Ako teda dosiahnuť kvalitnejší spánok? Expert prezradil, na čo sa zamerať a aké spánkové polohy sú medzi Slovákmi najobľúbenejšie. Slováci spia priemerne len 6 hodín a 38 minút denne. Problémom však nie je len krátky spánok, ale aj jeho kvalita.
Stres, úzkosť a neustále premýšľanie sú hlavnými dôvodmi, prečo mnohí nemôžu zaspať. Až 77 % ľudí používa mobil v spálni, čo neprospieva najmä mladým, kde číslo stúpa na 88 %. Technológie síce uľahčujú život, no ich modré svetlo nám bráni zaspať.
Nedostatok kvalitného spánku ovplyvňuje nielen našu výkonnosť, ale aj schopnosť kontrolovať emócie a rozhodovanie. Denis Kováč, tvorca podcastu Mozgová atletika, upozorňuje, že počas spánku prebieha hormonálna homeostáza, ktorá zabezpečuje optimálnu hladinu hormónov. Ak spánok nie je dostatočný, negatívne sa to prejaví na našej impulzívnosti, výkone a schopnosti robiť správne rozhodnutia.
Nekvalitný spánok vedie k prejedaniu
„Keď spíme málo a nekvalitne, naše telo sa správa, akoby bolo pod vplyvom alkoholu. Spomaľujú sa reflexy, zhoršuje sa schopnosť vyhodnocovať situácie a robíme viac impulzívnych rozhodnutí,“ vysvetľuje. Dodáva, že nekvalitný spánok ovplyvňuje aj hormóny hladu, čo vedie k nezdravému prejedaniu. Ako si teda zabezpečiť lepší spánok?
Podľa spánkového experta Ladislava Tomčíka zo spoločnosti IKEA pomôže niekoľko jednoduchých krokov: „Teplota spálne medzi 16 až 17 stupňami Celzia, čerstvý vzduch a ticho. Ak sa v noci budíme so suchom v ústach a s upchatým nosom, pravdepodobne nemáme dostatočne vyvetranú miestnosť. Veľkú úlohu zohráva aj svetlo - odborníci odporúčajú úplnú tmu.“