Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
13.02.2019, 16:15 | Správy | Európa

Eurobarometer: pred eurovoľbami prevláda pozitívny imidž EÚ

Podľa posledného prieskumu Eurobarometer sa zvýšil počet občanov, v očiach ktorých má EÚ pozitívny imidž, na 43 %, čo je od roku 2009 najvyššia hodnota. Zo slovenských respondentov vníma EÚ pozitívne 33 % a neutrálne 49 %.

o prvýkrát odkedy prieskum kladie otázku, či si občania myslia, že ich hlas v EÚ sa počíta, pozitívne na túto otázku odpovedalo 49 % respondentov v EÚ aj na Slovensku. Dôvera v EÚ je na úrovni 42 % stabilná a najvyššia od jesene 2010. Čo sa týka Slovenska, aj tu dôveru v EÚ vyjadrilo 43 % opýtaných.

Spoločná mena euro oslávila 1. januára 2019 svoje 20. narodeniny a jej podpora je na rekordne vysokej úrovni – až 75 % respondentov v krajinách eurozóny spoločnú menu podporuje.

Čo sa týka obáv Európanov, 40 % opýtaných za najväčšiu obavu považuje prisťahovalectvo, 20 % terorizmus. Slovenskí respondenti sa vyjadrili podobne: 48 % považuje za obavu prisťahovalectvo a 23 % terorizmus.

Ako sme na to na Slovensku?

Podľa posledného Eurobarometra aktuálnu situáciu na Slovensku vníma pozitívne 47 % občanov SR. Ide o nárast v čase, keďže na jar 2018 vyjadrilo pozitívne vnímanie 28 % ľudí. Hlavnými problémami, ktorým SR dnes čelí z pohľadu ľudí, sú: nárast cien (37 %) a zdravotné a sociálne zabezpečenie (34 %). Skôr neutrálne očakávania od budúceho vývoja krajiny (55 % ľudí si myslí, že sa situácia v najbližších 12 mesiacoch nezmení).

Vnímanie Európskej únie

Podiel pozitívneho vnímania EÚ sa počas roka nemenil (v oboch vlnách EB na úrovni 33 %). Slovensko je pod priemerom EÚ28 (43 %), pokiaľ ide o celkové pozitívne vnímanie EÚ. EÚ pre občanov SR znamená najmä slobodu cestovať a študovať kdekoľvek v EÚ (56 %). Podľa prieskumu občania Slovenska vnímajú EÚ ako modernú (74 %) a demokratickú (69 %) inštitúciu. 77 % obyvateľov SR sa cíti byť občanom EÚ.

Spomedzi politík, ako aj výsledkov činností EÚ, je v rámci SR najvyššia podpora voči voľnému pohybu občanov EÚ. Vo všetkých členských štátoch EÚ túto výhodu oceňujú v priemere viac ako dve tretiny opýtaných, na Slovensku podporuje voľný pohyb občanov až 81 % opýtaných.

Miera dôvery voči Európskej únii

Eurobarometer potvrdzuje už dlhodobejší trend, kedy opýtaní uvádzajú vyššiu dôveru v EÚ ako v národné vlády či parlamenty.

Dôvera voči EÚ je na Slovensku na úrovni 43 %, čo je porovnateľné s priemerom EÚ28. Miera dôvery voči Európskej komisii (43 %) a Európskemu parlamentu (46 %) zaznamenala v SR mierny pokles v čase (oproti predchádzajúcemu Eurobarometru), zároveň je však na podobnej úrovni ako priemer EÚ28 (43 % v prípade eurokomisie, resp. 48 % v prípade europarlamentu).

Dôvera voči domácim mocenským inštitúciám je v porovnaní s európskymi inštitúciami na značne nižšej úrovni – NR SR dôveruje 29 % opýtaných a vláde SR 32 %. Došlo však k nárastu resp. obnoveniu dôvery v čase – počas jarných mesiacov vyjadrilo dôveru voči vláde SR len 21 % opýtaných Slovákov a rovnaký podiel dôveroval NR SR. Polícii dôveruje 45 % občanov SR, čo je výrazne menej, ako priemer v rámci EÚ28 (72 %). Spomedzi národných inštitúcií Slováci najviac dôverujú armáde (59 %).

Budúcnosť Európskej únie a informačné zdroje

Optimistický pohľad na budúcnosť EÚ má 65 % občanov SR.

Slováci získavajú informácie o EÚ primárne z klasických médií – TV a rozhlas. Tieto médiá sú zároveň pre nich najdôveryhodnejšie – rozhlasu dôveruje 61 % opýtaných a televízii 58 %.

Zber dát do tohto prieskumu prebiehal 8. - 22. novembra 2018, oslovených bolo viac ako 30 000 ľudí v členských štátoch EÚ a kandidátskych krajinách.

Viac informácií o európskych témach nájdete na www.europa.sk.

Diskusia / 0
Súvisiace články:
Autor: europa.sk
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Odporúčame z TIVI.sk
Odporúčame z TIVI.sk
Na snímke 57. schôdza NR SR v Bratislave 21. januára 2020.
Aktualizované
Andrej Danko vykázal z rokovacej sály poslancov, ktorí blokovali schôdzu
(ilustračné foto).
Na Slovensko sa valí silný vietor: Výstraha platí pre dva okresy
David Armstrong-Jones so svojou tetou Alžbetou II. a jej manželom princom Philipom.
Ďalšia rana pre Alžbetu II.: Rozvod v britskej kráľovskej rodine
Speváčka Anita Soul sa stala mamou 4. septembra 2019.
Foto
Anita Soul ukázala synčeka Marcusa: Malý šibal poriadne vyrástol
Predseda parlamentu Andrej Danko.
Andrej Danko otvoril mimoriadnu schôdzu, poslanci sa majú venovať štyrom návrhom
(ilustračné foto).
Kočnerova Threema: Praženková navrhla disciplinárne stíhať sudkyne Maruniakovú a Cvikovú
Na streche Auparku  znášajú včely med.
Na Slovensku sa bude diskutovať a budúcnosti včelárstva
Odsonne Edouard (vľavo) spálil obrovskú šancu.
Útočník Celticu sa iba za hlavu chytal, spálil obrovskú šancu
Pavol Topoľský
Topoľský si ide zarobiť do Oteckov: Prečo mu Markíza dohodila lukratívny flek?
Verzia s vysokou podrážkou.
Naj bizarnosť Fashion Weeku v New Yorku: Dáte si kuracie crocsy?
Dele Alli (vpravo) sa v zápase vyznamenal nešportovým správaním sa.
Dele Alli to naozaj prehnal: Takto si uťahoval z koronavírusu!
Milan Jagnešák kandidoval za šéfa SOV.
NAKA zadržala pri raziách 24 ľudí: Šéf bobistov Jagnešák medzi nimi nie je!