Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
pondelok 24. 7.
Vladimír
21°C  Dážď  |  Bratislava
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
03.03.2016, 06:50 | Voľby 2016

Kto si získa váš hlas? Tento prehľad vám určite pomôže!

Stále nemáte jasno, za ktorú politickú stranu zahlasujete? Svoju sobotňajšiu voľbu si poriadne premyslite.

Nový Čas vám prináša výber otázok, ktoré sú pri rozhodovaní voličov podľa odborníkov kľúčové. Pomôžu vám získať prehľad o tom, aké zmeny na Slovensku plánujú strany po parlamentných voľbách. Viete sa stotožniť s názormi lídrov relevantných politických strán? 

Väčšina voličov volí podľa sympatií

Eduard Chmelár, politológ:

- Otázky, ktoré položil Nový Čas politikom, sú dôležité a pri voľbách môžu byť vhodnou pomôckou. Je vždy lepšie, keď sa volič orientuje na základe prezentovaných postojov strán, pretože toto je to, čo ľudí naozaj trápi. Zo skúseností však musím povedať, že nemajú zásadný vplyv na rozhodovanie voliča. Bohužiaľ, väčšina voličov sa pri voľbách nerozhoduje racionálne. Vyberá si na základe sympatií, sily osobnosti a sugestívnej schopnosti politikov presvedčiť.

Súhlasíte s tým, aby Slovensko prijalo viac utečencov?

József Berényi, NIE - Koniec koncov sa u nás ani nechcú usadiť. Povinné kvóty aj preto pokladáme za nezmysel. O utečencov by sa mali postarať v prvom štáte, v ktorom sa ocitnú po úteku z domova.

Richard Sulík, NIE - Pravidlá, ktoré navrhujeme my, prílev utečencov do Európy zásadne obmedzia.

Igor Matovič, NIE - Dokedy európske krajiny umožnia nezákonné voľné prechádzky utečencov krížom-krážom cez hranice, by Slovensko nemalo prijímať žiadnych utečencov. Mali by sme však maximálne pomáhať Turecku, ktoré môže utečencov zachytiť už na svojom území.

Béla Bugár, ÁNO - Som presvedčený o tom, že naša spoločnosť dokáže byť solidárna a prijať na báze dobrovoľnosti ľudí, ktorí sú v ohrození života a potrebujú našu pomoc. Máme prísny azylový systém, nemáme sa čoho báť.

Ján Figeľ, ÁNO - Kresťania na Blízkom východe sú obeťami genocídy, preto im treba pomáhať. Vláda má viesť aktívny dialóg s cirkvami a s tretím sektorom. Nebudeme prijímať ekonomických migrantov, ale ľudí ohrozených na živote, prenasledovaných, akí sú v Humennom.

Andrej Danko, NIE - Ukázalo by sa, že sa Slovensko nedokáže o nich postarať. Aj nefunkčnosť našich zložiek. Ak by sme mali prijať utečencov podľa kvót, tak by šlo o porušenie ich ľudských práv. Navyše rozlišujeme vojnových utečencov a ekonomických migrantov.

Radoslav Procházka, NIE - Európa potrebuje ucelený a dlhodobý plán. Podstatou je schopnosť Únie chrániť svoje vonkajšie hranice, zabezpečiť dodržiavanie vlastných pravidiel na svojom území a spravodlivo sa podeliť aj o finančné náklady na zvládanie tlaku, ktorému sú vystavené krajiny prvej línie.

Robert Fico, NIE - Náš postoj je od začiatku migračnej krízy jasný a na rozdiel od niektorých opozičných strán nemenný. Sme proti povinným kvótam, nechceme, aby niekto sexuálne obťažoval naše ženy či nebodaj spáchal nejaký teroristický čin.

Mali by dostávať dôchodcovia lieky na predpis zadarmo?

Robert Fico, NIE - Dôležité je mať prístup k liekom s doplatkom do 1 eura a stále znižovať hranicu doplatku.

