25.02.2018 08:00 | Šport | ZOH Pjongcang 2018

To najlepšie na koniec olympiády: Nemci odohrali s Rusmi finále s veľkým F!

Hokejisti výberu Olympijských športovcov z Ruska získali na ZOH v Pjongčangu zlaté medaily. Zverenci trénera Olega Znaroka zvíťazili v nedeľňajšom finále v Hokejovom centre v Kangnungu nad Nemeckom 4:3 po predĺžení.

Pre hokejistov z Ruska je to prvá medaila zo zimnej olympiády po 16 rokoch, naposledy sa tešili z bronzu v Salt Lake City v roku 2002. Získali prvé olympijské zlato od ZOH 1992 v Albertville, kde rovnako ako teraz vystupovali pod olympijskou vlajkou, vtedy sa predstavili ako zjednotený tím bývalých krajín ZSSR. Hráči zbornej vybojovali celkovo deviaty olympijský titul, sedem získali ešte za čias Sovietskeho zväzu.

finále - muži:
OŠR - Nemecko 4:3 pp (1:0, 0:1, 2:2 - 1:0)
Góly: 20. Vojnov (Gusev, Kaprizov), 54. Gusev (Kaprizov), 60. Gusev (Zub, Kaprizov), 70. Kaprizov (Gusev, Vojnov) – 30. Schütz (Macek, Hager), 54. Kahun (Mauer, Ehliz), 57. J. Müller (Ehliz, Hördler)

Priebeh zápasu

Výber OŠR prehral na turnaji iba raz, keď podľahol vo svojom úvodnom zápase Slovensku 2:3, následne už iba víťazil. Brankár Vasilij Košečkin si v dvoch dueloch udržal čisté konto, najskôr v skupine proti USA (4:0) a potom aj v semifinále proti Česku (3:0). Favorit finálového duelu viedol vďaka gólu Vjačeslava Vojnova zo záveru prvej tretiny, Nemci však v druhej vyrovnali. V tretej sa ako prví ujali vedenia opäť Rusi, no Nemci nielenže vyrovnali, ale Jonas Müller v 57. minúte otočil skóre zápasu. Zbornú zachránil Nikita Gusev, ktorý svojím druhým gólom 56 sekúnd pred koncom riadneho času vyrovnal na 3:3 a poslal duel do predĺženia. V ňom napokon rozhodol v 70. minúte o triumfe OŠR Kirill Kaprizov.

Konečné poradie: 1. OŠR, 2. Nemecko, 3. Kanada, 4. Česko, 5. Švédsko, 6. Fínsko, 7. USA, 8. Nórsko, 9. Slovinsko, 10. Švajčiarsko, 11. SLOVENSKO, 12. Kórejská republika