Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
18.02.2018 00:05 | Správy | Zaujímavosti

Čo je to vlastne ten bitcoin: Z kryptomeny sa stal fenomén, ako ho len získať?

Peniaze budúcnosti alebo mačka vo vreci? V posledných mesiacoch z médií zaznievajú správy o nečakaných úspechoch virtuálnej meny bitcoin.

Fotogaléria
6
fotiek v galérii

Z kryptomeny sa pomaly, ale iste stáva globálny fenomén. Čo to však vlastne je? Kde sa to vzalo a ako to funguje? Rozlúštite s nami jednu z najväčších záhad moderného finančného sveta.

 

Určite ste už zachytili pojem kryptomena, najčastejšie pod názvom bit­coin. Ten je však iba jeden z viac ako 1 500 druhov virtuálnych mien. To, ako vznikli a ako sa získavajú, je pre mnohých ľudí hádankou. Opýtali sme sa preto odborníka na kryptomeny Dávida Stancela z OZ Block­chain Slova­kia na všetko, čo ste chceli o tejto technologickej novinke vedieť.

Bitcoin nebol prvý

Za začiatok virtuálnej meny sa často považuje éra bitcoinu a rok 2009. Pritom história virtuálnej meny siaha desiatky rokov dozadu. „Jej vývoj išiel ruka v ruke s vývojom internetu. Istá skupina vedcov a inžinierov sa snažila vytvoriť elektronickú formu meny, ktorá by poskytovala súkromie. Vnímali to ako nástroj, ktorý zvyšuje osobnú slobodu a chceli sa takto vymaniť z centralizácie a systému, ktorý dostáva ľudí do područia bánk. Pokusy o vytvorenie virtuálnej meny tu boli už v 80. rokoch, no vždy to zlyhalo na tom, že sa tento zámer nepáčili vládam, ktoré ich zregulovali alebo zakázali,“ vysvetľuje Stancel. Múdre hlavy však neprestali špekulovať, ako stvoriť funkčnú kryptomenu. „V 90. rokoch sa vytvorilo hnutie Cypherpunk, ktoré tvorilo vyše 1 000 ľudí - inžinierov, kryptograferov, matematikov. Cez emaily si vymieňali názory na to, ako vyvinúť zložité šifrovacie nástroje a spolu s tým elektronické peniaze.“

Otvoriť galériu

Zlom prišiel v roku 2008, keď sa na scéne objavil Satoshi Nakamoto. „Nevieme, kto sa pod týmto pseudonymom skrýva. Každopádne v roku 2008 publikoval tzv. White paper, kde oznámil, že vymyslel bitcoin a vysvetlil, ako to bude fungovať. Začiatkom roka 2009 túto sieť naozaj spustil. Spočiatku si tu iba pár ľudí posielalo nevýznamné transakcie. Postupne sa to však rozšírilo od technologicky zdatných odborníkov k bežným ľuďom,“ objasňuje históriu bitcoinu Stancel.

Ako to funguje

Predstavte si kryptomenu ako digitálne platidlo, ktoré je určené na on-line obchodovanie. Ak chcete začať s bitcoinom, musíte sa najprv stať aktívnou súčasťou jeho siete. A kryptomenu nemusíte kupovať, ale môžete ju vyťažiť ako správny zlatokop. Ako to funguje?

„Virtuálna mena je založená na zložitom a šifrovanom matematickom algoritme. Rozšifrovaním tohto algoritmu môžete časť meny získať, v našom slovníku vyťažiť. Je to ako uhádnutie zložitej matematickej hádanky.“ S kalkulačkou v ruke a čistým papierom by ste však ďaleko nezašli. „Potrebujete si do počítača nainštalovať softvér, ktorý realizuje trilióny matematických operácií za sekundu a čakáte, či to vyjde. Takýmto ťažením venujete výpočtový výkon svojho počítača na zabezpečenie a fungovanie kryptomenovej siete a vašou odmenou za túto službu bude získanie virtuálnej meny,“ objasňuje odborník. Užívatelia cez takéto nainštalované softvéry overujú všetky transakcie a vôbec všetko, čo sa v sieti deje.

