Keď dieťaťu stúpa teplota, nie je to nikdy príjemná situácia. Ak však horúčka prekročí 38 °C, je potrebné ju začať znižovať. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR uvádza, že existujú dôležité zásady, ktoré by mali rodičia dodržiavať, aby svojim deťom uľavili.
„Ak teplotu meriate v konečníku, je o 0,5 stupňa Celzia vyššia ako teplota meraná v podpazuší alebo v uchu,“ upozorňuje MZ na sociálnej sieti. Pri horúčke nad 38 °C je možné siahnuť po liekoch s obsahom paracetamolu alebo ibuprofenu.
Paracetamol je vhodný pre všetky vekové kategórie a mal by sa podávať každé štyri až šesť hodín podľa hmotnosti dieťaťa. Naopak, ibuprofen je určený deťom od troch mesiacov a s hmotnosťou nad sedem kilogramov.
Pozor však - pre deti s problémami obličiek, dehydratované alebo po hnačkách či vracaní nie je vhodný. A nezabudnite, že kombinácia oboch liekov sa neodporúča.
Účinné sú obklady
Keď teplota dieťaťa stúpne nad 39 °C, ministerstvo odporúča využiť obklady či zábaly. V prípade, že máte doma staršie dieťa, môže byť účinná aj vlažná sprcha. Rezort vysvetľuje, že obklady môžu pomôcť, ak namočíte osušku do vlažnej vody (teplota 29 - 30 °C) a zabalíte dieťa od podpazušia až po panvu.
Na mokrú osušku odporúča dať suchú a nechať dieťa odpočívať desať minút. „Postup môžete opakovať dva- až trikrát za sebou,“ dodalo ministerstvo. Ak má však dieťa studené končatiny, neodporúča sa dávať mu studené obklady a chladiť ho.
Postup nájdete na druhej strane →