Aké ďalšie riziká tento trend prináša, aké sú príznaky predávkovania a ako podať prvú pomoc, keď rodič zistí, že sa dieťa do výzvy zapojilo?
Medzi deťmi a mládežou sa na sociálnych sieťach rozmohla „paracetamolová výzva“. Paracetamol pritom nie je látka, ktorá by spôsobovala akúkoľvek eufóriu alebo príjemné účinky, upozorňuje Český ústav na kontrolu liečiv.
Paracetamol je jedným z najznámejších a najčastejšie používaných liekov na zmiernenie bolesti či zníženie horúčky a často býva našou prvou voľbou. Napriek svojej dostupnosti a účinnosti je však dôležité ho užívať rozumne. „Je nutná opatrnosť a obozretnosť. Ako všetky lieky, aj tie s obsahom paracetamolu môžu spôsobovať nežiaduce účinky,“ vysvetľuje ŠÚKL.
Predávkovanie sa môže skončiť až smrťou
Hoci je považovaný za bezpečný, môže mať vážne nežiaduce účinky, najmä ak sa užíva v nadmernom množstve alebo nesprávne, prípadne bezdôvodne. „Otrava paracetamolom je vážny stav, pri neliečenej otrave dochádza k zlyhávaniu obličiek, pečene a poruchám vedomia, čo môže viesť až k úmrtiu pacienta,“ varuje ŠÚKL.
V prípade otravy je nevyhnutná okamžitá lekárska pomoc. „Otrava paracetamolom sa lieči v nemocnici na oddelení JIS (jednotka intenzívnej starostlivosti) alebo ARO (anestéziologicko-resuscitačné oddelenie), kde je pacient pod neustálym dohľadom lekárov,“ dodáva ŠÚKL.