Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
štvrtok 22. 2.
Etela
2°C  Oblačno  |  Bratislava
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
19.08.2017, 12:55 | Správy | Politika

Premiér Fico prehovoril o vládnej kríze: Tvrdý odkaz Dankovi do Dubaja!

Dlhé dva týždne premiér Robert Fico (52) koaličnú krízu takmer nekomentoval. Novému Času teraz poskytol otvorený rozhovor o napätých vzťahoch vo vládnej zostave, ktorá stále nemá istú budúcnosť.

Andrej Danko (43) si vzal štyri dni na rozmyslenie, ako a či vôbec bude s Ficom ďalej spolupracovať a odišiel do Dubaja. S akými plánmi ide premiér na dôležité rokovania o budúcnosti Slovenska a čo si myslí o svojom koaličnom partnerovi SNS?

Ako ste sa cítili, keď ste sa dozvedeli, že pán Danko vypovedal koaličnú zmluvu?

Pozrite sa, je tu nejaká časová os. Poprvé, začalo sa veľa hovoriť o netransparentnosti na ministerstve školstva, potom prišiel veľký tlak médií, opozície a na to prišla reakcia v podobe odstúpenia od koaličnej zmluvy, čo pokračovalo ďalej, až to vyústilo k odvolaniu ministra školstva. Nie som emotívny politik, veci sledujem a počas celého tohto obdobia som nemal skratové vyhlásenia, ktorými sme mohli niekoho vyrušovať. Konali sme veľmi korektne, ale dôrazne. Pri odvolávaní ministra Plavčana každý vedel, keď som išiel na tlačovú konferenciu, že čo idem urobiť. A pre mňa to bol akt dôveryhodnosti vlády.

Pán Danko Novému Času povedal, že vypovedanie koaličnej zmluvy oznámil Robertovi Kaliňákovi, pretože sa s vami často nevie spojiť. Ako ste vnímali, že to išlo takto cez prostredníka?

Som pripravený na diskusiu na tému dodatku ku koaličnej zmluve a nevidím na tom nič zlé. Programové priority aj tak potrebujeme doplniť. Odo mňa nedostanete žiadne emotívne vyjadrenie, vnímam úplne racionálne to, čo sa okolo nás deje. Tu sa hrá teraz o niečo iné. Či to naozaj myslíme na Slovensku vážne s bojom proti korupcii a netransparentnému správaniu sa. Rovnako nemôžem si dovoliť, aby Slovensko bolo ohrozené v boji o jadro Európskej únie a kto má zabojovať ak nie my, SNS a Béla Bugár? Absolútna väčšina občanov chce ísť do jadra EÚ. Nemôžem dovoliť, aby vymetač bruselských barov Sulík, polomafián Kollár, poloblázon Matovič a k tomu ešte Hlina, ktorý sa nechal zamurovať ako Bátorička rozhodovali o tom, čo s touto krajinou. Musíme v koalícii prekonať akékoľvek rozdielne názory. O nič iné sa teraz nehrá, len o to, či rozhodneme kam má Slovensko geopoliticky ísť, alebo ho bude ťahať Sulík niekam do čerta.

Danko vypovedal Otvoriť galériu

Predčasné voľby vylučujete?

Aký význam by mali predčasné voľby? Kto by za ne zahlasoval? Zrátajte si hlasy Smeru a Mosta-Híd, že predčasné voľby nie sú na stole - máme 64 hlasov, a tým je povedané všetko. (pozn. red.: SNS spolu s opozíciou by nezískali potrebných 90 poslancov na odhlasovanie volieb v parlamente) Koalícia vždy so sebou prináša nejaké pnutie, ale povedzte mi jeden racionálny dôvod, prečo by mali byť predčasné voľby? Ak má koalícia problémy poďme ich riešiť, ale vo svetle slovenských ambícii, nie vo svetle nejakých straníckych hier, ktoré politické strany môžu hrať.

Spomínala sa aj možnosť, že Smer môže vládnuť len s niektorými poslancami SNS, bez predsedu Danka. Je na stole tento variant?

To je úplný nezmysel. Ja som absolutne tvrdý kritik neštandardných riešení. Boli sme svedkami kupovania poslancov za Dzurindovej vlády... Ja som desiaty rok predsedom vlády a toto naozaj nepotrebujem. Buď budeme tri strany normálne vládnuť, budeme mať stabilnú väčšinu, budeme v sebe držať aj ten zostatok politickej strany, alebo to potom nemá žiadny význam. Každé personálne rozhodnutie so sebou prináša nejaké emócie. Skúste zrátať koľkých ministrov som ja už odvolal. Keby som vždy mal prepadnúť emóciam, ktoré sa prirodzene vyskytujú, tak by som sa neodvážil urobiť absolútne nič.

