Boris
20°C  Slnečno  |  Bratislava
17.03.2019, 21:29 | Šport | Hokej

Detva nemala šancu: Bystrica pokračuje v ceste za obhajobou titulu

Hokejisti HC'05 iClinic Banská Bystrica zdolali v piatom zápase štvrťfinále play off Tipsport Ligy mužstvo HC 07 Detva 4:0, celú sériu tak vyhrali 4:1 a postúpili do semifinále.

4

Banskobystričania nastúpili do zápasu bez štyroch zámorských hokejistov - Higgsa, Failleho, Sellecka a Marrshalla, chýbal aj kapitán Surový. Proti prvému detvianskemu útoku nasadili štvrtú defenzívnejšie ladenú formáciu a vyplatilo sa. V 1. tretine okrem úvodnej šance McLeana Pulišov útok mlčal, viac možností mal majster, ale Zigo, Asselin, Šoltés a Šťastný recept na dobrého Petríka nenašli. Hostia mohli skórovať po strele V. Fekiača z medzikružia, Williams bol však proti. Domáci napokon išli do vedenia v 13. minúte. Už na obrannej modrej si prebral puk Lunter, prešiel s ním po ľavej strane až pred bránku a rutinérsky zakončil, puk poslal pomedzi betóny brankára na 1:0. Hráči spod Urpína mohli viesť aj vyšším rozdielom, ale Mihálik z kruhu, Matoušek spomedzi kruhov a Zigo zblízka puk za Petríka už nedostali.

V druhom dejstve sa to podarilo v 24. minúte Zigovi. Zblízka puk nekompromisne zavesil pod hornú žrdku, keď ťažil z perfektnej práce a prihrávky Luntera – 2:0. Následne Detvania poriadne ožili, v presilovke mal šancu z pravej strany Puliš, neskôr sa ocitol sám pred Williamsom Tibenský a po ňom to skúšali Ščurko i Gachulinec v ďalšej presilovke, ale všetko bez želaného efektu. Na domácej strane stoja za zmienku koncovky Ziga a Slobodu z kruhov, s nimi si však Petrík poradil. Kapituloval paradoxne až keď Bystričania hrali v oslabení. Kabáčovu tvrdú strelu z pravej strany síce kryl, ale puk nemal pod kontrolou, z čoho ťažil na dorážke pohotový Lamper – 3:0. Hostia zostali zaskočení a mohli pred prestávkou inkasovať aj štvrtý raz. Kreativita Šťastného si vyslúžila potlesk divákov, i keď sa zblízka dvakrát nepresadil.
Tento hokejista mal príležitosť aj v úvode 3. tretiny. Zakončoval z troch metrov, ale zaúradoval betón Petríka. Brankár z Podpoľania sa zapotil aj po rýchlom prieniku "baranov" a strele Šoltésa. Na opačnej strane mal tutovku Ďaloga, ale na Williamsa nevyzrel. Pri väčšej chuti však boli domáci hokejisti. Zvýšiť vedenie skúšali Kabáč i Lamper, podarilo sa to však napokon Zigovi v 48. minúte po bleskovej akcii a presnej prihrávke Luntera. O osude stretnutia teda bolo rozhodnuté, hoci piaty zásah mohli ešte pridať v presilovke Bartánus, Matoušek aj Zigo a v piatich proti piatim dvakrát Kabáč a Lunter. O čestný zásah hostí sa snažil Král, ale Williams si spoľahlivými zákrokmi pripísal štvrté čisté konto v tejto sérii.

piaty zápas 1/4-finále Kaufland play off TL:
HC'05 iClinic Banská Bystrica - HC 07 Detva 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)Góly: 13. M. Lunter (K. Sloboda, Zigo), 24. Zigo (M. Lunter, Asselin), 37. Lamper (Kabáč), 48. Zigo (M. Lunter, Asselin). Rozhodovali: P. Stano, Adamec - Gajan st., M. Smrek, vylúčení na 2 min.: 3:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, 2747 divákov.
/konečný stav série 4:1/

Banská Bystrica: Williams – Kubka, Ďatelinka, K. Sloboda, Southorn, Mihálik, Nemčík, Biro – Gabor, Češík, Matoušek - Asselin, Zigo, M. Lunter – Bartánus, A. Šťastný, Šoltés – Lamper, Koper, Kabáč.
Detva: R. Petrík – Martin Chovan, Betker, Gachulinec, D. Jendroľ, F. Fekiač, Kuklev, Golian, Sládok – Puliš, McLean, Ščurko – Žilka, V. Fekiač, R. Gašpar – Tibenský, Murček, Král – Török, M. Surový, Martin Ďaloga