Piatok 18. 6.
Vratislav
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
21.12.2016 09:04 | Správy | Domáce správy

Alarmujúce štatistiky slovenských záchraniek: Urgentný pacient čaká na lekára aj 20 minút

Odstrašujúce čísla. Na Slovensku nie je nič výnimočné, keď záchranky musia čakať aj vyše desať minút na prijatie pacienta lekárom. Ide pritom o urgentné prípady, keď o živote človeka rozhodujú doslova minúty.

Spraviť túto štastiku pre celú republiku zatiaľ nie je možné. Posielanie tohto údaja totiž nie je zo zákona povinné, a tak nie všetky záchranky ho do softvérového systému posielajú. Štatistiku čakacích lehôt zverejnil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). 

Jedným zo základných indikátorov je Door-to-Doctor Time. Je to čas čakania pacienta od jeho príchodu do zdravotníckeho zariadenia až po chvíľu, keď sa ho ujme lekár. Slovenskí záchranári pritom disponujú tabletmi so softvérom, kde zaznačujú časy, keď pacienta naložili do sanitky či doviezli do nemocnice. Podľa svojej vôle môžu zaznamenať aj čas, keď osobu prevzal lekár. „Túto možnosť poskytovatelia majú, ale nie je povinná,“ vysvetlil Boris Chmel z Emergency Slovakia. Takže údaje pošlú len poskytovatelia záchrannej služby, ktorí chcú. „Tieto mimoriadne cenné informácie využíva na analytické účely a zároveň bola ochotná nám ich poskytnúť zatiaľ iba súkromná spoločnosť Falck Záchranná, a. s.,“ uviedol Dušan Zachar z INEKO. Hoci je Falck najväčším poskytovateľom zdravotnej záchrannej služby u nás, pokrýva len 40 percent územia a populácie krajiny.

Zaostávame za svetom

 

Priemerné čakanie pacientov pri všetkých diagnózach vlani bol vyčíslený na 15 minút. Veľký výkričník je však pri pacientoch, ktorí patria do skupiny, kde je pre záchranu dôležitá každá minúta. Vo vyspelom svete je pri najviac životohrozujúcich stavoch bežné prijatie lekárom bez akéhokoľvek čakania. Keď to nedovoľujú kapacity a pacient nie je v bezprostrednom ohrození života, mal by byť prijatý do 10 minút. Dáta INEKO však ukázali, že u nás sa čaká viac ako 13 minút. Trend sa pritom rok za rokom zhoršuje.

 

Čo s tým urobí minister Drucker

Stanislava Luptáková, Ministerstvo zdravotníctva SR

- Aktuálne je zber týchto dát klasifikovaný ako nepovinný. MZ SR je otvorené každej konštruktívnej diskusii, ktorá smeruje ku skvalitneniu poskytovania zdravotnej starostlivosti a týka sa to aj uvedenej problematiky.

 

Predlžuje sa čas prijatia chorých

Dušan Zachar, INEKO

- Dáta spoločnosti Falck ukazujú, že takmer vo všetkých nemocniciach, kam táto záchranka vozí pacientov, je mediánový čas čakania na odovzdanie pacienta so život ohrozujúcimi diagnózami (ktorých je na Slovensku zhruba 20 % všetkých transportov) rovnaký alebo niekde dokonca o minútu až dve dlhší ako pri skupine všetkých diagnóz. To znamená, že na príchod nemocničného lekára musí záchranka čakať s najakútnejšími prípadmi väčšinou rovnako dlho či dokonca dlhšie ako pri ostatných diagnózach, a to viac ako 13 minút. Trend sa zhoršuje.

Otvoriť galériu

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: Nina Lednická

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Čo sa to stalo? Austrália v zajatí pavučín
COVID-19 si celosvetovo vyžiadal životy miliónov ľudí, WHO varuje pred oveľa horšími číslami
Kim Čong-un načrtol stratégiu pre vzťahy s Washingtonom: Na čo sa musí KĽDR pripraviť!
S píšťalkou búra stereotypy: Stéphanie Frappartová je jedinou rozhodkyňou na EURO
Foto
Moderátorka Habancová je dvojnásobnou mamou: Predčasný pôrod kvôli komplikáciám!
Foto
Biden venoval Putinovi bizóna a to nie je všetko: V minulosti dostali lídri aj oveľa bizarnejšie dary
Bývalý arménsky premiér sa napriek výčitkám teší veľkej podpore: Pred voľbami chystá revolúciu
Francúzsko sa zaviazalo k významnému kroku: Ako naložia so zvyšným jadrovým odpadom?
Američania dostanú nový štátny sviatok: V lete si budú pripomínať mimoriadne významnú udalosť
V Rusku nariadili povinné očkovanie zamestnancov v ďalších oblastiach krajiny: Kritici nahlas protestujú
Foto
Veľký krok: Čína má vlastnú vesmírnu stanicu
Vieme, prečo by mala byť naša strava pestrá