Všetko je teda iba v rukách samotných užívateľov. Neexistuje tu žiadna centrálna kontrola, žiadne banky, ktoré umelo kontrolujú meny. „Takýto decentralizovaný systém je oveľa prehľadnejší a transparentnejší. Každá overená transakcia sa zapisuje do Blockchainu, čo je v podstate niečo ako účtovná kniha. Každý človek v tejto sieti má jej rovnakú kópiu, ktorá sa neustále sama aktualizuje. Pri bitcoine si môžete dohľadať informácie o všetkých zrealizovaných transakciách - z akej adresy, na akú, kedy a koľko virtuálnej meny odišlo. Ktokoľvek môže vidieť, koľko bitcoinov vlastníte a koľko ste komu poslali,“ prezrádza Stancel.

Tajomstvo sily

Vďaka čomu si bitcoin získal také silné postavenie? „Vynikal v rýchlosti. Bitcoinom sa dalo rýchlo, ľahko a najmä bez poplatkov zaplatiť každému obchodníkovi alebo inému človeku, ktorý ju akceptoval. Problémom kryptomien je, že väčšina z nich má malú transakčnú kapacitu. Bitcoin zvládne oveľa menej transakcií za sekundu, než klasický Visa systém. Keďže so stúpajúcou slávou virtuálnej meny stúpali aj počty platieb v sieti, začalo sa to odrážať na transakčných poplatkoch. Ako som už spomínal, všetky transakcie overujú užívatelia, a keďže sa do bloku zmestilo napríklad iba 10 transakcií za sekundu a v rade stálo 10 000 transakcií, aby ste sa dostali na rad čím skôr, museli ste za to zaplatiť nemalé sumy. Niekedy vás obyčajná platba v prepočte na poplatkoch vyšla aj 20 eur. Preto sa na platby začína používať litecoin, ktorý má transakčné poplatky nízke. Zatiaľ,“ dodáva Stancel.

Paralelná Polis

Otvoriť galériu

‚‚Paralelná Polis je unikátne miesto, ktoré ako prvé na svete fungovalo v Prahe. Ide o komunitný priestor, kde sa stretáva spoločenstvo, ktoré sa snaží odpútať od systému, vytvoriť alternatívu k štátnej spoločnosti a fungovať na hodnotách ako sloboda, ktorá je základom tohto konceptu. Nájdete tam prvú bitcoinovú kaviareň , coworkingy, inštitút kryptoanarchie, 3D tlačiarne a podobne. Do pár mesiacov plánujeme Paralelnú polis otvoriť aj v Bratislave,“ tvrdí Stancel.

Blockchain zmení svet

Bitcoin funguje na technológii Blockchain, ktorá má oveľa širšie využitie ako iba vo virtuálnej mene. Blockchain sa javí ako dokonalá technológia budúcnosti. V čom je taká jedinečná? „Informácie uchovávané v Blockchaine sú neustále aktualizované a verejne ľahko overiteľné. Dáta sú prístupné každému, kto je zapojený v sieti a každý má v reálnom čase k dispozícií tú istú kópiu. Práve fakt, že sa s dátami nedá žiadnym spôsobom manipulovať, je jedným z najvýznamnejších prínosov tejto technológie.” To sa dá využiť v transparentnom fungovaní spoločností, vlád a pod. Technológia Blockchain nepotrebuje žiadnu firmu, ktorá by ju riadila, a keďže beží v reálnom čase na tisíckach počítačov, ktoré vlastnia ľudia ťažiaci bitcoin, ani žiadne obrovské datacentrá. „Blockchain je nezničiteľná sieť ekonomických transakcií, ktorá v budúcnosti môže slúžiť nielen finančníctvu, ale v podstate všetkému, čo má hodnotu,” vyjadrili sa finanční experti Don a Alex Tapscottovci, autori knihy Blockchain Revolution.

