Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
nedeľa 22. 7.
Magdaléna
18°C  Oblačno  |  Bratislava
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
05.03.2016, 07:00 | Voľby 2016
Foto Online

Parlamentné voľby minúta po minúte: Slováci rozhodli a toto sú oficiálne výsledky!

Slováci rozhodovali o osude Slovenska. Kto bude vládnuť ďalšie 4 roky, ukázal výsledok parlamentných volieb.

SLEDUJTE ROZHOVORY S POLITOLÓGOM A ZNÁMYMI TVÁRAMI TU.

Celé Slovensko čakalo na výsledok parlamentných volieb. Od 7. hodiny rána boli otvorené volebné miestnosti po celom Slovensku. Občania, ktorí splnili zákonom stanovené kritériá, mohli vybrať svojho favorita až do 22. hodiny.

Sledujte celý volebný proces s Čas.sk minútu po minúte.

ONLINE: Parlamentné voľby 2016
06:22

Parlamentné voľby na Slovensku vyhrala strana Smer-SD. Po sčítaní 95,47 % okrskov získala 28,53 %. Okrem nej bolo v boji o kreslá do Národnej rady SR úspešných ešte sedem strán. Po Smere-SD najviac hlasov získala SaS, a to 11,69 %. Tretím najúspešnejším bolo hnutie OĽaNO-NOVA s počtom hlasov 10,88 %.

Okrem týchto strán sa do parlamentu dostanú aj SNS s 8,7 % hlasov, Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko s počtom hlasov 8,12 %, ďalej Sme rodina - Boris Kollár s počtom hlasov 6,6 %, Most-Híd získal 6,54 % a #Sieť dostala od voličov 5,53 %.

V sobotňajších (5.3.) voľbách tesne neuspelo hnutie KDH a strana SMK, ktoré nedokázali dosiahnuť 5-% hranicu zvoliteľnosti. Po zrátaní 5722 okrskov bola volebná účasť 59,6 %. Slováci si v sobotu volili poslancov do NR SR už po deviaty raz. O priazeň voličov sa uchádzalo 2882 kandidátov z 23 politických subjektov.

06:06

Fico podľa všetkého už v sobotu začne s prvou komunikáciou. Pripomenul, že Smer-SD pred voľbami nevylúčil žiadnu politickú stranu zo spolupráce. "Bolo by predčasné, keby som teraz naznačoval, ktorým smerom sa chceme pustiť," dodal. "Vždy treba mať k dispozícii solídnu nadpolovičnú väčšinu a na základe toho by sa dalo uchádzať o získanie poverenia na zostavenie novej vlády," priblížil ďalšie kroky.

Fico sa netajil tým, že pre svoju stranu očakával výsledok na úrovni 33 percent. Ten aktuálny však označil za solídny. "Sme niekde na úrovni roku 2006, keď sme prvýkrát vstupovali do vlády," pripomenul. Považuje to za daň za dlhovekosť v politike. "S tým musíte rátať," uzavrel.

05:22

Ani po sčítaní takmer 90 % okrskov zo sobotňajších volieb sa zostava parlamentných strán nemení. Do snemovne by sa dostalo osem strán, víťazom je Smer-SD so ziskom 28,68 % hlasov.

05:07

Smer-SD vyhral po štvrtý raz parlamentné voľby, a preto mu podľa jeho predsedu Roberta Fica vzniká povinnosť pokúsiť sa zostaviť zmysluplnú a stabilnú vládu. Vyhlásil to v nedeľu ráno po sčítaní vyše 86 percent hlasov, na základe ktorých mala jeho strana takmer 28,8 percenta.

Podľa Fica zostavovanie nového kabinetu nebude ľahké, pričom to bude trvať dlhšie ako obyčajne. Potvrdil, že pravdepodobne už v nedeľu začne s prvou komunikáciou. Pripomenul, že Smer-SD pred voľbami nevylúčil žiadnu politickú stranu zo spolupráce.

04:52

Líder Strany maďarskej komunity (SMK) József Berényi zdôraznil, že finálny výsledok síce ešte nie je známy, ale v čase konania tlačovej besedy strana prekročila povinných päť percent na vstup do parlamentu. „Nie je to konečný výsledok, ešte nie sú spracované všetky údaje. V túto chvíľu to síce vyzerá tak, že SMK je parlamentnou stranou, ale po spracovaní všetkých údajov sa to pravdepodobne zmení,“ konštatoval Berényi s tým, že strana mala úspešnú kampaň a dostala od voličov pozitívne ohlasy.

Poďakoval sa kandidátom za kvalitnú prácu. Pripomenul, že počas kampane navštívili takmer všetky dediny, kde žijú príslušníci maďarskej národnosti, a predstavili program strany. Podľa jeho ďalších slov víťazom parlamentných volieb nie je nikto. „Veľmi ťažko sa dá zostaviť vláda zo šiestich, možno až ôsmich parlamentných strán. Dostanú sa k moci nesystémové strany, subjekty, ktoré Slovensko ešte vôbec nepozná,“ zdôraznil s tým, že pravdepodobne opäť vznikne tzv. zlepenec. Môže to byť pod vedením Smeru-SD alebo terajšej opozície.

04:39

Zrátané sú už viac než tri štvrtiny (78,59 %) okrskov v parlamentných voľbách a z prvého miesta to má do snemovne namierené strana Smer-SD so ziskom 28,85 %. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Druhú pozíciu si drží SaS s 10,99 % a tretie je hnutie OĽaNO-NOVA s 10,54 % hlasov. Parlament by neušiel ani SNS s 8,82 %, strane Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko s 8,29 %, Mostu-Híd so 6,69 %, strane Sme rodina – Boris Kollár so 6,52 % a #Sieti s podielom 5,43 %. Voliči by do Národnej rady SR neposlali KDH, ktoré má priebežne 4,87 %. Po sčítaní 4710 z 5993 okrskov dosahuje volebná účasť 59,12 %.

04:24

Rúhal by som sa Bohu, keby som sa z výsledku v parlamentných voľbách netešil. Po sčítaní viac ako 57 percent hlasov to v sobotu o 3.30 h nadránom povedal predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. SNS mala v tom čase priebežný neoficiálny výsledkov okolo 8,85 percenta. "Pre mňa je to signál ísť ďalej v politike. Oddeliť to profesionálne a urobiť službu verejnosti," skonštatoval šéf národniarov s tým, že SNS si v minulosti "facku" zaslúžila a odtrpela si ju.

 

04:21
Kotleba prišiel
04:05

Do svojej volebnej centraly pri Nitre v hoteli ABC prišiel predseda ĽS - Naše Slovensko Marian Kotleba v sprievode svojej tehotnej manželky Frederiky. Vyjadrovať k výsledkom sa plánuje až po oficiálnom sčítaní hlasov. Zároveň poďakoval všetkým voličom, že ich volili, nechcú ich sklamať a chcú na Slovensku podľa jeho slov obnoviť zákon a poriadok.

Kotleba prišiel
03:56

Prezident SR Andrej Kiska poverí zostavením vlády víťaza volieb, a to bude bez diskusie strana Smer-SD. Vyhlásil to v sobotu predseda SaS Richard Sulík s tým, že ak vládu Robert Fico (Smer-SD) zostaví, tak je vybavené, ale ak nie, tak nastupuje SaS.

"Ak budú všetky hlasy sčítané, uvidíme. Úradnícku vládu si ale neviem rozumne predstaviť. Sme pripravení prevziať zodpovednosť a regulárne vládnuť. A to na základe programového vyhlásenia vlády, na ktorom sa musíme dohodnúť. Ak budeme presadzovať to isté, Agendu 2020, vtedy do toho ideme a nepotrebujeme žiadnu úradnícku vládu," dodal Sulík.

Do centrály SaS zavítal aj Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA). "Je mi ľúto výsledku KDH a bola by škoda, ak by v parlamente chýbalo. Ako to bude, dozvieme sa o pár hodín," povedal. Predseda OĽaNO-NOVA Igor Matovič, ktorý tiež prišiel do centrály liberálov, je presvedčený, že na výsledku strán ako OĽaNO-NOVA a SaS sa prejavila jasná rétorika odmietania Smeru-SD. "Ostatní sa vykrúcali a dostali zaslúžene na frňáka," uzavrel.

