Nedeľa 1. 8.
Božidara
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
19.01.2017 10:59 | Správy | Domáce správy | Bratislava

Petra († 34) na smrť dohrýzli psy: Jedna vec mu mohla zachrániť život!

Útoky psov nie sú na Slovensku, žiaľ, ničím výnimočným. Tragicky dopadol Peter, ktorého na smrť dohrýzli psy pri Devínskom jazere.

Pri držaní či vlastnení psov však platia pravidlá, ktoré vymedzuje aj zákon. Či sa dá ubrániť v prípade útoku svorky, vysvetľuje kynológ a cvičiteľ Juraj Ferko.
Každý pes držaný nepretržite viac ako 90 dní na území Slovenska podlieha evidencii. Túto vedie obec a každú zmenu treba nahlásiť do 30 dní. Samotné obce si upravujú aj zákaz voľného pohybu psov, či stanovujú „venčoviská“, kde je vstup len na vlastnú zodpovednosť. Ak už pes niekoho pohryzie, mal by byť označený známkou inej farby a pohybovať sa len s náhubkom a na vôdzke. Zákon však jasne vraví, že za psa vždy zodpovedá jeho majiteľ. „Psy nikdy neútočia bez dôvodu a mimo svojho teritória. Môžu byť agresívne voči určitej konkrétnej osobe, ktorá ich dlhodobo fyzicky či psychicky týrala,“ upozornil kynológ Juraj Ferko.

Čo vraví zákon

- psa môže vodiť mimo chovného priestoru len osoba schopná ho ovládať v každej situácii

 

- majiteľ je povinný predchádzať tomu, aby pes zaútočil, či vznikla škoda na majetku

- podrobnosti o vodení psa ustanovuje obec všeobecne záväzným nariadením

POZOR - nebezpečným psom je každý pes, ktorý pohrýzol alebo poranil človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak sa nepoužil v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi

Keď vás pes pohryzie

Miroslav Ivanovič, právnik

Otvoriť galériu

 

- Držiteľ psa a ten, kto psa vedie, je povinný oznámiť svoje meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu osobe, ktorú pes pohrýzol. Zároveň držiteľ psa zranenej osobe poskytne aj údaje o držiteľovi psa, ak to nie je on sám. Takýto útok je potrebné oznámiť aj obci, kde je pes evidovaný, ak nešlo o nutnú obranu, alebo pes nebol vyprovokovaný.Ako si zachrániť
život pri napadnutí

Juraj Ferko, kynológ, cvičiteľ psov

Otvoriť galériu
Juraj Ferko
Zdroj: anc

- Existujú rôzne techniky boja pri útoku psa, keď si človek dokáže zachrániť holý život. Ak však príde osoba do kontaktu s dvoma psami alebo celou svorkou, šance sú minimálne. Ľudia nemajú biologickú výbavu, aby v boji zvíťazili nad skupinou mäsožravcov. Pri útoku je celá svorka v návale adrenalínu, sústredí sa len na svoju obeť a je málo pravdepodobné, že niečím odpútate ich pozornosť.

Môžete vyskúšať tieto obranné stratégie:

- vyjsť do protiútoku, čo môže svorku vyplašiť

- obetovať jednu končatinu, aby sa pes do nej zahryzol a druhou rukou mu dať silnú ranu do ňufáka, ktorá psa zabije alebo minimálne paralyzuje

Brat sa od neho dištancuje

Otvoriť galériu

Paradoxom je, že Romanov brat Tibor je dlhoročný cvičiteľ psov. Od brata dáva ruky preč, dlho s ním vraj nie je v kontakte. „O tom vôbec nič neviem, s bratom som o tom nehovoril. Ani sa veľa nestretávame. Dlho s ním nie som v kontakte, vidíme sa raz za čas,“ povedal Tibor, keď sme sa ho pýtali, či vie o podozreniach, ktorým Roman čelí.

Pomohlo by mu, keby psom hodil knihu

Miloš Butyka, kynológ

Otvoriť galériu

Podľa kynológa Miloša Butyku zvieratá nemali byť spolu vychovávané, lebo od začiatku z nich urobili svorku. Tvrdí, že psy zaútočia na človeka, keď sú vyprovokované, „zatlačené do kúta“, v krajnej núdzi a v krajnej obrane. „Svorka psov koná trochu inak, ale takisto musela byť vyprovokovaná, hladná alebo chorá. Mohlo sa stať, že psy vybehli von a ten pán vbehol tam, kde boli ony, kde si mysleli, že zabrali svoje teritórium, ktoré si rozšírili,“ hovorí Butyka.

Tam sa mohla stať chyba. Ak by prešli výcvikom, nestalo by sa to, lebo by vedeli, ako sa správať na verejnosti, tak by sa to nestalo. Aj keď niektorí kynológovia hovoria, že proti svorke nemá človek šancu, Butyka jednu vidí. „Beh ani útek nepomôžu, pretože človek sa stane lovenou zverou. Možno ich začal biť tou knihou. Keby im tú knihu hodil ako aport, tak by psy išli po knihe. Získal by čas,“ myslí si odborník. 

Otvoriť galériu

Ornitológovia smútia

Ochranári vtákov z SOS/BirdLife Slovensko vydali na sociálnej sieti stanovisko k Petrovmu úmrtiu, ktoré sa ich dotklo. „Peťo bol jeden z našich najaktívnejších a najobetavejších spolupracovníkov. Pomáhal dlhé roky vo svojom voľnom čase pri prácach na Atlase vtákov Bratislavy, zimnom sčítaní vodného vtáctva, podporoval rôzne ochranárske aktivity a predovšetkým mal rád prírodu a obzvlášť Záhorie. To, čo sa udialo, je pre nás nepochopiteľné, dúfame, že polícia odvedie dobrú prácu, nájde vinníkov a tí budú exemplárne potrestaní,“ vyhlásili.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: ep, vmk

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Rozsiahly lesný požiar ich prinútil konať: Grécke úrady evakuovali štyri dediny
Najprísnejšie opatrenia, aké kedy vydali: Austrálsky Queensland zaviedol nekompromisný lockdown
Loď Ocean Viking zachránila za jediný deň 175 ľudí: Za pol roka zahynulo na mori už vyše tisíc migrantov
V Juhoafrickej republike hlásia rapídny nárast pytliactva: Podpísať sa na tom malo uvoľnenie opatrení
Sagana má nahradiť problémový cyklista: Žena, ktorú doma mláti manžel
Osemnástke nevyšla generálka na prestížny turnaj: Debakel od Rusov
Mohutné požiare v Turecku mali byť výsledkom podpaľačstva: Zadržali podozrivú osobu
Pohronie zobralo Michalovciam všetky body: Rozhodlo úvodné dejstvo
V Nemecku odsúvajú nezaočkovaných na druhú koľaj: Plánujú pre nich ukončiť bezplatné testy
Slovensko bude mať novú tenisovú jednotku: Schmiedlová ovládla turnaj v Belehrade
Na Domaši sa pravdepodobne utopil človek: Nezvestnú osobu hľadajú potápači
Toto video odštartovalo búrlivú debatu: 20-mesačný Apollo pomáha svojej mamičke ojedinelým spôsobom