Spánok kratší ako sedem hodín súvisí s celým radom zdravotných problémov, porúch, vážnych chorôb, rýchlejším starnutím a predčasnou smrťou. Podľa neurológov z New Yorku zvyšuje riziko depresií a úzkostí už spánok kratší ako osem hodín. Takí jedinci nie sú schopní odolávať negatívnym emóciám a prestať myslieť na negatívne udalosti a javy.
Tím profesorky Meredith Coles preukázal, že jedinci, ktorí spia len do ôsmich hodín denne, majú nasledujúci deň problémy s prekonávaním negatívnych emócií a nedokážu prestať myslieť na negatívne obrazy, javy, zážitky a podobne.
"Zistili sme, že ľudia v našom výskume mali isté tendencie, kvôli ktorým nedokázali z hlavy vyhnať určitej myšlienky, a ich zvýšené negatívne myslenie im znemožňovalo odpútať sa od negatívnych stimulov, ktoré boli okolo nich. V dlhšom časovom horizonte to môže byť významné, pretože toto opakujúce sa negatívne myslenie je dôležité pre niekoľko rôznych porúch - úzkosť, depresiu a veľa ďalších," myslí si profesorka z Binghamtonskej univerzity.
Neschopnosť prekonať negatívne emócie a odpútať sa od negatívneho myslenia je predstupňom rozvoja vážnejších porúch, ako sú depresie a úzkosť.