Priemerný odhadovaný účinok vírusu na beta amyloidové proteíny bol porovnateľný s účinkom štyroch rokov starnutia, zistili vedci. Rozdiel bol najvýraznejší u pacientov, ktorí boli hospitalizovaní s ťažkým covidom alebo u pacientov so základnými rizikovými faktormi demencie, ako je vysoký krvný tlak, píše ScienceAlert.
Tieto výsledky naznačujú ďalší zákerný účinok tohto vírusu. Naznačuje to, že aj mierne alebo stredne závažné prípady môžu urýchliť biologické procesy podporujúce hromadenie beta amyloidných proteínov, ktoré predchádzajúci výskum spojil s Alzheimerovou chorobou.
Je však potrebné upozorniť na dôležité výhrady. Po prvé, išlo o observačnú štúdiu, takže možno stanoviť koreláciu, ale nie príčinnú súvislosť. A aj keby covid skutočne zvyšoval riziko týchto biomarkerov, nie je isté, či by tento účinok bol jedinečný pre SARS-CoV-2, alebo či by ho mohli podobne vyvolať aj iné patogény, napríklad chrípka.
Autori priznávajú, že krvné biomarkery použité v tejto štúdii sú tiež pomerne nové a ich spoľahlivosť ako klinických nástrojov je diskutabilná. Napriek tomu, vzhľadom na ničivé následky Alzheimerovej choroby a jej neistý pôvod, by takéto poznatky mohli byť cennými kúskami naliehavej skladačky.
Viac sa dočítate na druhej strane →