09.11.2017 22:45 | Šport | Futbal

Baráž o MS v Rusku: Švajčiari víťazne, chorvátsky koncert!

Futbalisti Chorvátska a Švajčiarska si vo štvrtok vybojovali výborné východiskové pozície v boji o postup na MS 2018 v Rusku.

V Záhrebe domáci výber zvíťazil v prvom stretnutí európskej baráže nad Gréckom 4:1, v Belfaste uspeli Švajčiari nad domácim Severným Írskom 1:0. Na Maksimire sa čakala pozorná grécke defenzíva, tá ale skolabovala už v 12. minúte. To brankár hostí urobil hrubú chybu pri spracovaní lopty a musel faulovať Nikolu Kaliniča. Nariadenú penaltu bezpečne premenil Luka Modrič. Kalinič sa potom šikovne presadil v 19. minúte - 2:0. Hoci Sokratis Papastathopoulos v 30. minúte po rohu hlavou znížil, v 33. minúte po luxusnom centri Šime Vrsaljka hlavou dal tretí gól domácich Ivan Perišič. V zaujímavej partii domáci v 49. minúte po ďalšej hrubej chybe v obrane hostí strelili štvrtý gól vďaka Andrejovi Kramaričovi. Chorváti si výhru už ustrážili a doma neprehrali už v dvanástich súťažných zápasoch v rade.

Vo Windsor Parku sa v prvom polčase neurodilo veľa šancí, o čosi aktívnejší hostia mali dve, no nevyužili ich. V druhom polčase hneď na úvod perfektnou technickou strelou o centimetre minul cieľ Švajčiar Xherdan Shaqiri. V 57. minúte zahral domáci Corry Evans vo vlastnej šestnástke rukou a nariadenú penaltu premenil Ricardo Rodriguez. Keď potom domáci Josh Magennis a Chris Brunt nevyužili svoje šance, výber švajčiarskeho trénera Vladimira Petkovica si vytvoril skvelú pozíciu do domácej konfrontácie. Odvety sú na programe v nedeľu 12. novembra v Pireu, resp. v Bazileji.

1. zápasy európskej baráže MS 2018:

Chorvátsko - Grécko 4:1 (3:1)
Góly: 13. Modrič (z 11 m), 19. Kalinič, 33. Perišič, 49. Kramarič - 30. Papastathopoulos, rozhodoval: Rocchi (Tal.), 30.013 divákov.

Severné Írsko - Švajčiarsko 0:1 (0:0)
Gól: 58. Rodriguez (z 11 m), rozhodoval: Hategan (Rum.), 18.000 divákov.

odvety:
nedeľa 12. novembra (18.00): Švajčiarsko - Severné Írsko /Bazilej/, (20.45): Grécko - Chorvátsko /Pireus/