Zároveň vyzval vládu a zdravotníkov, aby sa spojili v prospech pacienta. TASR o tom informoval odbor komunikácie Kancelárie prezidenta SR. Prijatím zákonov lekárski odborári koncom minulého roka podmienili stiahnutie hromadných výpovedí.
"Očakávam, že po vyriešení legislatívnych úloh, ktoré vyplynuli zo vzájomnej dohody vlády a lekárskych odborárov, sa spojí úsilie vlády a zdravotníkov pre lepšie zdravotníctvo. Z nových zákonov i ďalších krokov musí čo najskôr pocítiť benefit slovenský pacient, pretože jeho záujmy musia byť na prvom mieste - tak vlády, ako aj zdravotníkov," vyhlásil prezident.
Nová legislatíva prináša vypustenie trestného sankcionovania pri porušovaní povinností vyplývajúcich zo zákona v čase mimoriadnej situácie. Kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti po novom už nebude zahrnutá medzi mimoriadne udalosti.
Zavádza sa tiež úprava rozsahu pracovného času zdravotníckych pracovníkov pracujúcich v zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti. "A to tak, že pre všetkých týchto zdravotníckych pracovníkov, ktorí pracujú pri nepretržitom poskytovaní zdravotnej starostlivosti, bez ohľadu na konkrétny spôsob rozvrhnutia ich pracovného času, sa pracovný čas môže ustanoviť najviac v rozsahu pracovného času zamestnanca v nepretržitej prevádzke," píše sa v dôvodovej správe k návrhu. Rozsah pracovného času zamestnanca v nepretržitej prevádzke je 37 a pol hodiny.
Pokračovanie článku na ďalšej strane >>>