Utorok 28. 6.
Beáta
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
04.01.2019 12:02 | Správy | Politika
Foto

Anketa o Najväčšom Slovákovi rozvírila hladinu: Kto je pre vás TOP osobnosť?

Diskusia okolo televíznej ankety Najväčší Slovák neutícha ani po niekoľkých dňoch. Diváci si SMS hlasovaním vybrali vlastnú TOP 100, nechýbajú v nej ani kontroverzné osobnosti.

Polemika sa rozpútala aj okolo toho, či sa vôbec má vyberať človek bez predchádzajúcich špecifikácií. Nový Čas zisťoval medzi známymi osobnosťami, kto je podľa nich Najväčším Slovákom a či si vedia vybrať meno z TOP 10.

Fotogaléria
21
fotiek v galérii

Štefánik a Pribina

Milan Lešický (73), futbalový tréner

Otvoriť galériu

 

Milan Rastislav Štefánik bol ako prvý pri myšlienke zrodu slovenského národa. Mal obrovskú zásluhu na zviditeľnení Slovákov. Najväčší Slovák je však pre mňa Pribina. Išlo o prvé, historicky známe knieža priamych predkov dnešných Slovákov.

Vážim si Srholca

Lucia Hablovičová (38), modelka

Otvoriť galériu
Lucia Hablovičová (39).
Zdroj: Marián Peiger

Pre mňa je z desiatky Najväčších Slovákov najväčším pánom Anton Srholec, ktorého prácu a posolstvo si veľmi vážim, bol výnimočnou osobnosťou a pre mňa tiež jednou z viacerých motivácií, prečo som začala študovať sociálnu prácu.

Najväčší je Dubček

Zuzana Haasová (37), herečka

Otvoriť galériu

Pre mňa Alexander Dubček. Otázka prečo?! Pri tomto mene by mala byť len literárna a odporúčam pozrieť si aj históriu v predstavení o ňom v divadle.

Je to len šou

Iveta Radičová (62), expremiérka

Otvoriť galériu

Je to šou, nič viac, nič menej. Ani tvorcovia nepochopili rozdiel medzi reprezentativitou zisťovania a počtom SMS, ktoré dostali. Veľkosť čísla nehovorí nič o reprezentativite názorov. Ide len o prejavený záujem o šou istého počtu ľudí.

Máme mnoho osobností

Rudolf Schuster (84), exprezident

Otvoriť galériu

Netrúfnem si povedať jedno meno. Musí sa to hodnotiť komplexne a najmä podľa kategórií. Veľmi zjednodušili celú vec, lebo sa cez telefón vyberajú osobnosti... Miešajú sa jablká s hruškami a tieto veci by sa mali hodnotiť analýzami z viacerých hľadísk.

Dal by som Hodžu

Grigorij Mesežnikov (60), prezident Inštitútu pre verejné otázky

Otvoriť galériu

Súťaž nemá nič spoločné so skutočným definovaním významných postáv Slovenska. Osobne by som dal prednosť Milanovi Hodžovi, ktorý bol demokratický slovenský politik, usiloval sa o formu stredoeurópskej integrácie.

Netrúfam si vybrať

Michal Vašečka (46), sociológ

Otvoriť galériu

S celou súťažou mám problém, aby sme vyberali jednu osobnosť. To, že do desiatky prenikli aj ľudia ako Sagan, svedčí o tom, že hlasovala aj mladá generácia a pred 20 rokmi by tam boli iné mená. Najlepšie na to zareagovali Česi snahou zvoliť si Cimrmana.

Štefánik bol vzdelaný

Daniel Bidelnca (61), maliar

Otvoriť galériu

Vyberám Milana Rastislava Štefánika ako najväčšieho Slováka. Okrem toho, že sa významne pričinil o založenie Československa, bol všestranne vzdelaný človek renesančného typu. Mimo desiatky je to pre mňa akademický maliar Ľudovít Fulla.

Favoritom je Štefánik

Ivan Bella (54), prvý slovenský kozmonaut

Otvoriť galériu
text
Zdroj: anc

Mojím favoritom je generál Štefánik. Je to najväčšia osobnosť slovenských dejín, ktorá sa veľkou mierou pričinila o vznik Československa. Bol to vedec, diplomat, vojak, politik... Takéto súťaže sú dobré, pretože sú podnetom na dialóg o našej vlastnej histórii.

Vybrala som Štefánika

Katarína Nádaská (51), etnologička

Otvoriť galériu

Chápem, že desiatku tvorili ľudia, ale sú v nej neporovnateľné osobnosti, pretože nemôžeme porovnávať cyklistu Sagana s kňazom Srholcom alebo s bratmi Cyrilom a Metodom. Je tam viac mojich favoritov, ale asi by som zvolila Štefánika.

Jednoznačne Štefánik

Erik Vlček (37), rýchlostný kanoista

Otvoriť galériu

Výber z tejto desiatky nie je jednoduchý. Umelci a športovci by tam podľa mňa nemali byť, lebo nedokážu tak ovplyvniť život obyčajných ľudí... Jánošík, ktorý bohatým bral a chudobným dával, je sympatický. Ale z tejto ponuky si vyberám Štefánika.

Pre mňa je to Sagan

Marek Fašiang (32), herec

Otvoriť galériu

Veľkých Slovákov bolo v histórii mnoho, ale pre mňa ako hrdého Slováka je podstatné, kto dokáže spojiť národ teraz, a preto by som vybral niektorého z našich športovcov, ktorí vynikajúco reprezentujú našu krajinu. Čiže z top desiatky si vyberám Petra Sagana.

