Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
08.03.2019 00:20 | Správy | Zahraničné správy

Africké národnostné skupiny žalovali Nemecko: Podľa nich sa má zodpovedať za smrť ľudí počas genocídy

Súd v New Yorku odmietol žalobu proti Nemecku, ktorú podali príslušníci juhoafrických národnostných skupín Herero a Nama, pripisujúci bývalej koloniálnej veľmoci genocídu na území dnešnej Namíbie.

Sudkyňa rozhodnutie odôvodnila imunitou Nemecka voči žalobám tohto druhu, informovala vo štvrtok tlačová agentúra DPA. Súd v newyorskej štvrti Manhattan rozhodol ešte v stredu, pričom si zástupca žalujúcej strany vyhradil právo na ďalšie kroky. Najvyšší predstaviteľ skupiny Herero, Vekuii Rukoro, vo štvrtok avizoval podanie odvolania. Sudkyňa sa podľa neho pri skúmaní príslušnosti dopustila "zásadných pochybení", ktoré budú v prípade ďalšieho konania napravené.

Podľa Hererov a Namov sa má Nemecko zodpovedať z usmrtenia vyše 100.000 ľudí počas genocídy začiatkom 20. storočia, keď bolo koloniálnym správcom dnešnej Namíbie. V žalobe sa navyše uvádza, že Berlín vylúčil zástupcov týchto etník zo svojich rokovaní s namíbijskou vládou a nevyplatilo odškodné rodinám obetí vyvražďovania. Nemecko v roku 2016 uznalo genocídu v Namíbii a začalo s tamojšou vládou prerokúvať spôsob, ako by sa mohlo oficiálne ospravedlniť.

Genocída v Namíbii sa odohrala v rokoch 1904 - 1908, keď sa tamojší Hererovia a Namovia búrili proti koloniálnej nadvláde. V snahe ušetriť muníciu nemeckí vojaci odviedli desiatky tisíc mužov, žien a detí do púšte, aby tam zomreli, zatiaľ čo iných nechali zomrieť v koncentračných táboroch. Hererovia a Namovia obviňujú Nemcov aj z toho, že ich obrali o viac ako štvrtinu ich pôdy i dobytok a nútili ich pracovať v otrockých podmienkach. V súčasnosti žije v Namíbii približne 300.000 príslušníkov týchto národnostných skupín.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Vedci zo SAV objavili hviezdu, ktorá pravdepodobne zničila svoj planetárny systém.
Váš Tip
Vedci zo SAV objavili unikátnu hviezdu: Vykazovala podozrivé správanie! Neuveríte, čo mohla spôsobiť
Juraj Slafkovský a jeho radosť po góle proti Dallasu
Konečne gólová radosť: Slafkovský skóroval po luxusnej akcii Caufielda
V Spišskej Starej Vsi sa apelovalo na verejnosť, aby sa zdržala šírenia nenávisti.
Foto
Maroš Žilinka na mieste tragédie na Spiši nezadržal emócie: Tvrdý ODKAZ pre Slovensko
Špeciálny projekt
HOTELY SOREA – 5 x áno pre zimnú lyžovačku aj jarné prázdniny
Richard Lintner po rozchode s manželkou zbalil bývalú missku mladšiu o 20 rokov.
Pozrite sa, ktorým športovcov krachol či vydržal vzťah so sexi misskami...
Besnenie Samuela neprežila zástupkyňa školy Mária († 51) a spolužiačka Alena († 18).
Foto
Samuel mal zavraždiť učiteľku aj spolužiačku: Mrazivé ZISTENIA! Bol TOTO dôvod beštiálneho útoku?
Mama Anna († 78) smrť synov niesla veľmi ťažko.
Foto
Puklo Anne († 78) srdce od žiaľu za mŕtvymi synmi († 51, † 55)?! Posledného člena rodiny čaká neistý osud
Simon Omaník sa stal terčom hejtu.
Foto
Simon nepodal ruku Pellegrinimu, jeho škola je terčom agresie! KRITIKA odborníka, kto situáciu dramatizuje?
Chlapec je hospitalizovaný v nemocnici, no podľa mamy by ho mohli čoskoro pustiť.
Zhrozená Marika sa o úraze synčeka dozvedela od upratovačky: Matka chlapčeka začala KONAŤ! Doplatí na to škola?
Lewis Hamilton
Foto
Lewis Hamilton a krásna herečka PRICHYTENÍ na obede! Takto sa k sebe mali, nevadí im vekový rozdiel?
(ilustračné foto).
Predstavuje jadrový odpad nebezpečenstvo pre vybrané lokality? Župan má obavy: Ministestvá sa snažia situáciu upokojiť
Exprezidentovi Bolsonarovi súd nevydal pas na Trumpovu inauguráciu.
Bolsonaro chcel ísť na Trumpovu inauguráciu: Rana pod pás! Nie je to podľa jeho predstáv