Rizikové investovanie

Azda najčastejšia otázka je, či je investícia do kryptomien bezpečná. „Riziko je vždy veľmi veľké, pretože hodnota kryptomien výrazne kolíše. Ľudia by tiež mali nakupovať iba na overených burzách, pretože existujú podvodné stránky, ktoré nemajú s kryptomenou absolútne nič spoločné.“

Slovensko a kryptomeny

„Zatiaľ nemáme žiadne zakóny a regulácie, ktoré by sa vzťahovali na kryptomeny. Minister financií Peter Kažimír pred pár týždňami oznamoval, že sa niečo začína chystať aj na Slovensku. V mnohých krajinách je ohľadom kryptomien zatiaľ legislatívne vákuum, preto je pomerne veľká šanca, že krajiny, ktoré sa k tomu postavia priateľsky a vytvoria schodnú legislatívu, pritiahnu veľké množstvo peňazí, kapitálu a startupov.“

Koniec virtuálnych peňazí?

Logicky, nie všetkým inštitúciám rozmach kryptomeny vyhovuje. Člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky Yves Mersch v decembri minulého roku povedal, že bitcoin je iba špekulatívna módna vlna. Akým ohrozeniam čelí? Dá sa vymazať z tohto sveta? „V tomto štádiu už nie. To by sa museli zničiť všetky počítače na svete, kde sa tento server nachádza, a to sa pravdepodobne nestane. Krajiny môžu kryptomenu regulovať, ale nedá sa úplne zakázať, pretože prúdenie online transakcií neviete zastaviť. Napríklad, keď v Číne zakázali minulý rok všetky burzy s kryptomenou, ľudia začali okamžite využívať rôznych vekslákov a podobne, čiže vždy sa nájde cesta.“

Elektronické zlato

Je bitcoin iba obyčajná virtuálna mena, alebo má oveľa väčšiu pridanú hodnotu?„Komunita okolo bitcoinu sa háda, či je táto mena vhodná na platenie bežných tovarov a služieb. Jednoducho, či to nie je taký vzácny a dobre zabezpečený decentralizovaný systém, že je ním škoda plytvať na platby klasických tovarov. Svet sa začína na bitcoin pozerať ako na úložisko hodnoty, inak povedané - akési digitálne zlato.“

Hackerská ťažba

Možno ste v poslednej dobe zaregistrovali prípady nelegálnej ťažby, keď útočníci zneužívali na ťaženie počítače bežných užívateľov bez ich vedomia. Ako je to možné? „Bol to v podstate hackerský útok. Išlo o typ ťaženia cez grafické karty. Na niektorých webstránkach sa objavil škodlivý Javacsriptový doplnok. Ak naň človek klikol, bez jeho vedomia sa do počítača nainštaloval softvér, ktorý začal využívať kapacitu grafickej karty daného počítača na ťaženie.“

Oplatí sa ťažiť?

Otvoriť galériu

Ťaženie alebo dolovanie bitcoinov je v podstate overovanie správnosti realizovaných transakcií v sieti. Na overovanie komplikovaných matematických výpočtov kedysi stačil obyčajný osobný počítač. Dnes už je situácia zložitejšia. „Obtiažnosť siete sa za posledné roky veľmi zvýšila a na ťaženie bitcoinov sa používajú výkonné hardvéry tzv. ASIC. Pre bežného človeka by bolo veľmi nákladné zaobstarať si a živiť niečo podobné, pretože jednak sa cena takéhoto zariadenia pohybuje v tisíckach eur a jednak spotrebuje veľa elektriny. Okrem toho musíte myslieť na chladenie hardvéru. Preto vznikajú tzv. farmy - špecializované veľké továrne plné výkonných ASIC-ov napríklad v Číne, kde je lacná elektrina, či na Islande vďaka studenému podnebiu a lacnej geotermálnej energii. Bežnému človeku sa to už veľmi neoplatí.“

Vznikajú nové

Podľa portálu Coin market cap, ktorý sleduje kryptomeny, je ich už viac ako 1 500 a pribúdajú nové. „Väčšina z nich je určitým spôsobom modifikáciou bitcoinu. Ten je totiž softvérom s otvoreným zdrojovým kódom, a to znamená, že ho v podstate ktokoľvek môže ľubovoľne upravovať a pridávať mu nové vlastnosti. Takýmto krížením vzniklo veľa nových kryptomien, napríklad litecoin. Okrem toho už začali vznikať aj úplne iné kryptomeny, ktoréfungujú na odlišnom mechanizme ako bitcoin.“

