Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
27.03.2019, 13:15 | Správy | Politika

Bývalý predseda Ústavného súdu schladil Harabina: Jeho návrh je úplne nekvalifikovaný!

Profesor Ján Mazák má dlhoročné skúsenosti z oblasti práva. Počas jeho 14-ročného pôsobenia na Ústavnom súde mu 6 rokov šéfoval, okrem toho zastával funkciu generálneho advokáta Súdneho dvora Európskej Únie. V roku 2014 si ho novozvolený prezident Andrej Kiska vybral za poradcu.

Nový Čas overoval, do akej miery má Štefan Harabin šancu uspieť na znefunkčnenom Ústavnom súde a dosiahnuť svoj cieľ - novú voľbu prezidenta. V podaní Harabin namieta, že Čaputová pri financovaní svojej volebnej kampane podľa neho obišla zákon, a to i v dôsledku kumulácie priamej podpory kandidáta Roberta Mistríka, ktorý pred voľbami odstúpil, a tretích strán. Podľa Jána Mazáka jeho podanie nemá šancu na úspech. 

Ján Mazák je uznávaným expertom na ústavné právo. Otvoriť galériu

Do koľkých dní musí byť sťažnosť prijatá a posúdená a čo sa stane ak o nej Ústavný súd nestihne pre nedostatočný počet sudcov rozhodnúť včas?

O návrhu na začatie konania vo volebných veciach by malo plénum Ústavného súdu rozhodnúť do 90 dní od jeho doručenia. V tej istej lehote sa musí taký návrh aj predbežne prejednať. Účelom takého predbežného prejednania je rozhodnúť, či sa návrh prijme na ďalšie konanie alebo odmietne bez ďalšieho postupu.

Ústavný súd má v súčasnosti len 4 sudcov a preto nemôže konať a rozhodovať ako plénum, ktoré vyžaduje najmenej 7 sudcov. Zabezpečiť dostatok sudcov na Ústavnom súde je, so zreteľom na ochranu ústavnosti, povinnosťou Slovenskej republiky, t.j. štátu. Ak štát zlyhá, potom nastupuje jeho zodpovednosť, ktorú je možné uplatniť v danom prípade len v konaní pred Európskym súdom pre ľudské práva. Právomoc Súdneho dvora Európskej únie v takej veci neexistuje.

Čo sa stane so sťažnosťou ak nebude na Ústavnom súde dostatočný počet sudcov?

Návrh neúspešného kandidáta sa zaregistruje a to je všetko čo by bolo možné za daného obsadenia Ústavného súdu vo veci urobiť, pravda, ak uvažujeme o tom, že o riadnom návrhu vo volebných veciach rozhoduje plénum.  

Podľa môjho názoru, aj bez toho, aby som čítal celé jeho podanie,  však Š. Harabin nepodal riadny, všetkými náležitosťami vybavený návrh.

Jedna z rozhodujúcich a podstatných náležitostí návrhu na začatie konania vo volebných veciach je označenie účastníka, proti ktorému návrh smeruje. A to je kandidát, ktorý bol zvolený za prezidenta (§ 160 ods. 1 písm. a/ nového zákona o ústavnom súde).

Prezident však zatiaľ nebol zvolený. Preto návrh Š. Harabina nemôže byť v skutočnosti návrhom na začatie konania. Bez zvoleného prezidenta je také podanie, aké urobil Š. Harabin len neúplný návrh, o ktorom netreba konať a rozhodovať v pléne. O takom nekvalifikovanom podaní by mal rozhodovať sudca spravodajca ako samosudca a mal by ho odložiť podľa  § 53 nového zákona o ústavnom súde, ktorý ustanovuje: ak sudca spravodajca z obsahu podania zistí, že nejde o návrh na začatie konania, podanie odloží. O odložení podania písomne vyrozumie toho, kto sa s podaním obrátil na ústavný súd. Vec tým definitívne končí.

