Pondelok 14. 6.
Vasil
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

Vo fabrike v Holíči majú 150 voľných miest a nevedia nájsť pracovníkov: Prečo Slovenky nechcú robiť za 600 € ?

Ponúkajú prácu 150 ľuďom za 600 eur, no hľadajú márne! Firma Eissmann so sídlom v Holíči by pozície šičiek potrebovala okamžite obsadiť, no ženy z okolia nemajú záujem. 

Riaditeľ Úradu práce v Senici zalamuje rukami. Vedenie firmy pre zúfalú situáciu rozposiela letáky aj k susedom na Moravu a tvrdí, že ak sa situácia nezmení, budú musieť zamestnať aj utečencov. Naozaj sa Slovákom nechce pracovať?

Ženy na Záhorí by mohli mať okamžite prácu. Plat takmer 600 eur v hrubom však zrejme nikoho nezaujal natoľko, že by sa o pozíciu uchádzal. „Máme voľné pozície na krajčírky. Firma Eissmann potrebuje okamžite 150 žien,“ hovorí riaditeľ Úradu práce v Senici Ján Kovár. Na úrad však doteraz prišli so záujmom len tri ženy, ktoré by vo firme v Holíči, ktorý je od Senice vzdialený len 25 kilometrov, chceli šiť výrobky z kože a koženky do luxusných áut.

„Neviem, prečo to je, ale zrejme zahraničie a vyššie platy lákajú viac. Práca je to veľmi náročná na prsty a na oči a možno sa boja. Je tam veľká požiadavka na kvalitu práce. Myslím si však, že tie platové podmienky i sociálne zabezpečenie sú v tejto firme slušné. Zrejme mladí ľudia sú pohodlní a táto práca je pre nich nezaujímavá,“ dodal riaditeľ úradu. V Senici je pritom nezamestnanosť 9,85 percenta, v Skalici 7,25 a priemerná mzda sa pohybuje od 500 do 600 eur v hrubom mesačne. Veľa Záhorákov však cestuje za prácou do susednej Českej republiky.

 

Pre nezáujem o voľné pracovné miesta musela firma Eissmann začať loviť zamestnancov už aj v zahraničí, paradoxne tiež v Českej republike. „Dlhodobo sa k nám nikto nehlási, rozposlali sme letáky nielen na Záhorí, ale i na Morave. Ponúkame ľuďom prácu, ktorá je v dnešnej dobe veľmi vzácna, dokonca dobré pracovné podmienky, ktoré nemá každá firma,“ hovorí finančný riaditeľ firmy Eissmann Štefan Pollák, ktorý dodal, že ak sa situácia nezmení, budú musieť prijať utečencov.

Podľa Martina Hoštáka, tajomníka Republikovej únie zamestnávateľov, slovenskí pracovníci nepatria k tým, ktorí sú najochotnejší cestovať za prácou. Záhorie je však výnimkou. „Umiestnenie prevádzky v blízkosti hraníc s Českou republikou dáva tušiť, že ľudia z okolia skôr vycestujú za prácou za hranice, kde je možnosť vyššieho finančného ohodnotenia,“ tvrdí. Faktom podľa neho je, že veľkú časť zo mzdy zhltnú dane a odvody, a tak sa stáva menej atraktívna.

Zamestnávanie migrantov realitou

Personalisti sa zhodujú v tom, že zamestnávatelia budú mať v ďalších rokoch problém naplniť voľné pracovné miesta Slovákmi. Bude teda rásť dopyt po zahraničných pracovníkoch, nevynímajúc migrantov.

Prijímanie zahraničných zamestnancov vo výhľade dvoch rokov predpokladá aj spoločnosť Manpower. „Vidíme, že slovenský trh práce je dnes v situácii, keď niektoré firmy budú musieť voliť prijímanie ľudí mimo Slovenska, pretože nebudú mať dostatočných kandidátov, a vidíme to práve v oblasti automobilového priemyslu,“ povedala generálna riaditeľka Manpower pre Českú a Slovenskú republiku Jaroslava Rezlerová. Podľa nej v zahraničnej vlne pracovnej sily budú rádovo desiatky migrantov. Uplatnenie na trhu práce by mohli nájsť aj ľudia z krajín mimo Európskej únie.

