Ak nastal problém so znižujúcou sa hladinou minulé roky, zvyčajne sa vyriešil tým, že do nádrže stiekla voda z topiaceho sa snehu. Teraz však žiaden na okolitých svahoch nie je, takže existujú len dve možnosti, ako nádrž naplniť - jednou je výdatný dážď, ku ktorému sa však zatiaľ neschyľuje, a druhou je vypúšťanie menšieho množstva vody.
To však Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), ktorý Domašu spravuje, nechystá. „Každá vodná stavba má svoj štátom daný manipulačný poriadok, ktorý reaguje na daždivé obdobia, ako aj na obdobia sucha tak, aby neboli ohrození obyvatelia pod vodnou stavbou, ich potreby a zároveň zachovaný život v riekach,“ vysvetľuje hovorca SVP Marián Bocák.
Veľké upratovanie na obľúbenej priehrade: Z Domaše odstránili 57 čiernych stavieb (2020)
Dodáva, že počas zimy, keď je prirodzene menej dažďových zrážok v povodí a do nádrže sa obvykle dostáva menej vody, postupne klesá aj výška hladiny v nádrži. „Týmto spôsobom sa nádrž pripravuje na príjem vôd z topiaceho sa snehu a zo zvýšeného počtu zrážok v jarnom období,“ tvrdí.
Vidno základy dedín
Domaša podľa slov hovorcu plní veľa funkcií, preto nemožno len tak meniť prítok aj odtok. Naplnená je na úrovni 154,03 m n. m. čo je 40 % jej celkového objemu. Stále je to v rozmedzí medzi minimálnou, ktorá je 146,20 m n. m., a maximálnou hladinou vo výške 162,00 m n. m. Vysychajúcu nádrž a dôsledky nafotil známy fotograf Ján Štovka.