Virtuákna peňaženka

Aby ste mohli vlastniť digitálnu menu, potrebujete virtuálnu peňaženku. „Môžete si vybrať z rôznych druhov od mobilných cez softvérové až po webové aplikácie, ale najvyšší level bezpečnosti ponúkajú hardvérové peňaženky. Vzhľadom sa podobajú na USB kľúč, ale vo vnútri skrývajú miniprocesor, ktorý vie pár múdrych vecí. Ten drží privátne kľúče k peňaženke a čo je dôležité, z tejto škatuľky sa nedá nič exportovať. Čiže aj kebyže ju napojíte na zavírusovaný počítač, nevedia vám nič ukradnúť. Je odolná proti útokom, pretože každú transakciu, ktorú robíte, musíte manuálne potvrdiť. “

Ako získať bitcoiny

Otvoriť galériu

„Spôsobov je viac. Prvý a z hľadiska ceny aj najvýhodnejší je vytvoriť si účet na špeciálnej kryptomenovej burze, kde budete obchodovať. Bitcoiny tu nakúpite najvýhodnejšie. Tento týždeň sa cena jedného bitcoinu pohybovala okolo 6 000 dolárov, v decembri minulého roka to bolo až 15 000 dolárov (4 900 - 12 200 eur). Ďalším spôsobom, ako virtuálnu menu získať, je zmenáreň, kde si zameníte vaše peniaze na kryptomenu. Pomerne jednoduchým spôsobom je bitcoinový bankomat, kde naskenujete QR kód zo svojej virtuálnej peňaženky, následne dnu vložíte papierové peniaze a oni vám pošlú bitcoiny. Takéto bankomaty nájdete aj v Bratislave. Ďalším spôsobom je ťaženie.“

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: Novy Cas, Kristína Štúriková

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


passing a truck
Poľskí poľnohospodári zúria! Blokujú hraničné priechody: Vláde posielajú jasný odkaz
Slovenskí hokejisti absolvovali ďalší prípravný duel pred MS v Česku.
Foto
Víťazná šnúra sa skončila: Slovenskí hokejisti vysoko podľahli Nemecku
Na archívnej snímke z 12. marca 2024 poľský premiér Donald Tusk.
Poľský premiér predpovedá: Najbližšie týždne môžu rozhodnúť vojnu na Ukrajine
Four kitchen gas stoves burning with natural gas
Slovenská a ukrajinská vláda sa stretli za jedným stolom: Počas rokovania padali jasné návrhy
Český premiér Petr Fiala.
Slováci vyzbierali pre Ukrajinu poriadny balík: Čo bude s peniazmi? Český premiér má riešenie
Medveď hnedý (ilustračné foto)
Ďalší útok! Medveď si urobil zálusk na 300-kilového býka: Dobytok vláčil po lúke
Legendárny český hokejový útočník Jaromír Jágr.
Foto
Fenomenálny Jaromír Jágr neprestáva udivovať: V českej baráži prepísal svetový rekord!
Airplane cabin during flight. Shallow DOF, selective focus.
HOROR na palube lietadla! Tehotná žena netušila, že jej manžel zomiera: Smutný záver
Premiér SR Robert Fico (Smer-SD) počas vyhlásenia po skončení 19. rokovania vlády SR.
Fico po summite v Bruseli ostal skeptický: S týmto návrhom zásadne nesúhlasí
Klimatická zmena je veľký problém ľudstva (ilustračná fotografia).
Nádrže s vodou v Barcelone sú poloprázdne: Krajina bije na poplach, chcú zabrániť najhoršiemu
Tragický prípad Émila († 2) vyvoláva mnoho otázok.
Smrť malého Émila († 2) šokovala krajinu: Vynárajú sa ďalšie otázky! Mrazivé, ako mohlo dôjsť k tragédii
Hasiči zasahujú po utorňajšom požiari historickej budovy burzy v centre dánskej metropoly Kodaň v stredu 17. apríla 2024.
Foto
Najhoršie obavy sa naplnili: Historická budova v Kodani sa rúca, pozrite si FOTO