Ako informuje portál Daily Mail, tinitus postihuje v Spojenom kráľovstve až desať miliónov ľudí. Mnohí z nich tieto rušivé zvuky počujú nepretržite, často aj 24 hodín denne. Približne 500 000 pacientov trpí ťažkou formou ochorenia, ktorá im znemožňuje pracovať a spať, varuje odborník Frank McGarth. V najťažších prípadoch môže tinitus viesť k depresii, alkoholizmu, závislosti a dokonca k samovražde.
Rizikové faktory poškodenia sluchu
Nebezpečenstvo nehrozí len pri používaní vatových tyčiniek. Ohrození sú aj milovníci adrenalínu. Tlak pri leteckej doprave či vodných športoch môže totiž poškodiť alebo dokonca pretrhnúť bubienok, čo vedie k vzniku tinitu.
Frank preto odporúča tým, ktorí často cestujú lietadlom, aby si pri pocite upchatých uší skúšali zívať a prehĺtať. Tým pomôžu vyrovnať tlak v ušiach a znížia riziko poškodenia.
Ďalším rizikovým faktorom je hlasná hudba na koncertoch. Odborník radí hudobným fanúšikom, aby sa držali ďalej od reproduktorov a chránili si tak sluch. Upozorňuje tiež na dlhodobé používanie slúchadiel na potlačenie okolitého hluku – ak je hudba prehrávaná nad odporúčanou hlasitosťou, môže postupne poškodzovať bubienok.
Nebezpečenstvo vatových tyčiniek
“Vatové tyčinky sú nebezpečné,“ varuje McGarth. “Nie sú určené na to, aby si človek naslepo vkladal do ucha nástroj, keď ani nevidí, kam presne smeruje. Možno odstránite trochu mazu, no väčšinu zatlačíte ešte hlbšie k bubienku.“
Odporúča preto, aby sa pri problémoch so sluchom ľudia obrátili na odborníka. Aj keď to môže byť finančne nákladné, z dlhodobého hľadiska je to oveľa lacnejšie, ako riskovať trvalé poškodenie sluchu.
»»» Pokračovanie článku na ďalšej strane! »»»