03:53

Strana Smer-SD si po sčítaní 65,2 % okrskov naďalej drží vedúcu pozíciu v sobotňajších parlamentných voľbách so ziskom 28,92 % hlasov. KDH je už pod 5-% hranicou vstupu do parlamentu. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

V poradí druhá je strana SaS s 10,88 % a prvú trojku uzatvára hnutie OĽaNO-NOVA s 10,56 %. Kreslá v parlamente získala aj SNS s 8,84 %, Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko s 8,31 %, Most-Híd so 6,64 %, Sme rodina - Boris Kollár so 6,51 % a #Sieť s 5,41 %. KDH má aktuálne 4,96 %. Po sčítaní 3908 z 5993 okrskov dosahuje volebná účasť 59,32 %.

03:43

Prvú priečku si drží stále strana Smer-SD so ziskom 28,89 %. Druhé miesto zatiaľ patrí SaS s 10,75% hlasov. OĽaNO-NOVA má 10,51 % hlasov voličov, ďalšia je SNS pri podiele 8,82 %, Kotleba Ľudová strana Naše Slovensko s 8,3 %. Nasleduje Most-Híd s 6,68 %, Sme rodina Boris Kollár so 6,49 %. Brány parlamentu by prekročila aj #Sieť s 5,4 %, KDH s 5,01 % a KDH s 5,27 %. 

03:09

SaS v počte získaných hlasov v parlamentných voľbách predbieha v rámci opozičných strán hnutie OĽaNO-NOVA. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. SaS zatiaľ po sčítaní 50,39 % okrskov získala v sobotňajších (5.3.) voľbách 10,51 % hlasov. OĽaNO-NOVA má 10,43 % hlasov. Na čele strán, ktoré sa uchádzajú o kreslá v parlamente, je však stále Smer-SD s 29,27 % hlasov.

Ďalej by sa do Národnej rady (NR) SR dostala SNS s 8,94 % hlasov, Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko s 8,38 % hlasov, strana Most-Híd so 6,51 % hlasov, následne Sme rodina - Boris Kollár so 6,5 %, #Sieť s 5,37 % hlasov a hnutie KDH, ktoré získalo 5,08 % hlasov.

03:04

Hnutie Sme rodina - Boris Kollár má protestný charakter. Povedal jeho líder Boris Kollár vo volebnej centrále. Spájanie s ideami Mariana Kotlebu však odmietol. Extrémizmus mi je proti srsti. My sme prišli do volieb s tým, že chceme zmeniť tento systém. Ale tento systém nechceme zmeniť na radikalizmus,“ zdôraznil Kollár.

Tiež pripomenul, že má za sebou úspešnú podnikateľskú kariéru, ktorá má podľa neho zaručiť jeho kompetenciu pri riadení štátu. O zostavení budúcej vlády hovoriť nechce. Pokojný bude až po spočítaní minimálne polovice hlasov.

02:45

Strana Smer-SD si naďalej drží vedúcu pozíciu v sobotňajších parlamentných voľbách. Po sčítaní 35,4 % okrskov dosahuje 29,72 % hlasov voličov. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

V poradí druhá je už strana SaS s 10,51 % a prvú trojku uzatvára hnutie OĽaNO-NOVA s 10,48 %. Kreslá v parlamente získala aj SNS s 9,09 %, Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko s 8,45 %, Sme Rodina - Boris Kollár so 6,56 %, Most-Híd s 5,98 %, #Sieť s 5,52 % a KDH má aktuálne 5,23 %.

Po sčítaní 2122 z 5993 okrskov dosahuje volebná účasť 59,69 %.

02:37

Danko verí, že výsledky sú iba predbežné a nenastane situácia, že by sa museli voľby opakovať, keby ľavica ani pravica nepostavili vládu. SNS si sadne s každým na to, aby vedela presadiť svoj politický program. K Smeru má však mnoho výhrad, ako napríklad zrušenie IC vlakov. SNS nechce ísť do vlády, aby disponovali ministerstvami, ale chcú presadiť program. Marián Kotleba podľa neho nie je téma na diskusiu SNS: "Radšej nebudem predseda SNS, ako by som mal byť vo vláde so stranami, ktoré patría do minulého storočia."

02:33

Medzi novinárov prišiel krátko po druhej aj Andrej Danko. Povedal, že sme svetovou raritou v počte politických strán. Je to preto, lebo stranu dnes podľa nebo môže založiť naozaj hocikto. Chcel by, aby SNS bola stranou, ktorá bude Slovákov reprezentovať. Na otázku, prečo bol vyškrtnutý Chovan z kandidátky odpovedal, že to bolo na základe vzájomného rozhodnutia. V strane však zostáva a podľa jeho slov tam bude osoznejší ako v parlamente. 

02:27

Kotlebov volebný štáb sa sústredil v nenápadnom hoteli v Nitre. Po lídrovi kotroverznej strany, Marianovi Kotlebovi, však nebolo ani stopy. Krátko pred polnocou sa v priestoroch zjavil len tajomník strany Martin Beluský, ktorý vyhlásil, že Kotleba príde až nadránom a bude sa vyjadrovať až k oficiálnym výsledkom volieb. Jeho slová potvrdzuje aj oficiálne stanovisko podpredsedu strany, Rastislava Schlosára. "Počkáme si až na oficiálne výsledky. Takže najskôr ráno," povedal.

Takto to vyzeralo
01:52

Priebežným víťazom sobotňajších (5.3.) parlamentných volieb je po spočítaní 18,5 % okrskov naďalej strana Smer-SD so ziskom 30,51 %. Do Národnej rady SR by sa dostalo celkovo deväť strán. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Druhé miesto zatiaľ patrí hnutiu OĽaNO-NOVA s 10,34 % hlasov voličov, tretia je SaS pri podiele 9,91 %. Nasleduje SNS s 9,41 %, Kotleba Ľudová strana Naše Slovensko s 8,62 % a Sme rodina Boris Kollár so 6,46 %. Brány parlamentu by prekročila aj #Sieť s 5,6 %, Most-Híd s 5,55 % a KDH s 5,27 %. Po sčítaní 1109 z 5993 okrskov dosahuje volebná účasť 59,35 %.

01:37

Na otázku, či je SNS stabilnejšia ako za éry Slotu reagoval tým, že vo vnútri strany je dobrá atmosféra, všetci sa tešia a je to úplne iná pozícia, v akej boli predtým. Na tému Kotleba odpovedal, že s extrémizmom sa musíme naučiť žiť, pretože je to obraz spoločenského diania, ale debatu s ĽS Naše Slovensko si predstaviť nevie. 

01:35

Zodpovednosť pri zostavovaní budúcej koalície poprial politickým lídrom minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák pri odchode z centrály Smeru-SD. "Zdá sa, že sa do parlamentu dostanú neštandardné strany, ktoré nám skomplikujú vnímanie Slovenska v Európe," ohodnotil aktuálne priebežné výsledky, na základe ktorých bude v Národnej rade SR aj Kotleba Ľudová strana Naše Slovensko a Sme rodina Boris Kollár.

Miroslav Lajčák
01:34

Z centrály Smeru už odišiel Miroslav Lajčák, dorazili však Richard Raši aj Dušan Jarjabek.

Do centrály Smeru
01:17

V centrále SNS vládne ticho, nikto zo strany sa tam priebežne neobjavuje. Predseda SNS sedí vo svojej kancelárii.

V SNS vládne
01:14

V centrále OĽaNO vládne pohodová atmosféra, Igor Matovič si najprv zaspieval s kapelou, potom povykrúcal niekoľko dám na parkete, medzi nimi aj svoje dcérky a manželku. Tá opustila centrálu len pár minút po jednej hodine ráno. Líder strany zostal v hlavnom meste kvôli volebným diskusiám.

Matovič má dobrej
01:14

Do parlamentu by sa dostal aj Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko so 6,8 percentami. "Nie je to dobrý signál a budeme sa s ním musieť určite vyrovnať," poznamenal Glváč na margo toho, že by brány Národnej rady SR prekročila tiež strana Mariana Kotlebu.

01:12

Smer-SD sa podľa ministra obrany Martina Glváča vyjadrí k výsledkom volieb až po reálnych výsledkoch zo Štatistického úradu SR. Glváč bol po dlhom čase jediným predstaviteľom strany, ktorý prišiel medzi novinárov. "Počkáme na reálne výsledky. Zatiaľ sú to lepšie prieskumy," reagoval na zverejnený exit poll, ktorý pre televíziu Markíza pripravila agentúra Focus. Podľa neho získal Smer-SD 27,3 percenta hlasov. 

