20.09.2018 23:16 | Šport | Futbal

Mak skóroval v Kodani, Slávia si poradila s Bordeaux

V zápase 1. kola D-skupiny Európskej ligy UEFA 2018/2019 zvíťazili futbalisti Dinama Záhreb nad Fenerbahce Istanbul 4:1.

"Fener", hrajúci bez slovenského reprezentačného stopéra Martina Škrtela, inkasoval na záhrebskom Maksimire už v 16. minúte. Prízemnou strelou zvnútra šestnástky sa presadil Ivan Šunjič - 1:0. Chorvátsky tím pretavil hernú prevahu do druhého presného zásahu, o ktorý sa v 28. minúte postaral Izet Hajrovič. Do prestávky mohlo viesť dominujúce Dinamo aj vyšším rozdielom, strelu Emira Dilavera však zastavila žrď. Turci v úvode druhého dejstva strelili kontaktný gól po presnej hlavičke Romana Neustädtera - 2:1, ale nádej na priaznivý výsledok im odviali dva zlepené zásahy Hajroviča a Olmoa.

Zenit Petrohrad remizoval na ihrisku FC Kodaň 1:1. V drese ruského tímu sa gólovo presadil slovenský krídelník Róbert Mak, keď sa v 44. minúte po vyšachovaní domácej obrany presadil zoči-voči domácemu brankárovi. V 63. minúte vyrovnal Pieros Sotiriou. V základnej zostave Kodane nastúpil Denis Vavro, v 77. minúte sa dostal na ihrisko Ján Greguš.

Sevilla vstúpila do skupinovej fázy hladkým domácim víťazstvom 5:1 nad Standardom Liége. Päťnásobný víťaz EL, resp. Pohára UEFA sa vo štvrtkovom dueli J-skupiny ujal vedenia už v 8. minúte, keď Ever Banega z priameho kopu nedal šancu hosťujúcemu brankárovi. V 39. minúte vyrovnal Moussa Djenepo, ale už o dve minúty prinavrátil Andalúzanom vedenie Franco Vazquez. Po zmene strán pridal favorit ďalšie tri góly.

Finalista predošlej edície súťaže Olympique Marseille podľahol doma Eintrachtu Frankfurt 1:2. Nemecký tím hral od 59. minúty bez vylúčeného Jetra Willemsa, ale v početnej nevýhode dokázal v 89. minúte šokovať Stade Velodrome gólom Luku Joviča.
V L-skupine potvrdila Chelsea Londýn pozíciu favorita, keď zvíťazila na horúcej pôde PAOK Solún 1:0. O troch bodoch pre "The Blues" rozhodol rýchly presný zásah Williana zo 7. minúty po prihrávke od Rossa Barkleyho za chrbát domácej obrany.

Medzi žrďami maďarského klubu FC MOL Vidi v domácom súboji s BATE Borisov sa objavil Slovák Tomáš Tujvel. Čerstvo 35-ročný brankár inkasoval v 27. minúte po krížnej strele Jasseho Tuominena z ostrého uhla. Bieloruský tím spečatil výhru 2:0 v 85. minúte po presnej hlavičke Jegora Filipenka, ktorý si dobre nabehol na center z priameho kopu.

Stredopoliar Jakub Považanec sa v drese Jablonca predstavil na pôde Stade Rennes. Český tím prehral v Bretónsku 1:2 po premenenej jedenástke Hatema Ben Arfu v 90. minúte, v druhom súboji K-skupiny remizovalo Dynamo Kyjev s Astanou 2:2.

Sumáre - 1. kolo skupinovej fázy Európskej ligy UEFA 2018/2019:
A-skupina:
Ludogorec Razgrad - Bayer Leverkusen 2:3 (2:1)
Góly: 8. Keserü, 31. Marcelinho - 38. Wendell, 63. Thelin, 69. Havertz. Rozhodca: Mazzoleni (Tal.)

AEK Larnaka - FC Zürich 0:1 (0:0)
Gól: 61. Kololli (z 11 m). ČK: 84. Modou (FC Zürich) po 2. ŽK. Rozhodca: Lardot (Bel.)

B-skupina
Celtic Glasgow - Rosenborg Trondheim 1:0 (0:0)
Gól: 88. Griffiths
Rozhodca: Gil (Poľ.)

RB Lipsko - FC Salzburg 2:3 (0:2)
Góly: 70. Laimer, 82. Poulsen - 20. Dabbur, 22. Haidara, 89. Gulbrandsen. Rozhodca: Ekberg (Švéd.)

C-skupina

Slavia Praha - Girondins Bordeaux 1:0 (1:0)
 Gól: 35. Zmrhal. Rozhodca: Nijhuis (Hol.)
/Miroslav Stoch (Slavia) hral do 79. min./

FC Kodaň - Zenit Petrohrad 1:1 (0:1)
Góly: 63. Sotiriou - 44. MAK. Rozhodca: Kabakov (Bul.)

