Nikto presne nevie, prečo boli tieto tajné chodby pod hradom z 13. storočia vybudované, ale odborníci tvrdia, že by sa ich mohlo nájsť ešte viac. Skrytú sieť tunelov objavili výskumníci z Polytechnickej univerzity v Miláne spolu s vedením hradu a inžinierskou spoločnosťou Codevintec Italiana.
Unikátna výstava geniálneho talianskeho renesančného umelca (2020)
Tím spoločne vytvoril novú metódu na digitálne skenovanie a zaznamenávanie celej hradnej štruktúry vrátane častí, ktoré boli skryté viac ako 500 rokov.
Pomocou laserového skenovania, GPS a georadarového prieskumu výskumníci odhalili tunely, ktoré sa takmer presne zhodovali s pôvodnými da Vinciho náčrtmi. „Hrad Sforza je dnes oveľa menší, ako bol kedysi, to znamená, že pod mestom sa môže skrývať mnoho ďalších pozostatkov. Stavať sa začal v roku 1358, ale pevnosť bola odvtedy toľkokrát zničená, renovovaná a prestavaná, že z pôvodnej stavby zostala len šestina,“ uviedla Francesca Biolo, výskumníčka z Polytechnickej univerzity v Miláne.
Osobný charakter
Po zničení pôvodného hradu v roku 1400 nariadil milánsky vojvoda Francesco Sforza postaviť na ruinách nový. Keď však v roku 1466 zomrel, projekt prevzal jeho syn Ludovico. Na výzdobu interiéru pozval popredných umelcov vrátane Leonarda da Vinci. Ten si počas práce urobil i niekoľko náčrtov obranných opevnení, pričom si zrejme zaznamenal aj skryté prvky v milánskom hrade.
Tunely mali slúžiť najmä vojakom brániacim hrad. Podľa historických záznamov však skryté chodby mohli mať osobnejší charakter. Minimálne jedna z nich údajne spája hrad s neďalekou bazilikou Santa Maria delle Grazie, postavenou rodinou Sforzovcov, kde bola pochovaná Ludovicova manželka Beatrice d’Este. V budúcnosti by sa skeny získané v rámci tejto štúdie mohli použiť na vytvorenie rozšírenej alebo virtuálnej reality pre návštevníkov.