Jediné riešenie je pokračovanie vo vláde s SNS a s Dankom na čele?

Samozrejme. Môj eminentný záujem je, aby táto vládna koalícia fungovala.

Čo očakávate, že urobí Danko, keď sa vráti z dovolenky?

Chcem oceniť vystúpenie pána predsedu SNS, ktoré urobil pred odchodom na dovolenku, pretože si myslím, že je našou povinnosťou správať sa ako ľudia, ktorí majú plnú mieru zodpovednosti. Ja tiež viem niekedy zdvihnúť hlas a povedať tvrdé veci, ale urobím to tam, kde to mám urobiť - na súkromných stretnutiach. Pokiaľ ide o presvedčanie verejnosti, veľmi oceňujem spôsob, akým sa k tejto situácii postavil predseda Danko. Aj preto verím, že pokračujeme v racionálnom a konštruktívnom tóne budúci týždeň.

Ak pán Danko nastolí otázku zotrvania ministra Kaliňáka alebo Richtera, ste ochotný s ním debatovať o ich stiahnutí?

Túto hypotézu podáva skôr opozícia či niektoré médiá v snahe nás rozoštvať. Besnenie okolo Roberta Kaliňáka skončilo tak, že koaliční partneri videli papiere, ktoré predložil minister a konštatovali, že nenašli žiaden problém. Kaliňák má moju dôveru a takáto požiadavka nebola ani na stole. To iste plati aj v prípade Jána Richtera. Keď sa pozriem na klesajúcu nezamestnanosť, či ďalšie faktory, tak je najúspešnejší minister práce v histórii. A čo je zle na tom, že sa snažil čo najobjektívnejšie posúdiť situáciu v zariadení pre drogovo závislých?

Pôjdete radšej do pádu vlády, ak by pán Danko žiadal stiahnuť niektorého z týchto ministrov, ako by ste ich mali odvolať?

Toto sú fabulácie. Čo má spoločné s tým, že sa rozdeľovali na ministerstve fondy? Pozícia ministra Plavčana bola neudržateľná. Ja nemôžem spájať veci, ktoré sa spájať nedajú, preto v žiadnom prípade nemôžem spájať pozície iných ministrov s tým, čo sa udialo na ministerstve školstva. Do budúcnosti hovorím jasne - ak niekto urobí chybu, pôjde preč.

Ste pripravený odobrať celé ministerstvo školstva z rúk SNS?

Prečo by som to robil? Veci sme vyriešili štandardným demokratickým spôsobom. Mojou povinnosťou je navrhnúť prezidentovi, do kým nebude vymenovaný nový minister školstva, aby poveril riadením tohto ministerstva ministra za SNS. Pani ministerka Matečná ma poprosila, aby som ju chvíľku rešpektoval pre zranenie nohy, a má ďalšie povinnosti. Tak zostáva minister Gajdoš a medzitým budem očakávať návrh od SNS.

Sú požiadavky SNS - 13. a 14. plat, vyššia minimálna mzda úradníkov či peniaze na diaľnice, zakomponovateľné do programového vyhlásenia vlády?

Môžem vám ja povedať moje požiadavky? Ja by som napríklad chcel zaviesť podstatnú väčšiu odmenu pri ošetrovaní človeka, ktorý je starý, bezvládny, rodinným príslušníkom. Takýchto príkladov, čo by som chcel, je veľmi veľa. Čaká nás ťažký rozhovor o zostavovaní rozpočtu na rok 2018 a bude to vyzerať takto: Stretne sa Bugár, Danko a Fico. Každý položí na stôl, čo by chcel. A potom príde Peter Kažimír a povie: „Chlapi, na priority máme toľkoto peňazí, ak chceme udržať fiškálnu disciplínu.“ Myslím si, že je zhoda vo vládnej koalícii, že nikto nechce rozbiť finančnú disciplínu, ktorá je na Slovensku perfektná. Naše ambície budú limitované národnoštátnym záujmom.

Ustúpite Dankovi v niečom na úkor vašich požiadaviek, aby bol spokojný?

Mňa zaujíma téma rastu miezd. Smer výrazne podporoval nárast minimálnej mzdy, aj tento rok chceme tlačiť na rast miezd. Ak je tu nejaký koncept 13. a 14. platu, tak ministerstvo financií výrazne pomáha SNS nájsť variant, ktorý bude akceptovateľný pre všetkých, pretože nemôžeme hľadieť len na jednu stranu mince. Ak vieme nájsť koncept, ja budem hlasovať za schválenie oboma rukami.

Predseda Danko tvrdil, že je veľmi ťažké dovolať sa vám. Prečo medzi sebou neviete komunikovať?

