15.09.2019 13:34 | Šport | Futbal

Fati neprestáva udivovať: Proti Valencii zlomil tri rekordy

Španielsky futbalový majster FC Barcelona našiel nečakané riešenie na maródku v ofenzívnych radoch. Pri neprítomnosti Lionela Messiho, Ousmanea Dembeleho a donedávna aj Luisa Suareza sa svojej šance chopil len 16-ročný rodák z Guiney-Bissau Ansu Fati. Najmladší strelec v histórii najvyššej španielskej súťaže prekonal v domácom dueli 4. kola proti Valencii (5:2) hneď tri rekordy.

Po tom, čo sa v predchádzajúcom ligovom kole na ihrisku Osasuny (2:2) stal historicky najmladším strelcom La Ligy, potvrdil svoje kvality aj v domácom stretnutí s "netopiermi", keď už v 2. minúte otvoril skóre a o päť minút neskôr prihral na premiérový ligový gól Frenkiemu de Jongovi. Pred tým, ako v 60. minúte za stavu 3:1 prenechal miesto Suarezovi, stihol zlomiť hneď tri rekordy. Vo veku 16 rokov a 318 dní sa stal najmladším hráčom v základnej zostave "blaugranas" na Camp Nou, najmladším hráčom ligy s gólom a asistenciou a zároveň najmladším strelcom gólu na tomto legendárnom štadióne.

"Fati má v sebe niečo špeciálne. Napriek nízkemu veku ide o vyzretého útočníka. Nerozlišuje, či ide o tréning alebo zápas, vždy ide naplno. Dnešok bol bláznivý. Z prvých dvoch dotykov vyťažil gól a asistenciu. Teraz je dôležité krotiť emócie. Stále sa vyvíja a musíme si uvedomiť, že čelí situácii, ktorá v jeho veku nie je normálna," povedal tréner Barcelony Ernesto Valverde.

Päťdesiatpäťročnému koučovi sa striedanie vydarilo. Suarez si totiž otvoril strelecký účet v novej sezóne už minútu po tom, čo vybehol na ihrisko. Svoj druhý gól pridal osem minúte pred koncom a presný zásah Maximiliana Gomeza z 92. minúty tak len kozmeticky upravil výsledok na konečných 5:2.

"Proti súperovi, akým je Barcelona, sa dvojgólové manko doháňa len veľmi ťažko. Mali sme v zápase aj dobré momenty, no nevyužili sme šance, za čo sme pykali v druhom polčase," citovala trénera Valencie Alberta Celadesa agentúra DPA. Jeho tímu patrí so ziskom štyroch bodov priebežná 14. priečka, "Barca" je štvrtá s dvojbodovým mankom na vedúce Atletico Madrid.