Piatok 18. 6.
Vratislav
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
30.07.2019 12:00 | Správy | Domáce správy

Odborníci hodnotili hospodárenie miest na Slovensku: V najhoršom vychádza dlh na obyvateľa takmer 500€

Ako hospodária s našimi peniazmi? Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) sa po prvý raz pozrel na hospodárenie všetkých 140 slovenských miest.

Najlepšie si z hľadiska prísnych kritérií vedú vo Svätom Jure či v Novom Meste nad Váhom. Naopak, najhoršie, čo sa týka finančného zdravia obstála v štatistikách Myjava. Kde je tajomstvo úspechu v riadení samosprávy a ako svoje výkony zhodnotili kompetentní?!

Finančné zdravie, zadlženosť či záväzky po lehote splatnosti. To sú kritériá, ktorým podrobili odborníci z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy tento rok všetky samosprávy. „Hodnotili sme ich 0 - 6 bodov. Najväčšiu váhu má celkový dlh, ale do úvahy sme brali aj dlhovú službu či bilanciu bežného účtu,“ ozrejmil Matej Tunega s tým, že kým doteraz hodnotili len 50 najväčších miest, teraz si do hľadáčika zobrali aj menšie samosprávy.

V roku 2018 zaznamenali kladnú bilanciu bežného účtu skoro všetky mestá, jedinou výnimkou sa stala Bytča, kde bol deficit na úrovni -1,0 %. „Zvyšných 139 miest vytvorilo prebytok. Najlepší výsledok dosiahli v Strážskom (+35,8 %), Leopoldove (+27,5 %) a vo Svätom Jure (+24,3 %),“ píše sa v správe INEKO.

 

Najlepšie hospodária vo Svätom Jure

Najlepšie čísla za minulý rok dosiahli z hľadiska finančného zdravia a zadlženosti mestá Svätý Jur, Nové Mesto nad Váhom a Dubnica nad Váhom. Prednostka Mariána Fiamová pracuje v úrade vo Svätom Jure od roku 2003 a dôvody výhry sú podľa nej jasné.. „Bežné aj kapitálové výdavky plánujeme dlhodobo dopredu a v súlade s týmto plánom aj následne postupujeme. Mesto hospodári tak, aby nevytváralo dlhy do budúcnosti.,“ pochválila sa.

Otvoriť galériu
Primátor Sv. Jura Šimon
Zdroj: Ivan Kováč
Mestečko sa však už niekoľko rokov objavuje na popredných priečkach. “Posledné roky v prvej trojke, takže som rád, že sme to tento rok vyhrali. Určite je dôležité, že v bežnom rozpočte hospodárime s významným prebytkom a následne tieto prostriedky investuje naspäť do mesta,“ netajil radosť primátor Šimon Gabura.

Sporný Modrý Kameň

Najzadlženejšou samosprávou má byť podľa INEKO mestečko Modrý Kameň.. „Jeho dlh dosiahol 70,3 %. Stal sa tak jediným mestom, ktoré si aktuálne podľa zákona už nemôže vziať ďalší úver. Ak svoj dlh nezníži, bude mu hroziť zo strany ministerstva navyše aj pokuta,“ vysvetlil Tunega.

Primátorka mestečka s 1600 obyvateľmi však tvrdí, že ide o chybu, ktorú urobila pri posielaní údajov účtovníčka. " Omylom tam uviedla aj dlhy, ktoré sú voči Štátnemu fondu rozvoja bývania, ktoré sa tam nezarátavajú," uviedla Mária Bednárová s tým, že aktuálny dlh je len 22%. Už tradične sa na úplnom chvoste s relatívne vysokým dlhom umiestnila Myjava (54,3 %), ktorá v rámci finančného zdravia nedosiahla ako jediná ani tri body.

„Tesne sa tak ocitla v pásme, ktoré označujeme známkou ‚nedostatočné finančné zdravie‘,“ dodal Tunega a uzavrel, že práve najlepšie na tom nie je ani hlavné mesto. Tu sa však spočítava hospodárenie všetkých mestských častí.

 

Najlepšie samosprávy

Mesto - Počet obyvateľov - Dlh na obyvateľa - Skóre fin. zdravia

1. Svätý Jur - 6 000 - 0 € - +6,00 b.

2. Dubnica nad Váhom - 24 000 - 0 € - +5,95 b.

3. Nové Mesto nad Váhom - 20 000 - 44 € - +5,87 b.

4. Tvrdošín

5. Strážske

6. Námestovo

7. Sládkovičovo

8. Rajecké Teplice

9. Liptovský Hrádok

10. Topoľčany

 

Najhoršie samosprávy

Mesto - Počet obyvateľov - Dlh na obyvateľa - Skóre fin. zdravia

1. Myjava - 12 000 - 466 € - +2,94 b.

2. Modrý Kameň - 2 000 - 588 € - +3,85 b.

3. Bratislava - 423 000 - 374 € - +3,88 b.

4. Martin

5. Svidník

6. Senica

7. Prešov

8. Giraltovce

9. Nováky

10. Levoča

 

Ako hodnotíte fungovanie samosprávy

Terézia (67), Svätý Jur

Otvoriť galériu
Terézia, 67 rokov
Zdroj: Ivan Kováč

- Je určite vidieť, že sa mestu darí. Je to niečo iné ako bolo predtým. Mení sa to tu a myslím, že tí mladí to dobre vedú. A s rozumom sa to mení, tak aby sa zachovali pamiatky a starobylý ráz.

 

Ján (36), Svätý Jur

Otvoriť galériu
Ján, 36 rokov
Zdroj: Ivan Kováč

- Je tu ešte veľa vecí čo by sa tu dalo zmeniť či vylepšiť. Sú tu také časti ako dole pre rybníku, kde chýbajú chodníky či sú zlé cesty. Tam by to mohli potiahnuť novým asfaltom. A je tu málo obchodov.

 

Zuzana (43), Svätý Jur

Otvoriť galériu
Zuzana, 43 rokov
Zdroj: Ivan Kováč

- Budujú sa tu nové veci. Máme nový posilňovací areál, nové cesty či stojiská na kontajneri. Vidím, že tie peniaze čo dávame do mesta, že sa to prejavuju.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: Nový Čas, fsz, kuk

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Biden venoval Putinovi bizóna a to nie je všetko: V minulosti dostali lídri aj oveľa bizarnejšie dary
Bývalý arménsky premiér sa napriek výčitkám teší veľkej podpore: Pred voľbami chystá revolúciu
Francúzsko sa zaviazalo k významnému kroku: Ako naložia so zvyšným jadrovým odpadom?
Američania dostanú nový štátny sviatok: V lete si budú pripomínať mimoriadne významnú udalosť
V Rusku nariadili povinné očkovanie zamestnancov v ďalších oblastiach krajiny: Kritici nahlas protestujú
Foto
Veľký krok: Čína má vlastnú vesmírnu stanicu
Vieme, prečo by mala byť naša strava pestrá
Nový izraelský premiér Bennett sa už zabýval: Pozval Merkelovú na návštevu, naznačil nové smerovanie izraelskej politiky
Prudký nárast nových prípadov covidu prinútil Portugalsko konať: Cestovanie z a do Lisabonu je cez víkendy zakázané
Uznanie za boj proti covidu, rakúski zdravotníci si polepšia: Bude im vyplatený jednorazový bonus
Nemecko predložilo svoje podmienky, do krajiny smú len zaočkovaní: Pre turistov z krajín mimo EÚ to začne platiť čoskoro
Peter Cehlárik sa upísal ruskému majstrovi: V Omsku má nahradiť bývalého ťahúňa tímu!