/Denis Vavro odohral celý zápas, Ján Greguš hral od 77. min. - Róbert Mak hral do 58. min. + gól/

D-skupina
Dinamo Záhreb - Fenerbahce Istanbul 4:1 (2:0)
Góly: 16. Šunjič, 28. a 57. Hajrovič, 60. Olmo - 47. Neustädter. ŽK: Hajrovič, Gojak, Šunjič - Köybasi, Elmas. Rozhodca: Pawson (Angl.)
Dinamo: Livakovič - Theophile-Catherine, Dilaver, Rrahmani - Stojanovič, Šunjič, Gojak, Hajrovič (81. Doumbia) - Oršič (76. Kadzior), Gavranovič (85. Budimir), Olmo
Fenerbahce: Tekin - Özbayrakli, Neustädter, Reyes, Köybasi - Topal, Elmas - Potuk (80. Slimani), Benzia (65. Jailson), Chahechouhe (64. Alici) - Frey

FC SPARTAK TRNAVA - Anderlecht Brusel 1:0 (0:0)
 Gól: 79. Oravec. Rozhodcovia: Clancy - Ross, Carr (Škót.), ŽK: Grendel, Kadlec, Bakoš, Tóth, Čanturišvili (všetci Trnava), 17.114 divákov.
Spartak Trnava: Chudý - Kadlec, Tóth, Godál, Čonka (51. Kulhánek) - Oravec, Rada - Jirka (64. Malecki), Grendel, Čanturišvili - Bakoš (88. Janso)
Anderlecht Brusel: Didillon - Najar (64. Saief), Vranješ, Sanneh, Milič - Musona (84. Gerkens), Kums, Trebel, Amuzu - Santini, Dimata (84. Makarenko)

E-skupina:
Arsenal Londýn - Vorskla Poltava 4:2 (1:0)
Góly: 32. a 56. Aubameyang, 48. Welbeck, 74. Özil - 77. Česnakov, 90.+4 Šarpar. Rozhodca: Vertenten (Bel.)

Sporting Lisabon - FK Karabach Agdam 2:0 (0:0)
Góly: 54. Raphinha, 88. Cabral. Rozhodca: Letexier (Fr.)

F-skupina:
Olympiakos Pireus - Betis Sevilla 0:0
ČK: 73. Tsimikas (Olympiakos) po 2. ŽK. Rozhodca: Stefanski (Poľ.)

F91 Dudelange - AC Miláno 0:1 (0:0)
Gól: 59. Higuain. Rozhodca: Jovanovič (Srb.)

G-skupina:
Rapid Viedeň - Spartak Moskva 2:0 (0:0)
Góly: 50. Timofejev (vl.), 68. Murg. Rozhodca: Bieri (Švaj.)

FC Villarreal - Glasgow Rangers 2:2 (1:0)
Góly: 1. Bacca, 69. Moreno - 67. Arfield, 76. Lafferty. Rozhodca: Kovács (Rum.)

Lazio Rím - Apollon Limassol 2:1 (1:0)
Góly: 14. Alberto, 84. Immobile (z 11 m) - 88. Zelaya. Rozhodca: Aghajev (Azerb.)

Olympique Marseille - Eintracht Frankfurt 1:2 (1:0)
Góly: 3. Ocampos - 52. Torro, 89. Jovič. ČK: 59. Willems (Frankfurt) po 2. ŽK. Rozhodca: Jug (Slov.)

KRC Genk - Malmö FF 2:0 (1:0)
Góly: 37. Trossard, 71. Samata. Rozhodca: Jeskov (Rus.)

Besiktas Istanbul - SC Sarpsborg 3:1 (0:0)
Góly: 51. Babel, 69. Roco, 82. Lens - 90.+4 Zachariassen. Rozhodca: Bognár (Maď.)
 tabuľka:
1. Besiktas Istanbul     1  1  0  0  3:1  3
2. KRC Genk              1  1  0  0  2:0  3
3. SC Sarpsborg          1  0  0  1  1:3  0
4. Malmö FF              1  0  0  1  0:2  0

J-skupina:
Akhisar Belediyespor - FC Krasnodar 0:1 (0:1)
Gól: 26. Claesson. Rozhodca: Nevalainen (Fín.)

FC Sevilla - Standard Liége 5:1 (2:1)Góly: 8. a 74. Banega (druhý z 11 m), 41. Vazquez, 49. a 70. Ben Yedder - 39. Djenepo. Rozhodca: Mažeika (Lit.)

Dynamo Kyjev - FC Astana 2:2 (2:1)
Góly: 11. Cygankov, 45.+2 Garmaš - 21. Aničič, 90.+5 Murtazajev. Rozhodca: Özkahya (Tur.)

Stade Rennes - FK Jablonec 2:1 (1:0)
Góly: 31. Sarr, 90. Ben Arfa (z 11 m) - 54. Trávník. Rozhodca: Nilsen (Nór.)

FC MOL Vidi - BATE Borisov 0:2 (0:1)
Góly: 27. Tuominen, 85. Filipenko. ČK: 90.+5 Filipovič (BATE) po 2. ŽK. Rozhodca: Kristoffersen (Dán.)