Radoslav Procházka, ÁNO - V úvodnej fáze sa chceme sústrediť na zníženie doplatkov a vytvoriť predpoklady na to, aby nedochádzalo k nadužívaniu liekov, z ktorého by mali úžitok len farmaceutické firmy.

Andrej Danko, ÁNO - V každej skupine liekov musí byť jeden liek, ktorý bude plne hradiť zdravotná poisťovňa.

Ján Figeľ, NIE - KDH navrhuje, aby mesačný doplatok za lieky pre ZŤP a dôchodcov bol maximálne 1 euro mesačne.

Béla Bugár, NIE - Už naša vláda zaviedla maximálny strop pre doplatky na lieky pre sociálne slabších. Chceme pokračovať v tejto politike rozširovaním okruhu tých, ktorí to najviac potrebujú.

Igor Matovič, ÁNO - Na každé ochorenie a každú skupinu liekov musí byť jeden liek na predpis bez doplatku. Choroby si nikto z nás nevyberá, preto to považujeme za správne solidárne opatrenie. Rovnako by sa doplatky nemali týkať detí.

Richard Sulík, NIE - Myslíme si, že je potrebné tlačiť na zľahčenie prístupu pacientov k liekom aj vo fi nančnej rovine. Určite však nie je možné zaviesť systém, pri ktorom by všetci dôchodcovia mali akékoľvek lieky bez doplatku v akomkoľvek množstve.

József Berényi, ÁNO - Bolo by to prijateľné opatrenie. Strop, ktorý dôchodca prekročí platením za lieky a nad ktorý dostane späť peniaze od poisťovne, chceme znížiť, aby sa vrátenie peňazí vzťahovalo na čo najviac dôchodcov. Ale plošne lieky na predpis pre dôchodcov zdarma je, samozrejme, ešte lepšie riešenie.

Zvýšili by ste materskú dávku a príspevok na starostlivosť o dieťa?

Robert Fico, ÁNO - Už pri navýšení materského príspevku na 70 % hrubého príjmu sme avizovali jeho ďalší posun na 75 %. Príspevok na starostlivosť škôlok sme po analýze potrieb rodičov tiež nedávno zvýšili až na 280 eur. Ponúkame dlhodobý projekt, vďaka ktorému sa v minulom roku podarilo zamestnať 1 700 mamičiek a vybudovať 35 detských kútikov.

Radoslav Procházka, ÁNO - #SIEŤ plánuje zaviesť výhodnejšie rodičovské konto, ktoré zlúči všetky dnes poskytované dávky do jednej sumy 12 000 eur na každé dieťa a umožní pracujúcim rodičom pružne nakladať s týmito prostriedkami tak, aby sa zabránilo jeho zneužívaniu.

Andrej Danko, ÁNO - Suma musí byť taká, aby matkam s dieťaťom, rodina s dieťaťom mohli slušne žiť.

Ján Figeľ, ÁNO - Príspevok pri narodení dieťaťa nie je jedinou podporou rodín s deťmi a môže byť i zneužitý. Chceme preto zvyšovať nepriamu podporu rodín s deťmi, t. j. ktorá je viazaná na zamestnanie aspoň jedného z rodičov. Navrhujeme zvýšiť nezdaniteľné minimum daňovníka, na každé dieťa o 100 €/mesiac, zaviesť nezdaniteľné minimum na manželku.

Béla Bugár, ÁNO - Sme za postupné zvyšovanie tejto sumy v súvislosti s celkovým rastom krajiny. Dôležité je však sústrediť sa aj na dostupnosť verejných služieb pre mladé rodiny, napr. jaslí či materských škôl, ktorých je dnes nedostatok.

Igor Matovič, ÁNO - Predĺžime materskú na 12 mesiacov a dávku zvýšime na 100 % čistého príjmu matky. Príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 280 eur získa tiež každá matka, ktorej dieťa nedostane miesto vo verejnej škôlke, za každý mesiac neposkytnutia služby.

