„Úplne prvú tinktúru si sám pre seba pripravil môj otec, keď mal problémy s kolenami a bežné prípravky mu nepomáhali,“ začína rozprávanie Albert Bundala. „Spomenul si na svoju babičku a urobil si tinktúru z kostihoja. Tá jeho stav výrazne zlepšila.“
Keďže sa na vlastnej koži presvedčil o účinkoch bylín, nezostal len pri kostihoji. Nasledovali tinktúry z ďalších rastlín, ktoré pripravoval pre seba, svoju rodinu, známych a neskôr aj neznámych. Nakoniec sa s celou rodinou zhodli na založení firmy a vznikla značka Panakeia. Hnacím motorom sa stal jeho syn, čerstvý maturant Albert Bundala.
Účinky bylín chce priblížiť aj mladým
„Otec robil výborné prípravky, mojím cieľom bolo dostať ich medzi ľudí. Aby vedeli, že existuje niečo, čo im môže pomôcť v rôznych situáciách,“ hovorí Albert, ktorý má rád hudbu a hip-hop a dokonca si vo voľnom čase rád zarapuje.
„Jedným z hlavných cieľov, ktoré som si stanovil, je priblížiť silu bylín aj mojim rovesníkom. Aj mladých ľudí občas potrápi choroba alebo zdravotné ťažkosti. Myslím, že je fajn, keď skúsia najskôr takúto prírodnú pomoc. Ja sám používam tinktúry Lymfu a Medvedí cesnak na vitalitu a vypláca sa mi to,“ hovorí o tinktúrach a výživových doplnkoch, ktoré Panakeia predáva pod značkou TINC2.
Aktuálne je hitom tinktúra na kašeľ
Mnoho ľudí podľa Alberta netuší, aké poklady máme aj v slovenskej prírode. Patrí medzi ne napríklad „obyčajná“ púpava.
„Táto úplne bežná rastlina je mimoriadne hodnotná. Oddávna sa využíva na očistu tela a podporu zdravia. Jej účinky sú prospešné pre obličky a pečeň. Práve púpavová tinktúra je dlhodobo najpredávanejšia,“ približuje Albert Bundala.
Ak by mal vyzdvihnúť ďalšie top slovenské byliny z hľadiska ich účinkov na celkové zdravie, bol by to pýr alebo lopúch. Silu všetkých troch rastlín v sebe spája tinktúra Tri korene. Na popularitu jednotlivých prípravkov vplýva aj ročné obdobie.
„Aktuálne majú ľudia veľký záujem o tinktúru Kašeľ. Obsahuje výťažky z piatich bylín, ktoré napomáhajú zdraviu dýchacích ciest a ich sliznici, pôsobia protizápalovo a antibakteriálne, odhlieňujú a tlmia kašeľ.“
Teší ho, že s týmto prípravkom majú ľudia výborné skúsenosti aj pri chronickom kašli. „Jeden z našich zákazníkov nám napríklad napísal, že röntgen pľúc ani výtery nič neodhalili, ale nakoniec mu pomohla práve naša tinktúra. Takéto ohlasy sú pre nás veľkou motiváciou.“
Užívanie tinktúr je pritom jednoduché – stačí si nakvapkať trikrát denne 20 kvapiek či už do vody, čaju alebo samostatne, ideálne polhodinku pred jedlom. Pre tých, ktorým viac vyhovujú iné formy, ponúka TINC2 aj výživové doplnky v podobe kapsúl.
Prírodné zbrane proti vráskam
V rodinnej firme Panakeia však neostali len pri výrobe tinktúr. Silu prírodných zložiek využili aj pri kozmetických prípravkoch, ktorých vývoj má pod palcom Albertova mama Erika. Veľký záujem je najmä o krémy či séra, ktoré bojujú s vráskami.
„Čím ďalej, tým viac žien si dáva pozor na to, akú výživu svojej pleti dodá. Naše séra a krémy sú prírodné a vďaka vybraným zložkám dosahujú skvelú účinnosť, o čom svedčí množstvo pozitívnych recenzií,“ hovorí Albert Bundala.
Veľkej obľube sa teší napríklad Lipkavcový krém. Obsahuje lipkavcový olej, ktorý je bohatý na kumarín, vypína a prekrvuje unavenú pleť a blahodarne pôsobí na pružnosť a pevnosť pokožky. Opakovane si množstvo žien objednáva aj sérum Kopaničiarska žehlička alebo prípravky z radu Báthoryčka či Vráskožrút.
„Myslím, že sa nám za tých pár rokov podarilo veľa. Dostali sme niektoré naše výrobky do známej siete drogérií, otvorili sme v Trenčíne vlastnú predajňu a stále pracujeme aj na nových výrobkoch, ktoré potešia našich zákazníkov,“ uzatvára Albert Bundala.