocujú niektorí politici. Domnieva sa, že SMK mohlo vzniknutej kauze predísť, keby o svojej účasti na FPKK dopredu informovalo predsedu slovenského parlamentu. V ich stretávaní problém nevidí a nemyslí si ani, že by tým bolo Slovensko nejakým spôsobom ohrozené.