Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
piatok 16. 11.
Agnesa
3°C  Jasno  |  Bratislava
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
06.05.2018, 16:00 | Správy | Domáce správy

Spisovateľ Rudolf Dobiáš je navrhnutý na Nobelovu cenu: Kvôli obrázku trpel šesť rokov v pekle

Ako čerstvého maturanta ho zatkli pre leták, o ktorom ani nevedel, kto ho vyrobil.

Komunisti ho odsúdili za velezradu na 18 rokov. Spisovateľ Rudolf Dobiáš (83) prežil šesť rokov na nútených prácach v uránových baniach. Až o mnoho rokov neskôr sa dočkal uznania za obsiahle literárne dielo a dokonca bol nominovaný na Nobelovu cenu!

Fotogaléria
10
fotiek v galérii

Za všetko mohol jeden obrázok. Presnejšie, karikatúra Sta­lina a Gottwalda, ako sa škvaria v kotloch v pekle a okolo nich pobehuje niekoľko čertov. Bolo to v marci 1953, keď zomrel sovietsky vodca Stalin a krátko nato aj prvý československý „robotnícky“ prezident Klement Gottwald. V učebnici osemročného školáka z Dobrej pri Trenčíne objavil učiteľ leták práve s touto karikatúrou. Či sa zľakol, alebo to považoval za provokáciu, nevedno. „Bol to malý chlapec z ľudovej školy v našej dedine, ktorý netušil, čo je to za obrázok. Učiteľ to mohol riešiť aj ináč, ísť za chlapcovým otcom a vybaviť to medzi štyrmi očami, on však leták odniesol do Trenčína na Štátnu bezpečnosť,“ začína rozprávať svoj príbeh prozaik a básnik Rudolf Dobiáš. Vtedy netušil, ako tento nález u školáka, ktorého ani nepoznal, ovplyvní jeho život.

„V mojej rodnej obci Dobrá sme po vojne založili skauting, naša organizácia sa volala Junák. Neskôr ho zakázali, lebo to bol vraj výplod kapitalizmu. V školách nesmeli visieť kríže a pred vyučovaním sme namiesto odriekania modlitby spievali Pieseň práce,“ spomína čulý osemdesiatnik, ktorý si v päťdesiatom treťom užíval život plným priehrštím. Mal tesne po maturite, leto trávil na brigáde na Gemeri, kde si zarábal ako figurant u zememeračov. Keď študoval prvý rok slovenčinu a ruštinu na filozofickej fakulte v Bratislave, zatkla ho bezpečnosť. Súviselo to práve s tým letákom, o ktorom dodnes nevie, kto ho vyrobil...

PO ZATKNUTÍ: Foto Otvoriť galériu

Vo vyšetrovačke

Najprv ho bezpečnosť odviedla do Hurbanovských kasární, kde vojenčil jeho kamarát Štefan. Ten ho informoval o zatknutí vedúceho skautského oddielu. Vedel, že zatknutiu sa nevyhne ani on. Rudolf 21. decembra prišiel na Vianoce domov. A čakal. „Deň pred Vianocami sa na dvore domu objavili dvaja páni. Práve som niesol drevo z drevárne do domu. Bol som oblečený len v teplákoch, flanelovej košeli a svetri, na nohách staré bagandže. Prehľadali nám dom, nič síce nenašli, no zobrali ma do Bratislavy na Februárku (sídlo ŠtB). Tam ma celú noc vypočúvali. Potom ma držali na samotke až do samého konca vyšetrovacej väzby. Medzitým pozatýkali asi šestnásť ľudí. Náš skautský vedúci vyšetrovanie neuniesol, skolaboval a skončil v Prahe na psychiatrii,“ vzdychne si pán Dobiáš a pokračuje v rozprávaní príbehu, z ktorého mrazí.

„Najhoršie boli za mrežami dni a týždne, keď sa nič nedialo. Dlhé čakanie plné neistoty. A chodenie od dverí k oknu a späť. Neexistovalo sadnúť si. Stolík, doska na sedenie a posteľ boli zamknuté ku stene. Na raňajky, obed a večeru ich odomkli, vtedy sme si mohli sadnúť a o 22. hodine ľahnúť. Inak sme len chodili a chodili. V máji sa situácia zmenila. Nanovo sme začali prepisovať protokoly. Každú stranu sme certifikovali slovami – čítal, schválil, podpísal. Vtedy mi odomkli stoličku a stolík a dali mi do cely knihy – Stalinove spisy, Gottwaldove prejavy a Lermontova. Tohto autora mám dodnes v srdci, v uchu, v tele... Zachránil ma od depresie,“ opisuje pobyt vo vyšetrovačke, v ktorej pobudol až do augusta 1954.  