Top 10 v ankete Najväčší Slovák:

● Milan Rastislav Štefánik

● Peter Sagan

● Gustáv Husák

● Cyril a Metod

● Andrej Hlinka

● Anton Srholec

● Alexander Dubček

● Ľudovít Štúr

● Juraj Jánošík

● Marika Gombitová

Vážim si Štefánika

Jozef Golonka (80), hokejová legenda

Otvoriť galériu
J. Golonka.
Zdroj: han

Veľmi sa zaujímam o históriu a mimoriadne si vážim Štefánika, bez ktorého by zrejme nevzniklo Československo a neskôr ani Slovensko. Obrovské zásluhy v našich dejinách majú tiež Štúr či Dubček, s ktorým som mal česť niekoľkokrát sa stretnúť.

Vyberám Dubčeka

Melita Gwerková (62), maliarka

Otvoriť galériu
text
Zdroj: anc

Dubček bol vizionár a nebál sa vystúpiť proti obrovskej presile tej doby. A za svoje politické presvedčenie položil aj život. Albín Brunovský, pretože umenie grafiky povýšil do takej dokonalosti, že sa zaradil do svetovej špičky, ktorá bude ťažko prekonaná. 

Pre mňa Štefánik

Pavol Hochschorner (39), vodný slalom, trojnásobný olympijský víťaz

Otvoriť galériu
text
Zdroj: anc

Je to individuálne, niekto obdivuje športovcov, iný umlecov... Z tejto ponuky by som však dal svoj hlas generálovi Štefánikovi. Podľa mňa sa najviac pričinil o dobro Slovenska. Kto by si tento titul zaslúžil podľa mňa? Asi moja mama, že to s nami vydržala.

Dubček a Válek

Marian Vida (69), maliar

Otvoriť galériu
text
Zdroj: anc

Dubček, pretože som ho poznal a pre moju generáciu sa zaslúžil o najväčší pokus o zmenu na Slovensku. A Miroslav Válek, ktorý bol najväčší podporovateľ umenia na Slovensku a vďaka nemu sa v tých dobách slovenské umenie zviditeľnilo v zahraničí.

Imponuje mi Timrava

Simona Bubánová (58), reklamná expertka

Otvoriť galériu

Božena Slančíková - Timrava, lebo má nadhľad nad slovenskou prízemnosťou. Prekáža mi aj názov ankety, lebo nezohľadňuje ženy. Absurdné pritom je, že za jedného človeka hlasovalo málo ľudí, celkovo predsa prišlo len 24-tisíc hlasov.

Hlinka položil základy štátu

Andrej Hryc (69), herec

Otvoriť galériu
Viditeľná nadváha: Herec za
Zdroj: Majo Peiger, Nový Čas Nedeľa

Vybral by som Andreja Hlinku, lebo bol prvý, kto položil základy tohto štátu. Bol prvý verejný činiteľ, ktorý už pri vzniku prvej republiky mal víziu autonómie Slovenska, čo je základ našej existencie. To, že existujeme sami, nevymyslel Mečiar, ale Andrej Hlinka.

Je to Štefánik

František Kovár (72), herec

Otvoriť galériu

Mojím kandidátom je Štefánik. Bol to obdivuhodný človek, ktorý v živote veľa dokázal, bol čestný, férový a povedal by som, že jeho záujmy boli viac vrstevnaté a mohol by byť pre mnohých ľudí v živote príkladom v tom, čo dokázal a ako sa k tomu dostal.

Navrhujem Hlinku

Stanislav Oravec (70), endokrinológ, profesor na lekárskej fakulte

Otvoriť galériu
text
Zdroj: anc

Navrhol by som Andreja Hlinku. Nielen ako rímskokatolícky kňaz sa usiloval o  spravodlivé, národné a politické postavenie Slovákov v novovytvorenom československom štáte. Bol aj významným činiteľom na poli sociálnej práce v regióne, v ktorom pôsobil - Ružomberku.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: red, Novy Cas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Foto
Ide svojou cestou! Simona Salátová má vlastný špeciál: Je to vrchol mojej kariéry komičky
Foto
Rusom praskli nervy! Vasilevskij hádzal po finále prilbu, Kučerov rukavicu
Životný prestup! Slovenská liga prichádza o najlepšieho strelca
Covid sa prebúdza a my sme stále bez opatrení: Čo sa bude diať? Takto to vidia poprední experti
Leto si asi predstavoval inak: Muž cestoval na dovolenku, zadržali ho pre vojnové zločiny
Pripravte sa na extrémne horúčavy: V týchto okresoch stúpnu teploty do poriadnych výšin!
Medvedev o tretej svetovej vojne: Takýto krok by vyprovokoval Rusko! Nasledovala by totálna katastrofa
Legenda Slovana Bratislava sa vracia do klubu: Je to pre mňa veľká výzva!
Sociálne siete Instagram a Facebook začali odstraňovať takéto príspevky: To naozaj?!
Hokejisti Colorada oslavujú Stanley Cup: Prsteň pre víťaza dostane aj Slovák!
Koľko zaplatíte za cestu autom na dovolenku? Ani vo vlastnej réžii nečakajte zázraky, toto vás čaká
Špeciálny projekt
Nakúp Gillette v Tesco a súťaž s Marekom Hamšíkom!