Richard Sulík, ÁNO - Zvyšovali a financovali z Európskeho sociálneho fondu, od toho závisí aj výška. Dôležitejšie je však, že navrhneme predĺženie poberania materskej dávky do 6 rokov veku dieťaťa, resp. do začatia povinnej školskej dochádzky.

József Berényi, ÁNO - Materský príspevok na úroveň čistej mzdy matky pred nástupom na materskú dovolenku a starostlivosť o dieťa na výšku minimálnej mzdy a v prípade narodenia dvojičiek, trojičiek a viacerčiat na každé dieťa v plnej výške.

Zavediete rovnú daň? Ak áno, v akej výške?

Robert Fico, NIE - Jednou z úloh moderného štátu je prostredníctvom prerozdelenia príjmov a bohatstva zmierňovať existujúce nerovnosti v spoločnosti. Štát môže tento cieľ dosiahnuť viacerými nástrojmi, aj vyberaním daní za účelom financovania týchto aktivít a konkrétne aj progresiou.

Radoslav Procházka, NIE - Najväčšie korporácie nemajú platiť rovnaké dane ako malí živnostníci. Dnes ich dokonca často platia aj v nižšej sadzbe ako fyzické osoby! Celý systém však výrazne zjednodušíme a nastavíme v prospech malých a stredných zamestnávateľov a ich zamestnancov.

Andrej Danko, ÁNO - SNS má v programe zníženie dane z príjmov fyzických a právnických osôb na úroveň 19 %. Zároveň však chce presadiť zákon o zdanení monopolov, bánk či telekomuni kačných spoločností a zavedení ich osobitného zdanenia do výšky minimálne 6 %.

Ján FIgeľ, ÁNO - V KDH sme radi, že myšlienka rovnej dane vyšla na Slovensku práve z našich radov. Naďalej ju považujeme za najspravodlivejší systém zdaňovania. Aby sme však Slovensko spravili v rámci regiónu príťažlivé pre zamestnávateľov, potrebujeme sa v dnešných časoch dostať na úroveň 18 % sadzby.

Béla Bugár, ÁNO - Sme za návrat k základným princípom rovnej dane v čo najnižšej výške, ktorá by však zohľadňovala zásadný cieľ: vyrovnaný rozpočet. Takisto presadzujeme ústavný zákon o daňovej stabilite, v ktorom by sme vymedzili vláde mantinely pre zdaňovanie.

Igor Matovič, NIE - Bankám a regulovaným subjektom (energetické, telekomunikačné monopoly...) navrhujeme zvýšiť daň z príjmu na 50 %. Takto získané prostriedky použijeme na zvýšenie daňového bonusu na dieťa na 500 eur ročne a zníženie DPH na všetky potraviny na 10 %.

Richard Sulík, ÁNO - Chceme zaviesť 15-percentnú rovnú daň.

József Berényi, NIE - Sme za hlbšie odstupňovanie daňových sadzieb. Čo sa týka dane z príjmov fyzických osôb, zaviedli by sme medzi nulovú a 19-percentnú novú sadzbu vo výške 10 % s tým, že by sme znížili dolnú hranicu daňového základu, od ktorej by platila 25-percentná sadzba, aby sme tým dosiahli neutralitu tohto opatrenia.

Znížili by ste DPH aj na ďalšie potraviny, ako sú ovocie, zelenina či mliečne výrobky?

Robert Fico, ÁNO - Ako prvá strana sme znížili DPH na základné druhy potravín na 10 %. Tento rok budeme analyzovať ekonomické efekty opatrenia a v prípade, že sa krajine bude aj naďalej hospodársky dariť, sme pripravení okruh potravín s nižšou DPH rozšíriť.

Radoslav Procházka, ÁNO - Okrem úspory na nepriamych daniach však chceme zvýšiť rodinné rozpočty aj priamo, napríklad daňovou úľavou, ktorá bežnej slovenskej rodine prinesie približne o 500 eur ročne viac.

Andrej Danko, ÁNO - SNS navrhuje vo svojom programe znížiť sadzbu DPH na úroveň 10 % pre všetky slovenské potravinárske výrobky z dvora.