01:02

Ak sa KDH nedostane do parlamentu, podpredseda hnutia Pavol Zajac je pripravený vyvodiť voči sebe politickú zodpovednosť. "Ale som presvedčený, že výsledok bude lepší a KDH bude v parlamente. Ak ten výsledok v porovnaní s exit pollom nebude dramaticky stúpať, je zrejmé, že nášho voliča akoby prebrali strany ako #Sieť, OĽaNO-NOVA a možno svojím radikálnym extrémistickým postojom získal našich mladých voličov aj Marian Kotleba," priznal Zajac.

00:52

Matovič má dobrej nálady na rozdávanie. Takto to roztočil na parkete.

Matovič má dobrej
00:49

Sulík sa už z pohotovosti vrátil do centrály. Po porezaní sa o ostré hrdlo šampanského otváraného šabľou- sabrage má 8 stehov.

Sulík má na ruke
00:47

Tieto parlamentné voľby ukážu, že musí prísť na politickej scéne ku generačnej zmene a odísť z nej musia ľudia, ktorí sú tu 26 rokov, pretože nadutosť politikov ľudí nahnevala. Vyhlásil to ako reakciu na výsledky exit pollu predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Praje si, aby tieto voľby boli mementom. "Pretože spoločnosť sa má meniť odbornou diskusiou. Spoločnosti má vládnuť elita. My si nesmieme rozbíjať štát, treba sa zamyslieť, že politika je zodpovedné povolanie a služba ľuďom," priblížil Danko.

00:47

Podľa správy AP premiér Fico zle odhadol nálady verejnosti, keď sa príliš zameral na otázky migračnej krízy v Európe a menej na samotné problémy na Slovensku. Agentúra pripomenula, že strana Smer-SD premiéra Roberta Fica, ktorá založila svoju kampaň na protiimigračných náladách, získala 27,3 percent hlasov a 45 miest v 150-člennom parlamente. Podľa AP ide o pokles voličskej podpory od volieb 2012, keď Smer-SD dostal 44,4 percenta hlasov a bol schopný vládnuť sám.

00:44

"Je sedem rokov, čo sme založili SaS. Dnes po siedmich rokoch môžem povedať, že SaS nie je stranou na jedno volebné obdobie. Po druhé nie je stranou jedného človeka, po tretie je to strana hodnôt. Sme strana, ktorá preukázala svoju životaschopnosť v tvrdej konkurencii. Zvíťazili sme preto, lebo sme zostali principiálni a nebojácni, neohli sme sa, nepredali sme sa a v zásadných veciach sme neotáčali," zdôraznil Richard Sulík.

Richarda Sulíka
00:26

Zapisovateľka volebnej okrskovej komisie z Banskej Bystrice prezradila zarážajúce informácie o tom, ako museli po páde systému počítať hlasy a prečo sa na výsledky čaká tak dlho. Onedlho prinesieme detailné informácie.

00:11

Stránka Štatistického úradu má stále problémy s funkčnosťou. Podľa informácií Nového Času padol centrálny systém. Výsledky sa nalievajú veľmi pomaly. Môžete ich vidieť aj na Čas.sk.

00:11

Ľudová strana Naše Slovensko a ani jej predseda Marian Kotleba, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, sa k predbežným výsledkom parlamentných volieb nebude vyjadrovať. Pre TASR to v sobotu krátko po 23.00 h uviedol podpredseda strany Rastislav Schlosár. "Počkáme si až na oficiálne výsledky. Takže najskôr ráno," dodal Schlosár.

00:10

Strana #Sieť je nemilo prekvapená z výsledkov exit pollu, ktorý pre televíziu Markíza pripravila agentúra Focus. V ňom sa so 6,7 percentami umiestnila za Kotlebovou stranou so 6,8 percentami. "Zatiaľ sa ukazuje, že ľudia si asi volili radikálnu zmenu. Takýto výsledok asi nečakal nikto," povedal na krátkom brífingu vo volebnej centrále podpredseda strany Andrej Hrnčiar. Predseda strany Radoslav Procházka pred novinárov neprišiel.

00:04

Danko sa vyjadril, že podľa Exit poll ešte nechce hovoriť, ako bude vyzerať vláda. Na otázku, či by do nej išiel s Kotlebom povedal, že sa nevráti do politiky spred 100 rokov a odmieta spolupracovať s kýmkoľvek uniformovaným. Povedal tiež, že je vďačný za predbežný výsledok, pretože postaviť stranu na nohy ho stálo mnoho síl.

Danko sa ešte
23:59

Sulík je na pohotovosti, porezal sa pri otváraní šampanského!

23:53

Do centrály SaS prišiel aj Ľudovít Kaník, so všetkými členmi sa zdraví, ako keby bol sám členom strany. Iba pár dní pred voľbami vyzval svojich sympatizantov, aby nevolili jeho stranu, ale SaS. Podobný krok urobil aj v roku 2002.

23:52

Ponuka jedál v centrále KDH.

Ponuka jedál
23:50

Poslanec SaS Martin Poliačik na výhradu, že doteraz nespieval spolu s hovorkyňou rapovú pesničku, ako sľubovali, uviedol: "No nebudeme. Keď sme to sľubovali, sme netušili, že budeme zostavovať vládu."

23:49

V centrále KDH, kde vládne pochmúrna nálada, práve došiel aj catering.

23:37

U centrále KDH zavládla po oznámení prvých výsledkom smutná atmosféra, nálada je pod bodom mrazu. Strana rozhodne očakávala lepšie čísla. Samotný Figeľ opustil verejné priestory a nevedno, kde sa momentálne nachádza.

U Figeľovcov
23:19

Do centrály SNS dorazil Andrej Danko, rozhovor ešte novinárom neposkytol.

Andrej Danko
23:15

"Dnes my po kanáloch loziť nemusíme," vyjadril sa Sulík a dodal: "Asi to nie je prekvapením, ale so Smerom do koalície nepôjdeme a tak isto ani so stranou Mariána Kotlebu. Predseda SaS predstúpil pred členov strany za hrania pesničky Simply the Best. Zožal búrlivý potlesk.

23:11

Po tom, čo Matovičova žena dala svojej polovičke vo voľbách košom a nekrúžkovala ho, líder OĽaNO jej to vrátil. Matovič totiž prišiel do centrály s rodinou, domov však svoju ženu pošle samu s deťmi. Do centrály si vzal veci, aby mohol prespať v Bratislave. Nevylúčil, ze si na pripadný pozitívny výsledok vypije. Z výsledkov bol spolu s Danielom Lipšicom prekvapený. Radosť však neskrývali a centrálou sa ozval obrovský potlesk. Vládne tam uvoľnená atmosféra.

23:09

Na predbežné výsledky zareagoval už aj Robert Fico. Nastala podľa neho patová situácia.

23:07

Po búrlivých oslavách prvých Exit poll a následnom zvýšenom nalievaní vína prišlo v SaS k vytriezveniu. Možná účasť Mariána Kotlebu a Borisa Kollára zmrazila radovým členom strany úsmev. Vo veľkom sa diskutuje, čo teraz, a najčastejšia veta, ktorú počuť, je: Počkajme si na reálne výsledky. Sulík je pripravený viesť rokovania o pravicovej vláde, ale sám priznáva, že je to predčasné a uvidí sa neskôr po reálnych výsledkoch.

23:06

Eduard Chmelár reaguje na prvé čísla.

Eduard Chmelár reaguje na prvé čísla

Posted by Nový Čas on 5. marec 2016
22:54

Priebeh dnešných volieb do Národnej rady SR bol pokojný a bez vážnych incidentov. Skonštatoval to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. "Aj tam, kde vznikli nejaké problémy, boli rôznorodé. To znamená, že nevznikla situácia, ktorá by signalizovala jeden typ ťažkostí na celom území SR," dodal Bárány. Ten zároveň odhaduje vysokú volebnú účasť. "Je to z pozorovaní členov komisie v Bratislave a okolí, čiže to nemusí platiť celoslovensky," dodal.

22:52

V centrále strany Sme rodina vládne skvelá atmosféra. Boris Kollár pôsobí mierne nervózne, ale je veľmi zhovorčivý a milý.

22:45

Bugára podporuje manželka aj dcéra.

Béla Bugár
22:39

Líder KDH Ján Figeľ výsledok exit pollu, ktorý pre televíziu Markíza pripravila agentúra Focus, komentovať nechce. Ako však uviedol na tlačovej konferencii, želá si, aby KDH malo viac ako päť percent, ktoré ukázal prieskum.

22:36

Takto vyzerá stôl s občerstvením v centrále Most-Híd.

