V spolupráci s NASA a viacerými inštitúciami po celom svete tam skúmala, aký život dokáže prežiť v extrémnych podmienkach vysokých hôr. Expedícia je súčasťou projektu Astro Koruna Zeme, v rámci ktorého má už Musilová za sebou expedíciu na Kilimandžáro, Denali či Vinson Massif. Uviedla to na pondelkovej tlačovej konferencii.
"Počas každej expedície robím podobný výskum, aby som mohla porovnávať to, čo nájdeme na každom kontinente. Či už aký život dokáže prežiť v týchto extrémnych podmienkach vysokých hôr, ako my ako ľudia dokážeme fungovať za takých náročných podmienok.
Úspešný výskum astrobiologičky Musilovej na Kilimandžáre: NASA ho použije pri hľadaní mimozemského života! (2023)
Tiež tam robím rozhovory s rôznymi miestnymi ľuďmi, aby sme trochu lepšie spoznali ľudí po celom svete, rôzne kultúry a ako aj oni cítia, ako sa nám mení klimatické prostredie," objasnila. Dôležitou súčasťou každej expedície sú podľa nej aj vzdelávacie popularizačné aktivity.
Musilová priblížila, že tento rok ju čaká expedícia na Island. "Ide o expedíciu, kde budem skúmať život, ktorý dokáže prežiť na hranici, kde je sopečné prostredie a ľad," podotkla s tým, že podobné prostredia sa nachádzajú v rôznych končinách slnečnej sústavy. "My sa snažíme zistiť, či by niečo podobného tomu, čo je na Islande, mohlo existovať napríklad na Marse alebo inde vo vesmíre," doplnila.