Ján Figeľ, ÁNO - Zelenina, ovocie aj mliečne výrobky pomáhajú ľuďom byť zdravšími. Vidíme v štátnom rozpočte priestor na zníženie DPH na tieto aj na ďalšie potraviny. Štátu by sa časť peňazí vrátila na znížení výdavkov na lieky.

Béla Bugár, ÁNO - Navrhovali sme aj v parlamente plošné zníženie na všetky potraviny. Sme presvedčení, že vláda by nemala rozhodovať o tom, ktoré potraviny sú základné a ktoré luxusné.

Igor Matovič, ÁNO - Chceme preniesť daňové bremeno viac na regulované subjekty, ktoré majú chránené podmienky a ktorým by sme znížili zisky o 1/3, čiže stále by mali dosť. Týmto neutrpí ani štátna pokladnica, ani regulované subjekty.

Richard Sulík, NIE - Strana SaS nie je za selektívnu DPH na čokoľvek. Naším cieľom je DPH zjednotiť a všetko znížiť na čo najnižšiu sadzbu.

József Berényi, ÁNO - Navrhujeme rozšíriť zoznam základných potravín zaťažených 10 % DPH o pekárenské výrobky, mliečne výrobky, zemiaky, zeleninu a ovocie. V prípade liekov považujeme za prijateľnú 5 % DPH, aj na potraviny a oblečenie pre batoľatá.

Presadili by ste skorší vek odchodu do dôchodku?

Robert Fico, ÁNO - V roku 2012 sme zaviedli automatický a apolitický model, ktorý bude od roku 2017 kopírovať objektívny vývoj priemernej dĺžky života občanov. Máme zároveň pripravený nový projekt tzv. preddôchodku, vďaka ktorému by mohli na princípe zásluhovosti odísť do dôchodku ešte preddôchodkovým vekom ľudia, ktorí majú odpracovaný nadpriemerný počet rokov.

Radoslav Procházka, NIE - Dožívame sa čoraz vyššieho veku, seniori by na to doplatili nižšími dôchodkami.

Andrej Danko, ÁNO - Ale len v istých profesiách, ktoré sú mimoriadne psychicky či fyzicky náročné, a u žien odstupňovať odchod do dôchodku podľa počtu detí.

Ján Figeľ, ÁNO - KDH navrhuje pre ženy-matky skorší odchod do dôchodku o pol
roka za každé dieťa.

Béla Bugár, NIE - Súčasný systém je z dlhodobého hľadiska neudržateľný. Potrebujeme urobiť zásadné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré sa budú týkať nielen druhého, ale aj prvého piliera.

Igor Matovič, ÁNO - Myslím si, že by sme sa mali vrátiť k pravidlu, že ženy odchádzajú do dôchodku v závislosti od počtu vychovaných detí. Bol by to prejav vďaky za ich obetu. Fico zvýšil ženám odchod do dôchodku o viac ako štyri roky.

Richard Sulík, NIE

József Berényi, NIE - Už aj tak je málo aktívnych zamestnancov, ktorí tvoria fond pre dôchodcov. Takže vek 62 rokov by sme ponechali ani by sme ho nezvyšovali.

Boli by ste za vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne?

Robert Fico, ÁNO - Keďže Ústavný súd zrušil náš zákaz zisku, tak treba vykúpiť alebo vyvlastniť súkromné poisťovne a vytvoriť jednu, verejnú zdravotnú poisťovňu. To bude veľká výzva pre nasledujúcu vládu.

Andrej Danko, ÁNO - SNS je za vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne ako verejnoprávnej inštitúcie bez možnosti zisku.

Radoslav Procházka, ÁNO - Zdravotným poisťovniam vezmeme prístup k povinným zdravotným odvodom. Štátna pokladnica bude garant balíka a v tom zvyšku nech súťažia poisťovne, ale len o to, čo im ľudia dajú dobrovoľne.