Na 18 rokov

V auguste previezli mladého Ruda s kamarátmi do Justičného paláca. Proces trval tri dni. „Nemali sme možnosť nahliadnuť do spisov, obžalobu sme nevideli, len deň pred procesom prišiel advokát ex offo a oznámil mi, že som obžalovaný z velezrady, kde je trest od desať rokov po trest smrti. Nebolo mi všetko jedno,“ priznáva spisovateľ, ktorého odsúdili na 18 rokov, lebo vraj bol ideový vedúci skautského oddielu. „Odľahlo mi, že to nie je trest smrti,“ povie a hlas sa mu aj po toľkých rokoch zachvie.

Kamaráta, ktorý pravdepodobne nakreslil karikatúru Stalina s Gottwaldom, odsúdili na 17 rokov a otca školáka, ktorému našli obrázok v učebnici, odsúdili na 15 rokov väzenia. Keď sa pýtame na to, čo mu ako prvé prešlo hlavou po vyrieknutí rozsudku, nezaváha a povie: „Vravel som si – mám 19 rokov, devätnásť plus osemnásť je 37, takže keď ma pustia na slobodu, nebude to až také zlé.“  

URÁNOVÉ BANE: Otvoriť galériu

Uránové bane

V októbri 1954 poslali odsúdených do väzníc v Mírove a Valdiciach. Vysokoškolák Dobiáš skončil v pracovnom tábore Svatopluk v Slavkovsku. Odtiaľ v lete 1955 putoval do Příbramska do tábora Vojna, kde ťažil uránovú rudu. „Ruda bola vrastená do skaly, oslobodzovali sme ju z kameňa ako princeznú. V Příbramsku boli kvalitnejšie ložiská, tam som pracoval ako lámač. Neskôr som robil v partii Slovákov – drevičov, s ktorými sme zaisťovali náraziská, únikové komíny, chodby, a to všetko pod vodnou sprchou zo stružiek.

Roky sa míňali jeden po druhom, mladý Rudo sa blížil k dvadsaťpäťke. Vtedy by už chalan mal o živote čosi vedieť. „Lenže čo som mohol vedieť, keď najkrajšie roky som prežil vo väzení? Našťastie mal som okolo dobrých chlapov, ktorí sa o mňa starali, akoby som bol ich syn. V tábore boli už dlhšie, mali už nejaké konto, mohli si za táborové peniaze prikúpiť niečo k jedlu a občas sa aj mne niečo ušlo, kúsok salámy aj nejaký keks.

K tomuto obdobiu sa viaže aj Dobiášova esej Všetci moji otcovia. Vo väzení sa dalo aj študovať, učiť sa jazyk. Musela to byť však ruština. „Mal som ruštinu rád, ale chcel som sa učiť nemčinu alebo angličtinu. Lenže to nešlo. Jedine nebohý kňaz Anton Srholec našiel riešenie. Učil sa akože ruštinu, no bola to angličtina, len slovíčka písal v azbuke. Geniálny nápad!“  

Čierny barón

Po šiestich rokoch vo väzbe prišla amnestia a Rudolf, ktorý už dovŕšil 25 rokov, sa tešil na rodičov, na mladšieho brata a na kamarátov. Dlho sa však v rodnom dome neohrial. „Začiatkom januára 1961 som nastúpil na vojenčinu, kde som pracoval v technickej jednotke na stavbách, pri budovaní ciest a kladení koľajníc. Boli sme rodní bratia tzv. Čiernych barónov,“ vraví.

Po návrate z vojenčiny na Vianoce v roku 1962 si začal hľadať zamestnanie. Lenže nikde ho ne­chceli prijať. „Nevzali ma ani vykladať vagóny na železnici, paradoxne ma nevzali ani do bane, hoci som s prácou v podzemí mal niekoľkoročné skúsenosti, dávali odo mňa ruky preč. Pani na personálnom oddelení v Bani Cigeľ sa ma pýtala, kde som pracoval predtým. Priznal som sa, že som pracoval ako väzeň v jáchymovských baniach. Spýtala sa ma, na koľko rokov som bol odsúdený. Keď som povedal na osemnásť, povedala, že ma nemôžu prijať. Možno si pomyslela, že som sedel za vraždu...“ Napokon sa mu podarilo zamestnať v trenčianskom Slovliku, no za cenu, že pôjde za závod na ročnú brigádu do nováckej Bane mládeže.  

Spisovateľ

V prevádzke na výrobu kŕmneho droždia pracoval Dobiáš ako robotník na zmeny. Medzitým písal články o výtvarnom umení, fejtóny a básne. V roku 1973 si všimol inzerát v novinách, že rozhlas vypisuje súťaž na rozhlasové hry.