Torta
22:32

Podľa poslanca Ľuboša Blahu by bol Kotleba v parlamente veľkou tragédiou pre Slovensko, keďže od druhej svetovej vojny fašisti v parlamente neboli. 

22:28

Podľa našej redaktorky vyzerá Béla Bugár po predbežných výsledkoch sklamane. Členovia strany Most Híd dúfali aspoň v dvojciferný výsledok, teraz sú však skeptickí. Obávajú sa aj "tichého koňa" Kotlebu. 

22:06

Predbežné výsledky Exit poll (časť 2.)

Šokujúce výsledky
22:05

Predbežné výsledky Exit poll.

Šokujúce výsledky
22:03

Šéf strany Sas Richard Sulík pri vínku čaká na výsledky spolu s Luciou Nicholsonovou. 

Richard Sulík
21:58

Na volebné výsledky čakajú aj dcéry Borisa Kollára. 

Pocity Sasky a Ester - Sme Rodina

Posted by Nový Čas on 5. marec 2016
21:57

Do svojej centrály už prišiel aj líder strany Sme rodina, Boris Kollár. 

Do svojej
21:53

Fico prišiel v sprievode Kaliňáka. 

Premiér Robert
21:50

V centrále Smeru sa nachádza už aj Robert Fico spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom

Premiér Robert
21:45

Súčasný premiér Robert Fico prichádza do centrály strany SMER-SD. 

Fico prichádza do centraly

Posted by Nový Čas on 5. marec 2016
21:38

Pozrite si oficiálne privítanie Richarda Sulíka v centrále strany SaS. 

Sulik vyhlasenie

Posted by Nový Čas on 5. marec 2016
21:37

Medzi novinárov v centrále SNS zavítal podpredseda strany Jaroslav Paška, hovoril že je v očakávaní spolu so všetkými straníkmi. Opäť sa vyjadril, že dobrý výsledok bude čokoľvek nad 5%. Na otázku, či sa ukáže aj vyškrtnutý podpredseda z kandidátnej listiny Vladimír Chovan odpovedal nejasne. Po chvíľke odišiel na druhé poschodie, kde spolu s podpredsedami čakajú na výsledky.

Podpredseda
21:33

Minister životného prostredia Peter Žiga prichádza do centrály Ficovho Smeru. 

Peter Žiga
21:32

Radoslav Procházka bude čakať na volebný výsledok v centrále strany Sieť. 

Radoslav
21:26

Predseda Boris Kollár do svojej centrály strany Sme rodina ešte nedorazil. 

Centrála strany
21:14

Strana SMER-SD si vo svojej centrále pripravila takéto občerstvenie. 

Takto vyzerá
21:05

Takto to vyzerá pred centrálou strany SMER-SD. Predseda a súčasný premiér Robert Fico sa zatiaľ neobjavil. 

Predseda Smeru sa
20:56

V centrále SNS je zatiaľ veľmi pokojná atmosféra. Predseda Andrej Danko plánuje prísť až v neskorých večerných hodinách. Pre prítomných je pripravené bohaté občerstvenie.  

Na tomto si
20:55

Daniel Lipšic bude čakať na výsledky parlamentých volieb v centrále strany OĽANO - NOVA. 

Daniel Lipšic.
20:52

Do centrály KDH prišiel predseda strany Ján Figeľ. 

Ján Figeľ
20:46

V centrále strany Sloboda a Solidarita je už plno. Prevláda tam dobrá nálada podporená bohatým bufetom a rakúskym vínom. Dodávateľ je rodinný priateľ spresnenia Richarda Sulíka, ktorý žije v Rakúsku. Tvrdý alkohol je spoplatnený, čo sa u niektorých nestretlo práve nadšením. Špecialitou večera sú halušky s bryndzou a mascarpone.

Predseda Richard Sulík príde až neskôr. Všetci veria v lepší výsledok ako ukazovali posledné prieskumy. 

20:42

V jednej z volebných miestností v Senci, v okrsku číslo 6, v mestskej časti Svätý Martin, vypadla dnes poobede elektrina. Aby nebol narušený priebeh parlamentných volieb ani vo večerných hodinách, na pomoc prišli hasiči s elektrickým agregátom. TASR o tom informovala Jana Maczeáková z Mestského úradu v Senci.

20:39

Sledujte volebnú noc s politológom Eduardom Chmelárom na www.cas.sk

Volebná noc s www.cas.sk

Posted by Nový Čas on 5. marec 2016
20:18

Členovia strany OĽANO Igora Matoviča si vo volebnej centrále pochutnajú na takýchto dobrotách. 

Členovia OĽANO
20:15

Členovia strany OĽANO Igora Matoviča si vo volebnej centrále pochutnajú na takýchto dobrotách. 

Členovia OĽANO
19:59

Voliť prišiel aj moderátor Vilo Rozboril. "Odvolené. Vraj to vyzerá na vysokú volebnú účasť. Celkom sa teším na večer, som zvedavý, na koho budeme ďalšie 4 roky šomrať," napísal Rozboril na svoj facebookový profil. 

Parlamentných
19:46
19:31

Volebná účasť vo Vysokých Tatrách je veľká, najmä vďaka množstvu turistov. Tí prichádzajú voliť s voličskými preukazmi. V Starom Smokovci museli vo večerných hodinách riešiť problém s nedostatkom hlasovacích lístkov. „Všetky okrsky hlásia veľký počet hlasovacích preukazov. Preto nám museli doviezť ďalších 500 hlasovacích lístkov,“ uviedla Anna Jurečková, zodpovedná za organizáciu volieb v meste Vysoké Tatry.

19:25

Vo zvolenskom mestskom okrsku č. 5. odvolila do 19. h asi polovica zapísaných voličov. Údaj však skresľuje približne 400 ľudí bez domova, ktorí sa pohybujú v meste a ktorých zapísali na listinu voličov práve v tomto najväčšom zvolenskom okrsku, sídliacom na mestskom úrade.

19:05

Napriek tomu, že v sobotu spečatili svoju lásku sobášom, tak si našli čas, aby odvolili. Mladomanželia Rusnákovci z Košíc odovzdali svoj hlas vo volebnom okrsku v Starom Smokovci. „Dátum našej svadby sme neprispôsobovali parlamentným voľbám. Bolo to spontánne rozhodnutie, až potom sme sa dozvedeli, že v tento deň sa bude aj voliť,“ povedala čerstvá mladomanželka Lucia.

Dodala, že voľby sú spestrením ich svadby. „Nielen pre nás, ale aj pre našich hostí,“ povedala. Ženích Štefan dúfa, že si ho manželka nezvolila len na štyri roky, ale bude to na dlhšie obdobie.

Mladomanželia sú
18:57

Voľby na najväčšom rimavskosobotskom sídlisku Západ zatiaľ prebiehajú pokojne a bez problémov, pričom účasť vo večerných hodinách vzrastá. Potvrdili to predsedovia a členovia viacerých volebných komisií v okrskoch, ktoré sú na tomto sídlisku zriadené.

18:54

Informácie o údajnom kupovaní hlasov na košickom rómskom sídlisku Lunik IX sa nepotvrdili. "Máme bezproblémový priebeh, ani na Luniku IX sa nič nepotvrdilo, boli sme tam za okresnú komisiu," uviedol pre TASR podpredseda Obvodnej volebnej komisie v Košiciach Viliam Beňo.

18:53

V pokojnom duchu sa nesú aj voľby na severozápade. Informovali o tom členovia Okresných volebných komisií (OVK) v Žiline, Martine a Čadci.

Podľa predsedu OVK v Žiline Mariána Zajaca sú voľby v okresoch Žilina, Bytča a Kysucké Nové Mesto pokojné. "Členovia komisie zmapovali počas dňa všetky tri okresy, v ktorých môžu voliči odovzdať hlas v 217 okrskoch," uviedol Zajac.

18:52

V severnej časti Nitrianskeho kraja je aj vo večerných hodinách priebeh volieb pokojný. Podľa slov Boženy Novotnej z Okresného úradu v Topoľčanoch nebola v priebehu dňa zaznamenaná žiadna sťažnosť či podnet, ktorým by sa musela okresná volebná komisia zaoberať.

18:51

V najväčšom zdravotníckom zariadení na Slovensku – Univerzitnej nemocnici Bratislava sa voľby už skončili. Pred 18.00 h to oznámila hovorkyňa UNB Petra Stano Maťašovská. "Zapojilo sa do nich 177 ľudí, najmä hospitalizovaní pacienti. Volili aj službukonajúci zamestnanci,“ informovala hovorkyňa.