Dúfam, že nechcete od predsedu vlády, aby som viedol rozhovor tohto typu. (Úsmev) Ja sa domnievam, že ústavní činitelia majú všetky možnosti na normálnu komunikáciu. Preto ak dovolíte, toto je na rozhovor medzi mnou, Andrejom Dankom a Bélom Bugárom, že či dostatočne komunikujeme. Ak je pocit, že sa málo stretávame, tak viem súhlasiť s tým, že zavedieme do dodatku koaličnej zmluvy aj pravidelné koaličné rady.

Budete od Danka žiadať, aby sa takéto správanie v budúcnosti neopakovalo?

Je to môj koaličný partner. Akurát môžem počúvať Andreja Danka aj Bélu Bugára a hľadať kompromisy, ale nie žiadať záruky.

Čím to je, že vy z týchto kríz vždy vyjdete víťazne a ostatní sa skôr trápia?

Takto to nie je. Skúste byť desiaty rok v takejto pozícii, ktorá je na očiach každého. Ako predseda vlády zodpovedáte za všetko. Nevediem žiadne osobné preteky. Moja ambícia je jasná - pokiaľ mám možnosť ovplyvňovať veci a pokiaľ vidím potenciál Smeru, chcem, aby keď sa raz budem na to Slovensko pozerať, vidieť, že sme nevypadli z hry.

Ako budete tráviť tento víkend?

Veľmi štandardne, pozerám si nejaké papiere. Mám povinnosti, ktoré sa týkajú môjho syna, ale v pondelok ráno budem na hrádzi.

Ako ste na tom s hľadaním nového bývania?

Máte pocit, že sa nudím v poslednom čase? Tak toto je moja odpoveď na túto otázku. (Úsmev) Ale na tom, čo som povedal v minulosti sa nič nemení.

Diskusia / 217
Súvisiace články:
Autor: Martin Čeliga, Novy Cas
X
Aktuality.sk Správy Ekonomika Šport Život TV program Počasie Horoskopy Fair Play M. Kovačiča 25 rokov Slovenska
Superstar 2018
Prekvapenie na poslednú chvílu. Do Superstar sa vráti známa tvár Aktuality.sk
Rýchle správy
pred 23 min
Zlodeji zo Slovenska spôsobili v Rakúsku škodu za 4-tisíc eur Aktuality.sk
Slováci spáchali v Rakúsku 39 trestných činov.
pred 43 min
Slovensko a Česko obmedzia skládky, zhodli sa šéfovia envirorezortov Aktuality.sk
Ministri životného prostredia Česka a Slovenska sa dohodli na znížení počtu skládok odpadu
12:22
Na podporu environmentálneho vzdelávania pôjde takmer 155-tisíc eur Aktuality.sk
Peniaze zo Zeleného vzdelávacieho fondu si rozdelia organizácie so zameraním na environmentálnu výchovu, vzdelávanie a osvetu.
Lobotka
Spokojný Lobotka po podpise novej zmluvy: Ak ho Vigo predá, poriadne sa nabalí!
Na snímke
Online
Sledujte ONLINE z biatlonu: Výborne, dievčatá! Slovenky bojovali do posledného výstrelu
Andrea Verešová
Foto
Provokatérka Verešová opäť dráždi mužské pokolenie: V sexi póze zatienila aj pýchu Slovenska!
Krvavé útoky
Foto
Masaker v Sýrii si za 48 hodín vyžiadal 250 životov: Rusko nasadilo najmodernejšie stíhačky
K zosuvom pôdy
Mohutný zosuv pôdy v Indonézii: Najmenej 5 mŕtvych a 15 nezvestných
Podpredseda
Šefčovič pred Národným konventom o EÚ v Bratislave: Úniu čakajú zlomové diskusie
Linda sa zrútila
Linda († 43) zomrela po páde z lezeckej steny v Bratislave: Je toto osudná chyba, ktorá ju stála život?
Vodič šiel
Policajti v Bratislave zastavili vodiča s dieťaťom v aute: Sila, o koľko prekročil rýchlosť!
Anastazia
Foto
Partner najkrajšej ženy na olympiáde dopoval: Nádherná Ruska sa musí vzdať toho najcennejšieho!
Bratislavský
Vyhrotený spor kvôli parkovaniu: Starosta vytiahol na známeho slovenského repera zbraň!
Na papier si
Trump sa stretol s preživšími masakru na škole: Ťahák s poznámkami v ruke sa nezaobišiel bez kritiky!
Foto
Slováci, na tento trend radšej zabudnite: Keď uvidíte, ako žiadajú muži o ruku ženy, budete sa chytať za hlavu