Podľa ukrajinskej generálnej prokuratúry bolo do konca minulého roka začatých viac ako 90.000 vyšetrovaní prípadov dezercie, čo predstavuje asi 10 percent z celkového počtu vojakov. Na ruskej strane je oficiálna miera dezercie odhadovaná na dva a pol percenta. Tento údaj z oficiálnych štátnych zdrojov nemusí byť spoľahlivý.
Fenomén opúšťania jednotiek, známy na Ukrajine pod skratkou "SeZeČe" (neoprávnené opustenie oddielu - pozn. TASR), je rozšírený najmä medzi vojakmi, ktorí sú na fronte dlhodobo bez možnosti rotácie.
Hoci ukrajinské právo definuje takéto opustenie jednotky do troch dní ako priestupok, v praxi sa vojaci vracajú aj po dlhšom čase bez väčších následkov. Ide totiž väčšinou o skúsených vojakov s bojovými znalosťami.
Príčiny sú podľa Onetu komplexné, od psychického vyčerpania až po nevyhovujúce podmienky na fronte. Ukrajinské vedenie sa snaží motivovať vojakov k návratu do služby prostredníctvom kampaní ako "Vráť sa zo SeZeČe, všetko bude v poriadku", no situácia zostáva vážna a komplikuje schopnosti ukrajinskej armády.