18:44

Sú situácie, keď má človek väčšiu motiváciu ísť voliť, tak ako dnes. Po svojom hlasovaní vo voľbách do NR SR to pre TASR uviedol Frédéric Miskiewicz, Slovák s francúzskymi koreňmi. Voľbu uskutočnil podvečer v bratislavskom Starom Meste.

Miskiewicz, ktorého otec je Francúz poľského pôvodu a mama Slovenka, žije na Slovensku už od roku 1995. Na voľbách sa zúčastňuje pravidelne. "Vážim si právo voliť, je to právo za ktoré tiekla krv a ľudia zomierali," pripomenul.

Otázkou, ktorú v prípade týchto volieb riešil bol ale samotný výber, komu dať hlas. "Rozmýšľal som o tom do poslednej chvíle," priznal pre TASR. A hoci prišiel voliť so svojou priateľkou, francúzske príslovie "Za všetkým hľadaj ženu" za jeho konečným voličským rozhodnutím vraj hľadať netreba. "Nie, síce sme spolu voľbu konzultovali, no rozhodli sme sa obaja podľa vlastného uváženia," povedal.

Voliť prišiel aj
18:42

V obci Šarovce v Levickom okrese musela okrsková volebná komisia riešiť problém s voličom, ktorý odmietol odovzdať nepoužité volebné lístky. Podľa slov podpredsedníčky komisie Judity Antalíkovej sa jej členovia snažia ľudí usmerňovať, aby vedeli, kam majú vhodiť svoj hlas a čo urobiť so zostávajúcimi lístkami. „Sú na to vyčlenené dve osoby, ktoré ľudí usmerňujú. Stalo sa nám, že jedna osoba bola tvrdohlavá, odmietla vložiť nepoužité listiny do urny a vzala si ich so sebou. Ale nejde o nič vážne, urobil sa zápis a voľby pokračujú ďalej,“ uviedla Antalíková.

18:39

Na priebeh sobotňajších parlamentných volieb dohliada aj šesť členov pozorovateľskej misie Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR). Misia venuje pozornosť implementácii nového slovenského zákona o voľbách a nezávislosti a vyváženosti mediálneho prostredia.

18:33

Kúpeľní hostia, ktorí sú na pobytoch v Slovenských liečebných kúpeľoch Piešťany (SLKP), a.s., nezabudli a vybavili si pred nástupom voličské preukazy. V Piešťanoch i Smrdákoch, ktoré sú súčasťou SLKP, zaznamenali volebné komisie pomerne vysoký počet takýchto záujemcov o hlasovanie z rôznych kútov Slovenska.

Najčastejšie kúpeľnými hosťami navštevovanou je volebná miestnosť v Piešťanskom informačnom centre, v blízkosti Kolonádového mosta. Podľa slov zapisovateľky komisie do 17. hodiny prišlo viac ako dvesto voličov s voličskými preukazmi. Boli z Bratislavy, Košíc, Žiliny, Liptovského Mikuláša, Strážskeho, Banskej Bystrice, Oravskej Lesnej. "Tento počet je zatiaľ vyšší ako počet oprávnených voličov z tohto volebného obvodu, ktorí boli už voliť," uviedla pre TASR. Situácia sa však ešte môže zmeniť, očakávajú aj ďalších kúpeľných hostí. Tí môžu na hlasovanie využiť aj ďalšie volebné miestnosti v Piešťanoch.

18:29

V Trenčianskych Tepliciach zaznamenali zvýšený záujem zúčastniť sa volieb zo strany kúpeľných hostí. Hostia volia na základe voličských preukazov v ktoromkoľvek zo štyroch okrskov. Doposiaľ ich prišlo viac ako 250.  Viac o volebnej účasti na Slovensku sa dočítate tu. 

V Trenčianskych
18:06

Obec Bohdanovce v okrese Košice – okolie riadia zväčša ženy. Rovnaké je i zloženie okrskovej volebnej komisie. Z trinástich členov sú iba štyria muži.

"Neviem, možno je to tým, že som žena tri obdobia vo funkcii. Predtým bol starostom stále muž," myslí si o zastúpení žien v obecnom zastupiteľstve starostka Bohdanoviec Marta Gamrátová.

17:59

Z mnohých bratislavských mestských čast hlásia dobrú volebnú časť. V Novom Meste už napríklad museli do viacerých volebných okrskov pridávať i zásteny, aby uspokojili záujem prichádzajúcich voličov. Pre TASR to povedal hovorca novomestskej samosprávy Marek Tettinger. "Prichádza veľa ľudí a tvoria sa rady," tvrdí i hovorkyňa Starého Mesta Nora Gubková.

17:57

Za svojich favoritov hlasujú vo voľbách aj obyvatelia Nechválovej Polianky v Humenskom okrese. V rusínskej obci zaznamenali počas predošlých volieb vysokú voličskú účasť blížiacu sa k hranici 100 percent. Či to dnes dopadne podobne, bude známe po 22. hodine, keď tam uzavrú volebnú miestnosť a spočítajú všetky hlasy.

Vyšší záujem o voľby očakávajú v obci popoludní a k večeru. Miestna komisia sa na dnešok patrične pripravila. Vo volebnej miestnosti a pred ňou nechýbajú usmernenia pre hlasujúcich v slovenskom i v rusínskom jazyku. Pri urne znejú ľudové piesne, všade počuť rusínštinu.

Členovia volebnej
17:56

V okrese Svidník prebiehajú voľby korektne. Takto ich charakterizoval predseda okresnej volebnej komisie Cyril Dudáš. Podľa jeho odhadu k urnám mohlo prísť doteraz okolo 30 percent voličov. V meste je predbežne asi väčší záujem o plebiscit ako na dedinách. Môže sa to však zmeniť, keď ľudia skončia práce na záhradkách, doplnil Dudáš.

17:55

Parlamentné voľby na Šariši prebiehajú bez problémov. Okresné volebné komisie v okresoch Prešov, Sabinov, Bardejov, Svidník a Stropkov nedostali žiadne podnety na porušovanie moratória alebo v súvislosti s kupovaním hlasov. Účasť na voľbách bola predpoludním nízka, popoludní chodí k urnám viac voličov. Zhodli sa na tom zástupcovia všetkých piatich okresných volebných komisií.

17:48

Šéf hokejovej Tipsport ligy Richard Lintner si odvolil v rodnom Trenčíne. 

Šéf hokejovej
17:41

Nový Čas vám počas volebného dňa prinesie špeciálne správy s Mariannou Ďurianovou.

Nový Čas Správy - volebný špeciál

Posted by Nový Čas on 5. marec 2016
17:39

V komornej atmosfére prebieha hlasovanie v obci Ondávka v okrese Bardejov. Zapísaných je tam iba 20 voličov, no keďže obec nemá ani starostu, volebná komisia v počte ôsmich členov pôsobí v jednej miestnosti rodinného domu bývalého starostu Andreja Marčišina (79).  "Postaral sa o to, aby na pohľad provizórne a kuriózne priestory nebránili pohodlnému priebehu volieb," konštatoval člen komisie Marek Hudák.

V obci Ondavka
17:32

Osadu v Jasove navštívili popoludní policajti, hovorilo sa o kupovaní hlasov.  "Vo volebnej miestnosti sa nič nedialo. Povedali sme to aj policajtom. Vraj vonku sa niečo dialo, nám to bolo oznámené, ale riešila to už polícia," konštatovala predsedkyňa volebnej komisie v Jasove Edita Korineková. Policajný hovorca v Košiciach Alexander Szabó o 16.hodine túto informáciu nevedel potvrdiť ani vyvrátiť.

V Jasove
17:19

Jeden zo 40 volebných okrskov v rámci mesta Zvolen, je aj v časti Kráľová, vzdialenej asi osem kilometrov od centra. Pätnásťčlenná komisia čaká v tamojšom hoteli na 54 miestnych voličov.

"Voliť ale prichádzajú nielen domáci, ale aj hostia hotela na voličské preukazy. Doteraz sme ich zaregistrovali 18," povedala asi o 16. h TASR zapisovateľka okrskovej komisie Marta Mikulčíková.

17:10

Na rómskom sídlisku Dúžavská cesta v Rimavskej Sobote je volebná účasť do týchto chvíľ vysoká. TASR to potvrdil podpredseda miestnej okrskovej volebnej komisie Filip Schwarz.

Priebeh volieb je tu na sídlisku pokojný. Voliči začali chodiť približne od 7.45 h a účasť je zatiaľ vysoká,“ uviedol Schwarz s tým, že okrsková komisia doposiaľ nezaznamenala žiadne problémy ani nedostatky.

