S golfovými palicami od škôlky
Teddyho príbeh sa začal už v piatich rokoch, keď sprevádzal otca na golfové ihrisko. „Od začiatku ma golf bavil a keď oco videl, že mi aj ide, naplno ma podporil a s ním aj celá naša rodina,“ spomína Teddy.
Malý golfista sa od šiestich rokov zdokonaľoval v Rakúsku pod vedením anglického trénera, ktorý sa neskôr presunul do USA – a Teddy s rodinou ho nasledovali. Tam si ako hráč vybudoval solídne základy a začal zbierať prvé úspechy.
V roku 2018 získal 24. miesto v juniorskom rebríčku USA, stal sa viacnásobným juniorským majstrom Slovenska v hre na rany a tiež majstrom Slovenska mužov v hre na rany. Najväčší úspech však prišiel až po začiatku jeho profesionálnej kariéry.
Historický úspech, aký Slovensko nezažilo
V novembri 2024 sa slovenský golf dočkal momentu, na ktorý čakal roky – Teddy Teťák si po skvelom výkone v Q-School v španielskej Tarragone ako prvý rodený Slovák vybojoval hraciu kartu na DP World Tour!
„Je to neuveriteľný pocit, splnil som si sen, ktorý som mal odmalička,“ priznáva mladý športovec, ktorému sa minulý rok podarilo zaistiť si hracie karty aj na ďalšie dva dôležité turnaje – Pro Golf Tour a Challenge Tour.
Golf nie je len o schopnostiach, ale aj o psychike
Hoci golf vyzerá ako pokojný šport, Teddy priznáva, že nervy tu hrajú obrovskú rolu. „V golfe si nikdy nemôžete byť ničím istí, krízové momenty prichádzajú niekedy aj každých desať minút. Rozhoduje mentálne nastavenie,“ vysvetľuje.
Aj preto sa v posledných rokoch zameral na psychickú prípravu a pracuje s mentálnou koučkou, ktorá je súčasťou jeho tímu. „Okrem psychologičky mám golfového trénera, fyziotrénera aj trénera v posilňovni. Som rád, že mám okolo seba skvelých ľudí, ktorí mi pomáhajú rásť,“ pochvaľuje si Teddy.
Golf je prácou na plný úväzok
Profesionálny golf nie je oddychová záležitosť, ale tvrdá práca. Keď Teddy práve nehrá turnaj, trénuje 5-6 hodín denne.
„Otec mi vždy hovoril, že golf je práca ako každá iná – iní ľudia pracujú 40 až 50 hodín týždenne, preto musím trénovať rovnako veľa, ak chcem uspieť, “ hovorí.
Teddyho denný režim je nekompromisný, a preto mu neostáva veľa času na sociálny život. „S niektorými vecami sa jednoducho musíte zmieriť. Golf je pre mňa prioritou,“ priznáva Teddy, ktorý vo voľnom čase najradšej relaxuje s rodinou alebo si pozrie dobrý film.
Šport pre bohatých? Mýtus!
Na Slovensku stále panuje predstava, že golf je výsadou ľudí, ktorí majú veľa peňazí. Teddy s tým nesúhlasí.
„Naozaj nemusíte byť bohatí, aby ste mohli hrať golf. Palice si viete požičať za 10 eur na deň a stráviť pekný deň na vzduchu s rodinou,“ vysvetľuje. Dodáva, že v Amerike hrá golf prakticky každý – bez ohľadu na výšku príjmu.
Hoci Slovensko je orientované viac na kolektívne športy, ako sú futbal, hokej či basketbal, aj individuálne športy vrátane golfu majú čo ponúknuť. „Možno ak decká uvidia, čo sa podarilo mne, bude to pre nich motivácia vyskúšať golf tiež,“ nádeja sa športovec.
Koľko stojí sezóna profesionálneho golfistu?
Hoci rekreačný golf je dostupný aj pre priemerne zarábajúceho človeka, ten profesionálny je, naopak, finančne veľká výzva. Teddy odhaduje, že ročné náklady na tréningy a turnaje sa môžu vyšplhať až na 300 000 eur.
„To je už suma, ktorú by som len s pomocou rodičov ťažko zvládol. Preto som rád, že sa mi podarilo získať sponzora, s ktorým máme rovnaký pohľad na to, čo môžem v golfe dosiahnuť najbližšie roky,“ vysvetľuje Teddy, ktorého hlavným partnerom sa od minulého leta stala spoločnosť SPP.
Aktuálne ciele: TOP 50 a olympiáda
Najbližšie roky budú pre Teddyho Teťáka kľúčové. Stanovil si veľké ciele: prebojovať sa medzi 50 najlepších hráčov sveta a reprezentovať Slovensko na olympiáde v Los Angeles.
„Možno to bude znieť príliš sebavedomo, no verím, že na to mám. Som matematicky zameraný človek a štatistické dáta, ktoré mám k dispozícii, tento predpoklad potvrdzujú. Potrebujem už len trpezlivosť, disciplínu a správne nastavenú hlavu,“ usmieva sa talentovaný športovec, o ktorom ešte budeme počuť.