Piatok 23. 7.
Oľga
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
12.10.2015 14:04 | Správy | Domáce správy

Odborníci o jednom z najčastejších typov rakoviny na Slovensku: Stačí málo a bola by len raritou!

Skríning sa u nás robí od polovice minulého storočia, ženy však prevenciu zanedbávajú. 

Pokiaľ by sa dobre robil skríning rakoviny krčka maternice, nemalo by ochorenie podľa odborníkov ani existovať. "Keby bola dobrá sekundárna prevencia, v rámci ktorej sa vyhľadávajú predrakovinové alebo začiatočné ešte bezpríznakové štádiá, rakovina krčka maternice by mala byť len raritou," uviedol docent Martin Redecha, gynekológ z I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava, Nemocnica Sv. Cyrila a Metoda.

Za vznik tohto typu rakoviny sú zodpovedné tzv. ľudské papilomavírusy. Ide o vysoko nákazlivý bežne sa vyskytujúci vírus. Počas života sa ním nakazí väčšina žien. "Infekcia HPV sa považuje za najčastejšie sexuálne prenosné ochorenie. Infekcia však ešte ochorenie automaticky neznamená. To vzniká až vtedy, keď sa vírus dokáže v bunke uplatniť, začne fungovať a spôsobí v nej zmeny. To, že je žena v súčasnosti HPV pozitívna, ešte nemusí nič znamenať, za pol roka už pravdepodobne nebude," vysvetlil docent Redecha.

Skríningovou metódou rakoviny je cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice tzv. PAP test. Na Slovensku ho absolvuje asi len tretina žien. Cieľovou populáciu sú ženy bez príznakov vo veku 23 až 64 rokov. Prvé dve cytologické vyšetrenia sa vykonávajú v ročnom intervale. Ak sú negatívne, robia sa každé tri roky. Nevýhodou PAP testu je, že nemusí odhaliť všetky predrakovinové stavy a včasné štádiá rakoviny. Okrem falošnej negativity a pozitivity je zaťažený aj určitým množstvom nehodnotiteľných vzoriek.

 

V niektorých krajinách sa ako alternatíva cytologického skríningu využívajú HPV testy, keďže bez HPV rakovina nevznikne. "U nás sa zatiaľ zo zákona využíva v skríningu cytológia, na HPV sa ženy testujú len v niektorých prípadoch. V blízkej budúcnosti bude treba urobiť rozsiahle štúdie, ktorý z týchto postupov je jednoduchší, účinnejší a lacnejší, či robiť cytologický skríning, alebo využiť HPV testovanie," povedal docent Redecha.

Slovenky majú k dispozícii viacero typov testov. "Sú testy, ktoré diagnostikujú vysokorizikové skupiny, neukážu však presne, o aký typ HPV ide. Potom sú testy ako cobas HPV test založené tiež na diagnostike vírusovej DNA, ktoré rozlišujú všetky vysokorizikové typy, samostatne však typy HPV 16 a 18. Tento test rozpoznáva najnebezpečnejšie typy 16 a 18 plus skupinu ostatných vysokorizikových typov. Presne určí najnebezpečnejšie dva typy, v prípade, že je tam iný vysokorizikový typ, tiež potvrdí jeho prítomnosť," ozrejmil docent Redecha.

Kým HPV test diagnostikuje infekciu, PAP test už diagnostikuje určité zmeny, ktoré pri vývoji rakoviny postupne v sliznici vznikajú. "Čiže diagnostikuje už začínajúce ochorenie," vysvetlil Redecha. Odborníci u nás momentálne odporúčajú testovať na prítomnosť HPV predovšetkým dve skupiny žien – ženy nad 30 rokov s nejasným cytologickým nálezom a pacientky po konizácii krčka maternice.

Rakovina krčka maternice je štvrté najčastejšie nádorové ochorenie žien. Pokiaľ sa u ženy odhalia predrakovinové lézie, je potrebné odstrániť zmenené bunky na krčku maternice, ktoré by mohli viesť ku vzniku rakoviny. Zákrok sa nazýva konizácia. Voľba liečby samotnej rakoviny už závisí od viacerých faktorov. Okrem chirurgických metód sa využívajú aj rádioterapia a chemoterapia, ako aj liečba cielenými liekmi – takzvanými monoklonovými protilátkami.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Na slovenské štadióny sa vráti viac fanúšikov: Schválili novú vyhlášku!
Foto
Weiss st. robí ďalšie zmeny v tíme: ŠK Slovan Bratislava posiela dvojicu hráčov na hosťovanie
Test strunových kosačiek: Ktorá dopadla najlepšie?
Veľké prekvapenie pre speváka Štefana Šteca: Taký úspech nečakal ani vo sne
Foto
Hry sa oficiálne začali, nad Tokiom sa rozhorel olympijský oheň
Infekčnejší variant už má prevahu vo väčšine Európy, prekonal doteraz dominantnú alfu: Dokedy to bude pokračovať?
Foto
Sofia si prechádza peklom: Covidové prsty jej ničia život, dlhé mesiace nedokáže chodiť
Foto
Nepokoje pred Národnou radou: Mestská polícia monitoruje bezpečnostnú situáciu
Je rozhodnuté: Odporučila EMA očkovať Modernou aj dospievajúcich od 12 rokov?
Škody sa vyšplhali na obrovskú sumu, voda brala aj to najcennejšie: Po povodniach v Čeng-čou zahynulo už 56 ľudí
V poľskej obci prišli o strechu nad hlavou desiatky domácností: Slováci podávajú pomocnú ruku
Aktualizované
O novele, ktorá má zvýhodniť očkovaných, bude parlament rokovať zrýchlene: Jasný nesúhlas Kollára