22.11.2017 10:05 | Šport | Futbal

Neapol zostal v hre o postup, Marek Hamšík to pred posledným zápasom skupiny vidí takto

Taliansky futbalový klub SSC Neapol si udržal nádej na účasť vo vyraďovacej fáze Ligy majstrov 2017/2018.

Aktuálny líder Serie A mal v utorňajšom domácom súboji proti Šachtaru Doneck nôž na krku, čo sa podpísalo pod jeho nevýrazný výkon v prvom polčase.

Po prestávke však "Partenopei" spresnili i zrýchlili hru a ukrajinského šampióna vyprevadili domov víťazstvom 3:0. V záverečnom kole skupinovej fázy musí Neapol uspieť na pôde Feyenoordu Rotterdam a súčasne dúfať v trojbodovú pomoc Manchestru City proti Šachtaru.
S kapitánskou páskou na rukáve priviedol SSC k cennému triumfu slovenský špílmacher Marek Hamšík, ktorý pobudol na ihrisku do 77. minúty.

"Pred zápasom bolo jasné, že iba trojbodový zisk nám zachová šancu na postup medzi 16 najlepších tímov v Európe. Sme veľmi šťastní, že sme nakoniec dokázali zdolať ukrajinský tím," citovala Hamšíka jeho oficiálna internetová stránka. Šachtar začal na štadióne San Paolo nebojácne a hrozil z rýchlych kontier. V úvodnej desaťminútovke mal dve dobré príležitosti Taison, ale bezgólové skóre nezmenil. Neapol nebol vo svojej koži, jeho hráči sa nevedeli dostať do tempa ani do výraznejších šancí, až v 28. minúte Insigneho technický pokus vytlačil Pjatov končekmi prstov na roh. Na opačnej strane Marlos vyprášil rukavice Reinu. V 56. minúte predviedol individuálne majstrovstvo Insigne, ktorý si naviedol loptu do palebnej pozície a z 25 metrov technickou strelou nedal Pjatovovi šancu - 1:0. V 69. minúte mohol vniesť kľud na kopačky Neapola Zieliňski, po hrubej chybe hosťujúcej obrany však netrafil odkrytú bránu. V 81. minúte poľský stredopoliar napokon odčinil zaváhanie gólom na 2:0 a po ňom Mertens spečatil hlavičkou zblízka triumf SSC.

"Bol to veľmi ťažký duel, keďže Šachtar je skvelé mužstvo. V prvom polčase sa nám veľmi nedarilo, hostia mali výborne organizovanú svoju hru. Na začiatku druhého polčasu sme zvýšili tempo. Zlom prišiel po našom prvom góle, ktorý bol nádherný. Po ňom sa nám hralo lepšie, častejšie sme strieľali, dostávali sme sa do šancí a pridali sme ďalšie dva góly," sršalo odhodlanie z Hamšíka, ktorý verí v postup.

"Viem, že to nie je iba v našich rukách. Sústredíme sa na seba, chceme vyhrať na štadióne Feyenoordu. A snáď nám pomôže Manchester City proti Šachtaru. Angličania chcú v každom stretnutí uspieť, dúfam, že im to vyjde aj na Ukrajine," podotkol Hamšík.

Duel Manchester City - Feyenoord Rotterdam sa pod taktovkou slovenského rozhodcu Ivana Kružliaka niesol v znamení hernej prevahy anglického favorita, ktorý sa však dlho trápil v koncovke. Vykúpil ho až gól Raheema Sterlinga v 88. minúte. Tím Pepa Guardiolu si udržal stopercentnú bilanciu a stal sa víťazom F-skupiny, v hre o druhé miesto sú Šachtar Doneck a Neapol.

Sumáre - 5. kolo skupinovej fázy LM 2017/2018:
E-skupina
Spartak Moskva - NK Maribor 1:1 (0:0)
Góly: 82. Ze Luis - 90.+2 Mešanovič. Rozhodoval: Collum (Škót.)
FC Sevilla - FC Liverpool 3:3 (0:3)
Góly: 51. a 60. Ben Yedder (druhý z 11 m), 90.+3 Pizarro - 2. a 30. Firmino, 22. Mane. Rozhodoval: Brych (Nem.)

SSC Neapol - Šachtar Doneck 3:0 (0:0)
Góly: 56. Insigne, 81. Zieliňski, 83. Mertens. Rozhodoval: Skomina (Slovin.)
/M. HAMŠÍK (Neapol) hral do 77. minúty/
Manchester City - Feyenoord Rotterdam 1:0 (0:0)
Gól: 88. Sterling. Rozhodovali: I. KRUŽLIAK - M. BALKO, T. SOMOLÁNI (SR)

Besiktas Istanbul - FC Porto 1:1 (1:1)
Góly: 41. Talisca - 29. Felipe. Rozhodoval: Lahoz (Šp.)
AS Monaco - RB Lipsko 1:4 (1:4)
Góly: 43. Falcao - 6. Jemerson (vl.), 9. a 31. Werner (druhý z 11 m), 45. Keita. Rozhodoval: Mallenco (Šp.)
tabuľka:
1. Besiktas Istanbul 5 3 2 0 9:4 11*
2. FC Porto 5 2 1 2 10:8 7
3. RB Lipsko 5 2 1 2 9:9 7
4. AS Monaco 5 0 2 3 4:11 2

H-skupina
Borussia Dortmund - Tottenham Hotspur 1:2 (1:0)
Góly: 31. Aubameyang - 49. Kane, 76. Heung-Min. Rozhodoval: Turpin (Fr.)
APOEL Nikózia - Real Madrid 0:6 (0:4)
Góly: 23. Modrič, 39. a 45.+1 Benzema, 41. Nacho, 49. a 54. Ronaldo. Rozhodoval: Dias (Portug.)