17:02

V Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici v sobotu odvolilo 29 pacientov, lekárov či iný zdravotnícky personál, ktorí prišli do dočasne zriadenej volebnej miestnosti. Ďalších okolo 20 hospitalizovaných ľudí hlasovalo do prenosnej urny priamo na oddeleniach zo svojho lôžka.

16:49

Prekvapenie počas volieb v Pezinku vyvolal prípad staršej ženy, ktorá sa domáhala ďalšej volebnej miestnosti, kde malo prebiehať údajné referendum o zákaze hracích automatov na území mesta. "Bola nakoniec veľmi prekvapená, keď sme jej vysvetlili, že v Pezinku takéto referendum nie je," povedal pre TASR pezinský primátor Oliver Solga.

16:35

Predĺženie hlasovania v jednej z volebných miestností v obci Chorvátsky Grob okres Senec podľa predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduarda Báránya neovplyvní volebné moratórium. To by sa podľa neho predlžovalo v prípade, ak by prišlo k zdržaniu o niekoľko hodín a vo väčšom počet volebných miestností.
Ako uviedol, je na rozhodnutí okrskových komisií, či v takýchto prípadoch nechajú volebnú miestnosť otvorenú dlhšie.

16:31

V Liptovskom Mikuláši je vyšší počet voličov s voličskými preukazmi. "Všetko je v poriadku. Na niektorých okrskoch sme akurát zaznamenali zvýšený záujem zo strany voličov - turistov, tak ako sme predpokladali. Vyšší záujem je napríklad v Demänovskej Doline, Demänovej, Bodiciach či Pavčinej Lehote. Tu sme aj dodávali hlasovacie lístky, pretože ich bolo nedostatok," povedal pre TASR zapisovateľ okresnej volebnej komisie v Liptovskom Mikuláši Martin Králik.

16:19

Členka folklórneho spevokolu Neväzda Gizely Samsonovej a člen Hornozemského husárskeho oddielu v obci Iža poňali voľby originálne.

Členka
16:16

Vysokoškoláci bývajúci v bratislavskej Mlynskej doline, ktorí sa rozhodli v dnešných voľbách do NR SR voliť na hlasovací preukaz mimo svojho trvalého bydliska, to do najbližšej volebnej miestnosti majú cez kopec. Do budovy Základnej umeleckej školy (ZUŠ) na Karloveskej ulici prichádzajú priebežne počas celého dňa.

"Keďže som nemohla ísť domov a chcela som voliť, rozhodnutie bolo jasné," povedala pre TASR Alena zo stredného Slovenska, ktorá študuje informatiku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (FMI UK) v Bratislave. Priznala, že ani o účasti, ani o samotnej voľbe dlho nerozmýšľala. "Išla som rozhodnutá," potvrdila.

16:10

V Nitre očakávajú vysokú účasť voličov. Priebeh hlasovania do slovenského parlamentu zatiaľ v tomto meste prebieha pokojne. „Zatiaľ sme nezaznamenali žiadne problémy a vyzerá to, že budeme mať aj veľmi slušnú účasť voličov,“ skonštatovala zástupkyňa prednostu Mestského úradu Nitra Ivana Buranská.

V jednotlivých okrskových komisiách na území mesta sedí celkovo 989 členov komisií. Pre každého z nich zabezpečuje Mesto Nitra obed a večeru. „Výšku stravnej jednotky určuje vyhláška, tú musíme dodržať. Stravu pre členov komisií pre nás zabezpečuje Správa verejných a sociálnych služieb,“ dodala Buranská.

Mesto Nitra
16:01

Pokojný priebeh majú sobotňajšie parlamentné voľby aj v Kremnici. Ako potvrdila Ľuba Ďurčová z kremnického mestského úradu, ktorá má na starosti voľby, na zozname je zapísaných 4353 oprávnených voličov.

Kremničania hlasujú v piatich okrskoch. Tri volebné miestnosti sa nachádzajú v budove mestského kultúrneho strediska, jedna na mestskom úrade a posledná piata v hasičskej zbrojnici. Hlasovací preukaz pre dnešné voľby si v uplynulých dňoch na mestskom úrade vybavilo 162 obyvateľov mesta. O voľbu poštou požiadalo pred parlamentnými voľbami 26 Kremničanov.

15:49

Účasť na sobotňajších voľbách do Národnej rady SR je na najväčšom rómskom sídlisku Lunik IX v Košiciach viditeľne vyššia ako pri minulých voľbách do Európskeho parlamentu alebo pri krajských voľbách. Dva okrsky, v ktorých je zapísaných spolu 3977 voličov, sa nachádzajú v miestnej materskej škole.

Členovia okrskových komisií hodnotia priebežný záujem voličov ako nadpriemerný. Lunik IX je pritom známy rekordne nízkou volebnou účasťou.

15:36

Svoje volebné právo využila aj druhá najstaršia obyvateľka Nitry, 102-ročná Mária Korecová. Švagriná kardinála Korca volila v druhom volebnom obvode v Starom meste. Vitálna dôchodkyňa sa o aktuálne dianie okolo seba stále zaujíma. Tvrdí, že sa tak ako doteraz plánuje zúčastňovať všetkých volieb, kým jej to zdravotný stav dovolí.

Na snímke jedna
15:34

U bývalého prvého prezidenta Slovenskej republiky, Michala Kováča (85), zasahovali v sobotu popoludní záchranári.

Všetci prezidenti
15:15

Členovia volebnej komisie v obci Nechválová Polianka pri Humennom, kde pred štyrmi rokmi zaznamenali 100-percentnú účasť obyvateľov, sa od roboty nepretrhli. "Zatiaľ je účasť slabšia, ľudia chodia priebežne. Nebol ale veľký počet voličov, viac ľudí čakáme skôr podvečer," uviedla tesne popoludní predsedníčka volebnej komisie Antónia Megelová. V obci v okrese Humenné majú zapísaných 76 voličov.

Členovia volebnej
15:01

V obci Chorvátsky Grob otvorili volebnú miestnosť na obecnom úrade až o 7.15 h. Z tohto dôvodu bude hlasovanie v parlamentných voľbách, v okrsku číslo 1, predĺžené až do 22.15 h. Informuje o tom obec Chorvátsky Grob na svojej webovej stránke.

14:40

Videom na cas.sk o možnom ovplyvňovaní hlasov sa okamžite začala zaoberať košická polícia.

"Osoby zo zverejneného videa boli stotožnené a následne boli vyzvané na podanie vysvetlenia. Tieto osoby k zverejneným informáciám uviedli, že asi pred týždňom, maximálne dvoma boli na sídlisku Luník IX neznáme osoby, ktoré im rozdávali kartičky s kalendármi a vyzývali ich, aby išli voliť," informoval košický krajský policajný hovorca ALexander Szabó. Doplnil, že vzhľadom na danú lokalitu a teda skupiny občanov, u ktorých boli aj v minulosti zaznamenané pokusy o ovplyvňovanie výsledku volieb, polícia takýmto lokalitám venuje zvýšenú pozornosť už niekoľko týždňov pred začatím volieb, ako aj v čase ich konania s cieľom zabrániť akémukoľvek protiprávnemu konaniu spojenému s voľbami.

"Polícia v košickom kraji od času otvorenia volebných miestností doposiaľ nezaznamenala žiadne incidenty smerujúce k mareniu a ani k ovplyvňovaniu," konštatoval hovorca A. Szabó.

14:23

V jednom z okrskov na Základnej škole Dudova v bratislavskej Petržalke sedí aj jedna z najstarších členiek volebnej komisie na Slovensku. Veronika Wohlandová-Bednárová má už 87 rokov a volebnú komisárku robila ešte počas socializmu. "Ja som taký spoločenský tvor. A rada sa zapojím do dobrej práce," vysvetľuje, prečo už toľko rokov sedí vo volebných komisiách. 

14:18

V meste Turčianske Teplice sú voľby pokojné. Hlasuje sa v siedmich okrskoch. Vo voličských zoznamoch mesta Turčianske Teplice je zapísaných 5329 ľudí. "Volebné miestnosti boli otvorené načas. Nezaznamenali sme doteraz žiadne sťažnosti ani incidenty," uviedol pre TASR Branislav Bugár z Mestského úradu v Turčianskych Tepliciach.

13:47

Dnešné voľby sú v obci Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava poznačené spomienkou na udalosti spred štyroch rokov. Počas parlamentných volieb 10. marca 2012 hrad Krásna Hôrka zachvátil požiar. Aj preto ho dnes symbolicky strážia dobrovoľní hasiči.