Béla Bugár, NIE - Sme za pluralitný model, ktorý umožňuje súťaž a prináša aj nepochybne vyššiu kvalitu a inovácie do starostlivosti o pacienta. Treba však pokračovať v nastaven systému tak, aby slúžil v prvom rade pacientovi.

Ján Figeľ, NIE - Za súčasného stavu navrhujeme striktnú reguláciu zisku v prípade, že sú plnené všetky podmienky, na ktoré má pacient nárok. To, čo je podstatné, je, aby bol pacient stredobodom záujmu poisťovní.

Igor Matovič, NIE - Fico sľúbil voličom jednu poisťovňu, ale miesto toho presadil zmenu zákona, ktorá umožnila Pente „vybrať“ zo zdravotníctva bez zdanenia 450 miliónov eur, ktoré teraz chýbajú. Zakážeme zisk poisťovní z výberu štandardného poistného.

Richard Sulík, NIE - Vytvorením jednej zdravotnej poisťovne sa stratí možnosť súťaže a navyše by to bolo veľmi drahé riešenie, pretože by bolo treba vyvlastniť dve poisťovne.

József Berényi, NIE - Vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne nevyrieši dlhoročné vážne problémy v zdravotníctve. Rozdiely medzi zdravotnými systémami nemôžeme zdôvodňovať iba počtom zdravotných poisťovní.

Diskusia / 172
Súvisiace články:
Autor: Noema Hipká, Martin Čeliga, Novy Cas
X
Aktuality.sk Správy Ekonomika Šport Život TV program Počasie Horoskopy Cestovanie
Miroslav Abrahám
Vplyvný člen gangu piťovci sa na súde priznal Aktuality.sk
Rýchle správy
pred 17 min
Izraelská politička varovala pred vojnou s moslimským svetom  Aktuality.sk
Bývalá šéfka izraelskej diplomacia Cipi Livniová sa obáva, že Izrael je na pokraji náboženskej vojny.
pred 37 min
Vplyvný člen gangu piťovci sa na súde priznal Aktuality.sk
Miroslav Abrahám pristúpil na dohodu o vine a treste. Podľa svojej advokátky iba využil možnosť, ktorú mu zákon dáva.
pred 55 min
Havaroval kamión Aktuality.sk
Nehoda sa stala na diaľnici D1 pri výjazde Nové Mesto nad Váhom v smere do Trenčína, havaroval tam kamión. Blokuje pravý jazdný pruh, počítajte so zdržaním.Zelená vlna RTVS
Fenomenálny
Phelps v šialených pretekoch: Takto dopadol jeho súboj o kráľa oceánu so žralokom
Mnohí rodičia
Rodičia si polepšia len mierne, dávky sa zvýšia o pár drobných
Spevák Usher
Spevák Usher musel žene zaplatiť miliónové odškodné: Po sexe s ním zažila hotové muky!
Dieťa zostalo
Keď prišlo k najhoršiemu, celá ulica sa spojila: Dramatická záchrana dieťaťa!
Pri nanukoch si
Sladké, ale mimoriadne kalorické: Takto spálite zmrzlinové kalórie!
Na snímke
Dobrá správa pre učiteľov: Od septembra sa im zvýšia platy o šesť percent
Norbert Gyömbér
Gyömbér je na odchode z AS Rím: Rozhodne sa slovenský obranca pre túto ponuku?
Ilustračné foto
Aktualizované
Záhada na bratislavskej stanici: Prečo muž vyliezol na stožiar vysokého napätia?
Foto
Laura zažila na hodine jogy obrovský trapas: Väčšina ľudí by sa od hanby prepadla, no ona o tom napísala!
Froome
Foto
Britský fenomén má už štvrtý žltý dres z Tour: Na toto sa Froome tešil v cieli najviac
George
Foto
Kráľovská rodina zverejnila nový portrét princa Georgea: Na jedného z rodičov sa podobá stále viac!
Andrzej Duda
Poliaci si vydobyli svoje: Prezident bude vetovať zákony vládnej strany o súdoch