Odloženie takého podania by malo byť jedinou logickou reakciou Ústavného súdu, resp. sudcu spravodajcu. Bez toho, aby návrh obsahoval označenie kandidáta, ktorý bol zvolený za prezidenta sudca spravodajca nemôže vec pripraviť  na predbežné prerokovanie, navrhnúť rozhodnutie vo veci samej, nemá od koho vyžiadať vyjadrenie na návrh a podobne. Jednoducho, taký návrh aký podľa Š. Harabin je nespôsobilým základom na konanie Ústavného súdu.

Len pre úplnosť poznamenám, že účastníkom konania v tejto veci nemôžu byť v žiadnom prípade dvaja kandidáti, ktorí postúpili do druhého kola volieb. Ani jeden z nich ešte nebol zvolený za hlavu štátu.

Čo môže Harabin sťažnosťou dosiahnuť?

Neúplným návrhom nemôže Š. Harabin  dosiahnuť žiadne vecné rozhodnutie, takže považujem za zbytočné, už aj s ohľadom na predošlé stanovisko, uvažovať o možných výrokoch pléna.

Má parlament aspoň teoretickú šancu navoliť potrebný počet ústavných sudcov tak, aby stihli v plenárnom zložení rozhodnúť o Harabinovej sťažnosti?

- Má, ak si uvedomí svoju rozhodujúcu zodpovednosť za voľbu kandidátov na sudcov Ústavného súdu. K tomu sa nedá viac uviesť, navyše, nevieme, či prezident nebude trvať na tom, aby mu parlament predložil všetkých 18 kandidátov. Taký jeho postoj by mohol obsadzovanie Ústavného súdu skomplikovať, lenže aj v takej situácii by bola plne politicky, ba aj právne zodpovedná národná rada.

Diskusia / 0
Autor: dcy
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Béla Bugár pôsobí v politike bezmála 30 rokov.
Most-Híd nevstúpi do koalície s ĽSNS ani so Smerom, sľubuje Bugár
Na mieste hliadkovali muži zákona.
Nové informácie o strelcovi z Hanau: Video a list, ktoré mal zanechať, naháňajú strach
Počas náročnej liečby Hanka nestrácala nádej, že sa jej stav zlepší.
Hanka po dvoch transplantáciách obličky: Zákernú diagnózu odhalil smäd
Predseda vlády Peter Pellegrini.
Aktualizované
Rokovací deň otvoril premiér Pellegrini: Hanbím sa za opozíciu, odhalila svoje pomýlené videnie demokracie
Lionel Messi.
Škandál s diskreditáciou nenechal chladným ani Messiho: Dejú sa divné veci
(ilustračné foto).
Vražda bossa Jána Takáča: Vyšetrovanie sa podľa polície blíži ku koncu
Ľuboš dúfa, že mu manželstvo s Júliou vydrží.
Riskantný ťah manželov Ľuba a Júlie zo šou Svadba na prvý pohľad: Vzťah zachraňujú živým darom
2.video, december 2019: Nahrávku mala podľa Kisku vyhotoviť dcéra Michala Šuligu.
Pred voľbami ide do tuhého, objavilo sa druhé video: Potopí Kisku?
V rokovacej sále sú dva nové rečnícke pulty.
Aktualizované
Poslanci z PS/Spolu po príchode premiéra opustili rečnícky pult a rokovaciu sálu
Pondelkové preteky automobilového seriálu NASCAR v Daytone poznačila vážna nehoda bývalého víťaza Ryana Newmana.
Foto
Stáli pri ňom všetci svätí: Pretekár NASCAR opúšťa nemocnicu po hrozivej havárii
Objekty, ktoré vedie premiestniť, odvážajú do dediny Nová Kelča, kde budú rok čakať na majiteľov.
Veľké upratovanie na obľúbenej priehrade: Z Domaše odstránili 57 čiernych stavieb
Nevideli ste ho?
Nevideli ste ho? Polícia pátra po Jánovi, ktorý je podozrivý z nebezpečného vyhrážania