10. 3. 2012
13:26

Okresná volebná komisia v Považskej Bystrici riešila incident vo volebnom okrsku číslo 6 v Považskej Bystrici. Člen okrskovej volebnej komisie tam zabránil voličke v roztrhaní nepoužitých hlasovacích lístkov. 

13:21

najvyššie položenej volebnej miestnosti na Slovensku, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 1340 metrov, volia predovšetkým turisti z celej republiky. Od rána je vo volebnom okrsku číslo 4 na Štrbskom Plese rušno

V najvyššie
13:06

V Demänovej, ktorú od strediska v Jasnej delí len pár kilometrov, momentálne prevláda počet voličov s voličskými preukazmi nad domácimi. Dôvodom je Svetový pohár. Odvolil tam aj sám šéf parlamentu Pellegrini.

V Demänovej volí
13:02

Polícia preveruje podozrenia z porušenia zákona o volebnej kampani v mestách Bytča a Rajec. "Operačné stredisko KR PZ v Žiline prijalo v sobotu 5. marca predpoludním oznámenie vo veci podozrenia z porušenia zákona o volebnej kampani v meste Bytča. Polícia v súčasnej dobe dokumentuje aj podozrenie z porušenia zákona o volebnej kampani aj v meste Rajec," uviedol krajský policajný hovorca Radko Moravčík.

12:47

Zverejnenie statusov na sociálnych sieťach, ktoré sa týkajú volieb, nie je porušením volebného moratória. Uviedol to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Moratórium platí dnes do uzavretia volebných miestností o 22.00 h.

12:31

Svoj hlas vo voľbách odovzdal aj líder SDKÚ Pavol Frešo. Odvoliť prišiel v červených teniskách.

Pavol Frešo
12:13

Odvolené má aj šéf SMK József Berényi. Ten vhodil obálku do urny vo volebnej miestnosti v obci Dolné Saliby (okres Galanta).

Predseda SMK
12:05

Predseda Štátnej volebnej komisie Eduard Bárány pre RTVS uviedol, že v dnešný deň doteraz dostali spolu 16 podnetov. Niektoré sa týkajú ešte volebného moratória a obdobia kampane.

11:48

Procházka napokon odvolil spolu s manželkou Katkou a 2 deťmi v Trnave. "Je to mesto, v ktorom vyrástol môj otec a je to rodné mesto mojej manželky. Ja tu od roku 2000 učím na vysokej škole. Mám k tomuto mestu blízky vzťah," povedal.

Procházka odvolil
11:38

Svoj hlas vo voľbách odovzdal aj lídet #Siete Radoslav Procházka. Spôsobil trapas, keď si voličský preukaz nechal v aute a musel sa poň vrátiť.

Odvoliť prišiel Radoslav Procházka

Posted by Nový Čas on 5. marec 2016
11:20

Boris Kollár po voľbách posudzoval študentské projekty.

Boris Kollár
11:19

V bratislavskej mestskej časti Ružinov pred volebnou miestnosťou na Novohradskej ulici v sobotu dopoludnia skolaboval muž. "Privolaným záchranárom sa, žiaľ, muža nepodarilo oživiť," uviedol pre Čas.sk hovorca operačného strediska Boris Chmel.

Františka († 70) v hale oživovali približne polhodinu. Márne.

11:15

Na bratislavských Palisádach odvolil aj Boris Kollár. Prišiel s Andreou Heringhovou a s deťmi.

Boris Kollár
11:02

Igor Matovič prišiel voliť s manželkou Pavlínou. Tá sa priznala, že manželovi hlas nedala.

Igor Matovič
11:01

Po pol desiatej prišiel do volebnej miestnosti v Poprade aj prezident Andrej Kiska s manželkou a synom

Prezident Kiska
10:34

Okolo deviatej hodiny odovzdal svoj hlas aj líder KDH Ján Figeľ. Do volebnej miestnosti v bratislavskom Novom Meste prišiel s manželkou a s dvojročnou vnučkou Izabelou Máriou. 

Ján Figeľ
10:30

Akú volebnú účasť odhaduje Sulík?

10:26

Približne pred pol hopdinou odvolil aj líder SaS Richard Sulík. Prišiel so všetkými deťmi a pri urne si dokonca spravil selfie.

Richard Sulík
10:26

Richard Sulík prišiel voliť so svojimi deťmi. 

10:13

Andrej Danko sa po voľbách stretne s kamarátmi a potom pôjde na ústredie strany SNS.

10:12

Líder SNS Andrej Danko prišiel so synom a v dobrej nálade. Prekvapila ho hojná účasť novinárov, ale aj voličov. Počas dňa pôjde so synom na futbal a potom sa presunie do centrály, kde bude čakať na výsledky. "Zadosťučinenie bude všetko, čo dostane SNS do Národnej rady," vyhlásil.

Líder SNS Andrej
10:09

Volebný incident zaznamenali v obci Babín (okres Námestovo). Milan K. (48) pred 8. hodinou roztrhal dva zoznamy kandidátov a pokúsil pokúsil sa odniesť volebnú urnu. Členovia komisie nespratníka vytlačili z volebnej miestnosti. Na ulici Milan K. pokračoval v neprístojnom správaní a kopal do do dverí súkromného auta starostu. Narobil na ňom škodu za približne 800 eur. Polícia sa prípadom zaoberá  - ide o podozrenie z priestupku vo volebnej miestnosti a výtržnosť.    

V obci Babín
10:00

Exprezident Rudolf Schuster volil na akademickej pôde, v priestoroch Univerzity veterinárneho lekárstva, už ráno o ôsmej hodine. Kým sa dostal do volebnej miestnosti, musel počkať v rade, kým neodvolia predchádzajúci voliči. "Nadávame, ale voliť sa mnohým nechce. Radšej by som sa ale vrátil ku 150 volebným obvodom," povedal tesne po odvolení exprezident Schuster a doplnil: "Kto nejde voliť, nemám potom právo kritizovať, myslím si."

Exprezident
09:58

Primátor Košíc Richard Raši prišiel voliť s manželkou, ale aj s dcérou Barbarou, ktorá v týchto voľbách volila prvýkrát. "Prišiel by som aj skôr, pretože najmladšia dcérka Romanka cez víkendy stáva veľmi skoro," uviedol primátor Raši, ktorý odvolil o 7:45 a potom sa počas dňa plánoval venovať rodine.

Raši volil
09:53

Igor Matovič stihol pred samotnou voľbou aj nákupy v supermarkete. Nakúpil rožky, múku, lokše alebo jogurty. Dokonca stihol aj prechádzku s dcérkou Rebekou a psom Jekym. Po ceste stihol prehodiť pár slov s trnavskými voličmi.

Matovič stihol
09:44

Predseda parlamentu Peter Pellegrini odvolil na škole v Liptovskom Mikuláši.

Peter Pellegrini
09:20

O siedmej hodine sa začali voľby aj v najvyššej položenej miestnosti na Slovensku. Na Štrbskom Plese (1332 m.n.m.) prišiel prvý volič o 7,30.  „Boli sme trošku sklamaní, lebo už roky chodí ako prvá k urne Paulína Pechová. Dnes ju predbehol lyžiar, ktorý prišiel voliť na voličský preukaz,“ povedal nám člen volebnej komisie. Takých ale na Štrbské Pleso príde viac. „Máme 69 registrovaných voličov, ale čakáme, že k našej urne príde asi 500 voličov. 

Lukáš Štancel je Tatranec ale býva v inej časti Tatier a na Štrbské Pleso si prišiel zalyžovať. „Nechcel som sa vzdať lyžovačky ale nechcel som sa vzdať ani môjho volebného práva.“

Lukáš Štancel
09:01

Už je na svete prvý škandál! Rómovia z košického sídliska Luník IX priznali redaktorovi Nového Času kupčenie s hlasmi. Viac sa dozviete v článku.

08:44

Líder Most-Híd Béla Bugár odvolil s dcérou, s manželkou aj so svokrou o 8.40 v Šamoríne. "Verím, že ma Šamorínčania podporia," vyhlásil pred voľbou.

Bugár hlasoval spolu s manželkou Gabrielou a dcérou Krisztínou. Po odvolení sa chystá cvičiť a strihať vinič.

