Vyskúšali sme ich účinnosť a porovnali s klasickými komerčnými prípravkami na ošetrovanie plastov.
Teplovzdušná pištoľ - zázrak za pár sekúnd
Pištoľ alebo dokonca plameň plynového horáka je častým spôsobom boja proti zošedivenému a poškriabanému plastu. Pomocou horúceho vzduchu môže byť vyblednutým plastovým častiam, ako sú nárazníky alebo lemy blatníkov, prinavrátená ich bývalá sláva.
Funguje to? Plameň roztaví vysoko horľavé uhlíkovo-vodíkové väzby v polyméroch, horná zoxidovaná vrstva sa spáli a má sa objaviť pôvodná vrstva pod ňou - tak hovorí teória. Teóriu sme nemali odvahu vyskúšať na aute, tak sme použili plastovú časť kolobežky. Mohli sme sledovať, ako sa cudzie látky odparujú a plast sa prchavými látkami oživuje. Skutočne je zase čierny, zošedivené časti zmizli a vytratili sa aj drobné škrabance. Funguje to, ale štruktúra povrchu už po tepelnom zásahu nevyzerá úplne jednotne. Na veľmi starom aute by sme to asi riskli, inak túto metódu neodporúčame.
Sú komerčné prípravky lepšie?
Test Auto Bildu ukázal, že ani špeciálne prípravky na hĺbkovú starostlivosť o plasty nie sú bez rizika. Z desiatich výrobkov až 2 neboli materiálovo kompatibilné. Výrobok PS Kondicionér (250 ml) vytvoril hlboké praskliny v testovacích prúžkoch z plexiskla a ABS a rovnako dopadol aj výrobok Gyeon Q2M Preserve (250 ml).
Pokračovanie článku na ďalšej strane >>>