„Čo sa týka migrantov z krajín mimo EÚ, je teraz náročné predpokladať, ako sa celá situácia vyvinie, ale principiálne si viem predstaviť uplatnenie migrantov, ktorí získajú na Slovensku pracovné povolenie,“ skonštatovala výkonná riaditeľka pracovno-personálnej spoločnosti Index Nosluš Darina Mokráňová.

Zobrali by ste prácu šičky?

Ľudmila Pomajbová (48), predavačka, Senica

Otvoriť galériu
Ľudmila Pomajbová (48)
Zdroj: Zuzana Šišovská

- Neoplatí sa mi cestovať za prácou do iného mesta, lebo čo prevozím a prejem, môžem zostať aj tu.

Aneta Poláková (40), krajčírka, Vrbovce

Otvoriť galériu
Aneta Poláková (40)
Zdroj: Zuzana Šišovská

- Podľa mňa je táto práca dosť zaujímavá a je škoda, že staré remeslá zanikajú. Ja som s touto prácou spokojná, no zrejme hlavne mamičky, ktoré majú malé deti ako ja, nemôžu pracovať na tri zmeny.

Katarína Malová (38), nezamestnaná, Senica

Otvoriť galériu
Katarína Malová (38)
Zdroj: Zuzana Šišovská

- Cestovanie je pre mňa nevýhodné, keby to bolo bližšie, išla by som. Práca krajčírky je náročná, no ak zarobia slušné peniaze, nevidím dôvod, aby ženy prácu nezobrali. 

Ponúkaný plat je nad priemerom

Profesia.sk, PR manažérka Katarína Klembalová

Otvoriť galériu
PR manažérka Katarína Klembalová
Zdroj: Zuzana Šišovská

Oproti minulosti nastala situácia, keď si uchádzači majú možnosť vyberať z rôznych pracovných ponúk firiem. Preto, keďže ide o región Záhorie, sústreďujú sa uchádzači na väčšie mestá.Vo všeobecnosti dopyt po ponukách v textilnom, kožiarskom a odevnom priemysle zo strany zamestnávateľov rastie. Najviac hľadané sú šičky, krajčíri a strihači textilu. Kým počet pozícií, ktoré chcú zamestnávatelia obsadiť, výrazne rastie, počet uchádzačov stagnuje. Z pohľadu veku o túto prácu majú záujem skôr starší zamestnanci od 45 rokov vyššie. Priemerný plat na pozíciách je podľa Platy.sk pre šičku 438 eur a pre krajčíra 435 eur v hrubom. Ponúkaný plat vo firme v Holíči je preto mierne nad priemerom pre danú pozíciu.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Cristiano Ronaldo o spojení s Messim: Má veľké šťastie, že sme nehrali v jednom klube!
Slováci môžu do Slovinska cestovať bez obmedzení: Platí však jedna podmienka
Schyľuje sa k odvolávaniu Mikulca: Grendel si kopol do Fica, uštipačná poznámka
Hádka medzi účastníkmi dvoch osláv vyústila do streľby: Mŕtvy mladík († 25) a 10 zranených
Lekár Malovič prehovoril o promptnom zásahu: Čo zachránilo Eriksenovi život
Herec Trávníček spomína na Libušu Šafránkovú († 68), odhalil jej súkromie: Posledný odkaz Popoluške!
Bitcoin prudko vzrástol: Stačilo pár slov Elona Muska
Blinda má ťažkosti so srdcom a hlboko ho zasiahol Eriksenov kolaps: Z čoho mal najväčšie obavy?
Aktualizované
Hromadná nehoda pri Ivanke pri Dunaji: Dvaja vodiči skončili v nemocnici
Foto
Retro fotka speváčky Evy Mázikovej: Sexi kosť v mini
Český turista strávil dve noci uviaznutý na skale: Nepochopiteľné, čo mal na sebe
Uvoľnenie opatrení v Anglicku odložili o 4 týždne: Situáciu komplikuje indický variant