Béla Bugár volil
08:31

Prvým voličom v okrsku č. 7, ktorý sídli v jedálni Základnej školy na Hrnčiarskej ulici vo Zvolene, bol pán Miroslav z Košíc. Keďže v meste pracuje, pre hlasovanie si vybavil voličský preukaz. "Myslím si, že voliť je nielen moje právo, ale aj povinnosť," odpovedal po hlasovaní na otázku TASR, prečo prišiel hlasovať.

Pán Miroslav
08:17

Presne o siedmej hodine sa voľby do Národnej rady SR bezproblémovo začali aj v najzápadnejšom sídle Slovenska, v obci Záhorská Ves. Prvý volič vhodil obálku s hlasovacím lístkom do hlasovacej urny už tri minúty po siedmej. "Prišla som sem rovno z Bratislavy, kde som bola za dcérou," priznala sa pani Viera, ktorá volila ako prvá. Špeciálnu motiváciu zúčastniť sa na dnešných voľbách nemala. "Chodím na každé voľby, záleží mi na tom, ako to na Slovensku bude vyzerať a kto bude tento štát riadiť," uviedla pre TASR.

Volička sa
08:09

V 18 slovenských väzeniach postupne od ôsmej hodiny pristupujú odsúdení a obvinení väzni k prenosným volebným urnám. Spôsob, podmienky a začiatok hlasovania závisí od individuálnej vzájomnej dohody daného ústavu s príslušnou okrskovou volebnou komisiou. Ako prví začali voliť väzni vo väzenských ústavoch v Bratislave, Ilave, Nitre, Prešove a v Žiline. Členovia volebných komisií prinesú volebné urny popoludní aj do čisto ženskej väznice v Nitre-Chrenovej a posledným ústavom, kde budú väzni voliť, a to konkrétne po 15.00 h, je Dubnica nad Váhom.

08:03

Na rozdiel od predchádzajúcich volieb, kedy sa v niektorých obciach otvorili volebné miestnosti skôr, v dnešných parlamentných voľbách sa všetky otvorili o 7.00 h. "V tomto čase je otvorených všetkých 5992 volebných miestností, žiadna sa neotvárala skôr, ale všetky o siedmej hodine rannej," uviedla zapisovateľka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eva Chmelová. Voliči v nich môžu odovzdať svoj hlas do 22.00 h.

07:56

Nie ste ešte rozhodnutí, či sa zúčastnite volieb. Možno vás presvedčia slovenské osobnosti. Prečítajte si ich názory!

07:47

Tesne po otvorení volebných miestností odvolil premiér Robert Fico. S manželkou Svetlanou si občiansku povinnosť splnili na Základnej škole Alexandra Dubčeka v Bratislave. "Je to už také dosť tradičné pre mňa a moju rodinu. Chceme potom cez deň si zariadiť nejaké rodinné veci, ešte mám na starosti psa, ale z praktických dôvodov a je tu aj menej ľudí," povedal.

Ľudia si v parlamentných voľbách vyberajú nielen svojich zástupcov, ale aj charakter krajiny. "Majú to v rukách, ja budem rešpektovať akýkoľvek výsledok," povedal Fico. Predpokladá, že do Národnej rady SR sa môže dostať rekordne veľký počet strán.

Posledné hodiny moratória pred voľbami strávil podľa svojich slov upratovaním v práci. Teraz plánuje rodinný obed a športovať. "Už okolo takej piatej-šiestej si pôjdeme obhrýzať nechty do centrály Smeru," uzavrel.

Robert Fico
07:42

Vo voľbách do Národnej rady SR môže hlasovať 4 428 000 voličov. Pre 68-tisíc ľudí to budú vôbec prvé voľby, v ktorých budú môcť odovzdať svoj hlas. Ďalší typ prvovoličov sú tí, ktorí už v iných voľbách hlasovali, ale v parlamentných budú môcť prvýkrát až v marci. Tých bude 196-tisíc. Občania môžu svoj hlas odovzdať v 5992 volebných okrskoch vo všetkých 2926 obciach na Slovensku.

07:34

Ide v poradí už o deviate parlamentné voľby od Nežnej revolúcie v roku 1989. Ako vyzerali voľby v minulosti? Pozrite si historické fotky!

07:21

Do parlamentu kandidujú: TIP - 1, Strana moderného Slovenska - 2, OĽaNO-NOVA – 3, Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník - 4, Šanca - 5, Sme Rodina – Boris Kollár - 6, Strana zelených Slovenska - 7, koalícia Spoločne za Slovensko - 8, Maďarská kresťanskodemokratická aliancia  - 9, VZDOR-strana práce - 10, Most-Híd – 11, SNS -12, Odvaha - Veľká národná a proruská koalícia - 13, KSS - 14, SDKÚ-DS - 15, Smer-SD - 16, KDH – 17, SKOK - 18, Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko - 19, #Sieť - 20, SMK - 21, Priama demokracia – 22, SaS – 23.

07:07

Hlasuje sa za plentou. Hlasovacie lístky dostanú voliči od členov okrskovej volebnej komisie, čo potvrdia podpisom. Voliči si za plentou vyberú jeden hlasovací lístok, prípadne na ňom udelia aj preferenčné krúžky, najviac štyri, a vložia lístok do obálky. Tú potom vhodia do volebnej schránky. Nepoužité alebo zle upravené hlasovacie lístky musí volič odložiť do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov. 

Ako správne voliť sa prehľadne dozviete aj v tomto článku.

07:04

Úderom siedmej hodiny rannej sa po celom Slovensku otvorili volebné miestnosti. Ide v poradí už o deviate parlamentné voľby od Nežnej revolúcie v roku 1989. O priazeň voličov sa uchádza 2882 kandidátov z 23 politických subjektov.

07:00

Dobré ráno! Vítame vás pri online prenose z parlamentných volieb.

Diskusia / 295
Autor: Novy Cas
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Ringier Axel Springer Slovakia, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 00 678 155, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 19/B na účely spätného kontaktovania ... Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.

Súvisiace články:
Súvisiace články:
Aktuality.sk Správy Ekonomika Šport Život TV program Počasie Horoskopy Fair Play M. Kovačiča
Búrka v Galante –
Silné búrky zasiahli západ Slovenska. Valila sa voda, popadali stromy Aktuality.sk
Rýchle správy
00:02
Slovák zdolal 2. najvyšší vodopád sveta. Na cestách si spieva a myslí na jedlo Aktuality.sk
Hoci kaňoning patrí medzi menej známe adrenalínové športy, už teraz v ňom má Slovensko prvenstvo. Miroslav Dušek a jeho tím zdolali druhý najvyšší kaňon sveta. Momentálne sa pripravuje na absolútne najvyšší vodopád sveta vo Venezuele.
21.7. 20:52
Polícia sa pýta na krokodíla vo Váhu. Žiadneho tam nenašla Aktuality.sk
Slovenskí policajti preverovali, či sa vo Váhu nachádza krokodíl. Keď zviera nenašli, informovali o tom verejnosť.
21.7. 20:36
Alí Chameneí odmietol výzvy na vyjednávanie s Donaldom Trumpom Aktuality.sk
Iránsky najvyšší vodca Alí Chameneí nepripúšťa žiadne vyjednávanie s prezidentom USA Donaldom Trumpom.
Museli meniť
Foto
Život v našich veľhorách sa vracia do normálu: Turisti si užívajú Tatry aj po povodniach
Jazvečík.
Pokus o svetový rekord sa skončil neúspechom: Prečo nevyšlo najväčšie zhromaždenie jazvečíkov?
Kubánsky
Parlament schválil kabinet nového kubánskeho prezidenta: Urobil radikálne zmeny?
Na snímke radosť
Fortuna liga začala vo veľkom štýle: Nečakané zakopnutie majstra!
Minister
Ruský minister chce prepustenie Marie Butinovej: Čo na to Mike Pompeo?
Ak Sagan prelezie
Saganove slová fanúšikov prekvapia: TOTO nemal v pláne?!
Foto
Vnútromaternicové teliesko ju skoro pripravilo o život: Pozrite si jej prvé kroky po amputácii prstov na nohách
Generálny
Šéf OSN je znepokojený: Má požiadavky na Hamas, ale aj na Izraelčanov
Štyroch turistov
Na Dunajci sa prevrátil raft: Štyroch turistov ratovali záchranári
Kontroverzný Chorvát si odmietol prevziať striebornú medailu: Organizátorov odbil jedinou vetou!
(ilustračné foto).
Úchylák precestoval pol sveta za 14-ročným dievčaťom: V jej dome sa strhlo krvavé peklo
Nemecko zasiahli
Hasičov zamestnávajú silné dažde a búrky: Hrozí aj prívalová povodeň?