„Napísal som rozprávku pre deti Štyria bratia. Dostala cenu a odvysielali ju. Po čase som našiel opäť oznam v denníku Práca, že Literárny fond vypisuje súťaž na romány, poviedky a básne. Poslal som tam trinásť poviedok pre deti a zbierku som nazval Veľké biele vtáky. Dostal som cenu a prísľub, že do dvoch rokov knihu vydajú vo vydavateľstve Mladé letá. Detskej duši som celkom dobre rozumel, mal som vtedy už desaťročného syna a deväťročnú dcéru. Mal som presne 40 rokov, keď som v septembri 1974 dokončil prvú básnickú zbierku Slávnosti jari. Vyšla v roku 1977. Bolo to moje prvé vynorenie sa z nory. Až v roku 1996 som sa odhodlal napísať o tom, čo som prežil v lágroch, v próze Temná zeleň,“ vraví autor, ktorého pred časom navrhol Spolok nezávislých spisovateľov na Nobelovu cenu za literatúru. Či ju však naozaj získa, bude jasné až na budúci rok.

Bol to výmysel Ľubomíra Feldeka, že som ako slovenský Solženicyn. Nebral som to vážne, to určite nemalo šancu. Viete, nechcem byť viditeľný. Neviem sa strkať do predných radov. Tak to bolo aj pri nástupoch vo väzení, radšej som bol schovaný kdesi v zadných radoch, aby ma bachar nevidel. Ten obranný inštinkt vo mne zostal, “ vraví skromne spisovateľ, ktorého životný príbeh zaujal aj režisérku Alenu Čermákovú, ktorá o Rudolfovi Dobiášovi nakrúca dokumentárny film s príznačným názvom Svetlo na konci dňa.  

Z jeho tvorby

ZBIERKA POVIEDOK: Otvoriť galériu

NEODOSLANÝ LIST

Sám s vlastným krížom v chladnej cele

a preďaleko od neba,

písal som domov: Mám sa skvele

a ničoho mi netreba.

Keďže ma strážia stráže bdelé,

nemusím sa báť o seba.

Viem, že to Boží mlyn ma melie

a premieňa ma na chleba.

Horúčka, čo mi blčí v tele,

je zasa božská pahreba,

aj štyri steny čisto biele

tým čistým Boha velebia.

Naozaj, mama. Mám sa skvele,

len mi je smutno bez teba.

 

DOMOV

Aká je to vôňa?

Taká... Ako doma.

Sladká vôňa chlebová -

to je vôňa domova.

Aká je to vôňa,

ktorou domov vonia?

Taká, čo sa nikdy neminie,

ako sladké srdce mamine.

Aká je to vôňa?

Taká... Ako doma.

Smäd uhasí, nachová.

To je vôňa domova.

 

Diskusia / 39
Súvisiace články:
Autor: Marika Studeničová
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Ringier Axel Springer Slovakia, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 00 678 155, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 19/B na účely spätného kontaktovania ... Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Aktuality.sk Komunálne voľby 2018 Marián Kočner Správy Šport Komentáre TV program Počasie Horoskopy
Protestné
Choďte už dočerta, odstúpte! Slováci vyšli do ulíc za slušné Slovensko Aktuality.sk
Rýchle správy
pred 18 min
SNS stojí za Dankom, Most-Híd za jeho postoj kritizuje Aktuality.sk
Konanie Bugára a jeho Mosta-Híd považuje Tibor Bernaťák za neobjektívne.
pred 38 min
Babiš chce v Sýrii postaviť českú dedinku pre 150 malých sirôt Aktuality.sk
Česká dedinka bude mať školu, škôlku a aj ihrisko.
pred 58 min
Na vlakovom koľajisku vyhasol život muža Aktuality.sk
Muž zahynul v blízkosti železničnej zastávky Bratislava – Vinohrady.
Malá Cyn’niah má
Dievčatko nemôže kvôli vzácnej poruche chodiť: Zábery jej rozkošného tanca vás chytia za srdce
Toto Nate
Nechutný faul pobúril verejnosť: Basketbalistovi hrozí vyhadzov zo školy!
Maďarský premiér
Orbán na maďarsko-maďarskom summite: Sila regiónu strednej Európy sa zvýši
Český premiér
Andrej Babiš prekvapuje: V Sýrii chce postaviť českú dedinku pre 150 malých sirôt
Homemaker Showing
Foto Kvíz
Viete, čo máte v kuchyni? Gazdinky, otestujte sa v kvíze z 10 otázok
Bývalá finalistka
Exfrajer zaútočil na modelku kyselinou, prišla o jedno oko: Páchateľovi pôvodný trest ešte skrátili!
Sestry Fialkové
Foto
Šokujúca správa z biatlonu: Sestrám Fialkovým zakázali reprezentovať!
Moderátorka môže
Foto
Kalisová nakrútila dcérku, jej nadanie vás uchváti: Toto ovláda máloktoré štvorročné dieťa!
Ministrom
Noví ľudia v Mayovej vláde: Ministrom pre brexit bude Barclay, rokovania s EÚ povedie premiérka
Richard Varga
Foto
Triatlonista Richard Varga má veľký dôvod na radosť: Životné víťazstvo
Manželia
Párik jedáva v McDonalde už 23 rokov každý deň: Prekvapivé vysvetlenie, prečo tam chodia
Novinár CNN Jim
Biely dom odobral novinárovi CNN akreditáciu, televízia podala žalobu: Krutý verdikt pre Trumpa!